Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

datanka
1. jún 2012

@leontinka27 no to teda neviem.nech sa co najrýchlejšie opat zamestna niekde.to by bolo asi najrozumnejsie.opytaj sa gapy

peteva85
1. jún 2012

@datanka Dakujem krasne za info.. na nete je kopa info o DNP a polovica z toho vie cloveka riadne zmiast... Drzme si palceky aby vsetko bolo OK a my sme cim skor otehotneli 😉 😉

zuzkat1
1. jún 2012

@gapa prosim ta nehnevaj sa ale nerozumiem ani slovo 😅 mozes mi to prosim napisat ako blbcovi 😕 a k tej dovolenke? aku si mam cerpat? ja predsa ked nastupim do roboty tak neviem ci budem mat hned narok na dovolenku? alebo tu ktoru mi daju k 1.1.2013? to je 45 dni novej dovolenky... minus nejake dni lebo nenastupim do prace prveho... to si ja mozem potom hned naraz vycerpat? a ked ju budem cerpat tak potom sa mi rata pn tak ze ju budem mat platenu? a MD z minima je kolko? to je z minima platu alebo kolko to je?
nehnevaj sa ale ja sa tymto veciam vobec nerozumiem a toto je nova situacia lebo donedavna to vyzeralo ze potiahnem matersku s druhym mimi bez prerusenia a tam so mala veci uz pozistovane... dakujem

katuska54
1. jún 2012

@datanka dakujem za odpoved. samozrejme ze mam platenych uz tych 270 dni urcite. som zamestnana a DNP som si platila uz minuly rok a toho 28 som sa nanovo prihlasila,aby som platila este po starom. takze mi to vychadza na cca 28.jula ak dobre ratam.

datanka
1. jún 2012

@katuska54 ano,tak nejako to vychadza.daj sa od 1.augusta pre istotu a mas to 😉

datanka
1. jún 2012

@gapa dakujem

katuska54
1. jún 2012

@datanka hej nad tym som rozmyslala,ze pojdem az od augusta. aspon budem vediet kolko dostanem pn ked bude cely mesiac pn 🙂

monika74
1. jún 2012

@gapa potrebujem radu kolko mám zapaliť za dva dni z vymeriavacieho základu 800€ až niečo nedopletiem dakujem

adka12
1. jún 2012

Baby chcem sa opýtať, či nie je problém, ak DNP platím z rôznych účtov, vždy tam zadám variabilný, ktorý mi dali, ale pre istotu, lebo pri štáte človek nikdy nevie a do prihlášky som uvádzala číslo jedného účtu. Dalej sa chcem opýtať, DNP platím od 28.12.2011 a konči mi 22.9.2012. Ked budem v ten den tehotná, mám to nejak nahlásiť na soc. poisťovnu alebo ako postupovať? Ak by ma doktor vypísal na PN napr. v januári 2013, budem mať max. PN? Kedy si môžem zmeniť výšku odvodov? Lebo od januára mám vyšší plat a chcela by som si znížiť ten rozdiel medzi mojim platom a maximom. Viem, že sa to da urobiť len raz za pol roka, tak kedy a ako o to požiadať? Ďakujem za rady

gapa
1. jún 2012

@monika74
mesačný vym.základ sa delí počtom kalendárnych dní v danom mesiaci, za ktorý sa platí a potom sa to vynásobí %, no každé poisteie sa robí zvlášť (nemoc, dôch.starobné, dôch.invallidné, tuším rezervný fond solidarity, v nezam) a zaokrúhlovanie si nepamätám, tj. nehnevaj sa, no neviem ti na istotu presne to vyrátať.

gapa
1. jún 2012

@adka12
to že paltíš z rôznych účtov, vôbec nevadí.
po ukončení nič nenahlasuješ, až ked budeš žiadať o dávku, tak podla okolností bude možno treba potvrdenie, že si tehotná a že si bola tehotná aj v čase ukončenia dnp a v ktorom týždni.
Ak si začala dnp od 28.12.2011, tak zmena jemožná s účinnosťou od 1.7.12, ak dáš zmenu do konca júna na tlačive registr. list fyzickej osoby, kde zaškrtneš zmena, dole dáš účinnost, či platnost zmeny 1.7. a napíšeš nové vym.základy k poisteniam. Potom požiadaj o vrátenie preplatku na dobrov.nemoc.poistení (ostatné majú vyšší strop, tak preplatok asi nevzniká)

adka12
1. jún 2012

@gapa ďakujem 😉

gorilka167
2. jún 2012

@gapa Ahoj Gapa chcela by som Ťa poprosíť o radu. Už dlho si platím DNP som zamestnana chcem sa opýtať ako by som mohla využiť DNP......napríklad či je možnosť ak u zamestnavateľa čerpam dovolenku lebo mám choré dieťa či by som si mohla dať vypísať Očr z DNP.....alebo čo by som mohla ešte využiť, aby sa mi aspoň zlomok vrátil toho čo tam odvadzam...Ďakujem za Tvoj čas a cenné rady....

michaelapillarova
2. jún 2012

@gapa ahoj chcela by som sa spytat, DNP mi konci 17.6. otehotnit sa nam nepodarilo, tak by som sa chcela vypisat od 18. 6. aby som vyuzila aspon tu 7 dnovu ochrannu lehotu. Som na RD a pracovny pomer mi stale trva, chcem sa spytat, ci mozem byt PN, aj ked som na RD, dakujem, Miska

lilyen2011
2. jún 2012

Je tu taká mamička, ktorá si platí DNP od januára 2012 a už sa jej podarilo otehotnieť? Ja si platím od januára 2012 a práve som zistila, že som tehotná (otehotnieť som mala do sept/okt, takže mám ešte aj predstih)

- aký je ďalší postup so soc poisťovňou? Mám ísť ku dr a pýtať potvrdenie o tehotenstve, aby som mala nárok na materské z DNP? alebo čakať až do 8mes tt a potom pri nástupe na materské žiadať spätne nárok na materské z DNP, keďže budem v ochrannej lehote??????

Ďakujeeem 🙂

petraslov
2. jún 2012

@michaelapillarova na PN môžeš ísť, aj keď si na RD, aj ja som tak bola, využila som tú ochrannú dobu aspoň na to, keď som si to už platila

petraslov
2. jún 2012

@gorilka167 ak chceš to DNP využiť, zruš si dovolenku a daj sa na OČR, je to síce možné poberať len 10 dní, ale aj to je niečo, budeš dostávať OČR aj z poistenia, ktoré máš u zamestnávateľa povinné aj z DNP

dicaa
2. jún 2012

gappa chcem Vás poprosiť o radu. Dnp si platím mod r. 2009, ale 13.12.2011 som podala odhlášku a od 14.12. 2011 prihlášku z maxima - som tehotná any mi vyšla max. materská. Od 23.1.2012 som ale PN, no poistné som platila a teraz mi povedali, že tam mám veľký preplatok, že počas PN sa neplatí. Je to tak aj vtzedy, keď id eo nové poistenie? Budem mať tak nárok na max. matersku? Ďakujem

janulap
2. jún 2012

@lilyen2011 ahoj,aj ja som taky pripad.Momentalne musis si platit len DNP vzdy v splatnosti.Ked ta dr.vypise na MD 6 tyzdnov pred terminom porodu,tak s papierom pojdes do SP.A este budes potrebovat od dr.aj potvrdenie,ze v case ukoncenia DNP si bola tehotna.Neviem,ci si zamestnana.Ja som nezamestnana,tiez na MD nastupim v OL a vtedy mozem nastupit presne 6 tyzdnov pred terminom porodu.Ani o den skor,ani neskor.

lilyen2011
2. jún 2012

@janulap ja som teraz na RP, dcérka má 11mes, no som ako nezamestnaná, lebo ma z práce vyhodili ešte keď som čakala syna. (v skúš dobe - bola som dlhodobo PN - neriešim)

- takže budem platiť stále to DNP a potom spätne doložím len potvrdenie o tehu, že už v máji (takže počas platenia DNP som už bola tehotná) ok ďakujem 🙂

gapa
2. jún 2012

@dicaa
áno, je to tak, ak máš 270dní splnených a poberáš z dnp nemocneské. Poberáš ho síce z minima, ale platiť nemusíš. Ak nastúpiš na md až po uplynutí 26týždnov po poslednom prihlásení na dnp, tak materskké sa bude rátať z vym.základu v obd. 14.12.-31.12.2011

lucicek1
2. jún 2012

@gapa Dobrý večer prajem potrebovala by som od Vás radu neviem ako mam postupovať. Moja situácia :11júna.2012 mi konči RD a som nezamestnaná pracovný pomer mi skončil počas Materskej dovolenky, čiže vtedy ked mi skončila prac. zmluva bola som už na materskej a na UPSVAR som sa hlásit nebola. DNP si platim.... a 270dni mi uplynie 16.júna 2012 , ale som druhý krát tehotná a na druhú MD by som mala nastúpiť 27.JÚLA . Ako mam postupovat staci ak odnesiem do SP papier o nástupe na MD?6 týždnov pred terminom? A kedže RD mi konči 11júna a na druhú materskú by som mala nastúpit 27 júla možem sa dat vypísat na ten mesiac PN?Samozrejme až po ukončeni tých 270 dni čiže po 16.6.Nedotkne sa to niejak vyplacania Materskej? Dúfam že som Vám to napísala zrozumiteľne.Vopred ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dicaa
3. jún 2012

@gapa Ďakujem ti krásne, veľmi si mi pomohla

janulap
3. jún 2012

@lilyen nie v máji,ale vtedy kedy ti konci DNP...v oktobri?Tak vtedy ked ti koncilo si uz bola tehu a v ktorom tyzdni si vtedy bola-to ti vypise lekarka,len ty jej to musis povedat,lebo ona asi nevie,ze si DNP platis.

mariro
3. jún 2012

@gapa a aj ine baby co sa rozumiete prosim vas o radu..momentalne som na RD s 11 mesacnou dcerkou a som tehotna 4-5 tyzden este len.Predpokladany termin je 8.2.2013.Platim si momentalne DNP z mininma,.minuly rok 2011 som platila z max.1116 €,ale nastup na MD by som mala mat v decembri 8 tyzdnov pred porodom 14.12.2012 6 tyzdnov pred 28.12.2012 ,to znamena ,ze davka by sa ratala z platieb z roku 2011,som zaroven aj stale zamestnana.Pojdem k lekarovi a ihned ma dava na rizikovu PN do konca tehu,kedze mam nejake problemy.Otazka znie...ked pojdem na PN od 11.5.2012 a 12.5.2012 spravim odhlasku z minima a 13.5. prihlasku z maxima zacne mi plynut doba....PN budem poberat z maxima...doba mi bude plynut pocas PN a 26 tyzdnov mi uplynie 12.12. potom spravim platbu aby tam nejaka bola ,samozrejme ,by som musela ukoncit PN a 1-2 dni platby a potom nastup na MD.Potom by som mala MD z noveho max VZ a navyse i davky pre rok 2013 by sa mi pocitali z roku 2012 ,z tohto VZ.Je to spravny postup?
Platba moze byt po uplynuti 26 tyzdnov z toho maxima?Dakujem za odpoved.

gapa
3. jún 2012

@lucicek1
áno, môžeš cez pn, v takom prípade budeš zdravotne poistená štátom do ukončenia poberania RP ako poberatel RP, od ukončenia poberania ak tvoje dieťa nechodí do škôlky alebo chodí na max. 4hod, tak ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov a od začiatku poberania materského ako osoba poberajúca matesrké, treba to zdokladovať (riadnu starost. podpisuješ prehlásenie), no spýtaj sa na svojej zp najlepšei, nemajú rovaké postupy.

gapa
3. jún 2012

@mariro
podla terajších zákonov to nie je dobrý postup, bo aj ked 26týž. splníš, tak ak nástup na md je v 12/2012, tak rozhod. obdobie je od posledného prihlásenia do 30.11. a v tomto období musíš mať vym.základ.
Nepíšeš kedy si sa naposledy prihlásila a kedy ti dnp končí.
A gratulujem 🙂

misi31
3. jún 2012

Dobry den gapa, vedeli by ste mi poradit?
Mám možnosť stihnút tento nárok na zvyšenú materskú, ak uz som v súčasnosti v 4-5 týždni tehotenstva.
Ďakujem za odpoved 🙂

gapa
3. jún 2012

@misi31
ak nemáš nejaké ukončené nem.poistenie, tak nestihneš 270dní z dnp. A už je to drahé teraz, vyše 35% z vym.základu.