Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
31. máj 2012

@gembird nahlasit to teraz nemusis!az ked pojdes na pn,alebo matersku,teda ked budes mat cerpat davky z dnp,teraz ich to nezaujima,ze si tehotna 😉

zitka11
31. máj 2012

@gapa Ja zatial na socialke nie som zahlasena ako SZCO, kedze je to prvy rok co podnikam, takze neodvadzam ziadne odvody, je potrebne nahlasit pozastavenu zivnost aj na socialke, aj ked tam nie som zahlasena ako SZCO?

gapa
31. máj 2012

@zitka11
ak nie si povinne poistená szčo, tak netreba.
Ale prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov do 45dní po pôrode, to treba, ak chceš byť od pôrodu dôch.poistená štátom. A potom nezabudnúť aj na odhlášku, podla okolnotí (kedy ti vznikne povinné poistenie...)

macka23
31. máj 2012

Ahojte len sa chcem uistit. Platim si z maxima, a bola som 6dni na OCR, teraz uz 4ty den na PN, takze vlastne len odratam 10 dni a zaplatim za 21 😕
50,75/31=1,64 1,64x21=34,4eur 🙂
dakujem 🙂

katuska54
31. máj 2012

ahojte dievcata, poterbujem radu. mam schvalenu ziadost na ivf a pojdem na pn. chcela by som vediet kedy budem mat platenu pn z maxima,ked som za prihlasila 28.1.2012. viem,ze to je tusim po 26 tyzdnoch, ale niesom si tym ista 😒 takze to by som mala ratat od toho 28? dakujem za vase odpovede 😉

janusa01
31. máj 2012

Ahojte mam taku otazku bolo to tu uz preberane ,ale ja potrebujem vysvetlit polopate. 😀 chcem sa prihlasit na DNP s cca o dva mes.sa zacneme snazit o druhe babo.chcem platit z minima oplati sa to?kolko potom dostanem mesacne na materske?podla akeho vzorca to mam vyratat?a ked sa prihlasim otehotniem,potom co dalej kedy mam dat odhlasku aby som nemusela platit dalej ci to samo zanika po tych 270dnoch?poradte kto sa vyzna pripadne plati si to .dakujem pekne

datanka
31. máj 2012

@katuska54 ak si si samozrejme uz predtym dnp platila,alebo mas ukoncene nejake ine poistenie(musis mat hlavne 270dni)tak mozes ist po 26tyzdnoch,aby si mala z max.tak si to vyrataj od toho posl.prihlasenia,cize od 28.1.

datanka
31. máj 2012

@janusa01 joj,ale to budes platit teda fest vela!este si nikdy nemala dnp?ak uz ano a mas zapl.270dni,staci sa ti prihlasit,az ked uz otehotnies.ak si este nikdy dnp nemala,tak sa ti to veru moc neoplati.ak by si chcela max.matersku,musela by si si to platit 9mesiacov po 430eur cca.ak min.tak 120eur. a materska max.je 750 asi a min.230e.tak si to vyrataj.... 😒

datanka
31. máj 2012

@janusa01 myslim,ze skor sa ti oplati,tych 120eur zacat uz odteraz odkladat 🙂

janusa01
31. máj 2012

@datanka noo ved preto sa pytam ci sa to oplati tiez si myslim ze ani nie uz a zas pobehovat a vybavovat to a nakoniec dostanem to co som zaplatila.tak dakujem pekne. 😉

datanka
31. máj 2012

@janusa01 no ved prave,mozno aj menej.tak to teraz vymysleli paradne 😒 zober si,ze to tych 270dni platit musis,to je cca 9mes.120x9 je 1080e.a dostanes okolo 2000e.tak by sa to teoreticky oplatilo.ale ty to musis platit do porodu,nie ze zapl.270dni a dalej nebudes platit.dnp musis mat aktivne ked nastupujes na matersku.ak si to zacnes platit o 2mes.pred oteh.tak je to 1320e.ale,dalo by sa to spravit tak,ze zaplatis len tych 270dni a potom sa odhlasis a prihlasis sa az napr.tyzden pred nast.na matersku.to sa da a budes dostavat to minimum.alebo sa das na pn,po zapl.270dni a budes na pn az do nastupu na matersku a aj pn aj matersku budes dostavat z dnp.ale minimum.min.pn je myslim 160eur.tak podla toho,co by sa ti viac oplatilo.ale to su len take uvahy,musis sa rozhodnut,ci sa ti to oplati

datanka
31. máj 2012

@janusa01 a si zamestnana?lebo vidim,ze mas male babo,tak si asi na rodicovskej,ze?ak si zamestnana,tak tam by to bolo este zlozitejsie(myslim,ze ci ti zamestnanie stale teraz bezi,ked si na RD)

janusa01
31. máj 2012

@datanka ale keby ze sa prihlasim na to min.tak to mi vyplacaju 6 mesiacov len pocas materskej ze?cize cca tych 230x 6 spravne?

janusa01
31. máj 2012

@datanka ano som zamestnana preco je to zlozitejsie?

datanka
31. máj 2012

@janusa01 ale vlastne u teba to je jedno,to plati len v ochrannej lehote...co by si ty vlastne nebola,ked nastupis na matersku z aktivneho dnp.no a materska je uz 9mesiacov.teda 8,5presnejsie by ti vyplacali.no mohla by si to vyuzit este na tu pn pocas tehotenstva,ked uz budes mat zaplatenych 270dni

janusa01
31. máj 2012

@datanka noo to mi celkom uslo ze sa predlzila materska.no skusim nieco vymysliet aby som mala nejaky uzitok z toho ked sa da. 🙂

janka9900
31. máj 2012

@macka23 ano 😉

macka23
31. máj 2012

@janka9900 dakujem, som myslela ze sa uz nikto nezlutuje 😅

jucuska
31. máj 2012

Ahojte, viete mi niekto poradiť, prípadne popísať postup čerpania z DNP v mojom prípade? 10.6 mám splnenú podmienku 270 dní...18.10 mám nástup na MD...môžem sa dať na PN ten týždeň od 11-18.10? mala by som dostať jeden týždeň 55% z vymer. základu a týždeň na to, normálne 65% mat. dovolenku...? je to možné? ak áno, aký je postup?

gembird
31. máj 2012

datanka Ďakujem Ti za odpoveď! Príjemný deň!

datanka
31. máj 2012

@gapa prosim ta pekne,uz to tu urcite bolo,len sa mi nechce hladat,je tu toho moc 😉 len sa chcem opytat,tych 26tyzdnov platenia nepretrzite sa vztahuje len na matersku?alebo aj na pn musim mat vkuse 26tyzdnov

zuzkat1
31. máj 2012

@gapa ahoj, vidim ze ty tu radis, prosim ta neviem kam adresovat moju otazku... v januari 2013 mi skonci rodicovska a teda musim ist do prace... snazime sa o babo... ak by sa zadarilo a ja by som mala ist do roboty na 2,3 ci 4 mesiace..ako sa to riesi? mna v robote na tu chvilu nechcu, robim v skolstve... zrejme budem musiet aj tak ostat na pn-potratila som teda budem na rizikovom asi... mna by hlavne zaujimalo ci mozem byt PN po ukonceni rodicovskej... a nasledne ist na matersku...ako je to s financiami? musim nieco platit? napr. to DNP aby som mala narok na PNku a potom na matersku? alebo kedze pracovny pomer trva tak mam na to narok? dakujem

gapa
1. jún 2012

@datanka
ak chceš nem.dávku zo "skutočného" vym.základu v rozhodujúcom období, tak musíš mať splnenú z dnp podmienku aspon 26týž. pred vznikom očr/pn/MD, inak bude dávka rátaná len z minima. Samozrejme 270dní musí byť splnených, to je prvoradá podmienka, bez ktorej nevznikne nárok žiadny.

gapa
1. jún 2012

@zuzkat1
ono bude záležať, aké zákony budú platiť v čase tvojho nástupu na pn, md. Predpokladám po novom roku môžu byť zase nejaké zmeny v § 57 Zákona o soc.poistení, toho sa takáto situácia týka. Tč. vzhaldom na to, že by si celý rok 2012 čerpala len RD, ani den nič iné, potom v r.2013 išla od prvého dna po RD na PN by sa rátalo z pravdepodobného vym.základu, z ktorého bysa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md a kedže aj nástup na md by bol v r.2013 a v r.2012 sú len dni RD (ak by si v nom čerpala napr. dovolenku, tak by sa to rátalo z toho. Ak by si ale bola aj pn v r.2011 zo zamestnania, tak by sa to rátalo predpokladám z minima materské, takže dobre, že pn začína až v r.2013).
Vo všeobecnosti, podla terajších zákonov (aj vzhladom na príp. podporu neskôr, čo sa ta síce ako učitelky skôr netýka, no pre ostatné. Alebo pre prípad, že by RD končila v r.2012 a md bola až v r.2013) je istejšie najprv vyčerpať riadnu dovolenku v zamestnaní a až potom nastúpiť na pn, inak podla terajších zákonov je riziko platenia materského z minima, ak v predchádz.kalend. roku sú okrem dní Rd len dni bez vym.základu (napr. pn).

Ale opakujem, v tomto sa môže situácia v r.2013 už meniť.

peteva85
1. jún 2012

@datanka - Ahoj, ako tak citam prispevky tak vidim ze mas prehlad v DNP. Chcela by som sa Ta spytat- od 16.1.2012 si platim DNP ale este po starom- z maxima- t.j.50, 75€. 270 dni budem mat 11.10.2012. Planujem otehotniet, ale zatial nic. Ak chcem aby mi vysla materska, mam sa ist 11.10 resp den skor odhlasit z DNP a ked budem mat termin porodu dajme tomu v polovicke marca 2013 tak par dni predtym sa prihlasit zasa na DNP- ale uz po novom? Alebo mi staci ked sa len odhlasim z DNP a hned sa dam na rizikove tehot.? Potom mi vlastne budu vyplacat marodku z DNP, z maxima- kedze som si maximum aj platila? Alebo ako by bolo vyhodnejsie pre mna spravit? Vopred dakujem za radu 😉 😉

peteva85
1. jún 2012

@datanka este doplnim ze dcera uz mala 3r, ale nie som vedena na urade prace ale staram sa o zdrave dieta do 6r. vyhoda je len ta, ze sa nechodim hlasit na UP, inac nic.. A pred otehotnenim s dcerou som robila 4mes a potom som bola na rizikovom tehot.

datanka
1. jún 2012

@peteva85 v prvom rade!hlavne sa neodhlasuj z dnp!!!a uz vobec nie den pred skoncenim.tebe to zanikne automaticky,nemusis robit nic.no najlepsie by bolo keby si stihla otehotniet.ak nie,do 7dni od zaniku dnp mozes ist na pn.ak nepojdes na pn a nevyuzijes to,nebudes mat uz asi moznost mat max.matersku.ak oteh.neskor,po oktobri,tak sa prihlasis tak tyzden pred nastupom na matersku na ten balik,ale dostavat budes len minimum.keby si vyuzila do tych 7dni tu pn,mala by si ju z max.co je cca 600eur

peteva85
1. jún 2012

@datanka cize ak otehotniem do oktobra a porodim v ochrannej lehote 8mes tak budem dostavat maxim. matersku? Netreba sa mi ist prihlasit pred nastupom na matersku zasa na DNP. Kdesi som citala taku info ze ked chces aby Ti vyplatili matersku z DNP musis ho mat aktivne..
A ked neotehotn do oktobra ale az po oktobri, cize nestihnem porodit v ochr. lehote tak sa musim prihlasit na DNP pred porodom, ale materska bude vyplacana len z minima?

leontinka27
1. jún 2012

Ahoj baby mam otazocku. kamoska si plati dnp od januara. tehotna nie je.do koncka oktobra by musela otehotniet aby vyuzila peniaze z dnp. platila si rozdiel medzi max a tym co jej plati zamestnavatel.ale zamestnvatel ju prepustil.co ma teraz urobit?platit celu sumu odhalsit sa????dakujem

datanka
1. jún 2012

@peteva85 ak otehotnies do toho oktobra,nemusis sa uz prihlasovat na dalsie dnp,budes v ol a pocas tehotenstva mozes ist hocikedy na pn,keby si nedajboze mala nahodou opat rizikove a mozes byt na pn az do nastupu na matersku(samozrejme mat zapl.tych 270dni)a aj pn aj matersku budesat max.to s prihlasenim na balik,plati,ak nestihnes otehotniet do oktobra,lebo dnp ti zanikne a nebudes,ako "netehotna"v tej 8 mes.ol.a vtedy sa treba prihlasit na balik pred nastupom na matersku,aby si ho mala aktivne.ale uz budes dostavat len minimum,lebo nebude splnena podmienka 26tyzdnov nepretrzite.dufam,ze sa ti otehotniet do ukoncenia dnp podari,to by bolo najideálnejšie a dufam,ze sa to podari aj mne,som v takej istej situacii ako ty 😉