Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

alubinka
8. aug 2012

@jana201 ja som sa prihlasila druheho januara.. dnp mi konci 27.9. ked sa prihlasim na novy balik, tie tri dni zaplatim nejaku mensiu sumu tak mozeme este snazilkovat pocas pnky.. - budem prihasena na dnp z maxima, ale pocas poberania sa neplati, takze budem ukratena platit tie nenormalne peniaze.. uz chapes?

anjelik87
8. aug 2012

Vie mi niekto poradit? Ja som teraz v strese lebo som sa dozvedela ze nemam na narok na matersku a az doteraz som bola na tom ze mam! DNP si platim od 12.12.2011 a splnenych 270 dni budem mat 6.9.2012. Sestricka ma vypisala na matersku 1.9.2012 co je 6 tyzdnov pred porodom. Baby mi pisali ze musim mat splennych tych 270 dni pred nastupom na matersku ale ja som cely cas na tom ze to staci stihnut do porodu. Tak ako to je? Prosim napiste mi dobru spravu ze mam narok na tu matersku .. neverim ze si to od decembra platim zbytocne! Ja som bola stale na tom ze to je 270 dni do porodu a nie do nastupu na matersku. Tak ako to je??? Dakujem.

lin123
8. aug 2012

@anjelik87 Ahoj. Staci Ti splnit podmienku 270 dni do porodu. Niekotri si to mylia s podmienkou 26 tyzdnov, ktora sa tyka do nastupu na matersku. Over si to tu v clanku:http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/dobrovolne-nemocenske-poistenie/nove-dobrovolne-poistenie-a-podmienka-26-tyzdnov/

lin123
8. aug 2012

Ahojte. Vie mi prosim niekto poradit z coho sa rata druha materska v pripade, ze nastupim na druhu matersku v priebehu rodicovskej dovolenky? Dakujem.

anjelik87
8. aug 2012

@lin123 Ja to viem tiez takto ze to je ale presne ako pises vela zien si mysli ze je to do dna nastupu na MD. A mas to aj nejako inak potvrdene alebo len tym clankom?

lin123
8. aug 2012

@anjelik87 ak Ti to nestaci a pri tom vies, ze to tak je 🙂 mozes si to este overit cez poradnu soc. poistovne. Staci napisat mail, odpisu pomerne skoro do dvoch dni. Ja som si 100% ista, ze to tak je ako som Ti napisala, inak by som si nedovolila reagovat.

emilii
8. aug 2012

@anjelik87 no ja neviem, ale nie je tá podmienka 270 dní do skončenia starého pripoistenia ? už som z toho celého jeleň ... ☹(

anjelik87
8. aug 2012

@lin123 Dakujem ti. Len som sa teraz vystresovala ze ako to je lebo nastup na MD mam uz 1.9. (6 tyzdnov pred porodom) a splnenych 270 dni budem mat az 6.9. Takze bolo by to tesne ak by to bolo inak ... Ale som stastna ze to je do dna porodu. Resp. ja som to vedela len tuto baby na MK ma mylili ze urcite to je do dna nastupu na MD a ja ze nie ze urcite do dna porodu no a tak 🙂

lin123
8. aug 2012

@anjelik87 tu sa docitas naozaj vselico, az gulam ocami 🙂ale niekotre mamicky vedia velmi dobre poradit a preto sem este stale chodim. 🙂

anjelik87
8. aug 2012

@lin123 Aj ja dakujem takej mamicke ako si ty 🙂

janka9900
8. aug 2012

@trinity333 ako ti pisala emilii, doktor ti da dve ziadosti- jednu das zamestnavatelovi, druhu zanesies na socialku. a hlavne, nezabudni sa prihlasit na balik 😉 🙂

trinity333
8. aug 2012

ano dnes som tam volala, tak mi to potrvrili, tak ale ty si čo za poklad ked takto všetkým radíš:::??? z dobrej vôle? málo takých ľudí v tejto dobe 😅 bohužíal...ešte sa opýtam toto. Teraz zruším PN u gynda a pôjdem na PN ku svojmu musím si vybrať dovolenku, aby som sa mohla založiť ten balík? či nevadí ked prejdem jeden den na druhý na inu PN, len aby som to využila.

janka9900
8. aug 2012

@trinity333 😀 no, z dobrej vole 😀 mne tiez poradia baby tu na MK, ked cosi potrebujem 🙂 nemusela by si si brat dovolenku, ale mohli by to brat ako spekulaciu a neuznat novu PN. tak by bolo lepsie zobrat par dni (tyzden?) dovolenky a ist na novu pn potom 😉

pami2
9. aug 2012

@janka9900 uz som mala dnp, teraz ho mam zrusene ( teda mi ho zrusili automaticky na zaciatku roku)...co teraz?

trinity333
9. aug 2012

@janka9900 aha tak to chcem, preruším PN pôjdem na dovolenku par dní a potom znova na PN, ale môžem ísť aj k tomu istému doktorovi /gyndovi / s tou istou diagnozou???nevadí to? lebo som počula že sa má meniť diagnoza, či to je blbosť?a potom ked sa poistím prvý den na balík, to bude zhruba cca 3mesiace a rovno na materskú, tak ja budem už v balíku a to treba zakladať nový balík den pred materskou, stačí tento od PN?

trinity333
9. aug 2012

@pami2 pami, ak si splnila 270dní platenia, tak sa jeden den pred PN alebo materskou poisti na nový balik DNP a máš nárok ...som na tom tak isto ako ty, akurát to zisťujem.

gapa
9. aug 2012

@ynguska
ak v zamestnaní čerpáš rd, tak je podstatné aby ti dnp trvalo aj v den nástupu na md, abysi mala istotu s nárokom na materské aj z dnp. t.j. ak aj budeš na pn s poberaním nemocenského a bude už dnp sa mať zo zákona zrušiť asi cca 26.10.2012, tak najneskôr v posledný den trvania dnp!!!! sa treba prihlásiť aj na dobr.dôch.poistenie + dobr.pois. v nezamestnanosti, aby ti dnp pokračovalo už v balíku "ako nepretržité!!!" nadalej a vzhladom na pobernie nemocenského bez platenia.
ale potom v budúcnosti, ak by si šla na podporu, tak bacha na to.
a nezabudni sa odhlásiť ukončením poberania materského

pami2
9. aug 2012

@trinity333 lenze ja este nie so tehotna a este ani nechcem byt. tych 270 dni musi byt 2 roky pred terminom porodu vsak? ak to bude viac ako 2 roky, co u mna bude, tak si zase musim platit 270 dni v kuse a uz podla noveho baliku. a podla toho si mozem platit maximu okolo 400Eur po dobu 270 dni, a potom budem dostavat matersku cca 750Eur po dobu pol roka..moc sa to neoplati 😒

poisonblu
9. aug 2012

@pami2 uz sa len dobre zamestnat, kde by si mala v hrubom tych 1150 eur mesacne, tak by si potom mala vysoku matersku

gapa
9. aug 2012

@schnauzee
to že nemáš 26týž z dnp neovplyvnuje samotný nárok na nemocenské z dnp. Ak máš do vzniku pn splnených270dni z dnp, tak máš nárok na nemocenské z dnp, aj ked vzhladom na nesplnenie 26týž, len z minima. Daj si vypísať ešte jeden doklad o pn s rovnakým dátumom vzniku pn od lekára (za jeho vystavenie mu predpokladám zaplatíš cca 1eur) a požiadaj o nemocenské.
A dalšia vec, ak nepoberáš nemocenské z dnp, tak platiť dnp musíš aj počas pn, tj. aj na to je to dobré. potom môžeš požiadať o vrátenie preplatku na dnp, ked si ho platila.
Inak, ak nebudeš mať prerušenie poistenia zamestnanca po ukončení dnp (napr. neplatené volno, očr dlhšiu ako 10dní alebo rodič. dovolenku), tak by nevadilo jeho zrušenie. Ale istejšie je trvajúce dnp (aj kvôli možným zmenám zákona, aj ked nepredpokladám, že v tomto niečozmenia).

gapa
9. aug 2012

@keksicek20
tak bacha!!!! z trvajúceho nem.poistenia treba požiadať o materské v obd. 6-8týž. pred termínom, ale nie neskôr ako 6týž.!!!!!!!! ak vychádza nástup na nedelu, vôbec to nevadí (ja som nastupovala v sobotu), ale nesmieš žiadať v pondelok, ale ak už chceš v prac.den, tak ešte pred!!!!!! nedelou, teda napr. v piatok!!!!!!
(by si si inak skrátila poberanie)

trinity333
9. aug 2012

@pami2 ja to tiež nechápem dokonale, ale máš pravdu všetko čo si napísala...neoplatí sa to...preto spravili asi tu zmenu. Tak ale PN by si mohla využiť do 2rokov aby sa ti aspoň vrátilo, či si dala do toho.

gapa
9. aug 2012

@janka9900
áno.

pami2
9. aug 2012

@trinity333 uhm, takze hodit sa na dlhodobu PN? nie je to zly napad, urcite stoji na zvazenie...vsak aj cigani to vyuzivaju, tak preco nie aj ja

trinity333
9. aug 2012

tak veru...treba všetko využiť....ak sa ti bude zdať dlho môžeš ju zrušiť kedykoľvek, ale taký oddych celkom bodne najmä v lete. 🙂

janka9900
9. aug 2012

@trinity333 😀 trosku ta poopravim 😉 zrusis PN teraz niekedy, zoberies si par dni dovolenky. pocas dovolenky sa prihlasis na balik. o den- dva, ked uz budes poistena pojdes na novu PN. mozes aj k tomu istemu doktorovi, ale ti musi dat inu diagnozu. budes na pn az do nastupu na matersku, poistenie ti bude stale bezat, takze pred materskou sa nemusis nikde prihlasovat, balik poistenia zrusis az poslednym dnom poberania materskej 😉 a hlavne, nezabudni za tie dni, co budes poistena a nebudes na PN zaplatit v splatnosti!!!, inak by si nemala narok na PN ani matersku 😉

janka9900
9. aug 2012

@pami2 ked chces babo az neskor, tak ozaj len najst super pracu, lebo dnp sa moc neoplati, musela by si splnit opat 270 dni 😉

keksicek20
9. aug 2012

@gapa Vďaka Ti za radu (nástup na MD z trvajúceho DNP 6 týž.-8.týž.), lebo včera sa ma akurát moja Dr. na poradni pýtala, či chcem ísť na MD 6 alebo 4 týždne... Až som sa začudovala, že len 4 týždne, ale keďže dovtedy mám ešte jednu poradňu, tak mi zatiaľ nič nevypisovala. Len sa chcem uistiť, pravdep. termín pôrodu mám 7.10.2012, čiže nástup na MD by mal byť najneskôr 26.8.2012 (to je presne 6 týždňov)... Je to správne? A ešte niečo: 3.9.2012 mi DNP končí, chcem si ale založiť ten balík pre prípad. Takže najlepšie je do 2.9. sa pripoistiť. Môžem aj skôr? Čiže napr. 31.8. (piatok) ísť do SP a prihlásiť sa na tento deň, alebo až na toho 2.9.? A ako to prebieha vlastne? Keďže chcem, aby poistenie bolo nepretržité, tak dám zmenu, alebo prihlášku alebo...? Pre istotu sa pýtam, nakoľko tie panie sú fakt niektoré zlé školené a potom dávajú zlé info. Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď.

gapa
9. aug 2012

@keksicek20
áno 26.8.,
ak 270den dnp 3.9., tak možno isť v auguste a sa pripoistiť od 1.9., nech je to na celé mesiace a nemusíš rátať na dvakrát mesiac? no za sept. potom platiť z nového vym.základu aj dnp, teda užcelý balík. samozrejme kopiu si nechať dať potvrdiť si prevzatie

trinity333
9. aug 2012

@janka9900 aha, takže potom koľko to bude? treba platiť? neviem či mi tam poradia a ako budem vedieť kam zaplatiť a variabilný symbol, to mi keď mi príde až rozhnodnutie, či si to mám pýtať? ked to musím ihneď zaplatiť?