Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

keenfan
23. máj 2012

@gapa Dakujem velmi pekne, velmi si mi pomohla a potesila ma! Este-ak mozem by som sa chcela opytat, ak by som isla na matersku dajme tomu toho 1.8. posledne dnp si zaplatim do 8.8., teda spatne k julu? Mozem, resp. mam sa z neho potom odhlasit?

Dakujem velmi pekne este raz!

gapa
23. máj 2012

@luciac
netreba aby trval daný pp celý rok 2011, ak vznikol 1.4.2011, tak pri nástupe na md v r.2012 sa ráta materské z vym.základov v obd. 1.4.-31.12.2011.
či budeš poberať nemocenské aj z dnp záleží, či budeš mať splnených 270dní z dnp v obd. dva roky pred vznikom pn (napr. ak vznik pn je 2.8.2012, tak sa sleduje obdobie 2.8.2010-1.8.2012). Ku dnom samotného dnp možno prirátať dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia v tomto období,tj. ak si mala pred týmto prac.pomerom iný prac.pomer a trvalo v nom nem.poistenie (tj. nečerpala si napr. rodič.dovolenku) a v sučte ti to vychádza aspon 270dní, tak nárok vznikne.

samozrejme, toto je podla terajších zákonov (mi to nedá vždy pripomenúť, bo zákony sa niekedy menia a záleží aké je účinné znenie zákona v čase vzniku pn, nástupu na md.

gapa
23. máj 2012

@brita
neviem, či ti už niekto odpovedal.
Takže si nezamestnaná, evidovaná na up a nárok na materké si budeš uplatnovať z dnp, ktoré ti skončí v čase po nástupe na md ešte pred pôrodom (to je podstatné, že tých 270dní bude splnených pred pôrodom, neviem, či máš aj ukončené nem.poistenie, tj. predchádzajúci ukončený prac.pomer).
Do žiadosti o materské uved, že si uplatnuješ nárok na materksé z doborov.nem.poistenia, nič iné netreba. Je to jednoznačné, že si bola v čase ukončenia dnp tehotná, ak to bude v 8tt.
V žiadosti o materské podpisuješ prehlásenie, že soc.poistovni oznámiš rodné číslo/a dieťaťa/detí. tj. potom napíš list, že im oznamuješ rodné čísla narodených detí a prilož dve kopie rodných listov. Na tvojom mieste si dám potvrdiť prevzatie tohto listu, lebo ak by si odovzdala len dva rodné listy, tak by to tam mohol niekto zapatrošiť a príp. odovzdať len jeden RL, tak takto by som sa istila.
Potom ked budeš dávať prihlášku na soc.poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov do 45dní po pôrode (ak nie si zamestnaná ani povinne dôch.poistená szčo), tak tiež treba k prihláške priložiť RL, vraj stačí si vybrať jeden, tak písali mamičky.

príspevok pri narodení a aj príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa dostaneš na každé z dvojičiek. Tiež podla terajších zákonov je rodič.príspevok po ukončení poberania materského na dvojičky vyšší, to asi vieš.

Ak by si bola zamestnaná, tak aj tam to treba oznámiť, že sa ti narodili dvojičky, aby aj oni uznali dlhšiu MD (to ak by to čítala zaemstnaná mamička s dvojičkami).

susann80
23. máj 2012

@jeny pozor ak mas TPP, lebo ked si si aj platila DNP 270dni a ked nastupis na MD, a nebudes poistena na komplexny balik, tak nedostanes nic z DNP. skus sa na to opytat u vas v SP. mozes to urobit tak, ze ked pojdes na MD, tak v 1.den MD sa hned prihlasis na nove dNP a nebudes nic platit a aspon dostanes dnp z minima inak nic... 😖

susann80
23. máj 2012

@katasa asi nie, lebo by si to nestihla nastupit do 8m na MD

susann80
23. máj 2012

@luciaq no ja som to iste co ty, tak ma prihlasili v ten isty den ako mi zacina MD na DNP, takze ak by si si tak dala, tak neplatis nic, ale DNP ti vypocitaju z minima inak by si nedostala z DNP nic. ja som tiez bola nastvana, lebo ked som si to isla platit, a som sa informovala, tak vsetko ok a zrazu kvoli TPP ze neplati na mna ochr. lehota.

gapa
23. máj 2012

@mima595
@luciaq
neviem všetky tvoje údaje, no predpokladám počas čerpania RD ti skončilo dnp a chceš aby ti vznikol nárok aj z ukončeného dnp, lebo si platila z vysokého vymzákladu v rozhodujúcom období z dnp a do nástupu na md máš už menej ako 26týž.
Súhlasím s mima, bud sa prihlásiť ešte pred nástpom na md a bude na istotu nárok z dnp z minima.

Alebo to risknúť a dohodnúť sa s lekárom, aby napísal neskorší pravdepodobný termín pôrodu, ako si písala, aby bolo istejšie, že porodíš najskôr den po nástupe na md a najneskôr den pred termínom. Možno bude stačiť, ak v po ukončení 37týž. budeš aktívnejšia 🙂 ak si teda prvé neprenášala (ja som robila drepy, lebo som nabehla do pôrodnice v 37týž. a nechcela som odísť )
Nastúpiť na md treba 6týž. pred termínom z oboch poistení.

Príp. si napíš aj na poradna@socpoist.sk a uved tvoje presné udaje o začiatku, ukončení dnp, ... a termíne pôrodu a či ak porodíš pred termínom, či budeš mať nárok na materské.

jeny
24. máj 2012

@susann80 a to ptali aj ked nasupim na MD do tej ochrannej doby 8 mesiacov od ukoncenia DNP? T pocujem prvy krat...TAkze nemam pocitat s materskou z dnp? Preco mi potom pn pocitaju aj z prace aj z dnp a matersku mi budu iba z prace???

janka9900
24. máj 2012

@jeny neboj, tebe sa bude pocitat materska z DNP. s ochrannou lehotou je komplikacia len vtedy, ked prechadzas z RD na matersku, co nieje tvoj pripad 😉

janka9900
24. máj 2012

@susann80 ahoj, citala som, co si pisala pri TPP. ak si v orchrannej lehote a neprechadzas z RD na matersku, tak sa nemusis prihlasovat na balik, aby si dostala matersku z DNP. prihlasit sa musis vtedy, ked ti trva pracovny pomer a ides z RD na matersku. a to aspon 1 den pred nastupom na matersku...

brita
24. máj 2012

@gapa Ahoj Gapa, dakujem krasne za vysvetlenie. Iba doplnim,ze mne konci DNP 16.7.a na matersku pojdem 30.7. (to som odpocitala tych 6 tyzdnov pred porodom, kt. je stanoveny na 3.9.) A stale budem na PN do toho 29.7. a od 30.7. mi zacne materska.
Takze tam budu cca. 2 tyzdne rozdiel medzi datumom ukoncenia DNP a nastupom na MD, pocas ktorych budem stale PN. Takze o toto mi islo, ze ci to nevadi, ale asi nie, tam funguje ta OL,ze?
Tych 270 dni nem. poistenia za posledne dva roky splnenych mam, lebo ja som pracovala v kuse 12 rokov a nezamestnana som od 1.10.2011. Dakujem. 😉

gapa
24. máj 2012

@brita
tak pozor, ak ti napíše lekár do žiadosti o materské očakávaný dátum pôrodu 3.9.2012, tak nástup na md treba presne 23.7.2012 (nie 30.7.) teda presne 6týž. pred termínom, lebo v ochrannej lehote vzniká nárok PRESNE 6týž. pred vid Zákon o soc.poistení § 50. tj. nedať ukončiť pn skôr a nástup už 8týž. pred kvôli pn a dvojičkám. 🙂

ešte uvažujem, či by nebolo rozumné ak budeš stále poberať nemocneské+materksé sa pred ukončením prihlásiť na dobr.dôchodkové+v nezamestnanosti? lebo počas poberania týchto dávok neplatíš, ale trvajú ti poistenia a odhlásiť sa napr. posledným dnom poberania materského. Ale ak už neplánujete dalšie bábo, vyčerpala si si dávku v nezam., a ani nejde tak o očr, či pn-ky, tak asi väčší význam to nemá. Od pôrodu si dáš aj tak prihlášku na dôch.poistenie, takto by si bola dôch.poistená aj skôr, od prihlásenia, najneskôr od 16.7. (teda ešte pred ukončením). Ale to by som si dobre všetko preverila, aby to niekto v SP nepokašlal a neboli problémy z toho, teda aby sa to považovalo za nepretržité nem.poistenie.

brita
24. máj 2012

@gapa Gapa, dakujem ti este raz 😉 No dalsie babo uz mat nebudeme (lebo aj tieto su po IVF a normalnym sposobom nemame sancu), davku v nezamestnanosti mam vycerpanu, no a ak bude vsetko OK, tak by som potom isla rada zase do prace, ked budu mat deticky 3 roky. Takto si to planujem. 😉 😉 Od porodu si samozrejme dam prihlasku na to dochodkove poistenie. 🙂

lenka47
24. máj 2012

ahojte zienky, mam otazocku DNP si platim uz niekolko rokov, vzhladom na zmenu zakona, som si 25.januara zrusila stare a hned prihlasila na nove DNP. cize podmienku 270 dni mam splnenu, staci teraz aby som splnila podm. 26 tyzdnov a mozem nastupit na PN? nastup na MD mam 4.10. predpokladany, ale keby nahodou som uz nemohla chodit do prace,kedy mozem nastupit na PN aby som dostavala plnu vysku? v tomto nemam jasno, dakujem za odpoved 😉

gapa
24. máj 2012

@brita
len tak mimo témy, je tu jedna mamina, obaja neplodní a po dvojičkách otehotnela neplánovane a prirodzene 🙂 Taký je niekedy život, ide si po svojom 🙂

brita
24. máj 2012

@gapa Tak dam aj ja jednu kratku mimo temy. 😉 Si zlata, dik 😉 Ale to sa urcite u nas nemoze stat (ja uz nemam vajicka a vajecniky mi atrofovali), co nam je uz v tejto chvili verim ze jedno 😉

martinkaastefanek
24. máj 2012

@gapa Ahoj mozem sa aj ja opytat jednu otazocku ohladne dnp?bola som dnp cca 300dni pred porodom a bola mi uznana materska od 30.januara 2011 z dnp, potom som riadne presla na rodicovsky prispevok a teraz som znova tehotna,dnp si uz ale neplatim zrusila som ho, je pravda ze to dnp mi plati az do dvoch rokov cize ak nastupim v polke novembra 2012 na matersku mam narok na matersku opat z dnp? dakujem

mamartinka
24. máj 2012

@martinkaastefanek jej Vianocny darcek budete mat.Blahozelam z celeho srdiecka. 🙂

martinkaastefanek
24. máj 2012

@mamartinka dakujeme 🙂 tak tak ak vsetko pojde ako ma tak by sa malo narodit na vianoce 😉

nadezda4
24. máj 2012

@gapa ahoj, potrebovala by som nejaku informaciu o DNP, mozem do IP? nechcem sa tu rozpisovat. dakujem

susann80
24. máj 2012

@janka9900 ahoj aha, tak moze byt ze ak ide z RD, ale na socialke mi povedali, ze staci sa prihlasit rovno v den nastupu na MD a nic neplatis.

susann80
24. máj 2012

@jeny a ty robis alebo si na RD? no tak ti poviem, ze na socialke to vie asi 10% ludi, ja som tiez natrafila na 3 co nevedeli a jedna vedela a som potom na to kukala na nete.

jeny
24. máj 2012

@susann80 ja som zamestnana ale som pn. RD mi skoncila v roku 2010 odvtedy som si platila DNP az dokym mi nezaniklo zo zakona. Pytala som sa viacerych co sa vyznaju v tejto problematike a vraj na tu MD z DNP budem mat narok takze dufam ze to tak bude.

gapa
24. máj 2012

@martinkaastefanek
1)je to tak, že musíš mať v období 2roky pred pôrodom aspon 270dní nem.poistenia a to stíhaš, ak ti od ukončenia dnp do vzniku nového neuplynie viac ako 460dní, čo je cca 15mesiacov. Ak uplynulo viac, tak nárok získaš len po uplynutí 270dní nanovo.

2)a je podstatné aby ti vzniklo nové nem.poistenie pred nástupom na md, lebo ti netrvá a ani nie si v ochrannej lehote.

si už v 10tt, tak už nestíhaš 26týž do nástupu na md z dnp, tj. jedine z nového prac.pomeru alebo z dnp z minima.

martinkaastefanek
24. máj 2012

@gapa dakujem pekne za odpoved,takze ak dobre rozumiem kedze nemam a nebudem mat novy pracovny pomer, budem poberat matersku z dnp ale len minimum co je nieco cez 300 E. este sa chcem opytat nemusim sa uz vobec poistovat? uz to zrejme nema vyznam kedze nestiham tych 26t aby som mala maximalnu matersku

karinka2105
24. máj 2012

ahojte,potrebujem poradit
30.1,2012 som si zacala platit DNP.ostala som tehotna,termin mam 2.12.2012,konci mi DNP,25.10,ale podla vypocotou by som mala nastupit na matersku 24.10,budem mat narok na max materskuu?

datanka
24. máj 2012

@lenka47 po 26tich t.uz mozes ist na pn a zostat až do materskej.matersku aj pn budes mat s toho vym.zakladu,co si platis od januara,cize počítam,ze si platis max.tak pn bude 600e.a materska 750e. Cca

gapa
24. máj 2012

@martinkaastefanek
v2 ) píšem, že musí vzniknúť nové poistenie. Dobre si zrátaj, či spnaš 270dní dva roky pred pôrodom!!!
z minima je materské cca 65% z 339,89eur

martinkaastefanek
24. máj 2012

@gapa dakujem za trpezlivost 😉 tak dva roky splnam urcite, nakolko posledny zaplateny den som mala 30.1.2011 a od tohto datumu skor ako do dvoch rokov/ ak vsetko dobre dopadne/ porodim.teda to by som mala splnat ak dobre ratam termin mam 24.12.2012. a este jedna otazocka kedy je teda potrebne aby vzniklo nove poistenie?to je uz asi jedno kedze tych 26 tyzdnov nesplnam, tak aka dlha doba poistenia musi byt aby mi vyplacali materske z minima..aka vyska poistneho musi byt platena.dakujem

lenka47
24. máj 2012

@datanka dakujem krasne za odpoved 😉