Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ludka77
12. aug 2012

@kikusik88 prepáč nechcela som ťa vyplašiť ale ja som to pochopila tak

kikusik88
12. aug 2012

@ludka77 jasne nic sa nedeje, len som pre istotu poprosila aj ine baby o vysvetlenie 🙂 uz je to v poriadku

ludka77
12. aug 2012

@moon1979 ty si to pochopila asi ako ja však?? 7 dní na PN a 8 mesiacov na nástup na MD (pre tehotné platí na PN tiež len 7 dní, však???? ) ja som sa presne na to pýtala asi 2 mesiace dozadu aj som nejaký taký článok čítala na SP

nikolino
12. aug 2012

Ahoj lin123 (a babenk skúste mi poradiť aj vy) dlho sme nepísali ako sa s maličkým máte? v koľkatom si už týždni? Mne doktorka stanovila prvý dátum pôrodu na začiatok novembra ale bude to ešte upresňovať podľa sona lebo si presne nepamätám kedy som naposledy mala menštruáciu tiež som si to nevedela zaznačiť no čo už.Mám na teba otázku či mám všetko správne pripomenutie mojej situácie:zamestnaná som cca 8 rokov a DNP si platím ako súbeh zo zamestnaním vyhlásenie som podpisovala 17.5.11 prvá platba prebehla 3.6.11 za 5.mesiac a takto to išlo do konca roka kde som mala aj preplatok cca 28€ . platbu za december som uhradila 5.1.12 v ten istý deň som sa odhlásila s tohoto DNP a tiež som podpisovala vyhlásenie na nové dnp ale znova som prihlásená od 9.1.12 platba za január prebehla dňa 8.2.12 a takto to ide dodnes. Všetky platby mám uhradené do 8.dňa v mesiaci.VZ na toto druhé dnp som si udala 795,45 a s toho platím 34,99 mesačne každý mesiac nemám hrubú mzdu menšiu ako 358,10 tak by som mala mať maxi materskú?
Ak som to dobre rátala 270 dní budem mať splnených 4.10.12 a vtedy mi dnp aj skončí čo potom znova sa prihlásiť na balík alebo netreba?
V poslednej dobe ma strašne bolí chrbát a v robote nič nevládzem robím v sklade s farbami musím často oddychovať a preto chcem poprosiť doktorku o pn preto ma zaujíma ako to bude na akú sumu mám nárok na min. alebo maxi a ako to mám vypočítať som s toho magor máme hypo tak aby som nemala pn menej ako plat to by bolo na prd. Vedela by si mi poradiť ďakujem.

gapa
12. aug 2012

@ludmilaka
2. pri zamestnaí sa sleduje t.č. či od vzniku prac.poemru(nem.poist) do vzniku pn/md/očr uplynulo aspon 90dni. ak áno, ráta sa z tohto nového zamestnania, ak nie tak z vym.základu v predch.kalend.roku u iných zamestnávatelov.
1.
ak pn do 7kalend.dni, je to ok bez dalšieho papiera. Ak pn po 7dni, tak treba doklad, že si bola v čase ukončenia dnp tehotná. Ak si v čase ukončenia tehotná bola, tak máš nárok na materské v ochr. lehote. Ak sin tehot. nebola ale na md nastúpiš do 8mesiacov po ukončeni dnp, tak netuším,či to nejako sledujú.

a pozor na zaplatenie poistného za september v splatnosti!!!! to je velmi podstatné!

gapa
12. aug 2012

@kikusik88
treba si vypýtať 2x doklad o pn, jedno pre zamestnávatela a jedno pre dnp. Samozrejme lekárovi to treba povedať, on nemôže vedieť kolko máš nem.poistení.
tiež bude treba k pn pre dnp (lebo je v ochrannej lehote 8mesačnej, no musíš mať dôkaz, že si bola tehotná) doklad od gyn., že si tehotná a aj 12.7. si bola, resp. ti uvedie v ktorom týždni si bola.

nárok bude z oboch nem.poistení, ak ti po ukončení dnp nevzniklo nové nem.poistenie a zaplatila si za júl v splatnosti

terezia1
12. aug 2012

ZDravim vas mamicky, mozno to tu uz niekde bolo, ale nechce sa mi to vsetko citat. Vo februari mi skoncilo DNP zo zakona, predtym som cerpala matersku z DNP a teraz som PN tiez z DNP. Viete mi niekto povedat ci budem mat narok na matersku z DNP, ak mam termin niekdy koncom aprila a zaciatkom maja a este stale som PN? Zmeni sa nieco, ak budem od januara 2013 SZCO? Dakujem krasne za odpovede.

ludmilaka
13. aug 2012

@gapa Veľmi pekne ďakujem 😉

lucianak
13. aug 2012

@kikusik88 Nooo, dostaneš dva papiere o PN. Na jednom budeš mať zaškrtnuté DNP, to zanesieš do poisťovne a na druhom budeš mať zaškrtnuté zamestnanec, tak tento papier do práce. A vpravo hore je každý lístok označený číslom.
Ak budeš chodiť na kontroly k dr., tak ti bude každý mesiac vypisovať také biele papiere, že pokračuješ v PN aj ten nasledujúci mesiac. A na tieto papiere tiež píšu čísla a tie už potom tiež rozlíšiš, že ktorý do socky a ktorý do práce zaniesť 🙂

ynguska
13. aug 2012

@gapa aj ja ta poprosim o radu. od od 31.1.2012 (po starom) si platim DNP z max.VZ. teraz som tehotna, termin porodu mam 4/2013. pocas tohto roka som bola 1x PN a 2xOCR. mam dve otazky:
1. keby som nastupila na PN-rizik.teh., mam splnene podmienky pre max.cerpanie nem.davky az do nastupu na MD?
2. budem cerpat MD v max.vyske?
dakujem za odpovede.

trinity333
13. aug 2012

@janka9900 a mám si pýtať to č.u a variabilný symbol?a potom tie dve PN zaniesť osobne na sociálku na to isté miesto? či každé zvlášť? mne to zanášal doktor, či mám isť osobne?

trinity333
13. aug 2012

@trinity333 a ešte jani toto, spätne sa to nedá, ked som mala na to nárok a na pn som od 1.6. ale to by som už asi veľa chcela...

kikusik88
13. aug 2012

@gapa dakujem zalata si moja 🙂 ulozim si to niekde aby som sa uz nepytala a neotravovala 🙂

janka9900
13. aug 2012

@trinity333 ked si nebola 1.6. poistena, nemozes odvtedy spatne ziadat PN. cislo uctu a VS ti daju, pytat si ho nemusis. jednu PN zanesies do socialky (do kolonky zamestnavatel uved: DNPO), druhu zanesies zamestnavatelovi. ak mas takeho dobreho doktora, co ti to vybavi, tak tam nemusis ist osobne 😉

marccelina
13. aug 2012

@ynguska ahoj, ak podla toho co pises, aby si mala na rok na vyssiu matersku, musis byt nielen 270 dni DNPO, ale aj z toho 160 dni realne platcom DNPO, cize ked pises, ze si bola aj PN, ale aj OCR, a zaroven si si nerobila narok na vyplatenie (predpokladam, ze si narok na davku este nemala), a ani si neziadala ulavu od platenia DNPO, tak ked splnis podmienky tych 270 a z 169 dni riadne platcom, budes mat vyssiu matersku, tak ako ja. Dufam, ze som to nenapisala prilis komplikovane.

dany85
13. aug 2012

kočky prosím vás...oddnes som PN, platila som si DNP z maxima, viete mi poradiť v akej výške cca mi vypočítajú PN-ku?

lucya89
13. aug 2012

@marccelina no ale 169 dni ako z vymeriavacieho zakladu ci za posledne dva roky ? ako to skutocne je ?

dnpo
13. aug 2012

@dany85 prve tri di 25% potom 50% z VZ

dany85
13. aug 2012

@dnpo prvé 3 dni 25% ? a potom už po zbytok tých 50%? lebo na tlačive je niečo znížená 25% a normálna 55%..

marccelina
13. aug 2012

@lucya89 neviem ci si ma spravne pochopila, ak chces mat vyssiu matersku davku, tak musis splnat tieto 2 zaklady, musis byt poistena 270 dni ale z toho musis byt platcom 160 dni. Ty si pisala, ze pocas DNPO si bola PN a OCR ,i platila si DNPO alebo si bola oslobodena od platenia?

nikolino
13. aug 2012

Ahoj Gapa aj ja ťa poprosím o radu či mám všetko správne moja situácia:zamestnaná som cca 8 rokov a DNP si platím ako súbeh zo zamestnaním vyhlásenie som podpisovala 17.5.11 prvá platba prebehla 3.6.11 za 5.mesiac a takto to išlo do konca roka kde som mala aj preplatok cca 28€ . platbu za december som uhradila 5.1.12 v ten istý deň som sa odhlásila s tohoto DNP a tiež som podpisovala vyhlásenie na nové dnp ale znova som prihlásená od 9.1.12 platba za január prebehla dňa 8.2.12 a takto to ide dodnes. Všetky platby mám uhradené do 8.dňa v mesiaci.VZ na toto druhé dnp som si udala 795,45 a s toho platím 34,99 mesačne každý mesiac nemám hrubú mzdu menšiu ako 358,10 tak by som mala mať maxi materskú?
Ak som to dobre rátala 270 dní budem mať splnených 4.10.12 a vtedy mi dnp aj skončí čo potom znova sa prihlásiť na balík alebo netreba?
V poslednej dobe ma strašne bolí chrbát a v robote nič nevládzem robím v sklade s farbami musím často oddychovať a preto chcem poprosiť doktorku o pn preto ma zaujíma ako to bude na akú sumu mám nárok na min. alebo maxi a ako to mám vypočítať som s toho dilino.Mohla by si mi poradiť ďakujem.

marccelina
13. aug 2012

@lucya89 mala som tam preklep, je to 160 dni z vymeriavecieho zakladu DNPO, ak pojdes na matersku pocitaju sa prijem z poslednych 2 rokov dozadu, ale ak pojdes na PN, tak sa ti stale pocita rok dozadu,napr, si DNPO 3 roky a ides na PN, medzitym si si v tomto roku znizila DNPO, tak pocita sa ti to co si platila v roku 2011. Cize DNPO z roku 2011.

lucya89
13. aug 2012

@marccelina cize z tych 270 dni musim aspon 160 dni zaplatit max. sumu aby som potom dostala max matersku ano ? a to plati aj pri pnke ?

marccelina
13. aug 2012

@lucya89 ano, tak to je.

marccelina
13. aug 2012

@lucya89 a to plati aj pri PN-ke a OCR.

lucya89
13. aug 2012

@marccelina diki za info to som nevedela ...

ynguska
13. aug 2012

@marccelina dik za odpoved, no na PN som bola iba tyzden a OCR 2xpo 10dni. tieto dni som bola oslobodena od platenia, inak platim. a este som nenapisala, ze aj pred tym januarom som si platila DNP, len som ho zrusila ku 30,1,2012 a nasledne sa prihlasila 31,1,2012. na PN sa chystam od sept, tak este za jul, august si budem platit. to by hadam malo stacit 😉

dobroslavenka
13. aug 2012

ahojte...ziadam vas o radu v mojom konkretnom pripade...DNP mi konci 9.9. 2012(plat od.15.12:2011),som zamestnana..podarilo sa mi otehotniet do vyprsania lehoty/27Odni) a som od 1.8. na rizikovej PN..co mam robit?
mam sa 9.9. odhlasit?bude to stacit na max.navysenie materskej..?
alebo platit este do nastupu na matersku(pol.febr 2013) o trochu navysene DNP kvoli nastupu na PN,kvoli ktorej sa mi okresa mzda?..
svagrina mi pov.,ze jej na soc. poistovni povedali,ze po ukonceni DNP(270) sa ma prihlasit na to komplexne DNP a platit cca 116eur - ale to je blbost,nie?to by som ja musela este tak 6mesiacov!!!ked sme stihli otehotniet este pred vyprsanim lehoty podla stareho DNP,tak by sa nas vobec nemal tykat novy system...velmi pekne dakujem za radu

dnpo
13. aug 2012

@dany85 mas pravdu 55% mala som preklep.prepac

dnpo
13. aug 2012

@dany85 ak ti bude vyplacana z dnp tak za ten cas neplatis