Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
25. jún 2012

@hviezdicka2024
ak sú prémie v zlom čase a rozhod. obdobie je krátke obdobie, tak to riadne môže znížiť vym.základ. Ak je to tak, tak odvolanie ti nepomôže bohužial.

hviezdicka2024
25. jún 2012

@gapa hm...tak to som si aj myslela, tak čakala som že to zníci VZ ale nie o tolko!!!! Dost ma to hnevá, platila som si od 7/2011 čiže ony brali VZ v roku 2011 a tam jeden mesiac vyssie premie a buuum! Je to dost blbé, lebo ja ako zamestnanec nemôžem ovplyvnit premie, clovek sa jednemu poteší a potom príde sprcha a z maximalnej materskej dostane polovicu! Ale dakujem za vyjadrenie!

obcansr
25. jún 2012

zdravím žienky potrebujem poradit. Od septembra 2010 platím DNP . Platila som z najvyšej sumy. Kedže sa to menilo od 1. februára pokračujem dalej nepretržite ale už z najnižšej sumy 120e. Zatial tehotná niesom ale ak by som chcela byt dá sa ešte dostat max. materská? Vie mi niekto poradit? Dalo by sa to tak urobit že by som zvýšila vymer. základ a potom by som šla na pn aby som tú vyššiu sumu neplatila alebo budem musiet to platit? Vie mi niekto poradit? jDíky

misenka0110
25. jún 2012

@gapa prosim Ta chcela by som sa ta opytat este jednu informaciu, na str.1089 si mi odpovedala na moje otazky s tym ze som sa este pred ukoncenim DNP zamestanala aby som mala MD ako z DNP aj z VZ...
len momentalne mam otazku este: aky by mal byt dlhy PP pomer staci aj cca 1 mesiac, s tym, ze je potrebne aj nejako priamo prisposobit sumu "vyplaty" takej aku som mala este v predoslom PP kde mi bol aj vypočítaní poplatok na DNP, alebo teraz uz to neni take rozhodujuce?...

Dakujem ti za pomoc

annie6
25. jún 2012

Taka kontrolná otázka: som momentálne v ochrannej lehote kvoli tehotenstvu, ak by som išla na PNku od obvodnej lekarky, bude mi vyplacane nemocenske, alebo to musi byt PNka len od gynekologa? Ďakujem 😉

liz_lemon
25. jún 2012

@annie6 to je jedno, aky lekar ta vypise

jachacha
25. jún 2012

@gapa Ahoj, pripadne kolegynky co sa vyznate. DNP som si nanovo zalozila 31.12.2011. Teoreticky musim otehotniet do 25.9. 2012 vtedy mi konci 270 dni. Co ale ak by to nevyslo?. PP trva stale, ale 20.4.2013 mi konci materska. Co by sa prosim vas dalo poriesit? Nieco este pred ukoncenim DNP? Dakujem pekne 😵

jachacha
25. jún 2012

@gapa ...toto som nasla co si pisala janke
gapa @jana201
bud sa môžeš prihlásiť na dobr.dôchodkové+dobrovolné poistenie v nezam. pred ukončením dnp a jeho zrušením (nie po) a dnp bude pokračovať v balíku. Alebo po zistení tehotenstva sa prihlásiť z maxima do 8tt, teda tak, aby nástup na md bol po uplynutí aspon 26týž. Ale je to drahšie samozrejme. Odvod už nie je 4,4% z vym.základu ale vyše 35% z vym.základu. Ale môžeš ísť po pár dnoch po prihlásení na pn, ktorá bude síce minimálna, ale materské po 26týž. maximálne.

tak ma zaujima, da sa na dochodkove a poistenie v nezam prihlasit zvlast?

janka9900
25. jún 2012

@hviezdicka2024 ☹ no verim, ze ta to dost nahnevalo 😒 ... ale hlavne, nech ste zdravi 😉

janka9900
25. jún 2012

@obcansr no dalo by sa, ak nepomenia zakony... ale musela by si zrusit poistenie, zalozit nove do 8tt, zaplatit aspon jeden den z maxima a potom ist na PN 😉

megan999
25. jún 2012

@gapa ahoj gapa, prosim ta, od jula prechadzam na rodicovsku dovolenku, co s DNP? treba sa mi odhlasit? alebo uz nie, ked je zrusene, som zamestnana. ake papierovacky treba este vybavit? vies mi poradit?

gapa
25. jún 2012

@jachacha
nie, v balíku s dnp

gapa
25. jún 2012

@megan999
ak ti zaniklo z dôvodu, že od posledného prihlásenia na dnp uplynulo 270dní, tak malo zaniknúť zo zákona a soc.poistovna k tomu posiela oznámenie. V takom prípade netreba odhláška. Ak si nie si istá, tak radšej si tam zavolaj a over si to.

jana201
25. jún 2012

@jachacha @gapa tak ja neviem co robit .... teraz hmmmm snazit sa budeme dalej a uvidime no a potom ked by som sa prihlasila do toho 8 tyzdna tak kollko by to vychadzalo platit mesacne ??? nakolko asi druhe tehu bude rizikove lebo mam po cis reze ....

len22ka
26. jún 2012

Prosím o radu. DNP som si platila od 1.10.2011 do sumy max.vym.základu vtedy 1116eur(neviem presnú sumu). Potom som si od 1.1.2012 založila nové do max. vym.základu 1153eur. Teraz som tehotná a v oktobri v ochrannej lehote nastupujem na materskú. Z DNP budem mať rozhodujúce obdobie rok 2012? Od 1.1.2012 do ukončenia tých 270dní teda z maxima 1153? A keďže som aj pracovala a doposiaľ pracujem tak rozhodujúce obdobie zo zamestnania budem mať rok 2011? Dobre to chápem? Ďakujem 🙂

kuspitka
26. jún 2012

ahojte.chcem sa opýtať som rodicovskej dovolenke a mam male dieta.teraz v pondelok mi skoncilo DNP
pred tým ,ako som porodila som bola na urade prace a potom som isla na matersku.
teraz mi konci DNP a co mám dať do kolonky práca to,že som nezamestnana?

janulap
26. jún 2012

@kuspitka ,ked si predtym bola nezamestnana,tak teraz nie si na rodicovskej dovolenke,ale si poberatel rodicovskeho prispevku.Taka kolonka tam nie je?

obcansr
26. jún 2012

@janka9900 a ako je to ked mám rodičovský a som dnp? nevieš mi povedat neviem či mi ho schvália ..ale ako je to s platením potom.

kuspitka
26. jún 2012

@janulap nie je..
len ja musim ist do piatku na pn,kvoli dnp

jana201
26. jún 2012

@obcansr ako ?? aj ja som momentalne na rd a som dnp ?? nieco sa deje ??

janka9900
26. jún 2012

@obcansr ak by si isla na matersku z trvajuceho dnp, tak je vsetko v poriadku, ale ak by si chcela ist v ochrannej lehote, tak by si narok nemala, lebo prerusenim rodicovskej dovolenky by ti zanikla ochranna lehota z dnp, pretoze by ti vzniklo nemocenske poistenie u zamestnavatela...

janka9900
26. jún 2012

@kuspitka do kolonky zamestnavatel daj: dobrovolne nemocensky poistena osoba 😉

kuspitka
26. jún 2012

@janka9900 a oni to nebudu skumat,alebo nebude problem

janka9900
26. jún 2012

@kuspitka co by mali skumat? nepamatam si kde, ale videla som nejakej babe napisane v kolonke zamestnavatel: DNP osoba.
alebo tam daj: nezamestnana- DNP osoba 😉 nema byt v com problem 😉

obcansr
26. jún 2012

@janka9900 ja nie som zamestnaná som momentálne na neplatenom starám sa o dieta do 6 rokov ale platím si dnp už od 2011 september, ale od februára pokračujem ale z minima. mna ale zaujíma ako sa to platí ked si na rodičáku či plná suma alebo ako to je. Lebo ked som prešla na ten balík musela som dieta odhlásit a v tom balíku všetko platím ja ale ked si na rodičáku za teba platí štát. alebo ako to je

obcansr
26. jún 2012

@jana201 nič sa nedeje🙂

kuspitka
26. jún 2012

@janka9900 lebo som na materskej a tak by som na DNP nemala narok

janka9900
26. jún 2012

@obcansr no tak to veru neviem, ci by si musela platit v plnej vyske dochodkove poistenie a poistenie v nezamestnanosti, ked si na rodicovskej, ale nemocenske za teba stat isto neplati. skus sa spytat gapy, ta bude vediet 😉 ...

janka9900
26. jún 2012

@kuspitka jaaj, tak ty mas uplne male babatko a poberas rodicovsky prispevok od narodenia dietata, nepoberas matersku, hej? v tom pripade si myslim, ze by si mohla ist na PN z DNP. @gapa prosim ta, je to mozne??? 🙂

kuspitka
26. jún 2012

@janka9900 ja som na matersku nemala ani narok.a teraz ako tam mam napisat do kolonky praca DNP ,ked som na rodicovskom.nejako to nechapem.