Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zabka60
25. apr 2012

@zalka vies oni mi ju poslu zajtra abo pozajtra este to davali korejcovi na podpis preto ti neviem presne napisat znenie

zalka
25. apr 2012

@zabka60
no neviem asi by som nepodpísala keby som si to hned nevzala ... takto Ti to pošlú na poslednú chvílku a možno šance na odstupné stále máš ... ako ťažko sa niečo predpokladá. Nepamätáš si aký § tam bol napísaný? Či si ani nečítala to?

zabka60
25. apr 2012

@zalka citala,cosi sa mi mari,ale nechcem trepnut blbost,ak mi to este dnes nahodou nepride,zajtra pojdem normalne do firmy preto a hned napisem,ked ju budem mat v ruke,myslim aj ja,ze ma chcu este osklbat a zdrziavat,asi tam este dnes prebehnem 😠

zalka
25. apr 2012

@zabka60
poprípade si priprav to o tom § 76 čo som ti písala už v skorších príspevkoch .. a ked sa ti to tam hodí tak im to rovno tam nechaj ... neni problém to dva krát napísať abo vytlačiť ...

zabka60
25. apr 2012

@zalka idem si pre nu a som strasne zvedava,co teda zistime...hned ako sa vratim budem pisat a dakujem moc za rady 😵

slnieckko
25. apr 2012

@aktak12 ak mozes chod sa informovat na pobocku ci mas naisto vsetko zaplatene (aj z minulosti), pretoze ak budes mat v tvojom pripade po 8.5. kedy mas splatnost posledneho odvodu dlh viac ako 5 € nevyplatia ti matersku z dnp... mne konci 30.4. a baby mi tu radili aby som sa sla spytat osobne na socialku a uz som aj bola pre istotu, zaberie ti to len par minut ale moze zabranit pripadnym problemom 😉

ondatra2
25. apr 2012

ahojte tiez sa chcem spytat, platim si DNP od januara a omylom mi neodisla jedna platba z uctu za minuly mesiac. Neviete ako mam teraz postupovat? ist na socialku a zaplatit v hotovosti alebo zaplatit to z uctu, ak ano tak s akym variabilnym symbolom?

liz_lemon
25. apr 2012

@ondatra2 zaplat to normalne z uctu, VS je stale ten isty

ondatra2
26. apr 2012

@liz_lemon dakujem, a teraz sa tam dava aj specificky symbol, nevies mi poradit? aby to spravne sparovali, lebo ide o marec.

svirky
26. apr 2012

@zalka ahoj,mam velku prosbu...od januara si platim este to ,,klasicke,, DNPO a to tych 26.tyzd.,lebo pred tym som si platila 3 roky,cize mam uz davno splnenu podmienku 270dni...a problem je v tom,ze tych 26.tyz. mi konci 20.7. a ja by som mala z DNP nastupit na matersku okolo 13.7. a podla vsetkeho mi nevyjde materska z DNP,da sa to este nejako porierit napr. zrusenim povodneho DNP a prejst na balicek...vopred velmi pekne dakujem za radu a pomoc....pekny den prajem,Zuzana

gapa
26. apr 2012

@ondatra2
zo stránok soc.poistovne:
Špecifický symbol označuje obdobie, resp. rozhodnutie o predpísaní dlžnej sumy, ku ktorému patrí platba.

Pri platení poistného na sociálne poistenie nepredpísaného rozhodnutím Sociálnej poisťovne je špecifický symbol číselné označenie príslušného kalendárneho mesiaca a kalendárneho roka, za ktorý sa poistné na sociálne poistenie platí, v tvare MMRRRR alebo v tvare RRRRMM (napr. za marec 2012 je v tvare 032012 alebo v tvare 201203).

V prípade ak odvádzateľ poistného uhrádza poistné trvalým príkazom je špecifický symbol v tvare 88. Ak poistné so špecifickým symbolom 88 bude uhradené do 8. dňa kalendárneho mesiaca, bude platba pripísaná na obdobie predchádzajúceho mesiaca (napr. platba zaplatená od 9.3.2012 do 8.4.2012 bude pripísaná na obdobie marec 2012). Ak 8. deň kalendárneho mesiaca pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň, a pravidlo priradenia platby uvedené v predchádzajúcej vete platí rovnako.

http://www.socpoist.sk/aktuality-povinna-identi...

ondatra2
26. apr 2012

@gapa toto vsetko mi je jasne, poznam a platim podla toho. ide o to, ze ja tu platbu idem robit o mesiac po splatnosti a neviem co tam mam zadat, aby to sparovali s marcom a nie teraz s aprilom, lebo aprilovu platbu som uz poslala.

gapa
26. apr 2012

@ondatra2
🙂 síce to poznáš, ale asi jasné ti to nie je 🙂
píšu tam: že špec.symbol je číselné označenie mesiaca ZA KTORý PLATíš. T.j. ak platíš ZA MAREC 2012, tak stále uvádzaš ten istý ŠS 032012 alebo 201203, či už to zaplatíš vo februári alebo decembri 2012. Výnimka je, ak uhradíš v období 1ého až 8-meho za predchádzajúci mesiac, vtedy môžeš použiť ŠS 88, čo už za marec nestíhaš.

gapa
26. apr 2012

ešte poopravím:
s tými 88 asi ani mne to nie je úplne jasné. 🙂
ak si poistné za marec nezaplatila v období od 9.3. do 8.4. so ŠS 88, tak už treba uviesť ŠS 032012 alebo 201203. Ak by si uviedla šs 88, tak ti to priradia už k aprílu.
@ondatra2

kikula13
26. apr 2012

ahojte baby,potrebovala by som poradit,upresním moju situáciu,od 3.1.2012 som na PN z DnP,výšku PN som mala max.okolo600eur,10.1.2012 som dala odhlášku z DnP a hned som si dala na druhý den prihlášku tak isto z max.v z.,ale problém je v tom ,že dnes mi doktor dal ukončenie PN s datumom 1.5.2012,ale ja by som chcela ist 1.5. ku gynekologovi ,lebo moj stav je taký raz na urologiu,raz na gynekologiu,budem mat nárok dalej na tú PN ,ale ešte z toho starého poistenia na tých cca.600eur,alebo na pn už z toho nového okolo200eur,skuste mi niektorá poradit.

domeli
26. apr 2012

@kikula13 už len z minima, ak sa nemýlim, lebo PN bude prerušená a u gynekológa vystavená nová PN (a vlastne 1.5. nemôžeš ani ísť k nikomu, keďže je štátny sviatok)

zalka
26. apr 2012

@svirky
fúha zmeniť sa to nedá, ak zrušíš DNPO a prejdeš na balík tak budeš mať z minima materskú.

Možno tým že ide o aktívne DNP v čase nástupu na materskú tak by som si dala vypísať materskú až o ten týždeň neskôr, prídeš síce o týždeň možno dva materskej ale je rozdiel materská z minima a materská z maxima.

svirky
26. apr 2012

@zalka velka vdaka za radu...presne ,tak som si myslela,ze by som to skusila urobit,len neviem,co na to moj gynekolog,ci bude ochotny mi to posunut o ten tyzden...materska sa vypocita z platu a aj z DNP,ze???

gapa
26. apr 2012

@kikula13
bude rátaná z minima, cca 55% z 339,89eur

kikula13
26. apr 2012

@gapa ok ,v prípade,že pojdem na PN 1.5. a trvala by mi do 1.6.,mala by som potom ešte narok íst na PN po splnení tej podmienky tych 26 tyždnov a dostavala by som max.davku ,alebo nie??? 😒 Neviem,či mám počkat do jula vtedy splnam podmienku 26 tyždnou ,alebo mam ist hned 1.5. zatial ti dakujem.

zalka
26. apr 2012

@svirky
No áno, zo zamestnania bude jedna materská .. tam sa daj riadne vypísať 6 týždňov pred pôrodom, a na to DNP by som týždeň počkala .. na to splnenie podmienky 26 týždnov platenia. Skús napísať do poradne soc. poisťovne.
Ale je možné začínať materskú rôznymi dátumami.

svirky
26. apr 2012

Velmi pekne dakujem za odpoved...skusim napisat do tej poradne...ja som si myslela,ze na matersku treba nastupit 6tyzdnov pred porodom a ani den skor a ani den neskor...

zalka
26. apr 2012

@svirky
No áno, lebo ak nastúpiš skôr alebo neskôr tak sa trošku kráti materská .. to som písala, že ju budeš mať kratšiu tú materskú z DNP , ale minimálne Ti potrvá 28 týždnov , čo je viac ako 6 mesiacov. A aj preto som TI písala, že nastúp na materskú zo zamestnania v riadnom termíne.

zalka
26. apr 2012

@svirky
Vlastne tu sa o tom píše , ak sa na materskú nastúpi neskôr http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=47577&sword...

svirky
26. apr 2012

@zalka este raz dakujem za velku pomoc...si velmi zlata,pre mna to znamena vela 🙂 skusim sa opytat lekara na rovinu,ze ci bude problem to urobit...a tam je nejaky limit sumy materskej dokopy z prac.pomeru a z DNP? 😉

zalka
26. apr 2012

@svirky
No môže byť len maximálna materská a tá je z VZ 1153,50 eur , čiže cca 749 eur.
VZ spolu je hrubá mzda + DNP.

svirky
26. apr 2012

@zalka presne,tak som to tvrdila aj ja,ale pre istotu sa uistujem,ci tam nie je nejaky hacik,co by som potom uz nemohla vyuzit...vdaka,vdaka 😉 😉

monyccka
26. apr 2012

Ahojte, vie mi niekto poradit? Platim si DNP od januara este po starom, konci mi 10.10.2012 (270dni). Som na rodicovskej dovolenke a ta mi konci 16.10.2012 (vtedy ma dcera tri roky). Termin porodu mam vypocitany na 4.12.2012 a teda ak pocitam spravne, na matersku by som mala nastupit tyzden po dcerinych narodeninach, dva tyzdne po konci DNP 23.10.2012. Mam sa ist nahlasit na UPSVaR ako nezamestnana na ten tyzden medzi dcerinymi tretimi narodeninami a nastupom na matersku, alebo potrebujem nastupit na matersku ihned po jej narodeninach alebo ihned po ukonceni DNP? Niekde som citala nieco o tom, ze ak budem nezamestnana, tak sa to nejakym sposobom rusi ta moja ochranna lehota, ci co.. Bojim sa, ze kvoli tomu tyzdnu pridem o moznost poberat matersku z DNP. Dakujem za kazdu radu.

ondatra2
27. apr 2012

@gapa dakujem, tak ako hovoris. uz som to konzultovala aj s poistovnou. dik za radu

gapa
27. apr 2012

@kikula13
tak v tom ti neporadím, kedy máš isť na pn. Aké sumy dostaneš vieš, podla toho, či vznikne pn po uplynutí aspon 26týž. alebo skôr. Rozhodnúť sa musíš sama. Resp. ono by sa malo ísť na pn, ked je dôvod. 🙂