Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubkasungirl
16. aug 2012

@janka9900 AHOJ, ona ma pracu od septembra 2011 - predtym robila inde - zvysi sa jej materske , ak by sa teraz este pripoistili aspon z minima??

janka9900
16. aug 2012

@lubkasungirl ano, poistenie vsak musi trvat 26 tyzdnov do nastupu na matersku. teda moze nastupit na matersku 6 tyzdnov pred terminom, nie osem. a nesmie porodit skor ako uplynie 26 tyzdnov poistenia. ak bude platit minimum 120€, matersku bude mat z DNP 220€... ak sa chce prihlasit, nech ide este dnes, prip. zajtra- da sa prihlasit do 8tt., aby jej to vyslo 😉 ... pred sept. 2011 robila na zmluvu, nie len na dohodu, hej? 😉

ludmilaka
16. aug 2012

Baby, mne včera známa povedala nejakú divočinu. Je na rizikovom a vraj jej v sociálke povedali, že bude dostávať PN 90 % z platu, keďže je na rizikovom. No mne sa to nevidí....

karinkaeich
16. aug 2012

@gapa @janka9900 a ine ochotne kocky. mam aktivne dnp do 25.10. viem, ze aby sa pocitalo ako nepretrzite, musim sa najneskor 24.10. prihlasit na balik (teda na tie ostatne 2 poistenia). len otazka je, z akeho vz? teraz si doplacam do max., co je zo 623,50 eur. na novej prihlaske teda uviest do koloniek tento isty zaklad a pri dnp nic? ci ako? viete poradit? a este jedna otazka, trosku z ineho, v praci (stale aktivny pp) mam nevycerpanu dovolenku 14 dni + nejake dni za obdobie md. zamestnavatel este nevie o mojom tehu, cize ze u mna bude tzv. retazovy porod. keby mi nahodou kazal vycerpat si tie dni, bol by to problem v suvislosti s dnp a materskou? stale som na rd a budem az do nastupu na novu md (v novembri), syn bude mat 3 roky az v auguste 2013. dakujem vam za odpoved

gapa
16. aug 2012

@karinkaeich
ak si od posledného prihlásenia nečerpala nemocenské, ošetr., teda súvisle bola povinná platiť a platila (teda máš dlhú dobu vym.základ), tak by som si asi dala minimum. Budeš to platiť od cca 24.10. do cca 21.11. (ak nástup 6týž. pred termínom. Ak na md nastupuješ v novembri, tak je rozhod.obdobie cca30.1.-31.10.2012, tj. minimum bude len cca od 24.10.-31.10. - 8dní a ak si platila ostatné obdobie z vyššieho, tak to len mierne zníži priemer.

ak by si bola na pn, tak je to vlastne jedno.

janka9900
16. aug 2012

@typa DNP nezaniklo uplne, len sa plati v baliku s dochodkovym p. a poistenim v nezamestnanosti. je to uz podstatne drahsie ako kedysi (35% z VZ). ak by si otehotnela v blizkej dobe, mohla by si sa prihlasit na balik do 8tt, platit ho alebo byt PN - neplatit a potom ist na matersku. nevedno, ci to tak bude platit aj buduci rok. lepsie by bolo prihlasit sa este pred tehotenstvom, ale z tej sumy....? 😕

iva81
16. aug 2012

@gapa Ahoj chcela by som pekne poprosit o radu. Odpisala mi uz sice moon1797 ale teraz mi pise ze si uz neni ista a ze sa mam radsej spytat teba.Precitala som si kusok dozadu ale uz vobec tomu nerozumiem. Ja si platim DNP uz nieco cez 3 roky a pri zmene som ho zrusila a nasledne uzatvorila nove a teda si teraz platim tych 50,75e a poistenie zanikne 26.9.2012. Som tehotna a termin porodu je 14.01.2013, ja som momentalne na RD a zamestnana niesom kedze som mala prac. pomer na dobu urcitu a ta uz skoncila. Cize teraz neviem ci sa mi bude ratat ta materska z maxima, a teda nerozumiem co sa tu spominalo o odchode na MD 8tt ci 6tt. Nerada by som urobila nejaku chybu a potom v januari zistila ze som si platila 5oe mesacne nadarmo.
Dufam ze som to vysvetlila zrozumitelne a budem velmi vdacna za radu

janka9900
16. aug 2012

@syssu ahoj, najlepsie by si mala prihlasit sa den pred skoncenim DNP, poistenie bude nepretrzite a platit nebudes az do skoncenia materskej. potom sa rozhodnes, ci budes platit dalej, alebo ho zrusis a prihlasis sa az ked zistis, ze si tehotna. lepsie by bolo, keby si ho nemusela rusit, ale ak by si nesla na PN, bola by to dost vysoka suma...

janka9900
16. aug 2012

@karinkaeich myslis, ze ta bude nutit cerpat dovolenku pocas RD? 😕 ak by aj nahodou ano, ked budes mat aktivne DNP, dovolenka matersku neovplyvni, ze @gapa? 😕 😅

domeli
16. aug 2012

kočky, ak by som chcela pokračovať v DNP ako súčasť balíka (DNP mi končí 15.10.) tak, aby to bolo považované za nepretržité, tak čo škrtám na RLFO (samozrejme, najneskôr deň pred ukončením)? Zmena? Plánujem meniť aj VZ. Možno blbá otázka, ale chcem sa uistiť, lebo už mi boli v SP podané nepresné informácie. D9k.

typa
16. aug 2012

@janka9900 dakujem Ti =) Ja tomuto vobec nerozumiem. Minule som pozerala, kolko by mi vysla materska, keby som cakala baby. My sa uz snazime, ale este tehotna nie som. A ten zaklas si stanovujem ja, ci ako sa to robi? Aby som mala max. matersku?

karinkaeich
16. aug 2012

@janka9900 a mozem dovolenku v praci cerpat aj popri poberani rp na maleho? este neviem, ako sa k tomu postavia. ja im oznamim nastup na md az niekedy v sept./oktobri

jachacha
16. aug 2012

@gapa dakujem ti pekne...este posledna otazka. Ta PN musi mat datum zaciatku 2.5, teda v ten ked mam nastupit do roboty po RD? Alebo musi vtedy este trvat? Napr, ze zacne 25.4.. Yo a kvoli comu je dobre tu dovolenku cerpat? Dikes a pekny vecer este

nikolino
16. aug 2012

@nikolino ahoj janka tak dnes som bola u doktorky a nechala ma od zajtra na pn, do kedy musím pn pre dnp doniesť do SP čo k tomu potrebujem a druhú pn odovzdám zamestnávatelovi a tým to pre mna končí alebo ako on to má zaniesť na SP?

nikolino
16. aug 2012

@janka9900 ahoj janka tak dnes som bola u doktorky a nechala ma od zajtra na pn, do kedy musím pn pre dnp doniesť do SP čo k tomu potrebujem a druhú pn odovzdám zamestnávatelovi a tým to pre mna končí alebo ako on to má zaniesť na SP?

typa
16. aug 2012

ahojte dievcata,mam este jednu otazku. Do akej doby sa musim prihlasit do dnp? Mozem byt uz tehotna,ked sa prihlasim? Alebo to uz bude neskoro? Dakujem

fazulka_mala
16. aug 2012

Ahojte, ja budem asi velmi jednoduchy pripad, predsa by som sa chcela opytat. Som zamestnana od 10/2011, teraz som v 7tt (prve tehu), nic si neplatim, len to, co za mna plati zamestnavatel. Ako si viem vyratat vysku materskej? Zavisi to od mojej vyplaty alebo je to fixna suma pre tych, co si neplatia dobrovolne? Dakujem velmi pekne.

zuzik1983
16. aug 2012

ahojte,POPROSIM VAS O RADU 😉
uz dlhsie som nekukla do tejto temy, tak neviem co sa pomenilo v dnp.ale teraz uz dovod mam, kedze som otehotnela a neviem, co to pre mna znamena a ako mam dalej postupovat.

tak dnp som si platila z maxima od cca 25.augusta 2009-do cca 30. marca 2010 a zvysenu matersku som pri prvej dcere mala.ale ako som nastupila na matersku, tak mi skoncil pracovny pomer a teraz som nezamestnana.teraz si platim z maxima od 1.augusta 2011, v januari 2012 som si ho prerusila a prihlasila sa nanovo, takze mi konci 25.otobra.tento mesiac sa nam podarilo otehotniet. takze teraz otatzky:
1, mam narok na zvysenu matersku z dnp?
2, keby som chcela ist po tom 25. oktobri na pn, budem dostavat aj pn z dnp a potom aj matersku z dnp? neovplyvni to nejako ta pn?
3, kolko euro by vychadzala pn a materska v mojom pripade?
4, je pravda, ze keby som prenasala, uz nemam narok na matersku z dnp? kolko by som v tom pripade dostavala materskej?
5, a ako mam teraz dalej postupovat.
DAKUJEM VAM VELMI PEKNE ZA ODPOVEDE

janka9900
16. aug 2012

@nikolino tu pn, kde mas napisane dnp osoba zanesies na socialku, nic ine ti k tomu netreba. druhu das zamestnavatelovi. ten ju po 10 dnoch posle do socialky a potom uz budes len nosit prechodky z mesiaca na mesiac do socilaky a zamestnavatelovi 😉 vzadu na PN-kach zaskrtni, ze si uplatnujes Pn z viacerych poisteni, ci ako je formulovana ta veta..? 😉

janka9900
16. aug 2012

@karinkaeich nemozes cerpat obidve sucasne. myslim si, ze nebudes cerpat dovolenku, ved si na RD, tak by si mala prejst normalne z RD na matersku a ked im oznamis, ze si tehotna, tak ti nemozu dat vypoved, cize budes dostavat matersku zo zamestnania aj z DNP...

janka9900
16. aug 2012

@typa uz si mala niekedy dnp, si zamestnana? VZ si volis sama, minimum je 340€, max. 1153, 5. ak si zamestnana, tak aby si mala max. matersku, VZ by si musela mat 1153,5€ minus tvoja hruba mzda. podmienky na materske su 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch a 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia pred nastupom na matersku...

ludka77
16. aug 2012

@zuzik1983
1 ano
2 ano, nie neovplyvní
3 max PN (55%)a max materskú (65%) tie percentá som si nie istá
4 nie
5 nijako 26.10 nastúp na PN a papiere zanes do sociálnej poisťovni tam zaškrtneš DNP a keď pôjdeš na materskú tak tak isto tam len zanesieš papiere (oni si vyrátajú či si otehotnela v ochrannej lehote 🙂

janka9900
16. aug 2012

@fazulka_mala ahoj, matersku budes mat 65% z tvojej hrubej mzdy

janka9900
16. aug 2012

@domeli napis priamo gape, budes mat istotu 😉

deny19
16. aug 2012

moze sa spytat viete mi poradit materska mi skoncila v juny,od jula beriem rodicovky platila som si DNP od roku 2009 no zaniklo to v 1/12 je tam este nejaka ochranna lehota keby ze idem na PN: dakujem za rady

janka9900
16. aug 2012

@deny19 jedine sa den pred PN prihlasit na cely balik, zaplatit za ten jeden den, narok na PN bude z minima (cca 190€ mesacne)

deny19
16. aug 2012

@janka9900 ale je tam ochranna lehota 270 dni po po zruseni DPN?lebo ked som si to zistovala v SP tak mi povedala ze je tam ochranna lehota ale musim sa prihlasit na novo a v den kedy sa prihlasim tak musim podat aj PN aspon tak som ju chapala mam z toho mis mas🙂

typa
16. aug 2012

@janka9900 nie,este som dnp nikdy nemala. Zamestnana som,moja vyplata je kazdy mesiac ina,kedze mam fix+ variabil. Cize tam by som si to asi musela sledovat. Skusim este behnut do socialky a zistit co mi tam povedia.

janka9900
16. aug 2012

@typa jaaaj, tak sa isto prihlas cim skor, lebo musis splnit podmienku 270 dni poistenia do porodu. ked budes tehotna, bude uz neskoro. VZ si zvol potom radsej vyssi, neskor mozes poźiadat o preplatok. VZ sa da menit az po pol roku, neda sa platit kazdy mesiac z ineho, takze nemusis nic sledovat....

janka9900
16. aug 2012

@deny19 ochranna lehota je vtedy, ked ti zanikne poistenie- ak si vtedy tehotna, je ÓL 8 mesiacov, ak nie si, tak len 7 dni. ked sa prihlasis na balik, je to uz nove poistenie, teda necerpas Pn v ochrannej lehote, ale z aktivneho DNP. vraj je mozne prihlasit sa na balik v den nastupu na PN, ale myslim si, ze je lepsie aspon jeden den vopred. co ti pani hovorila o 270 dnovej OL netusim 😕 mozno to, ze ked mas splnenych 270 dni v uplynulych dvoch rokoch, tak sa staci prihlasit a hned cerpat PN. ale bude len z minima! nie z VZ, aky si mala pri starom poisteni.