Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sevzuz
10. jún 2012

@gapa dakujem a este jedna otazka, ona ako momentalne nezamestanana na RD ma narok nanejaku matersku, mimo DNP?
ako som uz pisala vypoved dohodou dostala v decembri dovtedy bola na RD od 2009 bola na MD a od aprila 2010 na RD.
ja si myslim ze nema narok na matersku moj mmm ma presviedca ze jemu oravnicka v praci povedala ze ma narok podla poslednej materskej.

gapa
10. jún 2012

@jk77
ešte raz som čítala tvoju otázku. Ak nastúpiš na md 30.6., tak už nedostaneš RP za júl, tj. išla by som najskôr 2.7.

gapa
10. jún 2012

@sevzuz
ešte tolko, že tá materská z minima je velmi nízka cca 65% z 340eur.
Nové zamestnanie by bolo lepšie. Ale podla terajších zákonov aby sa mateské rátalo z vymeriavacieho základu v novom prac.pomere, musí trvať nempoistenie pred nástupom na md aspon 90dní.

právnička nemá pravdu. Jedine ak by čerpala rodičovskú dovolenku, tak by mala nárok na materské z vym.základu podla prac.zmluvy. Ale ona rodič.dovolenku nečerpá (tú môže čerpať len zamestnanec, je to volno v zamestnaní, ona nečerpá Rd).

jk77
11. jún 2012

@gapa ahoj.dakujem za odpoved.Mne marodka trva uz dlhsie.To by som ju mohla tahat az do 13.7, kedze na matersku by som nastupila 6t pred tp, tj 14.7? A trvala by mi materska do 8.3,zaroven by mi uz nabehol aj rodicovsky?
8.7 by mi skoncila rodicovska, ja by som len nadalej marodovala , za tych 5 dni by som sa nemusela nikde prihlasit, ze uz nepoberam rodicovsky a tak?? Mam v tych datumoch trochu chaoz..

cristi
11. jún 2012

@gapa ahoj gapa,vela krat si mi poradila,tak sa opat obraciam na teba s cisto technickou otazkou....v roku 2009/august som nastupila na MD,ktora trvala do 15.3.2010.Za rok 2009 som si vybrala vsetky dni dovolenky a za rok 2010 pocas trvania MD este nie...chcem vediet ci sa mi to alikvotnej casti dovolenky zaratava aj marec 2010,kedze je to len polovica mesiaca...a ako sa to potom vyratava...dakujem pekne za odpoved

gapa
11. jún 2012

@jk77
áno, ak nastúpiš na md 14.7., tak budeš poberať až do 3/2013 a za marec dostaneš RP, ale za február už nebudeš mat nárok na RP, ako pri nástupe do5.7. na md.
Ak na druhú md nastúpiš najskôr 2.7. a najneskôr 5.7., tak budeš mať RP aj za 7/2012 a aj za 2/2013 a aj poberanie nemocenského dlhšie oproti nástupu na md 30.6.

pami2
11. jún 2012

prosim vas o radu: zacala som si platit DNP v januari podla stareho zakona ( teda nie ten balik co sa plati teraz)..svadbu mame v juli, potom sa zacneme hned snazit o babo...dokedy najneskor by som mala otehotniet, aby som ziskala matersku z DNP? gynekolog ma kvoli zdravotnym problemom chce hned dat na rizikove takze by som hned cerpala aj PN z DNP a potom z PN hned na matersku...kedy ( ktorom tyzdni) sa mozem prihlasit na PN?
dakujem pekne

gapa
11. jún 2012

@cristi
aj obdobie md sa považuje za odpracovný čas. Pozri o spôsobe výpočtu je tu aj samostatná téma.

conny001
11. jún 2012

@gapa ahoj už si mi raz poradila tak možno budeš vedieť aj teraz. Platim si DNP od januára a termín mám v septembri čiže mi bude chýbať asi mesiac do tých 270 dní a údajne by mi to mali dorátať z odpracovanej doby. Preto som vlastne musela skončiť v práci a stále som na Pn. Nebude s tým nejaký problém ak budem na Pn až do nástupu na materskú?

brmbolcek
11. jún 2012

@gapa- poslala som ti IP 🙂 dakujem ....

jk77
11. jún 2012

@gapa aha, tak najlepsie bude:
do 3.7. marodovat, 4.7. nastup na metersku
Odhlasit sa z poberania rodicovskeho k 3.7. na UPSVR? To im doniest novu ziadost o materske, ktoru budem mat vystavenu pre soc. poist???
Viem, ze mi to trochu trva dlhsie, kym niektore veci pochopim, len si potrebujem byt ista, ci chapem spravne 😀 .
DAKUJEM 🙂

henky
11. jún 2012

@gapa dakujem!

gapa
11. jún 2012

@jk77
tvoje dieťa bude mať v júli 3roky, tj. na upsvar podla mna nemusíš nahlasovaťa nič, ak nastupuješ na md v júli (nie hned 1vého), ale spýtaj sa pre istotu na upsvar.

jk77
11. jún 2012

@gapa Dakujem velmi pekne za Tvoje rady, prajem vsetko dobre, hlavne zdravie celej rodinke.
Dakujem!!!!!!!! 🙂

olivia31
11. jún 2012

@gapa Ahoj ďakujem za radu bola som na sociálnej poisťovni a všetko som vybavila takže tú pn dostanem z minima .....aspoň dačo ..ešte raz ďakujem ....Dnes bola pani milá na sociálnej pois. ale bola som tam aj z manželom. 😀

brmbolcek
11. jún 2012

@gapa - prisla ti IP ? 🙂 poslala som , dakujem za radu

cristi
11. jún 2012

@gapa gapa,dakujem za odpoved ,takze podla mojch vypoctov mam narok za rok 2010 3,5dna dovolenky z MD...a tu mi vystava jeden problem...uz sme o tom spolu pisali, ale pripomeniem...od 30.1.2012 som sa prvykrat prihlasila na DNP este po starom....podmienku splnenia 270dni mam 25.10. 2012 .V sucastnosti som na RD a konci mi 21.10.2012... a som znova tehotna...radila si mi ,aby som si po ukonceni RD na druhy den t.j.22.10 vybrala zostavajucu dovolenku z materskej a potom nastupila na PN na 271den po zaplateni DPN az do nastupu dalsej MD...som inak stale v TP...lenze mam len 3,5dna dovolenky ,ktore mi nepokryvaju zostavajuce 4dni medzi ukoncenim RD a splnenia 270dni DNP...co v tom to pripade poradis,aby som neprisla o materske davky zo zamestnania...je ten pol dna velky problem?

cristi
11. jún 2012

@gapa oprava....neprisla o materske davky z DNP...alebo si mozem ziadat neplatene volno u zamestnavatela za chybajuci pol dna do splnenia 270dni platenia DNP?

gapa
11. jún 2012

@cristi
niektorý zamestnávatelia ani nerátajú dovolenky na poldne. Inak by to nevadilo, bo ani do soc.poistovne sa takéto poldne nenahlasujú ako čerpanie neplt.volna, len ak by si celý den čerpala. Ale vzhladom na to, že by si mala nízky vym.základ za ten 1den, tak v prípade, že by niekedy v budúcnosti bolo tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet nem.dávok alebo podpory práve obdobie po RD a pred pn, tak by ti to dosť znížilo denný vym.základ a dávku.
Preto by bolo asi rozumné požiadať zamestnávatela aj o ten další polden si čerpať dovolenku za rok 2012, lebo predpokladám ti nárok vznikne za rok 2012, lebo nastúpiš na md najneskôr 24.11, ak sa nemýlim a podla § 113 Zákonníka práce ti môže poskytnúť dovolenku aj skôr, ako ti vznikne nárok, ak je predpoklad, že do konca roku ti nárok vznikne, čo je tvoj prípad. A by som im dala asi hned žiadost o materské, a vlastne z toho zistia, že nárok ti vznikne.

cristi
11. jún 2012

@gapa jej si velmi zlata,skusim sa zariadit podla tvojich rad 🙂 dakujem pekne 🙂

tanitta
11. jún 2012

ahojte
je osoba ktora dostane vo svoj prospech zo SP vyplatene vysiu davku ako mala povinna vratit?

avila
11. jún 2012

Ahojky,

teraz neviem, ako to je s DNP, som uplne mimo. Zmluvu mam uzavretu, neplatim uz vyse roka. Ma zmysel si zacat znova platit? Bude mi pocas MD vyplacana? Ci uz je to pase? Som zamestnanec.

avila
11. jún 2012

Este pre doplnenie info. Som na RD, mam 2 ciastocne pracovne uvazky, netusim, ani z coho mi bude vyplacana materska? Este z predosleho obdobia pre 1. dietatom alebo z tohto obdobia, co som popri RD pracovala? Termin mi vychadza na januar/februar... Ma teda zmysel ist na socialku a znova si zacat platit DNP?

penelope10
12. jún 2012

ahojte neviete niekto @gapa, ako casto sa moze cerpat OCR, syn bol v maji /OCR 20-30.5/ chorý a zasa je mozem si poziadat v juni alebo mam narok až po 30 dnoch od uplynutia predchdzajucej OCR ??
Dakujem 🙂 🙂

domeli
12. jún 2012

@penelope10 môžeš zas - v zásade "platí" nepísané pravidlo (ako mi tu napísala jedna múdra hlavička) - 1mesiac - 1 dieťa - 1 OČR.

penelope10
12. jún 2012

@domeli mesiac kalendárny vsak ?

domeli
12. jún 2012

@penelope10 áno, kalendárny - takže ak si v máji bola OČR, tak aj v júni môžeš, ak je to potrebné a vôbec tam nie je lehota, že počkať niekoľko dní - veď choroba si nevyberá

penelope10
12. jún 2012

@domeli dakujem 🙂

zuzana612
12. jún 2012

@penelope10 ja som raz mala na to iste dieta 2 OCR za mesiac. Obe deti boli vyse mesiaca chore, prvu OCR som mala na syna, druhu hned po ukonceni prven na dceru a potom zase na syna. V pohode mi vyplatili vsetky 3 ocr za mesiac. Vsak ty nemozes za to ze je dieta stale chore. Len tam musi byt ina diagnoza. Viem ze kamaratke mala dcera zlomenu nohu mesiac, musela byt s nou doma. Tak po prvej OCR jej dr. ukoncila a o 2 dni jej dala inu s inou diagnozou

martiika
12. jún 2012

@gapa Ahoj,ak prejdem den pred zanikom dobrovolneho poistenia z maxima na balik poisteni je to ratane ako nepretrzite poistenie ? a ked pojdem na rizikove,bude mi vyplacana marodka z maxima ? Ako je to pri balickoch poisteni pri PN ?,neplati sa len nemocenske,alebo aj dochodkove a nezamestnanecke ?Velmi pekne dakujem za odpoved !.