Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

terezia1
3. júl 2012

@nika147 je to tam napisane...citujem: Maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie predstavuje sumu 1153,50 eur. je ot nehorazne drahe a doplatili na to slusni ludia, ktori odvadzaju statu dane. je to smutne, ale stat sa nestara o poctivych ludi, ale o darmozracov, ktori sa ani neunuvaju prejavit trochu slusnosti a vdacnosti voci ich zivitelom. no nic, ved nemoze byt vsetko idealne, nie? 😉

terezia1
3. júl 2012

@domeli tych cez 400 eur je len minimalny vymeriavaci zaklad, zial ☹ maximalny je 1153 Eur. http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

domeli
3. júl 2012

@terezia1 to viem, že minimálny VZ pre rok 2012 je 339,89 a maximálny VZ 1153,50. Ale tiež viem, že od 1.2.2012 sa z minimálneho platí cca 120 eur (119,45 tuším presne) a z maxima som tu niekde už skôr čítala, že niečo cez 400. Veď sa to dá vyrátať na základe tých % odvodov do jednotlivých fondov balíka.

domeli
3. júl 2012

@terezia1
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
Konkrétne tento odstavec kopírujem
Maximálne materské a komplexné sociálne poistenie
Ak chce dobrovoľne sociálne poistená osoba poberať maximálne materské, musí platiť maximálne poistné na nemocenské poistenie - z maximálneho vymeriavacieho základu určeného mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie. Ten predstavuje sumu 1153,50 eur. Na nemocenskom poistení zaplatí mesačne poistné vo výške 50,75 eur (4,4 % z 1153,50).
Okrem toho však musí platiť mesačne poistné aj na
starobné poistenie 18% z 1 153,50 eur (= 207,63 eur)
invalidné poistenie 6% z 1 153,50 eur (= 69,21 eur)
poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z 1 153,50 eur (= 23,07 eur) a
poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z 1 153,50 eur (= 54,79 eur).
Dokopy bude celý balík poistenia mesačne stáť 405,45 eur. Dobrovoľne sociálne poistená osoba, ktorá si platí poistné na nemocenské poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu určeného mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie (1153,50 eur), bude môcť po získaní 270 dní dobrovoľného sociálneho poistenia poberať materské vo výške 749,78 eur mesačne (65 % z 1 153,50).
Pre porovnanie: v starom systéme dobrovoľného poistenia získala dobrovoľne nemocensky poistená osoba maximálne materské vo výške 670 eur mesačne za poistné vo výške 49,14 eur mesačne. V novom systéme bude musieť dobrovoľne sociálne poistená osoba na maximálne materské vo výške 749,78 eur platiť poistné vo výške 405,45 eur mesačne.

domeli
3. júl 2012

@nika147 kuk link vyššie - je to tých 405,45e

karinkaeich
3. júl 2012

@gapa prosim ta opat o radu. mam mensie zdravotne problemy (zatial, a dufam, ze to tak aj ostane) s nizkym tlakom, migrenami a zavratmi (az odpadavanim). dnes som bola na poradni u dr., spomenula som jej to, odporucila ma na ekg. a pytala som sa jej na ocr pre mm, kedze uz 2x si kvoli tomu bral dovolenku, kedze v mojom stave som nebola schopna starat sa o maleho. povedala mi, ze moze dat len max.5 dni? preco? som myslela, ze ocr je max.10 dni. a bude vystavena na moje meno, ci mm? pytam sa preto, ci si mozem pri nej uplatnit aj dnp, ktore mam stale aktivne. a muz musi byt cely cas so mnou doma? dakujem za odpoved

stitch30
3. júl 2012

Ahojte! Prosím Gapa o radu.Od 1.11.2011 do 25.1.2012 som bola DNP 26.1.2012 som si založila nové DNP . Platila som a aj platím min. čiastku lebo som zamestnaná a to mi stačí do max. vymeriavacieho . Zistila som že som v 5. týždni tehotenstva a moja otázka znie ak by som náhodou musela ísť na PN od kedy by sa dalo ísť aj z DNP aby som mala max maródku a či mi neovplyvní materské na ktorú nastúpim v roku 2013 . Ide mi o to či by som mala max materskú keby som náhodou maródovala . Ďakujem

janka9900
3. júl 2012

@stitch30 ahoj, mozes ist na PN z DNP, ked budes mat splenych 270 dni. tak si spocitaj dni od novembra 😉 a nemala si nahodou nejaky ukonceny pracovny pomer v poslednych dvoch rokoch? ak by si mala, mohla by si ist na PN uz po 26 tyzdnoch. PN budes mat max. a neovplyvni ti to matersku 😉

terezia1
3. júl 2012

@domeli ospravedlnujem sa, nedoplo mi ze tam nie je zapocitany zvysok balika a neprepocitala osm to, ale mate pravdu, no aj tak je to nehorazne vela. toto si moze dovolit fakt len malokto.

domeli
3. júl 2012

@terezia1 v pohode 🙂, ale je pravda, že platiť takýto balík si nedovolí hocikto. A vlastne sa to ani ktovieako neoplatí.

miselka206
3. júl 2012

pocula som, ze poistovna AEGON ma taku nahradu za nemocenske pripoistenie, platite si to v zivotnej poistke a aj ked mate chripku, tak dostanete hned po 7 dnoch PN vyssiu Pn od poistovne. Manzel si take uzavrel, a dokonca ze platia PN az 600 dni.

nika147
3. júl 2012

@domeli
@terezia1 ďakujem kočky...je to neskutočne veľa...mala som v pláne si to začať platiť, pretože som chcela druhé bábo, ale z 190eur príspevku to nedokážem zaplatiť....a to akože budúce mamičky, ktoré si to platia z maxima, platia tých 400eur???? ...tak to ich obdivujem....

nika147
3. júl 2012

pri prvom bábätku som si to platila, platila som každý mesiac po 47,70eur a potom mi vyšla max materská....no ale toto, to sa platiť nedá...

janka9900
3. júl 2012

@veeron ahoj, narok na max. PN budes mat uz v juli, nastupit na PN mozes kedykolvek, aj v septembri. narok na max. PN aj matersku by si mala aj keby si sa po 26. tyzdni odhlasila. nastupila by si v ochrannej lehote. ale ak neplatis vela, tak sa nechaj radsej prihlasena 😉 kedy ti zacina materska?

janka9900
3. júl 2012

@gapa prosim ta gapa, viem, ze ochranna lehota zanika vznikom noveho poistenia. a rusi sa aj zanikom povinneho poistenia? ci v tom pripade je narok na matersku v ochrannej lehote aj zo zamestnania aj z dnp??? dakujem za odpoved! 🙂

jana201
3. júl 2012

@gapa ahoj 🙂 uz ti asi za rady budem platit 🙂) prepac ze zasa vyrusujem ale poradila by si ??? 31. jula mi ubehne 26 tyzdnov poistenia (platila som si od roku 2009 v decembri 2011 som zrusila... a znovu vytvorila 31.1.2012.)
a teraz mam ist od 1. augusta na pn teda v mojom pripade na ocr so synom... a uz mi bude vyplacane ze maxima ??? a druha otazka a ak by sa nam podarilo otehotniet tak by som to musela stihnut do oktobra kedze 270 dni mi konci 25. oktobra ...... neviem co robit hmmm....

veeron
3. júl 2012

@janka9900 Ahoj Jani, tak to si ma potesila... takze si mam vypytat marodku normalne od septembra a bude mi vyplacana.. aj v praci aj z DPO? Super.. a nema to vplyv potom na matersku? kedze zo socialky mi bude byplacane PN? Na materku neviem kedy by som mala ist, ale termin mam 14.12.2012, snad to do vtedy vydrzim... Budem to platit nadalej, kedze platim z minima... dakujem velmi

janka9900
3. júl 2012

@veeron nemas zac 😉 ano, mozes marodovat od septembra, PN matersku neovplyvni 😉 vypytaj si potom dve PN- jednu pre zamestnavatela, druhu pre socialku 😉

stitch30
4. júl 2012

janka9900 ďakujem. Ja už 9 rokov pracujem v jednom podniku takže nemala som ukončený pracovný pomer . A nevadí že som sa 25.1.2012 odhlásila a 26.1.2012 prihlásila stále môžem rátať 270dní od novembra ? To mi vychádza že už v auguste môžem ísť na PN aj z DNP .

jana201
4. júl 2012

baby poradite mi prosim ideme dnes prec a nemam este zaplateny jun co by sa stalo keby ze to zaplatim v pondelok alebo utorok toho 10.juna ??? ked splatnost je 8. juna ???

poisonblu
4. júl 2012

@jana201 ved to zaplat dnes...ja mam na toto nastaveny trvaly prikaz, aby som nahodou nezabudla

poisonblu
4. júl 2012

@stitch30 nedostala si papier zo SP o tom, ze dokedy ti to DNP trva? mne prisiel papier, ja som sa prihlasila nanova k 1.1. a konci mi tych 270 dni 26.9.2012 a nastup na MD mam 27.9., takze na MD pojdem este v 7dnovej ochrannej, aspon nemusim dokladat ziadne papiere, ze som bola v case ukoncenia DNP tehotna, aj ked to bude jasne :D

jaj a ano, mozes tych 270 dni pocitat od novembra, ale musis mat 26 tyzdnov od toho 26.1., vtedy ti vznikne narok na DNP z vymer.zakladu, inak by si mala iba z minima

saaskia
4. júl 2012

@gapa ahoj prosím ťa o radu , dnes som bola na socialke, som dnp od 18.10.2011, 23.1. Som sa odhlásila a 24.1. Prihlásila , bola som sa spýtať od kedy môžem íst na pn alebo ocr, ona mi povedala 270 dni od 18.10., pytala som sa či musím splniť aj 26 t od 24.1. Povedala že nie , no mne sa zdá že hej , ako to je?
Predtým som nebola poistená som nezamestnaná bola som na rodičovskej .

zuzu3743
4. júl 2012

ahojte môžte mi prosim Vas napisať kedy presne mi vychadza 26 tyždnou . nanovo som sa odhlasila 30 a prihlasila 31.1.2012 . Neviem či sa počita za tyžden už aj ten od 30teho januara kedže to bolo utorok alebo až nasledujuci. Neviete kedy presne mi to vychadza aby som dostalamaximalnu davku Ďakujem

stitch30
4. júl 2012

@poisonblu Jééj ďakujem , ani nevieš ako si ma potešila že maródovať môžem ísť už teraz od 1.8.12 , lebo 26 týždňov ubehne 29.7.12 uff tak to je super , lebo robím v chem. labáku s toluénom a formaldehydom a nie som z toho veľmi nadšená dosť sa bojím. Papier mi prišiel a končí mi to 26.10.12 plus mínus nejaký deň nepamätám si to už presne . Ale ak na maródku môžem rátať od novembra super a neovplyvní to výšku materskej tak fakt super. Už len nech je všetko ok . A aj tebe prajem všetko ok.

domeli
4. júl 2012

@saaskia nie som síce gapa, ale pani Ti povedala dobre - po 270 dňoch trvania DNP máš nárok na PN. Ale nepovedala Ti, že ak chceš mať PN z VZ, ktorý si platíš od nového prihlásenia, tak je to po tých 26 týždňoch od 24.1. Ak nastúpiš skôr ako po tých 26 týždňoch, PN sa Ti nebude rátať z toho, čo si platíš teraz aktuálne, ale z minima.

domeli
4. júl 2012

@zuzu3743 31.7. Ti uplynie 26 týždňov. Od 1.8. máš nárok na max. PN

poisonblu
4. júl 2012

@stitch30) ale pozor, aby si mala aj tych 270 dni od toho novembra

gapa
4. júl 2012

@karinkaeich
nemám skúsenosť, no ak by si ty bola pn,
ale očr vlstne môže byť z dôvodu potreby celodennej starostlivsti o teba alebo z dôvodu, že sa o dieťa, o ktoré sa obvykle staráš nemôžeš starať z dôvodu choroby, či pobytu v nemocnici. Neviem, toto som nikdy nemala. Možno by sa dalo aby túto očr vypísala detská lekárka?? to len hádam, vlastne ani neviem, kto takéto očr vypisuje, lebo vlatne ani nemá overené info (ako môže vedieť tvoj lekár, že sa staráš o dieťa a zase detská lekárka, že si pn) ale to nemyslím na teba, len som nad tým dávnejšie uvažovala, že lekári vypisujú niečo, čo nejako nemajú šancu overiť.
Ozaj v tomto neviem. Možno sa skús spýtať cez poradnu socpost. poradna@socpoist.sk ???

gapa
4. júl 2012

@stitch30
nárok na pn až ak pn vznikne po splnení 270dní (aj dni od 1.11.11 do 25.1. 12 rátaj)z dnp.
či ovplyvní vz pn?? aj ano, aj nie. výrazne by nemala, teraz vlastne neviem,č i od 1.7. je vyššie maximum ako 1153eur???