Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
24. máj 2012

@susann80 vsade som citala, ze aspon jeden den pred nastupom sa treba prihlasit, teda zaplatit aspon jeden den, aby vznikol narok, tak neviem, ako budu posudzovat, ked mas datum vzniku dnp rovnaky s nastupom na md ... 😕

majkaf
24. máj 2012

Ahojte babenky!
Potrebovala by som poradit. Som zamestnana a platim si dobrovolne poistenie do max este starym systemom. Termin porodu mam dec2012. 270 dni mi ubehne k 28.5.2012. Musim ist oznamit poistovni, ze som tehotna? Dufam, ze si nemusim platit poistenie novym systemom do porodu?

janka9900
24. máj 2012

@majkaf ahoj, oznamovat nemusis nic, ani platit balik. budes v 8 mesacnej ochrannej lehote. az ked budes ziadat o PN alebo matersku, donesies potvrdenie, ze si bola v case zaniku poistenia tehotna 😉

janka9900
24. máj 2012

@karinka2105 ahoj, najlepsie by bolo, ak by ti doktor mohol posunut termin o dva dni, teda by si nastupila na matersku 26.10. ak aj neposunie, tak urcite budes mat narok na matersku, ale priznaju ti ju az po tom, co dorucis na socialku rodny list. potom ti ju vyplatia spatne;)

gapa
24. máj 2012

@karinka2105
je podstatné, že porodíš najskôr na 271vý den od vzniku dnp (až po splnení 270dní). To, že nastúpiš na md pred splnením 270dní znamená jedine to, že ti začnú vyplácať mateské až po doručení kopie rodného listu, z ktorého zistia, že si tých 270dní do pôrodu splnila.
Ak čerpáš rodičovskú dovolenku v zaemstnaní, tak je to podstatné, že žiadaš o materské počas trvania dnp, lebo ak by si žiadala až po ukončení dnp, tak by ti nárok na mateské z dnp nemusel vzniknúť, lebo by ti nemusela plynúť ochranná lehota. Pozor na to!!!

nemsim
24. máj 2012

Holky,možná tu už taková otázka padla,ale opravdu se tím prokousávat zpětně nedávám 🙂
Potřebuji poradit.
V srpnu 2011 mi skončila 4letá mateřská,na 1 měsíc jsem byla nucena se nahlásit na úřad práce,ale hned od 1.října 2011 jsem začala podnikat jako OSVČ v kadeřnictví.Začala jsem si platit dobrovolné nem, pojištění na sociálním,ale v březnu mi přišlo upozornění,že se mi pojištění zrušilo z důvodů zaslání menší částky(v lednu se částka zvýšila,jenže já si ji nějak nezvýšila).25. srpna 2012 mám termín porodu a teď vůbec nevím ,jak to udělat.Jelikož budu muset jak odrodím nastoupit po 6.nedělí min. do práce.
Poradíte mi někdo,za mám nastoupit 6týdnů před termínem na mateřskou,nebo chodit do práce až do srpna a platit soc.+zdravotní,nebo jít na úřad práce v srpnu....vůbec nevím.Na sociálce mi nic neřeknou,nebo pokaždé řeknou něco jiného 😒 Díky moc za vaše rady.A jetšě jestli bude lepší 4letá varianta,nebo 3letá varianta.Jo a manžel je již přes 10let zaměstnaný.Díky moc 🙂

karinka2105
25. máj 2012

@gapa ja som nezamestnana,a momentalne som doma s malou,poberam rodicak
hej niekde som citala ze podstatne je aby sa dieta nenarodilo skor ako mi skonci DNP

dakujem
@janka9900 dakujem som sa zlaklaa

minka22
25. máj 2012

@majkaf Myslím, že pre Teba by mala platiť 8 mesačná ochranná lehota, čiže by si sa už nemusela poistiť nanovo.... Radšej sa ale informuj priamo v Sociálnej poisťovni 🙂

janulap
25. máj 2012

@gapa ja to mam trochu ine ako karinka2105.Som nezamestnana,DNP si platim od 11.1.2012 a konci mi 7.10.2012.Na MD by som mala nastupit 20.10.2012,to teda nastupim uz v ochranej lehote.Co to ,prosim pre mna znamena?Co mam potom urobit,ci len zaniest papier od dr.kde budem vypisana na matersku do SP.Viem,ze si musim dat pozor,aby som nastupila presne 6 tyzdnov pred TP na MD,je este nieco,na co treba dat pozor? Materska davka mi bude vypocitana este pred porodom,alebo tiez az ked pridem s rodnym listom dietatka? Dakujem 🙂

gapa
25. máj 2012

@janulap
zaplatit v splatnosti!!!!! nebudu cakat na rl, ty budes mat 270dni splnenych

skrecok
25. máj 2012

@gapa Ahoj, mam na Teba opat prosbu ak mozes a nehnevaj sa, ze opat sa na Teba obraciam.
SP uz neverim.
Ostali mi este 52 dni dovolenky, uvidim ci mi aspon z toho polku preplatia. Je lepsie ked si dam vypisat dovolenku ako byt na PNke, aby mi bola uznana vyssia materska. Nechcem si to opat pokazit a vyhodit do luftu peniaze, ktore som si poctivo platila.
Pozn. DNP som od 08/2010 do .30.01/2012, potom od 31.01.2012 doteraz. Na PN-ke (rizikove tehotenstvo) som od 09.01.2012 - 19.03.2012, potom od 26.03.2012 doteraz. Ale aj ked som na PNke si platim...
Dakujem velmi pekne.

gapa
25. máj 2012

@skrecok
nenapadá ma nič podstatné, čo by to mohlo ovplyvniť.
Materské zo zamestnania sa ti aj tak vyráta z vz v r.2011, ak v r.2011 si čerpala len RD, nič iné,, tak z pravdepodobného vz (dovtedy snád zákon nezmenia), tj. spýtaj sa mzdárky čo ti uvedie do potvrdenia pre soc.poistovnu.
z dnp sa ti bude rátať materské z vz vo období 20.3.-25.3.2012 (predpokladám nástup na md bude až po uplynutí 26týž, teda najskôr 31.7.2012, ak dnp vzniklo 31.1.2012).
Myslím ak by si ukončila pn zo zamestnania (z dnp nie, no to by som si overila, či sa dá, už som videla odpoved zo sp, no nebolo to celkom jasné) a čerpala dovolenku, teda v prípde, ak myslíš, že potom bude s čerpaním dovolenky problém, napr. medzi md a rd (tak by som asi urobila ja, ak sa zákon nezmení, aj to je možné, no teraz sa dá poberať RP popri čerpaní dovolenky, ak po RD bude velmi vela dovolenky.
Ak by si muslela ukončiť aj pn z dnp aj zo zamestnania, tak by si musela prerátať, či je viac mzda mínus odvody, ktoré musíš platiť, ak nepoberáš nemocnské z dnp alebo je viac nemocneské z oboch poistení.

skrecok
25. máj 2012

@gapa Ano, nastup na matersku dovolenku je az 11.08., to by som splnala, ale... Bolo mi povedane, ze vraj ak som dlhsie na PNke kvoli rizikovej gravidite, tak by som mala podla zakona ist skor na MD (o 2 tyzdne = 8 tyzdnov ) co by som uz nesplnala podmienku...
Dovolenku neplanujem cerpat popri rodicovskej dovolenke, alebo medzi MD a RD, ale teraz od juna-jula az do nastupu na MD. Proste uvazujem ukoncenie PNky a pojdem na dovolenku az do nastupu na MD. Bojim sa, ze by som tam opat urobila chybu...

mima01
25. máj 2012

caute kocky...som tu znova a idem trosku pootravovat. Na PN som od 16.4 a dnes mi prislo domov konecne rozhodnutie. Mne sa to zda ale nejak vela...teda nie ze by som protestovala, to nie, len by som chcela vediet, ci tomu chapem dobre, kedze som na PN v zivote nebola a toto je moja premiera. Z DNP mi prislo 6,23/den a PN 20,80/den...mam to spocitat cele dokopy a to by mi malo prist za cely mesiac PN? Cize cca 800 eur? To sa mi nezda. 😒

poisonblu
25. máj 2012

@mima01 no nie je tych 20,80 spolu? mne sa zda, ze na tom papieri je len suma za den z oboch spolu

poisonblu
25. máj 2012

@poisonblu pozerala som to u seba, tak ja to mam tak, ze mam tam za 1-3 den 25 % vycislene na nieco cez 9 eur/den a potom od 4. dna 55 % vycislene na nieco cez 20 eur/ den....

mima01
25. máj 2012

@poisonblu ja ti neviem, som z toho blbec. Prisli mi dva samostatne papiere, kazdy zvlast v obalke. A v jednom je: "priznáva nemocenske vo vyske 6,23 eur/den" - odovodnenie: dobrovolne nemocensky poistena osoba od bla bla bla. A v druhom: "priznava nemocenske z uhrnu dennych VZ na urcenie vysky nem.davok z nem. poistenia ako dobrovolne nemocensky poistenej osoby zamestnanca vo vyske 20,80 eur/den."

mima01
25. máj 2012

@poisonblu ano ano, to tam mam aj ja, to su tie prve dni, ktore su platene menej, len ja som chcela vediet, teraz za maj, ked som cely mesiac na pn, ako to mam vlastne pocitat, lebo sak 800 euri je vela.

poisonblu
25. máj 2012

@mima01 tak to je divne, lebo mne to prislo na jednom papieri...ale mozno preto, ze ja som zo zamestnania v OL...a za april ti kolko prislo? ved to skus preratat podla toho

roberta31
25. máj 2012

@gapa ahoj gapa,alebo ak vie poradit niektora z vas.
PSom aj zamestnana a DNP som platila do 31.1..Som v ochrannej lehote.Naspup na matersku som mala 6 týždnov pred TP.Ale nastali komplikacie a porodila som 9 dni pred nastupom na materku - 16.5. Takže nastup na matersku mam cca 7 týždnov.
Dufam že nepridem z DNP o narok na materke ked som v OL! 😠 ?!?

mima01
25. máj 2012

@poisonblu skusim, len nemam grid kartu po ruke, nedostanem sa k uctu, tak az vecer. Ale za april mi prisla normalne vyplata za 15 dni a zo socialky tusim okolo 180 alebo 160 eur, ak si dobre pamatam.

gapa
25. máj 2012

@skrecok
zákon nič také nehovorí, kedy treba nastúpiť na md 8týž. pred termínom, to je len tak zaužívané a lekári sa boja problémov zo soc.poistovnou, ked tak nespravia. No ja som nesúnlasila a aj napriek dlhodobej pn som išla na md 6týž. pred termínom.n Ono lekár ma uviesť len pravdep.termín pôrodu a nástup na md si určuje mamička sama.
Napíš priamo do soc.poistovne na poradna@socpoist.sk a spýtaj sa, či pri dlhod. pn treba tak ísť, či si sama môžeš rozhodnúť. Odpoved ukáž lekárovi.

ale samozrejme aj dovolenku môžeš čerpať, ak chceš.

gapa
25. máj 2012

@roberta31
gratulujem k bábätku 🙂
Nemusíš sa znepokojovať.
Ty si nečerpala rodič.dovolenku v čase ukončenia dnp a ani si nemala iné prerušenie poistenia zamestnanca (napr. očr nad 10dní, neplatené volno, pn dlhšia ako 52týž), tj. je to v pohode. Nárok ti vzniká v ochrannej lehote.
Len by ma zaujímalo, už si odovzdala žiadosť o materské v SP s nástupom 6týž. pred? a ste prepisovali nanovo žiadosť o materské? (ak áno, ako to uviedol lekár? preškrtol pravdepodobný termín, či ten ostal rovnaký??) alebo ste ponechali pôvodnú žiadosť a len dala rodný list dieťaťa a tým sa zmenil nástup na md v den pôrodu. Lebo takýto prípad mi žiadna mamička ešte nenapísala, ako to urobili.

skrecok
25. máj 2012

@gapa Dakujem velmi pekne za pomoc. 🙂

roberta31
26. máj 2012

@gapa dakujem ti gapa.
Ano,papiere s nastupom na matersku som odovzdala už zaciatkom maja s nastupom 25.5,aj do zamestnania,aj do poistovne na DNP.Po porode som obvolala socialku,dali mi pani,kt.ma mna na starosti.Ta odo mna žiadala len rodny list (ako doklad).Ale v zamestnani jej to na socialke nechceli zobrat (ine mesto),že to treba zobrat k dr. a prepisat to.Takže ked vsetko vybavim,tak ti dam vediet aký bol postup.
Este raz vdaka.

janulap
26. máj 2012

@gapa tak,kym nastupim na MD tak do toho 20.10 musim mat uz zaplatene vsetko?

gapa
26. máj 2012

@janulap
netreba do 20.10., stačilo by aj do 8.11., no zaplatila by som skôr, aby to mali v čase uzávierky (cca 4.11.) už iste na účte (neviem, ako dlho im trvá, kým od zaplatenia to dostanú do systému, že je to uhradené, tak radšej skôr).
Pri uplatnení nároku v ochr. lehote musí byť poistné uhradené v splatnosti za posledné obdobie trvania poistenia, inak nárok nevznikne. No závierka je predpokladám skôr, tj. snád sa to tým urýchli, ked bude zaplatené skôr.

majkaf
27. máj 2012

@janka9900
Vdaka, vacsinou mam s nasimi uradmi zle skusenosti, tak snad aspon tentokrat budem mat stastie a poistenie som neplatila zbytocne ;)

palculienka2011
27. máj 2012

ahojte dievcata, prosim vas, urcite tu uz tato otazka padla,ale nie som schopna precitat vsetko. Som regulerny zamestnanec a DNP si platim od oktobra 2011, 270dni mi uplynie 14.jula a zistila som, ze som tehu. Je potrebne niekam nieco nahlasit/doniest? Aky je postup, aby som dostavala vyssiu matersku? dakujem a prajem peknu nedelu 🙂

janka9900
27. máj 2012

@majkaf nebudes prestupovat z rodicovskej dovolenky na matersku, ze? ak nie, isto to bude ok 😉