Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bzucinka2
28. apr 2009

kajulinka, najlepsie ti poradi urcite gapa, ale ja si idem platiti uz teraz maximum, kedze chceme babo a menit vysku sa da len raz za 6 mesiacov, tak si to dobre premysli, ak chcete babo aj vy cim skor, platila by som si uz z maxima. od 1.7.sa ma vyska VZ zvysovat, ale este nevieme na kolko 😒 , lebo materska sa ti bude ratat z toho co zaplatis do konca tohto roka, tak asi by bolo lepsie platit maximum, je to tak gapa, dobre som to pochopila???

kajulinka
29. apr 2009

ahoj bzucinka, ved ja by som si tiez chcela platit z maxima, ked je to najvyhodnejsie 😉 , ved sa mi to potom vrati viacnasobne takze neni o com 🙂 len neviem, ked mam hrubu mzdu raz za kvartal zvysenu ? potom by som si platila az nad maximum. 😒 toto nerozumiem
no na babe by sme chceli pracovat i hned 🙂 , ale chcem si vybavit toto vylepsenie a pak mame svadbu v juni, takze od juna si zacnem platit, horsie je ako pises ze v juli sa meni VZ ☹ potom to budem musiet zase nahlasovat.
Gapka porad prosim..... 🙂

Jenta ja ti neporadim, sama som lajik ☹

martinaema
29. apr 2009

kajulinka ak chcete na bábe pracovať už teraz, tak sa chod prihlásiť hned nie až od júna, najlepšie ešte pred otehotnením

bzucinka2
29. apr 2009

kajulinka, ja som si dala tych 1003,09 minus tvoj vymeriavaci zaklad od zamestnavatela, tam si myslim, ze sa odmeny nerataju a kedze sa od jula zvysuje ale nevieme na kolko tak som tam prihodila len 4 € aby som sumu zaokruhlila a dnesnym dnom som to podala 🙂 najlepsie platit hned necakaj na jun, nahodou porodis skor a si v kybliku 😀 a kazdych 6 mesiacov si to mozes zvysit, takze na posledne dva mesiace asi zvysim a bude 🙂 necakaj konaj 🙂

gapa
29. apr 2009

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bože, čo som to zase napísala za blbosť!
opravujem sumy z príspevku z 27.4.09 o 14,51hod.

malo tam byť, že priem.mzda za r.2008 by mala byť 723,03eru (a nie 423,03eur) a potom max.VZ pre Np od 1.7.09 by mal byť bud 1084,54 alebo 1084,55eur

to je tak ked deti plačú, človek nerozmýšla a už vôbec to nie je podozrivé v Eur (ak by to bolo v SK tak ma to snád hned trkne, že píšem blbosť)

gapa
29. apr 2009

baby, na vaše otázky potrebujem viac času a klud, aby som nenapísala blbosti. Ale ten akosi nie je ☹ Je čas len na také krátke jasné odpovede.

rula
29. apr 2009

Zdravím všetky zodpovedné mamičky, aj budúce... Tiež riešim do budúcna tehotenstvo a pripoistila som sa dňa 24.4.2009 na DNP . VZ som si dala zatiaľ ( v 11/09 to plánujem zvýšiť na rozdiel) skoro minimum - 350€ . Za apríl mám zaplatiť alikvotnú časť--- vyrátala som si dobre 3.6 € ?????? A pozdravujem Gapku... a jej rodinku... Si úžasná...Vďaka Tebe som to tu všetko prečítala( aj odkazy) a v podstate som sa v tom celkom zorientovala .

gapa
29. apr 2009

kajulinka,
tak najprv si ozaj treba dobre prerátať popredu, kedy môžeš otehotnieť. Mne to vychádzalo tak, že treba byť poistený ešte nejaký týžden (neviem či dva) pred poslednou menštr., ktorú dostaneš. T.j. nie sa poistiť a hned pracovať na bábe, to by bolo neskoro, lebo tehotenstvo sa ráta od prvéh dna poslednej menstr. a trvá obvykle 38-42týždnov (treba rátať aj so skorším pôrodom, napr. u mna o 13dní)

Zmena VZ je možná až po 6mesiacoch od predchádzajúceho stanovenia VZ, t.j. ak sa prihlási niekto od 1.5.09, tak prvá zmena VZ je možná od 1.11.09 (do SP doniesť do 31.10.09!!!), ak sa prihlásiš od 2.5.09, tak zmena VZ je možná až od 1.12.09! (doručiť do 30.11.09) zmena je možná od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zmenu doručíte do SP. Ak by išlo o odhlásenie a nové prihlásenie, tak neviem, či tých 6mesiacov platí. O tom je ešte málo popísané, no s novou prihláškou aj s iným VZ nerobia zatial problémy, no hodina pravdy príde až pri vyplácaní materského.

takže neviem odkedy sa chceš poistiť a aký máš plat, to je tiež dosť podstatné, kvôli zmene VZ. Max. teraz je tých 1003,09eur a od 1.7.09 snád tých 1084,54eur (berte ten údaj s rezervou, treba to ešte niekde overiť), t.j. cca o 81eur viac. Ak sa už odhlasovať nebudeš, tak kvôli možnej zmene až po 6mesiacoch by som sa poistila na výšku toho vyššieho VZ 1084...eur mínus tvoja najnižšia HM, ktorú môžeš dosiahnuť (tj. bez prémii/odmien štvrťročných).

Potom máš dve možnosti. Bud budeš stále platiť z tohto VZ, z ktorého si prihlásená a bude ti vznikať preplatok (ak sa prihlásiš od 1.5.09, tak ti ešte za 5+6 vznikne predplatok každý mesiac už len z dôvodu, že je nižší max.VZ a potom ešte aj z dôvodu, že napr. v 6/09 budeš mať odmeny. Potom si tento preplatok môžeš napr. na konci roka písomne vyžiadať vrátiť. Za každý mesiac sa bude totiž z DNP zisťovať tvoj skutočný VZ zo zamestnania, priráta sa tvoj VZ z DNP a to čo prevyšuje nad maximum je tvoj preplatok. Ak by si sa však poistila na menej, tak v niektorých mesiacoch nedosiahneš v súčte maximum.

Druhá možnosť je za každý mesiac platiť len z rozdielu ( ale asi po dohode s pracovníčkou SP). No vzhladom na to, že splatnosť je 8-meho nasledujúceho mesiaca a výplatnú pásku vtedy ešte nemusíš mať, no a tiež samozrejme na poslednú chvílu platiť nie je najrozumnejšie, tak by som to asi nerobila. No to záleží od konkrétnych súm a teba. Rozmyslieť si to musíš sama. 🙂

NO a som zvedavá čo nového s DNP vymyslia ☹

gapa
29. apr 2009

jenta,
dni z nem.poistenia v UK by sa ti mali prirátať, ak máš potvrdenie (no praktickú skúsenosť bohužial nemám) samozrejme musí to byť dva roky pred pôrodom. Najistejšie je dosiahnuť maximum zo zamestnania a nie kombináciou dní z DNP + dni zo zamestnania (ak náhodnou zmenia zákon a bude to ako do 31.12.07, to len tak hádam, čo môžu vymyslieť).
No neviem ti poradiť nič isté. Či sa prihlásiť na DNP alebo nie, záleží na tebe. Ak by ti uznali dni z UK a máš niekoho, kto by ťa pred nástupom na MD zamestnal z maxima, tak ti je DNP zbytočné. No ak takého človeka nemáš alebo by ti tie dni z UK neuznali a tak by ti to pri terajšom znení zákona pomohlo. No samozrejme je dôležité v tom prípade sa v tom zorientovať (sú tam viaceré háčiky a podmienky, Napr. aspon 26týždnov od posled.prihlásenia na DNP do nástupu na MD..., tiež môžeš mať v jednom mesiaci v súčte zo zamestnania + DNP najviac VZ z maxima ak to prekračuješ, tak sa znižuje VZ z DNP... ). No opakujem, zamestnanie je istejšie.

kajulinka
30. apr 2009

ahoj gapka, dakujem ti, moc si mi pomohla, ak si mozem vyziadat ten preplatok tak to ani dlho nerozmyslam a budem si platit z maxima VZ a rozdielu z najnizsej HM.
platit si chcem zacat od 1.6. a to mam potom este antiku na tento mesiac, takze na ostro pojdeme aj tak az v juli 🙂

ciby
1. máj 2009

ahoj gapa.mozes mi prosim ta poradit s DNP?chcela som poradit kamaratke,ale mam vtom zmetok.je na RD,ktora jej konci 07.09 2009.na druhu MD nastupi asi 24.09 2009(teraz je 13t.tehu/.citala som serial od jozefa mihala a v prvej a druhej casti pise,ze ak NP vznikne v kalendarnom mesiaci,v ktorom vznikol narok na materske,rozhodujuce obd.na zistenie denneho VZ je obd.od vzniku NP do dna predchadzajuceho dnu v kt.vznikol narok na materske.Ale v tretej casti pise,ze DNP musi trvat aspon 26t.pred nastupom na matersku.Moja otazka je:Ak sa prihlasi na DNP od 02.09 2009 a na mat. ide 24.09 2009 bude sa jej materske pocitat z max.VZ?(pred prvou mat bola nezamest. ale ak som to dobre pochopila RD sa zapocitava do obd.270dni pred nastupom na mat,takze tuto podmienku by mala mat splnenu.dakujem 😀

gapa
1. máj 2009

city
ona bude mať nárok na materské zo zamestnania. Z DNP už nestihne splniť podmienku 270dní, lebo tieto sa jej neprirátajú k DNP, lebo zo zamestnania jej vznikne nárok na materské. To by musela mať ešte iné nem.poisenie. Ten seriál treba čítať a teda študovať pozorne.
Pri DNP je rozdiel, či od posledného prihlásenia do nástupu na MD uplynie alebo neuplynie 26týždnov. Podla toho sa bud ráta materské len z minimálnej mzdy (menej ako 26tž) alebo zo skutočného VZ v rozhodujúcom období (aspon 26týždov). V oboch prípadoch samozrejme treba mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak sa uplatnuje nárok z viacerých poistení, tak z každého zvlášť.

sonicc
2. máj 2009

Gapa prosim ta, mam teraz dost vaznu dilemu... Som 3 mesiace dnp z minima a vcera som zistila ze som tehotna....
Pisala si mi uz o tom ze zmenit VZ sa moze az po pol roku,ale plati to aj ked ho uplne zrusim a o par dni sa prihlasim z maxima. Myslis, ze s tym bude problem?
Dakujem velmi pekne

gapa
2. máj 2009

sonic,
už sme to tu s babami viackrát preberali. Podla ich poznatkov (asi 3-och mamičiek) v SP im vôbec nerobili problémy, ked sa z DNP odhlásili (z minima) a hned nanovo prihlásili z inám VZ (aj maximálnym, nepamätám aká je tvoja situácia, či si zamestnaná alebo nie). To obmedzenie po 6mesiacoch je však tak napísané, že sa uvidí až pri počítaní materskej, či si potom niečo nevymyslia.

Lebo v zákone je niečo také, že zmena VZ je možná po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ. No či sa berie každé prihlásenie zvlášť, tak to nie je jednoznačné. Ale myslím že by som sa na tvojom mieste odhlásila a prihlásila nanovo. Ak človek nezariskuje, nič nemá. No a snád nič nezmenia ani s možnosťou byť DnP. Tebe ešte vychádza pôrod (splnenie 270dní) a teda aj nástup na MD (26týždnov) na r.2009, tak snád? nebude zmena.
Tak príjemné tehotenstvo bez komplikácií 🙂

ciby
2. máj 2009

gapa dakujem za odpoved.skoda,ze sme sa o tejto moznosti prilepsenia nedozvedeli skor. 😖

sonicc
3. máj 2009

Dakujem pekne gapa.............
Esteze tu je niekto ako ty 🙂

gapa
3. máj 2009

😅

slniecko01
4. máj 2009

gapa chcela by som sa spýtať, či som si dobre vyratala dobrovolné poistenie 30 219,- je vymeriavaci zaklad - 20 000,- HM /4,4, vyšlo mi cca 500,- skk. O materskej začínam uvažovať, o koľko sa asi zvýši materská, ak by som si to začala platiť. Chcem sa ešte spýtať, ak by sa mi podarilo ostať tehotná a chcela by som byť na rizikovom, či si môžem platiť toto poistenie aj cez PN

gapa
4. máj 2009

slniecko,
materské je cca 55% z vymeriavacieho základu. Tvojmu výpočtu nejako na prvýkrát nerozumiem.
T.č. je maximálny VZ pre NP 30219,-Sk /1003,09eur a tvoja hrubá mzda je 20000,-Sk, takže cca by mal byť tvoj VZ z DNP (ak sa zneho prihlásiš) 10219,-. Z toho poistné je 450,-Sk podla starého zákona rátané (teraz v Eur sa to inak zaokrúhluje).

či môžeš aj počas PN zo zamestnania platiť DNP??? Tak to je dosť ťažká otázka. Pred cca polrokom by som ti povedala, že áno, lebo sa berie každé poistenie zvlášť. No už som počula jedno rozhodnutie zo SP, (to sa síce týkalo obdobia poberania materského, no to je vlastne jedno), ktoré tvrdilo, že počas poberania nem.dávky (materského) zo zamestnania sa nemá platiť DNP. Takže ti jednoznačne neodpoviem, aj ked si stále myslím, že by sa platiť malo. Zákon je však tak napísaný, že by si sa asi nemala o čo oprieť, ak by si chcela tvrdiť opak. Ja by som si to nadalej platila. Bohužial, jasnejšiu odpoved ti dať neviem.

slniecko01
4. máj 2009

ďakujem gapa za odpoveď, mala si pravdu, že je to 450,- , ale myslím, že známa mi vravela, že môžem byť aj PN a platiť DNP

kajulinka
4. máj 2009

ahojte babule,
gapka este sa chcem spytat ako si mi napisala, ze pri preplatku si mozem vyziadat peniazky spat, ci je to takto naozaj mozne? znama mi vravela, ze si neni ista. aky je potom postup? iba si pisomne vyziadam peniaze spat i ked preplatok mohol byt kazdy druhy resp. treti mesiac? 😖

gapa
4. máj 2009

kajulinka,
zo zákona o sociálnom poistení § 145 ods.1

Soc.poistovna je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30dní od
a) zistenia tejto skutočnosti Soc.poistovnou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti fyz.osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.

Do žiadosti o vrátenie treba podla mna napísať za aké obdobie chceme vrátiť preplatok, napr. za mesiace x, x, x,
alebo napr. za rok 2008 a tiež dôvod, napr. prekročenie maxim.VZ v súčte zo zamestnania + DNP.

kajulinka
5. máj 2009

Dakujem gapka, co by sme bez teba robili.... 😉

spanihelka
5. máj 2009

Ahojte babuľky, chcela by som vás požiadať o radu...čítam tu všeky vaše poznámky, som veľmi rada že si navzájom takto pekne pomáhate 🙂 Môžete mi prosím poradiť, v práci sme sa rozprávali o dobrovoľnom nemocenskom poistení a teraz neviem či sa to mne oplatí nakoľko mám HM 430eur. Kedy by bolo najlepšie si to začať platiť a v akej výške. Ďakujem vám veľmi pekne

orchidea1980
6. máj 2009

Ahojte! Gapa, alebo niekto, mohli by ste mi poradiť? Chcem sa prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Pracovný pomer mám, 270 dní splnam tiež.

Takže, prihlásim sa z maximálneho vymeriavacieho základu, (zo zvýšeného, čo bude: 1084,55€) Môj vym.základ je: 700€. Takže na DNP bude vym.základ rozdiel, to je: 384,55€. Nemoc.poistenie je 1,4%? Tak budem platiť 5,38€ ? Mesačne do 8-ho dňa kalend.mesiaca.

Dobrovoľné nemocenské poistenie by som chcela samozrejme kvôli tomu, aby som zvýšila materskú.🙂

Ale sú tu ešte otázky: čo by sa stalo, keby som náhodou stratila zamestnanie? 😢 Toľko viem, že mám ochrannú lehotu 6 mesiacov. Tak teoreticky, keď pri ukončení PP by som bola v 2-om mesiaci tehotenstva, do 6-ich mesiacov ešte stihnem odísť na materskú (2+6=8). Po ukončení PP, mohla by som ísť asi na PN až do konca tehu, že? Ale DNP by som platila až do konca tehu.
Keď by som išla na materskú v r.2010, tak materskú by vypočítali z vymeriav.základu z r.2009 (ale len mesiace, keď som robila) +DNP.

Ale ak pri skončení PP budem len v 1-om mesiaci tehotenstva alebo ak otehotniem až po ukončení PP, tak zo zamestnania mi materské nevyjde, že? Vtedy môžem dostať z dobrovoľného nemoc.poistenia? A koľko?

Všelijako sa mi oplatí prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie, že? 😉

Veľa otázok, viem, ale taký prípad som tu nenašla, ďakujem za Váš čas! 🙂 🙂

kajulinka
6. máj 2009

ahoj spanihelka, VZDY SA TO OPLATI! To nevadi, ze tvoja HM je taka aka je, zober si, ze z tejto mzdy by si dostavala 55% matersku, to by bolo 236,5€ a toto pri materskej neni bohvieco 😖 ak si zacnes platit DNP este pred otehotnenim z plnej vysky VZ budes dostavat okolo 550€ a myslim, ze to je dobry rozdiel. Najlepsie ti poradi gapka 🙂

mima595
6. máj 2009

Orchidea - najlepsie ti poradi Gapa, ale na DNP sa plati 4,4%, nie 1,4%.- to len oprava

spanihelka
6. máj 2009

ahoj kajulinka, ďakujem veľmi pekne za radu..najlepšie bude, aby som sa v pondelok vybrala do poistovne a zacala konat...a ešte prosim ťa ... to si mám dať žiadosť, alebo aký je v tomto postup? Kedy plánujete baby?

gulicka55
7. máj 2009

Ahoj gapa, neviem, ci mi poradis, ale skusim ti napisat co by som potrebovala. Som nezamestnana, ale platim si DNP cca 15 € r. Ak by som chcela poberat cca 550 € matersku mesacne,na aku sumu si musim zvysit platby? Na 44,10 €?

gapa
7. máj 2009

gulicka,
materské je cca 55% z VZ, takže prerátať si musíš sama. Ak si však teraz zvýšiš VZ, tak pri nástupe na MD v r.2010 (ak splníš aj ostatné podmienky) sa tvoja mateská bude rátať z CELEHO roku 2009, t.j. zrátajú sa všetky VZ a vydelia počtom dní. Takže výšku tvojho materského ovplyvní aj VZ, z ktorého si platila doteraz.

Ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila, tak sa bude rátať VZ od posledného prihlásenia, no ale pozor, až po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia a ak splníš aj tie ostatné podmienky.