• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dobrovoľné nemocenské poistenie

7. augusta 2017 
@luciaq - termin porodu planovany s tym nema nic spolocne, musi byt skutocny..
ides na CR alebo prirodzene??
22. máj 2012 o 13:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte budete mi vedieť poradiť?
Minulý rok 2011 som bola zamestnaná do 30.6.2011. Od 1.7.2011 som dala výpoveď a bola som sa zahlásiť na ÚP. Od 1.8.2011 ma manžel zamestnal na dohodu, ale stále som na ÚP. Teraz v máji som otehotnela. Chcem vedieť z čoho sa mi bude počítať materská dávka. A či je nejaká možnosť si ju navýšiť na maximum. Aj za cenu, že by ma manžel zamestnal normálne a dal mi maximálny plat. Koľko by to malo byť.
22. máj 2012 o 13:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
22. máj 2012 o 13:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mima595 prirodzene. do slaka vobec neviem co teraz mam robit. so zamestnavatelom sa neda dohodnut. ten mi v ustrety nevyjde. tak co teraz?
22. máj 2012 o 14:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mima595 a keby mi lekar posunul temin nastupu na MD o nejake dva tyzdne neskor? tak to by mi potom vyslo nie?to by spadalo potom do toho §50 nie?
22. máj 2012 o 14:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq - myslim, že nie...lebo to by si musela poziadat aj o matersku z prace skor...ale toto neviem na 100% potvrdit
22. máj 2012 o 14:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mima595 ale ja som na rodicovskej teraz
22. máj 2012 o 14:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq - ja viem, že si na rodicovskej...ale ty musis aj tak pozoadat o materske z prace....a to je podstata celeho problemu...že ak poziadas o materske z prace, ta ti rusi OL z DNP...poriadne si precitak prispevky vyssie, co pisala
22. máj 2012 o 14:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciaq ty si od lekara vypytas 2 papiere Ziadost o materske. Jedno vypises ako zamestnanec, druhe ako DNP. ten ako zamestnanec posles na mzdove zamestnavatelovi a on ti na neho potvrdi tvoj predpokladany prijem a posle do SP a druhy posles (odnesies) priamo do SP ty.
22. máj 2012 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte kocky, prosim poradte. Momentalne som na PN a z peenky prejdem rovno na matersku 6 tyzdnov pred ocakavanym porodom. Mam DNP, ktore mi konci ale cosi skor, nez mam termin porodu, co nevadi, kedze som v OL. Momentalne nepracujem, som evidovana na UPSVAR. Moja otazka je, co mi ma moj gynekolog dat, resp. co ma kde vyznacit na nejakom tlacive, aby bolo Socialnej poistovni jasne, ze som bola tehotna v case ukoncenia DNP, v mojom pripade, ked mi skonci DNP, budem uz v 8. mesiaci. Navyse cakam dvojicky, takze materske by som mala potom dostavat tych 43. tyzdnov. Aj to by som tam mala niekde uviest? Lebo ako oni budu vediet, ze ja cakam dvojicky, aby mi to materske dali tak dlho, ako mam na to narok? Dakujem krasne za pomoc.
22. máj 2012 o 14:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa
Ahoj, dostala som na teba tip. Pls. vies ma pls. posudit?
12 rokov som robila, odvadzala max. odvody, pracovala som do 30.4.2012. Od 1.5. si platim DNP z min., nakolko sme sa prestahovali z SK, no v aprili som otehotnela a zistila som to az teraz, na MD by som mala nastupit v decembri 2012. Dovtedy by som chcela byt na PN. Pls. na aku vysku PN a MD sa mam pripravit? Da sa to este nejako vylepsit? Dakujem pekne
22. máj 2012 o 15:15  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hanaja
takže si v zahraničí a tam nie si nemocnesky poistená ale si platíš dobrovolné poisenie (balík) z minima?????? Ak áno, tak materskká bude cca 65% z minima.
Ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila z maxima cca 1153eur tuším do 8tt a nastúpila na md až po uplynutí 26týž. dnp (no najneskôr 6týž. pred termínom) a ani neporodila skôr ako po uplynutí 26týž, tak by sa materské rátalo z nového vym.základu, z ktorého po novom prihlásení budeš povinná platiť. Ale odvody sú dosť pálka a nerátala som, ako sa to vyplatí. Ak by si porodila do 26týž.od nového prihlásenia, alebonastúpila na md do 26týž., tak by bola materská tiež z minima.
Ak by si sa ale napr tesne pred nástupom na md zamestnala a od vzniku pp do nástupu na md by neuplynulo 90dní, tak by sa materské z tohto zamestnania pri nástupe na md v r.2012 rátalo z vym.základu v r.2011, teda maxima, čo si vtedy platila. Ale pozor, nesmie ísť o toho istého zamestnávatela ako v r.2011.
A tiež je podstatné, či sa zákon nezmení( chystá sa novela), toto platí teraz.
22. máj 2012 o 17:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa
fuha, tak na toto by som teda neprisla, najviac sa mi pozdava zamestnat sa pred nastupom na MD, to staci aj napr. na tyzden? dakujem
22. máj 2012 o 18:20  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@datanka ahoj tak ak sa nam nepodarý otehotnieť tak sa mi DNP končí niekedy koncom oktobra na PN možem nastupiť do 7 dní od ukončenie????čiže na neaký 4 deň po ukončení platenia DNP? A budu mi vyplácať z DNP?
22. máj 2012 o 19:04  •  snaží sa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@andea1903 ano,presne tak
22. máj 2012 o 21:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@andea1903 dnp ti napr.skonci20.10.(prišiel ti papier s presným datumom,kedy ti konci,nie?)a od toho datumu do 7 dni.a mozes byt pn aj skoro rok,ak budes mat s cim :slight_smile:
22. máj 2012 o 21:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hanaja
áno stačí. A môžeš si toto overiť cez poradna@socpoist.sk , to je priamo z ústredia soc.poistovne. A to vieš, že nemôžeš mať súbeh povinného NP v zahraničí a dobrovolného na SK (si podpisovala prehlásenie, ked si sa prihlasovala, predpokladám).
23. máj 2012 o 09:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa
jasne, v zahranici nemam poistenie, dakujem za radu
23. máj 2012 o 13:00  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa do kelu, aka novela sa zasa chysta? dufam, ze s nami, nastavajucimi mamickami, pripadne cakatelkami, co chcu este vyuzit dnp, opat raz nevypecu a neplatime to zbytocne :frowning2: ach jaj
23. máj 2012 o 13:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mima595 Ahoj, platím si dnp. 26t by mi malo skončiť okolo 30.6. Ale od 22.3. som na pn. Nechápem tomu, že nemusím platiť, keď som na PN, ale nemám sa ani odhlasovať. Čiže to mi už potom vznikol preplatok, keď som platila doteraz? A nebude problém, že ešte neubehlo 26t od prihlásenia a ja už neplatím? Budem mať nárok na materskú z takej dnp z akej sumy si platím alebo len z minima? 270 dní mám splnených už v minulom roku, len som sa odhlásila, aby som to vedela využiť ešte po starom.
Ďakujem
23. máj 2012 o 16:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Ahoj, potrebujem radu v jednej veci. Bola som na RD do 16.7.2011 a do toho casu mi trval aj zamestnanecky pomer. Ostala som dalej na RD, len s tym ze som si neplatila dnp, platit som si ho zacala 31.1.2012 a pani na urade mi vravela ze ked si ho budem platit do odchodu na matersku (niekedy okolo 8.8.) tak by mi mala materska vyjst, je to tak? Ze sa rataju dni za posledne dva roky ked som bola na RD plus toto dnp co si platim-a ze to by malo byt tych 270 dni poistenia. Spominas tu nejaku novu upravu zakona, tak teraz neviem ci vobes budem mat na nieco narok :confused: Dakujem velmi pekne za odpoved!!! :slight_smile:
23. máj 2012 o 17:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lucianak - zalezi od datumu, kedy si sa prihlasila ..ale ked poberas PN z DNP, platit nemusis...ak si platila, nevadi, oni to eviduju ako preplatok....
to, co platis, alebo neplatis, nema vplyv na matersku..zavisi vsak od konkrenych udajov..ale ak si zaplatila, alebo teda bola povinna platit aspon 1 den v rozhodujucom obdobi, matersku budes mat ratanu z VZ, ktory si platis....
23. máj 2012 o 17:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@keenfan
nerozumiem, ako je to s tvojimi ukončenými nem.poisteniami. Odkedy dokedy trval prac.pomer, odkedy dokedy si bola dnp pred 31.1.2012.
ten zákon sa novelizuje pravidelne myslím každý rok, tj. aj táto vláda určite niečo pozmení. Ale čo neviem. Do tvojho nástupu na md to ale nestihnú, predpokladám.
23. máj 2012 o 17:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa zacala som pracovat 1.7.2007, na prvu matersku som nastupila 30.5.2008 a pracovny pomer som mala do 16.7.2011-teda do ukoncenia RD. Odvtedy som si dnp neplatila, zacala som az potom co som zistila ze som tehotna-teda od 31.1.2012. Pani na urade UPSVAR mi vravela ze by mi to malo vyjst(tj.materska z vymeriavacieho zakladu aky som si zvolila a na zaklade ktoreho si v tej vyske platim teraz DNP.) Len sa potrebujem uistit ze na matersku budem mat narok a neplatim si to zbytocne.
23. máj 2012 o 17:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mima595 Vraj pre mňa je rozhod. obd. 30 a 31.12, čo mi vyšlo nejakých 51e. A to dali delené 2. A tam nejakých 25,5e na deň a z toho 65% sa mi bude rátať?
Takže teraz už nemusím platiť a budú ma evidovať ako keby som platila? A po tých 26t. to ísť zrušiť alebo to nechať plynúť ďalej, nech sa mi to zruší automaticky v septembri?
A keby som sa dala vypísať nanovo, nebol by problém, že už neplatím?
23. máj 2012 o 17:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte prosim o radu: od 31.1.2012 si platim este stare dobrovolne pripoistenei. V aprili som otehotnela. Som zamestnana a platim si maximalnu vysku. Cast zamestnavatel a zvysok do maxima ja. Zaujimalo by ma co by sa stalo v pripade keby ze musim ist na rizikove a byt doma na PN napr. v auguste az do porodu. Kto bude za mna platit ten zvysok poistenia? ci to plati stale zamestnavatel?a na PNku mam stale narok???prosim ak sa da o vysvetlenie budem velmi vdacna dakujem. :slight_smile:
23. máj 2012 o 17:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@keenfan
takže od 1.7.2007 do 16.7.2011 trval prac.pomer, ktorý skončil poslendým dnom Rd. Potom si bola nem.poistená až od 31.1.2012,dobrovolne tj. 26týž ti uplynie 30.7.2012,a aby sa materské rátalo zo skutočného vz,nie minima, tak nástup na md najskôr 31.7.2012.
PTP máš 11.9.2012, tj. nástup na md (6týž. pred termínom) 31.7.2012

Tj. tebe to vychádza na chlp presne! Treba aby si mala na žiadosti o materské napísaný pravdep.termín pôrodu najskôr 11.9.2011, ani o den skôr a nástup na md najskôr 31.7.2012. a porodiť najskôr tiež toho 31.7.2012, inak by bola materská rátaná len z minima, ak by ste napísali skorší dátu ako 11.9. a 31.7..

270dní splníš vdaka ukončenému poisteniu zamestnanca a aj dni RD sa ako dni nem.poistneia rátajú, aj ked je nem.poistenie prerušené (podla § 49a Zákona o soc.poistení)
23. máj 2012 o 18:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luciac
ak by si išla na pn pred dovršením 270dní z dnp, tak dobrovolné poistenie by si platila nadalej aj počas pn. Zamestnávatel by nemal povinnost platiť odovody počas tvojej pn a materské zo zamestnania ak na md nastupuješ v r.2012 sa aj tak bude rátať z vym.základov v zamestnaní v r.2011 (ak trval ten istý prac.pomer, ak vznikol tvoj terajší pp v r.2011, tak z obdobia od vzniku pp do 31.12.2011, nepredpokladám, že vznikol v r.2012)
23. máj 2012 o 18:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lucianak - ak si nebola Pn toho 30-31.12, tak ti to vyratali spravne....
pokial budes PN, platit nemusis
NEODHLASOVAT sa po 26 tyzdnoch....radsej si doplatit dokial DNP trva

ak sa das vypisat nanovo, tam to nema vplyv, ci si platila, ci nie....alebo teda ako dlho si platila..dolezite je, aby od prihlasenia uplynulo aspon 26 tyzdnov a aby si mala aspon 1 den zaplateny v rozhodujucom obdobi...
ak prestanes byt PN, zacnes platit, ak budes znova PN, tak neplatis
23. máj 2012 o 19:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa dakujem za rychlu odpoved. ano vznikol v aprili 2011 a netreba mat cely rok 2011? a PN budem dostavat z dobrovolneho pripoistenia?
23. máj 2012 o 20:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok