Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
27. apr 2012

@svirky
neviem, či hovoríte o posunutí len nástupu na md alebo aj o posunutí očak.termínu pôrodu. Podla mna len to druhé pomôže, lebo podla toho čo som počula od mamičiek (no nevidela som na papieri) ak aj nasúpiš z dnp neskôr ako 6týž. pred očak.term.pôrodu, tak materské rátajú ku dnu, ktorý pripadá na 6týž. po pôrode.

gapa
27. apr 2012

Ešte sa musím OPRAVIť !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
čo sa týka nástupu na md zo zamestnania neskôr ako 6týž.po pôrode.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Doteraz som si § 48 ods.6 Zákona o soc.poistní, vysvetlovala tak, že ak nastúpiš na md napr. o 2týždne (14dní) neskôr, teda 4týž. pred termínom, tak nárok na materské bude 28týž. po skutočnom pôrode (čo platí), no najvíac 34týž. od skutočného nástupu na MD (čo podla terajších mojich znalostí neplatí). Tých najviac 34týž. sa ráta odo dna, ktorý pripadá na 6týž. pred PTP (nie skutočného dátumu nástupu na md).
Tj. ak mamička, čo nastúpi na md 4týž.pred ptp porodí v termíne, tak poberá materské 4týž. pred pôrodom +28týž. po pôrode=32týždnov.
Ak porodí týžden pred termínom, tak poberá mateské 3týž. pred pôrodom +28týž. po pôrode, tj. spolu 31týž.
Ak porodí týžden po termíne, tak poberá materské 5týž. pred pôrodom + 27týž. po pôrode predpokladám nie 28týž.(lebo maximálne 34týž. odo dna, ktorý pripadá na 6týž.pred PTP)=32týž.

Nemôžem Vám zaručiť, že tento môj terajší názor je skutečne ten, ako to vysvetluje ústredie soc.poistovne (ešte som len zistila, že som to zle predtým chápala), ale isté je, že Vám to radová pracovníčka SP môže vyrátať aj úplne inak.

tu je citovaný § 48 Zákona o soc.poistní ods.6
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týţdňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5,má nárok na materské do konca 28. týţdňa odo dňa pôrodu, ale najdlhšie do konca 34. týţdňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 31. týţdňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 37. týţdňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 37. týţdňa odo dňa pôrodu, najdlhšie do konca 43. týţdňa od vzniku nároku na materské.

zdroj: http://www.employment.gov.sk/leg-socialne-poist...

svirky
27. apr 2012

@gapa cize by mal byt s tym problem ???

gapa
27. apr 2012

@svirky
over si na sp cez poradnu (nie pri okienku), bohužial nepoznám ešte takú mamičku. Dať si do nástupu na md z dnp neskôr ako 6týž. pred očak.teramínom nie je problém. Ale ak čakáš, že bude z toho dôvodu max. materské z dnp, tak to môže byť problém, podla toho čo tu písali dávnom mamičky (no zo SP som odpoved nečítala)

svirky
27. apr 2012

@gapa aj tak velmi pekne dakujem za radu...skusim to pozistovat cez poradnu,ako mi radite 🙂 🙂 🙂

svirky
27. apr 2012

@gapa mne by mali doplacat z DNP len do maxima k materskej z platu,ale platim si to uz okolo 4 rokov a ani prvom synovi mi to nevyslo,tiez tam hralo rolu par dni ☹ a nerada by som teraz i to prisla,ked uz im tolko platim 😝 😝

gapa
27. apr 2012

@svirky
najlepšie ak uvedieš, že napr. nastúpiš na md o týžden skôr. A ako to bude so spôsobom výpočtu matetského v takom prípade z dnp. A ako to bude s dlžkou poberania mateského, ak porodíš v termíne, ak napr. 2týž. pred termínom a ak napr. týžden po termíne.

gapa
27. apr 2012

@svirky
podla mna istota, len ak posunie lekár termín pôrodu, ale zisti to na tej sp (samozrejme nie to, či ti môže posunúť lekár termín pôrodu). Zisti, či si môžeš napísať nástup na md neskôr (mali by odpísať, že nástup na md si určuješ sama, nie lekár. Lekár zodpovedá len za termín pôrodu, nie za nástup na md)

kikula13
27. apr 2012

no to som si myslela ,že si o mna budete mysliet,že som simulantka,ale opak je pravdou,ja som už mala s mojim zdr.stavom byt na ivalidnom dochodku,ja musím denno denne fungovat na tabletkach a to niečo stojí .

gapa
27. apr 2012

@kikula13
neviem, niečo také som písala? Myslíš, že som ta v mojom príspevku odsúdila? to by som tak smajlíka nedala. Nie si prvá ani posledná, ktorej takto odpisujem. Ide o to, že sama musíš posúdiť, čo je pre teba lepšie. Neviem, či chceš pn cez leto, či ti bude lekár dávať prerušované pn ... to vieš len ty. Asi si dosť v strese, ked tak reaguješ, hlavu hore 🙂

gapa
27. apr 2012

@monyccka
ak máš ptp 4.12.2012, tak nástup na md je v rozmedzí 9.10.-23.10.12, ak ale dnp zanikne 10.10.2012, tak ak nenastúpiš na md najneskôr 10.10.2012 (nie som si istá či náhodou nie aj 11.10.2012, no radšej nie), tak musíš žiadať o materské presne 23.10.2012 (lebo v ochrannej lehote treba žiadať presne 6týž. pred termínom).

tj. ak staršie dieťa dovrši 3roky 16.10.2012, tak asi by bolo z dôvodu papierovačiek jednoduchšie požiadať o materské bud 9.10.2012 alebo 10.10.2012, teda ešte počas trvania dnp.

Ak ale chceš nastúpiš na md 23.10.2010, tak v období 17.10-22.10 ak staršie dieťa bude chodiť do škôlky na maximálne 4hod. denne, tak môžeš byť zdravotne poistná štátom ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov alebo sa môžeš evidovať na up alebo si zaplatiť tých 6dní a byť samoplatitel (mesačne sa platí cca 48eur, tak na tých 6dní predpokladám cca .9 -10eur by to vyšlo. Zváž, či sa ti to oplatí absolvovať evidovanie na up.

dôchodkovo môžeš byť poisená nadalej štátom (predpokladám dala si si prihlášku po pôrode, aby si bola) nadalej aj ked bude dieťa v škôlke (aspon teraz to tak platí) Po pôrode si potom vybav prehlásenie na mladšie dieťa (asi to spravia tak, že dáš odhlášku s dátumom den pred pôrodom a prihlášku s dátumom dna pôrodu, potrebuješ kopiu RL).

Ale teda asi jednoduchšie by bolo nástup na md do toho 10.10.2012
A tebe tiež odporúčam spýtať sa cez mail na poradna@socpoist.sk a odpoved si vytlač a príp.zober zo sebou, ked pôjdeš k lekárovi, ak by ti nechcel povoliť nástup na md v ten den, čo som písala (bo niektorý s tým majú problém, myslia, že treba mať na to zdravotné problémy, aby bol dôvod nastupu na md 8týž. pred a s nástupom na md napr. 7týž. +6dní pred termínom nemajú skúsenost žiadnu)

Ešte bacha, ak by sa zákony menili, nemusí to byť v čase 10/2012 úplne takto.

monyccka
27. apr 2012

@gapa Dakujem krasne za komplexnu odpoved. Myslim, ze som to pochopila.. Prajem pekny den.

jankohrasko
27. apr 2012

Ahojte, potrebovala by som jednu radu, momentalne som na MD, starsiu dcerku 2,5 roka by sme chceli dat do sukromnej skolky, mam narok na prispevok na starostlivost o dieta vo vyske 230 eur (sukromna skolka) ak som sucastne s druhym dietatom este na MD (syncek ma 3 mesiace)? dakujem za rady
@gapa

dany85
27. apr 2012

ahote, poradíte? 🙂 od januára si platím DNP, vo februári som otehotnela, predpokladaný dátum pôrodu je 26.11.2012. Kedy treba nahlásiť na SP že som tehotná? či to ma vôbec nemusí trápiť, dáva sa až nejaká žiadosť pred nástupom na materskú ?

zalka
27. apr 2012

@dany85
SP nič hlásiť nemusíš.

dany85
27. apr 2012

@zalka a ako mi potom vznikne nárok keď nebudú vedieť že som tehotná? teda som z toho blbá ale je to moje prvé tehu 😅

zalka
27. apr 2012

@dany85
ved lekár Ti vypíše papiere pri nástupe na materskú, a to zanesieš do SP. 🙂
Ak máš aj zamestnanie, tak Ti vypíše papiere 2x jeden krát pre zamestnávateľa, a 1x z DNP.

dany85
27. apr 2012

@zalka ok, ďakujem, to som potrebovala vedieť 😉 zamestnaná som len na dohodu takže materskú budem riešiť z DNP, vďaka 🙂

zalka
27. apr 2012

@dany85
Nie je začo, príjemné tehulkovanie prajem ...

gapa
27. apr 2012

@monyccka
vidíš, ešte je aj možnosť sa prihlásiť najneskôr 10.10.2012 (posledný dentrvania dnp) na dôch.+poistenie v nezamestnanosti a podla terajších usmernení (ktoré treba overiť neskôr, či stále trvajú) ak sa prihlásiš počas trvania dnp na tie zvyšné dve, tak bude pokračovať dobr.poistenie v balíku nepretržite odo dna uvedeného na prihláške a z vz uvedeného na prihláške. V takom prípade vlastne ti bude trvať dobrovolné poistenie nadalej a môžeš nastúpiť na md dajmetomu aj 17.10.2012 a teda si zaplatíš balík len za obd. 10.10.-16.10.2012 a bude trvať aj dôch, poistenie v nezam a dnp až do podania odhlášky (napr. posledným dnom poberania materskkého).

vidíš toto mi hned nenapadlo, len potom overiť,ako tú prihlášku (najlepšie cez proadnu cca koncom septembra) a nezabudnúť potom doplatiť a odhlášku pri ukončení md.

gapa
27. apr 2012

@jankohrasko
mala si nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa v čase od 6týž. mladšieho dieťaťa a v obd., kedy si už nepoberala RP.

Teraz jedine, ak nebudeš poberať materské a budeš zárobkovo činná, môžeš do dovršenia 3rokov starsieho poberať prísp.na star. o dieťa (deti). Ale to ti už asi nevychádza.

lukinka00
27. apr 2012

Ahojte baby, mám takú otázku na vás. som študentka, v máji mám štátnice a 4.1.2012 som si začala platiť DNP pre lepšiu materskú z maxima, čo je zhruba 50 eur. DNP mi automaticky končí 29.09.2012. chcem sa opýtať, že ak dovtedy neotehotniem, ale napr. az v novembri, tak budem mať stále nárok na vyššiu materskú po pôrode? alebo ako to teraz je? ja mám už v tomto riadny chaos. ďakujem moc, moc za odpoveď 🙂

kikula13
27. apr 2012

@gapa asi máš pravdu som z toho všetkeho poriadne vystresovaná,lebo hlavne neviem ,či budem mat nárok na prerušovanú PN ,asi nie preto som sa pýtala ,lebo keby som išla 1.5. na Pn tak by sa mi rátalo z minima a keby som šla v juli tak z max ,ale takisto jednorázovo a dost,lebo ja nemám to nové poistenie ,ale ešte to staré ,aby som platila menej ,hlavne sa na mna nehnevaj ,ešte jednu otazku by som mala ,ked mám to ukončenie pn 1.5. od obvodneho lekara,može mi začat PN u gynekologa napr.o den skor 30.4.?

gapa
27. apr 2012

@kikula13
ok
neviem, čo by sa tým vyriešilo, ak by ti trvali dve pn v jeden den (nerozumiem prečo). Nepočula som zatial prípad, že by mal niekto súbežne 1den dve pn. Ale nemalo by to snád vadiť, aj ked je možné, že by chceli, aby ti ukončili tú prvú pn skôr, predpokladám. Ale to záleží na konkr.pracovníke. Inak vraj sa dajú aj preniesť pn-ky od jedného lekára k druhému. No to som len čítala tu, neviem o tom ale nič.

kikula13
27. apr 2012

možno,že by som potom mala nárok dalej na tu max. PN a preniest už nemožem,lebo už mám ukončenie,ale aj tak ti dakujem

jankohrasko
27. apr 2012

@gapa myslela som si 😠 dakujem 😉 🙂

tajinkaa
27. apr 2012

ahojte viete mi niekto poradiť prosím, Dnp si platím od januára 2010 nepretržite, som na RD s mladšou dcérkou a stále mi trvá prac. pomer, ktorý som mala ešte pred nástupom na materskú s prvou dcérkou, teraz som tehu , podala so žiadosť o materské k 12.03.2012 termín pôrodu mám 27. 04. 2012 čo je dnes a pani zo sociálky mi volala že ak sa dieťa narodí po termíne tak nebudem mať nárok na materské z dnp nakolko nástupom na materskú z ešte stále trvajúceho prac. pmeru mi vzniká nové nemocenké poistenie a tým mi padá 8 mesačná ochranná lehota z dnp a nebudem mať z neho nárok na meterské máte s tým niekto skúsenosti dá sa s tým ešte niečo robiť? Dakujem pekne

gapa
27. apr 2012

@tajinkaa
už mi písala o tom jedna mamička, no priznávam, že zatial som tomu neporozumela, ako krútia ten § 50. Teda asi ti nezostáva nič iné, len porodiť do termínu :(

spanihelka
27. apr 2012

Ahojte kočky, môžete mi prosím niektorá poradiť 🙂 od včera som na PN, nie som tehotná ☹ DNP si platím od januára 2012. Aj v čase PN si platím DNP? Alebo oslobodená som len v prípade tehotenstva? Mám v tom chaos 🙂 Mala som požiadať o vypísanie PN aj pre DNP? Ja som iba PN odniesla do zamestnania...teraz neviem ☹ ďakujem

lin123
27. apr 2012

Ahote, chcem si len overit, ci sa nahodou nieco nezmenilo:
od maja 2011 si platim DNP, v januari som si podala odhlasku a na druhy den prihlasila na nove DNP. 270 dni mi uplynulo spolu s novym poistenim 1.2.2012. 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia mi uplynie v polovcvi jula. Som tehotna a nastup na matersku mam koncom augusta. Moj zdravotny stav vsak vyzaduje PN...ako to prosim ovplyvni moju matersku? Som zamestnana a platim si DNP do maxima. Na PN by som mala nastupit od 1.5.
Predpokladam, ze PN mi bude uznana aj z DNP, ale z minima, spravne? Pocas PN platit DNP nemusim, spravne? Ako to bude s mojou materskou?