Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
20. aug 2012

@vall1319
ak si v čase ukončenia nem.poistenia tehotná (to je podstatné a niededy ťažko posúdiť, ak bol termín poslednej menštr. cca okolo či pár dní pred ukončením nem.poistenia, či sa to berie ako tehotenstvo v čase ukončenia.

a stačí, ak ochr. lehota trvá v den nástupu na md, to je podstatné. resp. teraz ak by netrvala v den nástupu na md, v ochrannej lehote stačí, ak trvala v období 6týž. pred skutočným pôrodom.

janulap
20. aug 2012

@gapa ahoj,citam par stran dozadu,ze s atreba po porode do 45 dni prihlasit ako na nejake dochodkove pistenie statom?Prosim,ake tlacivo si mam v SP na to pytat?Dakujem

vall1319
20. aug 2012

@gapa ĎAKUJEM 🙂

flowerska
20. aug 2012

@gapa Cauko aj ja potrebujem poradit od januara 2012 si platim DNP z max. som na materskej predtym som studovala takze som nepracovala, som vsak tehotna, syn ide od januara do skolky a ja mam termin porodu v marci..chcem sa spytat ako mam od januara do marca postupovat v mojom pripade kym porodim?dakujem za odpoved

janka9900
20. aug 2012

@trinity333 nemas zac, kludne mozes otravovat, ked budem vediet, rada ti poradim 😉 aj prechodku bude treba 😉

dnpo
20. aug 2012

@domeli ano povazuje sa to za nepretrzite ale aspon den pred ukoncenim sa treba prihlasit

janka9900
20. aug 2012

@nizoe ak nie si na RD, zaplatis poslednu splatku v splatnosti a nebudes mat nedoplatok, mala by si mat narok z oboch poisteni. v osem mesacnej ochrannej lehote musis nastupit na MD 😉

janka9900
20. aug 2012

@sisa163 ahoj, narok na PN by si uz mala z aktualneho VZ, kedze splnas 26 tyzdnov od noveho prihlasenia. Pn by si mala z prace cca 325€ plus z DNP cca 270€/mesacne. matersku z prace cca 385€, z DNP cca 320€ mesacne. na PN mozes byt minimalne hocikolko dni, maximalne 52 tyzdnov. ak budes tehotna v case ukoncenia pracovneho pomeru, budes mat narok na matersku z prace aj z dnp. ak otehotnies az po skonceni prac. pomeru, do ukoncenia dnp, matersku budes mat len z dnp (320€). a ak otehotnies az po ukonecni pp, po ukonceni dnp, tak budes mat narok len na rodicovsky prispevok cca 195€... tak drzim palce, nech sa postasti, kym si este zamestnana 😉

nizoe
20. aug 2012

@janka9900 ďakujem za odpoveď 🙂 som stále zamestaná a vyzerá to tak,že ak všetko dobre dopadne tak na MD v ochrannej lehote pôjdem,len som chcela vedieť či bude pre mňa platiť 8 mesačná ochranná lehota a či budem mať nárok z oboch poistení 🙂 ty pracuješ v tejto oblasti?

janka9900
20. aug 2012

@nizoe nepracujem 😅 bude pre teba platit 8 mesacna ochranna lehota, preco by nemala? 😕 pocas nej nemoze vzniknut nove poistenie- povinne alebo dobrovolne, aby sa nezrusila. neplanujes menit zamestnanaie, nie? narok budes mat z oboch poisteni. ak chces mat 100% istotu, napis na poradna@socpoist.sk 😉

nizoe
20. aug 2012

@janka9900 zamestnanie neplánujem meniť,tak to bude tak ako hovoríš 🙂 ja som to nepochopila s tým novým povinným poistením a troška ma to pomýlilo 🙂 ďakujem veľmi pekne ešte raz.

gapa
20. aug 2012

@janulap
to platí ak nie si zamestnaná ani povinne poistená ako szčo.
pozri tému o dôch.poistení v teme.
Tlačivá: Registračný list fyz.osoby, Prehlásenie či vyhlásenie o riadnej starotlivosti + priloha je kopia RL

urob si kopiu, na nu si daj potvrdiť prevzatie sp a založ k zápočtovým listom do dôchodku

gapa
20. aug 2012

@flowerska
kedy má 3roky? a predpokladám ty poberáš rp.

lin123
20. aug 2012

@gapa ahoj. Vies mi prosim poradit ako je to v pripade, ked budem chciet ist pocas rodicovskej dovolenky na dalsiu matersku, z coho sa v tomto pripade rata materska? Som zamestnana a platila som si DNP a som momentalne na materskej.

gapa
20. aug 2012

@lin123
málo údajov o nem.poisteniach

lin123
20. aug 2012

@gapa Som povinne nemoc. poistena od 9.9.2009 doteraz a dobrovolne nemoc. poistena od maja2011 s tym, ze som to zrusila v januari 2012 a na novo sa prihlasila v januari 2012. Mam priznanu max. matersku.

gapa
20. aug 2012

@lin123
zo zaemstnania podla terajších zákonov z pravdepodobného vym.základu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na md.
z dnp záleží čo bude dalej s tvojim dnp, dokedy bude trvať a kedy nastane pôrod a nástup na md

lin123
20. aug 2012

@gapa dakujem 🙂

mariro
21. aug 2012

@gapa ako.sa.rata.pravdepodobny.zaklad,pri.tej.MD?Je.to.taky.isty.zaklad.ako.pri.predoslej.MD,alebo.daju.len.zaklad.co.je.na.
zmluve.bez.premii?

sujkazf
21. aug 2012

Ahojte. Prosim vas potrebujem poradit- naozaj budem vdacna za kazdu radu, lebo som na vazkach. Od 20.1.2012 si platim dobrovolne nemocenske poistenie. V maji som otehotnela a vo februari mam termin porodu (som prvorodicka). Studujem vsak na doktorandskom studiu (posledny rocnik), pricom mesacne poberam stipendium v urcitej vyske. Nechcem prerusit studium, pretoze mam moznost vyuzit individualny studijny plan kvoli rannemu materstvu a stipendium mi teda zostane. Chcem sa spytat, ci neviete, ked dalej budem poberat stipendium, ci budem mat narok aj na matersku? Som z toho zmetena, pretoze niektore institucie beru nase stipendium ako normalny plat, pricom to tak nie je. Velmi dakujem za kazdu radu- pripadne odkaz, kde by som sa k takej informacii dopatrala.

flowerska
21. aug 2012

@gapa v decembri, áno rp

jumbo
21. aug 2012

Ahojte, už som toho veľa prečítala z vaších diskusií a chcela by som si to už len utvrdiť. Od 28.12.2011 som DNP poistená (dorovnávam rozdiel z môjho platu a maxima VZ), mojich 270 dní skončí okolo 21.9.2012. Som v 5 tt. a teda už počas platenia DNP tehotná. Po ukončení DNP (v 09/2012) som v 8-mesačnej ochr. lehote (tá trvá do mája 2012) a termín pôrodu vychádza niekedy okolo 24.apríla 2012. Takže budem poberať max.materskú ale len v prípade, že nastúpim presne 6 týž. pred termínom pôrodu na materskú. Dúfam, že som to všetko dobre pochopila. 😀 Neskorší príchod dieťatka nebude mať nejaký vplyv na vyplácanie max.materskej?

silvuskaa
21. aug 2012

ahojte, od januara si platim dnp a som tehotna, keby idem na pn ako si vyratam kolko by som dostavala? dakujem

gapa
21. aug 2012

@mariro
záleží na mzdárke. prémie nemusia dať, čo som počula. nikde nie je definované čo je pravdepodnobný vz, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na md.

gapa
21. aug 2012

@flowerska
dôchodkovo podla terajšách zákonov môžeš byť stále na syna, aj keed bude chodiť do škôlky (záleží či nieoč zmenia)
zdravotne
- bud dáš syna do škôlky len na max 4hod. denne do nástupu na md 6týž. pred termínom (ak si uplatnuješ nárok z dnp v ochr. lehote) a budeš zdr. poistená ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov
- alebo sa zaeviduješ na up ako uchádzač o zamestnanie po jeho 3narodenínách, resp. odkedy začne chodiť do škôlky na celý den.
- Alebo si budeš platiť zdr.poistenie sama cca47eur mesačne
- alebo ak by si poberala nemocneské budeš zdr.poistená z titulu poberania nemocenského.
dá sa to samozrejme kombinovať a do zdr. poist. donesieš doklad dokedy si poberala RP, bud podpíšeš prehlásenie aoebo prinesieš doklad o zaaregistrovaní na up, či rozhodnutie sp o priznaní nemocneského + príp ukonč. pn (to si zisti na svojej zp, čo budú chcieť)

ivca82
21. aug 2012

@gapa len sa chcem opýtať, či je možné pripoistiť sa na balík poistení aj počas trvania pn. Som na pn zo zamestnania aj s ochr.lehoty s dnp (z minima). Nástup na md mám mať začiatkom októbra a zmluva v práci mi končí 30.septembra, Ak by som totiž nastupoval na md so zamestnania až začiatkom októbra, bolo by to v OĽ a tým by som si myslím zrušila OĽ s dnp, preto by som sa chcela prihlásiť na balík koncom septembra s tým, že by som bola ešte stále na pn do nástupu na md. Ďakujem

gapa
21. aug 2012

@ivca82
áno, môžešsa prihlásiť aj počas pn (v čase vychádzok samozrejme, ak osobne)

ak si v ochr. lehote z dnp, lebo ti počas trvania zamestnania a tehotenstva zaniklo dnp a 30.9.2012 ti skončí aj prac.pomer, tak treba aby si nastúpila na md presne 6týž. pred termínom a bude to z oboch nem.poistení v ochrannej lehote. Neviem či v práci čerpáš ešte rd, ale to asi nie, ked si pn zo zamestnania. Tj. z tohoto dôvodu nemusíš sa prihlásiť na dnp,teda balík, ak ti len končá nem.poistenie zamestnanca pred nástupom na md.

ale aj napriek tomu by som sa pred ukončením pp na balík prihlásila. Lebo takto ti budú trvať dobrov.poistenia aj po ukončení zamestnania, počas pboerania nemocnskéhoa neskôr materského z dnp.
.

ivca82
21. aug 2012

@gapa ďakujem, presne pre to,sa chcem radšej prihlásiť počas trvania PP aby mi potom trvalo poistenie aj počas materského z dnp. Náhodou nevieš či musím medzi tým riešiť aj úrad práce a zdravotnú? Zdravotnú myslím určite, ale s ÚP som si nie istá keď budem na pn. Ale skúsim sa ešte s dr. dohodnúť, či sa mi dá nastúpiť na md napr. k 30.9. to by som sa len na balík prihlásila deň predtým a bolo by to jednoduchšie nastúpiť s obidvoch aktívnych poistení 🙂

gapa
21. aug 2012

@ivca82
ak si pn a poberáš nemocenské, upsvar neriešiš (evidenciu ako nezamestnaý)

budeš zdr.poistená ako zamestnanec/poberatel nemocenského/materského/RP to zdokladuješ

inak pozerám, ty máš aj dceru do 6rokov, možno by bolo lepšie si dať od 1.10. prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o túto dcerú (z vym.základu cca 460eur???)ale v tom sa nevyznám, čo je pre dôchodok lepšie, či mať pn bez vym základu alebo vym.základ? Pre 2pilier lepšie s odvodmi, ale ked máš vyššiu mzdu, tak možno lepšia je pn. no nechcem to tu rozoberať, bo nevyznám sa vo výpočte dôchodkov,.... zatial 🙂

ivca82
21. aug 2012

@gapa no tak super. 🙂 Ďakujem veľmi pekne 😵