Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rot
15. jún 2012

Ahojte, kedysi som to celkom ovládala, ale už nemám prehľad, tak vás prosím o radu.
Bola som DNP do 1.2.2012 (niekoľko rokov), keď ma celoplošne kvôli tej zmene zákona zrušili (úplne vtipné bolo, že oznámenie prišlo až v polovoci februára, takže mi spôsobili výpadok, aj keby som chcela plynulo nadviazať na DP).
Momentálne nie som poistená vôbec (iba ZP) a som v 4.tt. Platí, že musím byť poistená 270 dní, aby som mala nárok na materské? Jeho výška závisí stále od výšky poistenia? Stihnem to vôbec? Ak by som nebola poistená vôbec, nemám nárok na nič, predpokladám. Veľmi pekne vopred ďakujem.

liz_lemon
15. jún 2012

@rot vsetko plati rovnako, 270 dni, vyska materskeho je 65% z VZ, a bez poistenia budes dostavat rodicovsky prispevok od narodenia dietata + pridavok na dieta

rot
15. jún 2012

@liz_lemon ďakujem veľmi pekne, idem skúsiť spočítať, či to má význam, či by som ešte stihla tých 270 dní. Ešte mi napadlo, kedy stačilo platiť z maxima VZ až tesne pred nástupom na MD, ale to už asi neplatí, však?

rot
15. jún 2012

🙄 ja blbá, jasné, že nestihla. Ten rodičovský príspevok od narodenia + prídavok je cca asi v akej výške?

mima595
15. jún 2012

@rot - ale stihla by si dostavat matersku aspon z minima
mas 2 možnosti...bud sa prihlasis na balik z maxima pre vypocet materskej, co je VZ cca 1153E, ale plati sa cca. 400E na mesiac, ale kedze si len 4tt, stihla by si 26 tyzdnov a mala by si maxim. materku / akeby si nieoc pomarodovala, tak by si nemusela cely cas platit.../

alebo tesne pred nastupom na matersku sa prihlasit a mala by si narok na materske z minima

tym že si bola poistena tak dlho, tak podmienku 270 dni za posledne 2 roky splnas...eraz už len ta vyska materskej

rot
15. jún 2012

@mima595 aha, ďakujem aj tebe! Už snorím a tých 270 dní sa týka posledných dvoch rokov, takže fakt by som spĺňala. A je nejaká možnosť medzi max. a min.?
Resp. neskôr (po 12.tt) by to nemalo význam?

44domcca44
15. jún 2012

ahojte babenky,mam otazocku som na MD a chcely by sme o necely rok druhe babo,chcem sa opýtať ze keby som chcela väcsiu matersku a platila by som si tych 270 dni ci by som mala sancu ju dostat... ako to funguje...? bude to platit aj v tom pripade ked chcem ist s MD na MD? dakujem za vsetky rady..:D

mima595
15. jún 2012

@rot - jasne, že je možnost medzi min a max...to je na tebe, ako si zvolis...
noaby si mala narok na materskz z VZ, z ktoreho si platis, musi ti poistenie trvat mini. 26 tyzdnov z toho VZ..takže sa odporuca ten 6tt-8 Tt...lebo 8+26..je 34to sa akurat nastupuje na matersku..
v 12 tt by si už nestihla nastupit na matersku v termine a matersku by si mala iba z minima....

no prerataj si... 6 mesiacov x 400--o je 2400E zaplatis
dostanes 8 a pol mesiaca 700E..co je cca 6000E
keby si mala iba minimim..nemusis zaplatit nic..staci iba 1 den a dostanes cca 8,5 x 221...spolu nejakych 1900E

rot
15. jún 2012

@mima595 😀 veeeľmi ďakujem aj za tú matematiku, takto to ja potrebujem, úplne po lopate. Ešte drobnosť - už 8,5 mesiaca vypláca materské? Nie pol roka? 😨

mima595
15. jún 2012

@rot - 34tyzdnov

rot
15. jún 2012

@mima595 Ešte raz veľmi ďakujem za všetko, veľmi ste mi pomohli! 🙂

liz_lemon
15. jún 2012

@44domcca44 ty nie si na MD, ty si uz predsa na RD
kazdy, kto si plati DNP min 270 dni, ma narok na materske podla vysky VZ

liz_lemon
15. jún 2012

@rot od januara 2013 ma byt rodicovsky 199,60 a pridavok 23,10
tento rok je 194,70 a 22,54

rot
15. jún 2012

@liz_lemon ďakujem pekne.
@mima595
dievčatá, práve som si pozerala tabuľku so sumami a VZ na webe SP, tam je max. VZ tých 1153.50 €, ale max. suma poisteného je 996.62 €. Platí, že DP sa teraz vzťahuje na všetky typy poistného? Lebo potom mi tých 400 € nejde do hlavy. Vďaka za trpezlivosť 😀 .

liz_lemon
15. jún 2012

@rot od tohto roku sa zaviedok balik poistneho, plati sa nemocenske, dochodkove aj v nezamestnanosti, uz sa to neda vyberat, ako kedysi

rot
15. jún 2012

@liz_lemon veď práve, to viem. A podľa tej tabuľky to z max. VZ vychádza za celý balík tých vyše 900 €.

patulka83
15. jún 2012

Ahojte, poradi mi prosim niektora ? DNP si platim uz 2 roky.Nie vzdy sa mi podari zaplatit nacas, nemam trvaly prikaz a obcas zabudnem platbu uhradit do 8., zaplatim ju do konca mesiaca. Teraz som bola od 20.4. na PN a prislo mi rozhodnutie, ze namam narok na nemocenske, lebo som v marci zabudla splatku zaplatit. PN mi uz skoncila, momentalne mam uz vsetky splatky vyplatene. Teraz som v 7.tt a zrejme pojdem znovu PN, som rizikova... Nebude potom problem s tymi starymi neskoro uhradenymi splatkami ? Budem mat narok na nemocenske a neskor na matersky prispevok ? Vdaka krasne

mima595
15. jún 2012

@rot - ono je to tak, že ak si zvolis maximum, tak je ine pre dochodkove, a nezamestnanostmyslim cca 3000E ale pre nemocenske je to tych 1153E...
takže ak si zvolis maximum, tak pre dochodkove a v nezamestnanosti ti daju to maximum platiace pre nich, ale pre nemocenske iba tych 1153E..to platis tych cca. 990E
ale ked si pre vsetky poistenia uvedies VZ 1153, tak to bude cca 400E

liz_lemon
15. jún 2012

@patulka83 to sa spytaj priamo v socialnej poistovni

rot
15. jún 2012

@mima595 skvelé, už úplne rozumiem a budem vedieť, čo si pýtať v SP. Ďakujem a pekný víkend želám. 🙂

44domcca44
15. jún 2012

@liz_lemon zle som sa vyjadrila ano na RD ... no uvidim ako pochodim zbehnem sa opytat... kamaratka mi hovorila ze to uz sa tak neda robit... tak neviem

henryka
15. jún 2012

Ahoj baby...ak by ste mi niektorá pomohla...už som si naštudovala DNP na stránke SP, ale ak viete viac, tak mi poradte. Na DNP som sa prihlásila od 30.10.2011 do trvá. DNP platím rozdiel medzi Max VZ a VZ od zamestnávatela. DNP cca 31 EUR mesačne a zvysok zamestnávateľ. Ak by sa mi jednalo o matersku v ochrannej lehote, dostala by som MAX matersku, alebo som si mala platiť DNP 50 EUR čo je max. Ako sa to vlastne počíta ak by som šla buduci rok na matersku z ochrannej lehoty? Please

janka9900
15. jún 2012

@henryka neboj, platis dobre 😉 len musis byt tehotna v case zaniku poistenia, aby si mala narok na matersku z dnp a musis mat zaplatenu poslednu splatku v splatnosti 😉

henryka
16. jún 2012

@janka9900 vrela vdaka...to si ma potešila, takže stačí ak budem mat poslednu splatku zaplatenu v splatnosti, lebo dve splatky mam po 8. dni v mesiaci zaplatené, ale len dva dni po splatnosti. a ak by som stihla do termínu zaniku poistenia byt tehotná, tak sa materska bude pocitať z roku 2012?

janka9900
16. jún 2012

@henryka ano, bude sa pocitat z 2012 a daj pozor na ten datum splatnosti, najneskor 8. musia mat peniaze na ucte 😉

lenka369
16. jún 2012

ahoj. potrebujem poradiť ak sa v tom niekto vyzna. platila som si dnp po ukončeni som nastupila na pn všetko bolo vporiadku peniaze chodili... a od polky min mesiaca som staru pn ukončila a hned šla na dalšiu takže som bola vkuse pn ale peniaze mi prišli len za tu staru pn teda za pol mesiaca...nemate s tym niekto skusenosť.dakujem za odpoved

gapa
16. jún 2012

@lenka369
ak si bola v čase ukončenia dnp tehotná a pri prvej pn si predpokaldám nastupovala na pn do 7dní od ukončenia. Pri druhej pn už to bolo viac ako 7dní, teda bolo treba dať na sp aj doklad o tom, že si tehotná a aj si bolabola v čase ukončenia dnp a v kolkom týždni, inak oni nemôžu vedieť, že sa na teba vzťahuje nie bežná 7dnová ochranná lehota ale až 8mesačná. Zavolaj si na sp, či je to tak ako má znieť potvrdenie a u gynek. vybav potvrdenie.

lenka369
16. jún 2012

@gapa dakujem a bude to platit aj spätne ked doložim to potvrdeni.tehotna som ešte mesiac a niečo mi chyba ku materskej

gapa
16. jún 2012

@lenka369
nerozumiem. bud si bola alebo nebola v čase ukončenia dnp tehotná. Ak nie, tak nárok na nemocenskké pri druhej pn nemáš. Ak si tehotná bola, tak máš. Aj ked to doložíš dodatočne, tak sa dá, no zavolaj si na sp.

henryka
16. jún 2012

@janka9900 Dakujem Ti kráááásne, si velmi zlatá....určite si dám pozor na dátum splatnosti 🙂