Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lenka777
27. máj 2012

ahojte baby,
potrebujem poradiť. som momentálne na RD zo zamestnania ale platila som si predtým aj DNP čiže materskú som mala aj zo zamestnania aj z DNP. Plánujeme ale bábo takže som sa ku koncu januára 2012 prihlásila na DNP. keby otehotniem do konca októbra 2012 kedy mi zo zákona skončí DNP budem v ochrannej lehote. Budem mať nárok na materskú z DNP? lebo som kdesi čítala že je nejaká zmena ak je mamina na rodičáku.
Ďakujem za odpovede, veľmi mi to pomôže

tannia87
28. máj 2012

@gapa ahoj prosimta nevedela by si mi poradit platila som si dnp po uplynuti270dni som sla v ochrannej lehote na pnku som tehotna pnku som dorusila 16.4 na pobocku uz aj s papiermi an penaize do dnesneho dna ked volam na pobcoku mi stale hovoria ze to je na presetreni u posudkoveho lekra amaju an to60dni je to normalny postup??lebo co viem baby v mojom okoli normalne dostali pn vyplatenu tak ako nechapem v com maju problem dakujem ti za odpoved 🙂

gapa
28. máj 2012

@tannia87
majú na to ozaj 60dní. Či to ide cez posudkového, to som nevedela, nepíšeš bližšie údaje, či ide o neštandarndý prípad.

tannia87
28. máj 2012

No ja som si dnp platila od jula 2011 v aprili 2012 presne 12teho mi uplynulo tych 270 dni a 16teho ma gyn vypisal na pnku este v ochrannej lehote zaniesla som to hned v ten den na soc.p aj s papiermy na penaize lenze som mala dve pnky z dnp a zo zivnosti tu zo zivnosti mi tento tyzden zameitli pretoze mam ju otovrenu necely rok tak tam nebol narok ten papier mi prisiel minuly tyzden ked som bola zaniest dalsie papiere na peniaze mi v okienku povedala ze mame na to60dni je to na rpesetreni dnes som tam volala ze ako a ze stae je to na presetreni ci si neviem zrata 60dni si ma totizto pametala 😖 ale medzi tym ako som to odovzdala som im tam musela ist zaneist nejake cestne prehlasenie a ina pani mi povedala ze ano bude to vyplatene v maji a zrazu ani obrza ani zvuk tak enchapem ci sa dnp standrdne riesi tak dlho ci co ☹

majkaf
28. máj 2012

@janka9900 Nie, je to prve babo a o to horsie, ze neviem ako to funguje 😀 Ale vsak nastudujem a ked nebudem vediet, opat sa tu zastavim 😉

gapa
28. máj 2012

@palculienka2011
nič nenahlasuješ. len nesmies mat ziadne prerusenie poistenia v zamestnani po ukonceni dnp, aby ti trvala ochranna lehota z dnp aj v den nastupu na md, presne 6 tyzdnov pred terminom /pri pn sa neprerušuje poistenie, to by pn musela trvať vyše 52týž.

lenka777
28. máj 2012

gapa prosím poraď mi ak vieš odpoveď

lenka777
28. máj 2012

@gapa
potrebujem poradiť. som momentálne na RD zo zamestnania ale platila som si predtým aj DNP čiže materskú som mala aj zo zamestnania aj z DNP. Plánujeme ale bábo takže som sa ku koncu januára 2012 prihlásila na DNP. keby otehotniem do konca októbra 2012 kedy mi zo zákona skončí DNP budem v ochrannej lehote. Budem mať nárok na materskú z DNP? lebo som kdesi čítala že je nejaká zmena ak je mamina na rodičáku.
Ďakujem za odpovede, veľmi mi to pomôže

aknedz
28. máj 2012

@gapa Ahoj, ospravedlňujem sa že otravujem, čítala som, že si niečo podobné písala @skrecok... len sa chcem uistiť, či som to správne pochopila....som dlhodobo PN a 270 dní mi končí 14.júna (DNPO nedoplácam, nakoľko som z dôvodu PN oslobodená od doplácania - dúfam, že je to v poriadku a ráta sa mi to, tak akoby som si doplácala - tak mi povedali u nás na sociálke)
Chcem sa ale spýtať - sestrička mi povedala, že na materskú budem nastupovať 8tt pred termínom (21.júna), môžem tak nastúpiť, keď už mi bude plynúť ochranná lehota? Aleo môžem z ochrannej nastúpiť len 6tt? Nerada by som aby mi potom nebola vyplácaná max.materská ak tam je na to nejaké obmedzenie 😕
Vopred veľmi pekne ĎAKUJEM!!! 😉

janka9900
28. máj 2012

@majkaf tak to sa ozaj nemusis bat, ze by ti to nevyslo 😉 hlavne vela zdravicka vam prajem 😉

michaelapillarova
28. máj 2012

Ahojte, chcem sa spytat, do 17 .6 si platim DNP, otehotnit sa nepodarilo, som na RD, chcela by som sa spytat ci by som mohla vyuzit aspon tu 7 dnovu ochrannu lehotu, ked sa dam vypisat, mozem zo sebou alebo aj s malou? Dakujem

gapa
28. máj 2012

@aknedz
Na dnp si sa naposledy prihlásila v r.2011, platila si a nastúpila na pn, z ktorého poberáš nemocneské. Ak poberáš nemocenskké aj z dnp, tak počas poberania neplatíš poistné. Asi si aj zamestnaná. Je podstatné aby ti od zániku dnp do nástupu na md nevzniklo nové nem.poistenie a ani aby si mala prerušené povinné poistenie zamestnanca (napr očr nad 10dní, pn nad 52týž, neplatené volno), čo asi nehrozí. Je podstatné, aby si nemala nedoplatok.
Ale nárok na materské v ochrannej lehote vzniká presne 6týž. pred termínom, ani o den skôr, vytlač si zo zákona § 50 Zákona o soc.poistení a ukáz sestričke. alebo si napíš na poradna@socpoist.sk čo je priamo ústredie soc.poistovne a spýtaj sa na nástup na md po ukončení nem.poistenia v tzv. ochrannej lehote, kedy a potom to ukáž sestričke. Je na tebe si určit dátum nátupu. Bolo tu viac mamín, čo mali s tým problém v SP. Treba sa nedať a napísať nástup na md presne 6týž. pred termínom. Ani o den skôr ani neskôr.
Ja som mala tiež dlhodobú pn pred nástpom na md, no nechcela som nastúpiť na md 8týž. pred. Sestrička sa obávala, aby nemali problém so soc.poistovnou, no napísala mi nástup 6týž. pred. Ale ty z dnp musíš nastúpiť presne 6týž. pred.

gapa
28. máj 2012

@lenka777
je to tu viackrát opakované, tak pohladaj spätne. Dnom nástupu na md ti vznikne nem.poistenie zamestnanca, tj. ochranná lehotea z dnp ti zanikne den pred nástupom na md. Tj. nárok na materské nemusí vzniknúť. Vznikne len vtedy, ak by si porodila po nástupe na md, no SKôR!!! ako je termín v žiadosti o materské. Ak by si porodila v termíne, či po nom, nárok nevznikne.
Ak chceš mať istotu, tak treba mať trvajúce dobr.poistenie v čase nátup na md. Alebo ukočniť RD pred ukončením dnp. Sú tu popísané spôsoby podla toho, z akého vz si paltíš. no záleží aj na termínoch, príp. či budeš pn ....

aknedz
28. máj 2012

@gapa Ďakujem veľmi pekne ešte raz! A Ak mám termín 16.8 - tak sa ráta aj ten deň do tých 6 týždňov?

gapa
28. máj 2012

@aknedz
pri ptp 16.8.2012 je nástup na md presne 6týž pred dna 5.7.2012, tj. ked je termín napr. v pondelok, tak nástup vychádza tiež na pondelok

saska73
28. máj 2012

ahoj @gapa
som na rodicovskej dovolenke s 2,5 rocnym dietatom, pracovny pomer mi stale trva, od oktobra 2011 si platim DNP, v januari 2012 som platenie prerusila a znova sa prihlasila, prva platba odisla 31.januara 2012, znova som otehotnela, termin porodu je vypocitany na 20.9.2012, ak dobre pocitam nastupit na matersku dovolenku by som mala 10. augusta 2012.

Budem mat narok na cerpanie materskej z DNP ? a co v pripade, ak porodim skor ako toho 20.9. ? co robiť, normálne mi je dnes z tho do plaču, čo som sa tešila na vyššiu materskú a mám dojem, že mi to nevýjde len o pár dní.

gapa
28. máj 2012

@saska73
a prečo by si nemala mať nárok na materskké z dnp?

saska73
28. máj 2012

@gapa a nie je tam podmienka platiť 26 tt nepretržite do nástupu na MD ? to by mi vychádzalo platiť do 15. augusta a nástup na MD je 10. augusta.

gapa
28. máj 2012

@saska73
nepíšeš odkedy si sa poslednýkrát prihlásila

saska73
28. máj 2012

@gapa 29.1. som sa odhlásila a 30.1. hned prihlásila

gapa
28. máj 2012

@saska73
pri prihlásení 30.1.2012 uplynie 26týž. 29.7.2012 a nástup na md najskôr 30.7.2012 je ok, ráta sa z vym.základu v rozhod.období.

saska73
28. máj 2012

@gapa ďakujem veľmi pekne, potešila si ma,
a nezohľadňuje sa tam aj dátum pôrodu? čo ked porodím skôr ako je 20 sept.

tannia87
28. máj 2012

@gapa No ja som si dnp platila od jula 2011 v aprili 2012 presne 12teho mi uplynulo tych 270 dni a 16teho ma gyn vypisal na pnku este v ochrannej lehote zaniesla som to hned v ten den na soc.p aj s papiermy na penaize lenze som mala dve pnky z dnp a zo zivnosti tu zo zivnosti mi tento tyzden zameitli pretoze mam ju otovrenu necely rok tak tam nebol narok ten papier mi prisiel minuly tyzden ked som bola zaniest dalsie papiere na peniaze mi v okienku povedala ze mame na to60dni je to na rpesetreni dnes som tam volala ze ako a ze stae je to na presetreni ci si neviem zrata 60dni si ma totizto pametala emoticon ale medzi tym ako som to odovzdala som im tam musela ist zaneist nejake cestne prehlasenie a ina pani mi povedala ze ano bude to vyplatene v maji a zrazu ani obrza ani zvuk tak enchapem ci sa dnp standrdne riesi tak dlho ci co emoticon

gapa
28. máj 2012

@tannia87
takže ako szčo predpokladám nie si poistená v soc.poistovni??? asi nie, preto ti nárok na nemocneské nevznikol, lebo nie si nem.poistená ako szčo.
neviem, aké čestné prehlásenie si mala písať??????????????že nevykonávaš živnost, tj. že dodržiavaš liečebný režim???
možno boli iniciatínvy, možno majú príkazy a chcú si ťa preklepnúť vzhladom na to, že pn začala hned po dovršení 270dní, bo takých prípadov asi im pribúda, predpokladám.
Ale ozaj ma zaujíma, čo si musela prehlasovať. alebo si len nepodpísala zadnú stranu pn-ky?

lucicek1
28. máj 2012

@gapa Ahoj asi tu mas toho vela ale potrebovala by som radu 11júna.2012 mi konči MD a som nezamestnana. DNP si platim a 270dni mi uplynie 16.júna , ale som druhý krát teh. a na MD by som mala nastúpiť 27.JÚLA . Ako mam postupovat staci ak odnesiem do SP papier o nástupe na MD?Mala by som byt v ochrannej lehote, ale nesplnam tu podmienku platit si 26t nepretržite pred porodom kedže mi dnp konči už 16.juna to nevadi?Budem mat nárok na Materské s dnp?ďakujem veľmi pekne

gapa
28. máj 2012

@saska73
neviem, prečo by sa zohladnoval?
bude ti trvať dnp v čase nástupu na md, splnaaš 270dní aj 26týž, tak to bude ok, ak nebude nedoplatok.

tannia87
28. máj 2012

@gapa nie lebo mam zivnost od jula minuleho roku takze som si neplatila tu mi zamietli ale s dnp mi vznika narok ale oni to rpavdepodobne natahuju a to prehlasenie bolo ci som vyuzila v mnulosti alebo nevyuzila dochodkove poistenie mne to bolo tiez cudne osobne som tam radsej sla a tej pani to aj dala.Prosim ta a ako to je s materskou nevies nahodou nove info ci mozem podnikat teda mat prijem v kase mam salon nechtove studio raz mi tam povedali ze mzem raz ze nemozem ze mozem az popri rodicovskom ☹

gapa
28. máj 2012

@lucicek1
ak zaplatíš poistné v splatnosti, nevznikne ti po ukončení dnp nové nem.poistenie, tak áno. O materské treba žiadať presne 6týž. pred termínom a vybaviť medzitým zdr.poistovnu, to asi vieš.
26týž. určite splnaš, ked ti zaniká poistené z dôvodu, že trvá už 270dní (čo je viac ako 26týž)
A trochu poopravím, tebe len končí poberanie rodič.príspevku, nie MD. 😉

gapa
28. máj 2012

@tannia87
predpokladám počas pn robí niekto iný, ty nie. Bo ty musíš dodržiavať liečebný režim. Ak potrebuješ ísť do salúnu, tak len v čase vychádzok. Cez net môžeš vybaviť, čo potrebuješ.
Nerozumiem, čo si to mohla podpisovať??? dôchodkové poistenie??? nerozumiem. Asi nemáš kopiu.

počas poberania materského môžeš mať nadalej príjem zo živnosti. Od 1.7. ti možno vznikne povinné poistenie szčo, no to podla terajších vyjadrení nie si počas poberania materského povinná platiť, ale predpokladám, ak ti povinnost prihlásiť sa vznikne, tak to msuíš urobiť do 8dní. (s tým platením by som si to potom overila na poradna@socpoist.sk či treba platiť, aby neskôr netvrdili, že ak si nepoberala mateské zo živnosti, tak si mala platiť, -to len píšem, ako by som sa istila ja, bo je teraz zmena vlády a zákon je v tomto dosť nejasný, aj ked viem, že takto to teraz posudzujú, je lepšie to mať na papieri, ak by v budúcnosti tvrdili iné.)

lucicek1
28. máj 2012

@gapa ĎAKUJEM krásne za odpoved ano ano konci mi poberanie RP nie MD som sa zmýlila 🙂 a prosím čo mam vybavit v tej zrdav. poistovni?to neviem ĎAKUJEM