Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

wladka
29. jún 2012

@emilii
@beti1 dakujem, dievcata! 🙂

makovicka53
29. jún 2012

ahojte neviete mi poradit 🙂 ...skoncila mi zmluva na dobu urcitu a som v ochrannej lehote, planujem ist na PN co mi doktor napise na pnku ked uz v podstate nie som zamestnana....ale som v ochrannej lehote...dobrovolne poistenie mam uz cez 4 roky

majka100
29. jún 2012

Ahoj gapa, prosím o radu, v marci mi uplynulo 270 dní dobrovolného poistenia (to som si platila z maxima, časť z trvalého prac. pomeru a časť z dobrovolneho), ak by som otehotnela mam šancu aby som neprisla o maximálnu matersku?

kikusik88
29. jún 2012

@gapa uf super. dakujem mojko 🙂 len aby som cosi nepokaslala koli dnp 😉

gapa
29. jún 2012

@majka100
jedine novým prihlásením z maxima do 8tt a nástup na md po uplynutí 26týž.po novom prihlásení (príp. si nejaký den zaplatiť a potom na pn, ak je dôvod )Ak sa teda zákon v tomto nezmení

gapa
29. jún 2012

@dana1972
ak nejde o tehotenstvo, ale pn, tak nárok zo zamestnania bude mať len ak pn vznikne do 7dní od ukončenia nem.poistenia. Z dnp ak splna aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred pn. Po ukončení zamestnania sa ale dni ukončeného nem.poistenia môžu prirátať ku dnom dnp, tak snád by náro vznikol (neviem, či sú poistenia súbežné, či prac.pomer trvá dlhšie ako dnp, to je možno tiež podstatné, no neviem presne, ako to berú)

gapa
29. jún 2012

@wladka
nárok z dnp nemáš, ak nemáš ukončené nejaké nem.poistenie v obd. dva roky pred vznikom očr, ktorého dni by sa prirátali ku dnom dnp. Ale podla terajších zákonov nemusíš platiť počas prvých 10dní, no by som si urobila kopiu očr a dala potvrdiť prevzatie a založila, ak by náhodou platbu chceli v budúcnosti.

karinkaeich
30. jún 2012

kocky, tak trosku mimo temy. neviete niektora nahodou, ci da dr. pn-ku pri tehu aj kvoli pretrvavajucim hroznym migrenam a zavratom? obcas nevladzem ani vstat alebo sa mi pocas dna urobi tma pred ocami a ja si musim nutne lahnut a oddychnut. prve tehu som mala bezproblemove, teda okrem opuchov noh vo vyssom tt. a moze dr. v pripade pn napisat aj neobmedzene vychadzky? dakujem za vas nazor
@gapa @mima525

lolah
30. jún 2012

Dievčatá, už ste mi tu radili a teraz by som potrebovala zase poradit. DNP mi skončilo teraz 23. júna, tehotna nie som, na PN som nešla. Lenže teraz by som mala ešte zaplatiť za ten jún a ja neviem, či to ma nejaky vyznam. Neviem presne aka suma by to bola, no priatel tvrdi, že su to zbytočne darovane peniaze štátu a ja zas neviem, keď som teda doteraz platila, či mam zaplatiť alebo nie. Čo by bolo keby nezaplatím a naopak, čo by som z toho mala /do buducna/ , keby zaplatím. Vopred ďakujem za odpoveď!

ivca82
1. júl 2012

@lolah zaplatiť musíš,bolo to dobrovoľné poistenie a keby si ho nechcela, mohla si ho zrušiť,tak si to radšej zaplať hneď ako mať neskôr nejaké pokuty k tomu 😒 a ak by si otehotnela v blízkej budúcnosti, tak by si sa mohla prihlásiť na balík poistení na pár dní a mala by si nárok na materskú s minima s toho poistenia, lebo by si mala splnenú podmienku 270dní za posledné 2 roky 😉

katka2602
1. júl 2012

Ahojte mám len jednú otázočku. Platím si DNP ktoré mi končí 7.9.....pred 2 týždňami sa ukázali // 🙂, aký je postup?
Treba hneď odniesť papier od lekára do sociálnej poisťovne? alebo stačí až pred ukončením poistného cca koniec augusta? Ďakujem 🙂

zfidorka
1. júl 2012

@lolah ked si uz doteraz platila, ja by som na tvojom miesta doplatila aj poslednu ciastku... zavolaj na socialku, povedia ti presnu sumu...
mne koncilo dnp v aprili, doplatila som si ho riadne s tym ze ho mozno nevyuzijem, ale ked si uz platim, tak nech to mam v poriadku... o par dni po skonceni dnp som otehotnela, mala som zdravotne problemy, tak som si znovu zalozila dnp a zaroven cerpam pn (dnp sa vtedy neplati)...
ked nezaplatis, budes mat nedoplatok, ak zaplatis, tak budes mat vyse roka splnenu podmienku ze mas zaplatenych 270 dni dnp za posledne 2 roky a teoreticky to budes moct vyuzit (pn, materska)...
tolko moja skusenost, mozno ti napisu viac baby co sa v tom lepsie vyznaju...

ivca82
1. júl 2012

@katka2602 až keď budeš nastupovať na materskú tak si budeš uplatnovať aj s dnp aj zo zamestnania,prípadne ak by si išla na pn v ochrannej lehote pre tehotné(8mesiacov), tak ti bude treba len potvrdenie od lekára, že si bola k 7.9. tehu 🙂

katka2602
1. júl 2012

@ivca82 ďakujem krásne za info.....ja som este zamestnana nebola, teraz som skoncila VS a prave kvoli tomu som si platila DNP z maxima......a este otazocka ak by som bola teraz na PN mozem cerpat DNP ak ano ma to vplyv na matersku?

lolah
1. júl 2012

@ivca82
@zfidorka ďakujem pekne za rady, pomohli ste mi 😉

ivca82
1. júl 2012

@katka2602 keby si bola PN, neovplyvní to materskú a nie som si istá či musíš mať splnených 26týždňov, alebo 270 dní, potom môžeš čerpať PN. A hlavne si daj veľký pozor, aby ti po zániku DNP nevznikol žiadny nový pracovný pomer resp.nejaké nem. poistenie, inak stratíš ochrannú lehotu z DNP a prišla by si o to 😉

barborav
2. júl 2012

ahojte 😉 len pre všeobecnú info, lebo z vašich príspevkov som domotaná, toľko prípadov tu je ;))
bol by niekto ochotný poradiť cez správu? 😅

stitch30
2. júl 2012

Ahojte! Mám otázočku.Od 1.11.2011 do 25.1.2012 v tento deň som ukončila a 26.1.2012 som si založila nové DNP . Platila som a aj platím min. čiastku lebo som zamestnaná a to mi stačí do max. vymeriavacieho . Zistila som že som v 5. týždni tehotenstva a moja otázka znie ak by som náhodou musela ísť na PN od kedy by sa dalo ísť aj z DNP aby som mala max maródku a či mi neovplyvní materské na ktorú nastúpim v roku 2013 . Ide mi o to či by som mala max materskú keby som náhodou maródovala . Ďakujem

henky
2. júl 2012

@gapa Pekny den prajem. Takze situacia sa vyvrbila-a ja som teraz tehu./len pre zopakovanie: od 19.1.2012 som sa prihl.a odhl. k plateniu dnp- takze to platim po starom-cca 50eur. O nejake 3tyzdne to uz bude 26tyzdnov- teraz som na RD s rocnym syncekom/.....co robit ak si chcem prilepsit k rodicaku?...mozem ist s malym na ocr- bude mi uz vyplacana maximalna?-alebo sa hodit na marodku?...alebo....???

veeron
2. júl 2012

Ahojte, platim si DPO od minuleho roka od augusta, koncom januara som sa odhlasila a prihlasila, 26t splnim koncom jula. Chcem sa spytat ak by som od septembra zacala marodit/ som tehotna/, mam narok na peniazky aj z DPO? A ked si ho budem nadalej platit do konca oktobra, kedy mi konci.. mam narok na matersku z maxima? dakujem

ivana2301
2. júl 2012

@gapa ahoj, prosím ta..ak by som ta mohla osloviť potrebovala by som poradiť...DNP si platím od 2008 mám 2,5 ročnú dcérku.Práve som na rodičovskej dovolenke ktorá mi končí 24.12.2012. Využila som pri prvom dieťatku najvyššiu materskú z DNP.Teraz 30.1.2012 som ukončila DNP a následne sa prihlásila znova na DNP ku 31.1.2012 takže by to malo byť nepretržite.Som momentálne tehotná a termín pôrodu mám 24.11.2012.Prosím Ta mám nárok aj v tomto prípade na najvyššiu materskú z DNP?Stále čítam aj v tomto fore že je veľmi dôležité aký termín pôrodu doktor uvedie a v akom termíne sa porodí a takisto ked žena nastupuje na materskú a že nesmie ísť na predčasnú...no som z toho naozaj zmetená...budem ti veľmi vdačná ak si nájdeš čas a odpovieš mi...

gapa
2. júl 2012

@ivana2301
dnp si dlhodobo, tj. 270dní máaš iste v pohode splnených. ak si sa odhlásila 30.1.2012 a prihlásila31.1.2012, tak tam nemáš medzeru ani den ale neberie sa to ako nepretržité pre určenie 26týž. a 270dní od posledného prihlásenia. Posledné prihlásenie bolo 31.1.2012, takže by ti malo zaniknúť dnp v oktobri2012 zo zákona (cca 26.10.). Ale je podstatné, že v čase nástupu na md (ak je termín 24.11.2012, tak cca začiatkom oktobra) ti bude trvať dnp (neskončí pred nástupom na md), tj. ty si to stihla dobre a nemusíš sa ničoho obávať, ani keby si porodila skôr. podstatné je platiť poistné, aby neboli nedoplatky.

zuzu_epona
2. júl 2012

Ahoj, potrebujem poradiť, možno to tu už bolo písané, ale nebudem to hľadať. Som zamestnankyňa a súčasne mám DNP. Mám už vypísané dve tlačivá na nástup na materskú dovolenku. Jedno odovzdám zamestnávateľovi, to mi je jasné. A to druhé, čo mám na DNP, mám odniesť do Sociálnej poisťovne v mieste môjho trvalého bydliska alebo v mieste, kde mám zamestnávateľa? (nie sú to rovnaké mestá) Ako to budú vedieť vypočítať, keď odovzdám dve tlačivá na dve rôzne pobočky Sociálnej poisťovne?

nika147
2. júl 2012

ahojte, chcela by som sa opýtať koľko mesačne sa platí DNP čo je teraz od 1.februára 2012??? z maxima....ďakujem...na stránke soc. poisťovne som to nenašla....

ivana2301
2. júl 2012

@gapa ďakujem Ti veľmi pekne za odpoved. 🙂

terezia1
2. júl 2012

@nika147 skuste http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
Minimálny a maximálny vymeriavací základ od 2012

Od 1. januára 2012 platí minimálny vymeriavací základ mesačne v sume 339,89 eur.
Maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie predstavuje sumu 1153,50 eur.
Maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na dôchodkové poistenie, na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti a na platenie poistného do rezervného fondu solidarity predstavuje sumu 3076,00 eur.

stitch30
3. júl 2012

Ahojte! Prosím Gapa o radu.Od 1.11.2011 do 25.1.2012 v tento deň som ukončila a 26.1.2012 som si založila nové DNP . Platila som a aj platím min. čiastku lebo som zamestnaná a to mi stačí do max. vymeriavacieho . Zistila som že som v 5. týždni tehotenstva a moja otázka znie ak by som náhodou musela ísť na PN od kedy by sa dalo ísť aj z DNP aby som mala max maródku a či mi neovplyvní materské na ktorú nastúpim v roku 2013 . Ide mi o to či by som mala max materskú keby som náhodou maródovala . Ďakujem

nika147
3. júl 2012

@terezia1 ďakujem, to som už študovala, no nedočítala som sa...chcela som len vedieť, aká suma sa teraz platí, po starom sa platilo z maxima každý mesiac 47,70eur....a teraz po novom sa neviem nikde dočítať koľko sa to platí.....

domeli
3. júl 2012

@nika147 tuším tu holky písali, že niečo cez 400 eur je to teraz z maxima

nika147
3. júl 2012

@domeli ďakujem....