Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobocka
2. sep 2012

@gapa dakujem za tabulku,lenze tu som si nasla aj ja.je januarova,ale k 1.2 sa menili podmienky i splatky a to tam nevidim.prehliadla som nieco?

lucya89
2. sep 2012

@macka23 v ochrannej lehote narok mat nebudes (aspon podla mna) lebo ti vznikne nove poistenie a to ti zrusi ochrannu lehotu ... budes mat narok ak sa den pred MD prihlasis na cely balik ale materske bude uz len z minima...

lucya89
2. sep 2012

@moon1979 nie toto by to nemalo ovplyvnit .. pri tom retazovom porode je problem len ked clovek ide v ochrannej lehote .. takze narok by si mala aj aj .. ale samozrejme do jednej vysky do max. materskej ... cize ak ti materska zo zamestnania presiahne nejakych 740 Eur ci nejak tak je maximum tak nema vyznam davat DNP lebo viac ti aj tak nedaju ako je max
samozrejme baby @macka23 vsetko si treba overit na socialke

moon1979
2. sep 2012

@lucya89
no práveže je to môj prípad, lebo ja budem pri reťazovom pôrode nastupovať v ochrannej dobe na druhú MD ... preto som pisala, že pokial si uzatvorím aspon den pred nastupom na MD nové DNP tak by nemal byt problem, alebo sa mýlim?

silviabn
2. sep 2012

@bobocka
min.VZ od 1.1 2012 je 339,89E
max.VZ od 1.1.2012 je 1153,50€
k 1.februáru sa VZ nemenil.

silviabn
2. sep 2012

@bobocka alebo možno hľadáš túto tabuľku:
4,4% nemocenské
2% nezamestnanecké
18% starobné
6% invalidné
4,75% fond solidarity
------------------------------------
35,15%

do 31.1.2012 nám stačilo platiť 4,4% z VZ a od 1.2.2012 platíme týchto 35,15% z VZ

bobocka
2. sep 2012

@silviabn super,dakujem ti kranse.presne to som potrebovala vediet nech si viem vypocitat mesacne splatky a pripadnu matersku.dakujem:-)

lucya89
2. sep 2012

@moon1979 v akej ochrannej lehote ved stranu pred si uviedla ze podmienku 270 dni mas splnenu a nebudes pokracovat v celom baliku .. z toho som predpokladala, ze nebudes tehotna k ukonceniu DNP... ak budes tehotna tak narok ti zanikne vznikom noveho poistenia v ochrannej dobe ... viem ze tam to baby nejak riesia PN alebo nejak platenim celeho balika aby im nevysla materska z minima ale neviem to uz som len sem citala ...

moon1979
2. sep 2012

@lucya89 myslela som to tak, ze v obdobi ked nastupim na MD budem mat splnenu podmienku 270 dni 🙂
poistenie mi konci 25.10.2012 a teraz som v 10tt ... predpokladany nastup na MD bude koncom februara 2013. No pokial viem, tak ked den pred nastupom na MD uzavriem poistenie z celeho balika, tak by som to mala mat kryte a narok by mi mal vzniknut z oboch poisteni, alebo sa mylim?

aby som sa poistila v oktobri a mala nepretrzite poistenie je pre mna financne narocne, kedze by som musela platit viac ako 4 mesiace :(

lucya89
2. sep 2012

@moon1979 a ty si teraz zamestnana ci si na rodicovskej dovolenke ? kedy ti konci RD? narok z DNP budes mat ..

moon1979
2. sep 2012

@lucya89
PP mi stále trvá, čerpám RD do 20.3.2013, takže do práce už nenastúpim, prekrýva sa mi pekne obdobie 🙂

lucya89
2. sep 2012

@moon1979 no tak ty nastupis na matersku v ochrannej lehote .. tym padom ze budes na RD nevznikne ti povinne poistenie az v den podania ziadosti na materske.. ak by si porodila skor ako je termin porodu tak by si mala narok z tej sumy z ktorej si si platila takze neviem ci je vhodne sa den pred tym prihlasit ... mozno by sa dalo s doktorom dohodnut aby ti napisal na ziadost neskorsi datum porodu tym padom by sa ti posunul nastup na matersku a by si porodila skor je datum porodu dostala by si materske z dnp vo vyske akej si platis teraz .. neviem ako to baby este riesili ...

moon1979
2. sep 2012

@lucya89
hmm tak teraz uz tomu vobec nerozumiem ... doteraz som mala vedomost, ze aby som mala narok na MD aj z DNP kedze mi ochranna lehota zanikne nastupom na MD zo zamestnania, tak musim mat plynuce DNP, ktore by som mala uzavriet par dni pred nastupom na MD nanovo, najneskor jeden den pred, no narok mi potom vznikne len z minima bez rozdielu na to, z akeho VZ som platila predtym ... teraz si ma dostala do slepej ulicky 😖

moon1979
2. sep 2012

no nech sa páči ... 😠 😠 😠 kopírujem článok resp. odpoved na otázku z poradne SP ...

Pri vzniku nároku na materské z ochrannej lehoty môže byť rozhodujúci skutočný deň pôrodu
27.04.2012 | Nemocenské poistenie | Dobrovoľne poistený

Som zamestnaná, t. č. na rodičovskej dovolenke, platím si aj poistné na dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré mi však zo zákona zanikne ešte pred uplatnením nároku na materské. Je možné uplatniť si nárok na materské zo zamestnania a z dobrovoľného nemocenského v odlišných termínoch, aby mi nezanikla ochranná lehota z dobrovoľného poistenia (napr. zo zamestnania si nárok uplatním o deň neskôr ako z dobrovoľného poistenia)?

Všeobecne platí, že plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistenkyni vznikne nemocenské poistenie. Zamestnankyni sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku. Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia a skončenie prerušenia sa posudzuje rovnako ako vznik tohto poistenia. Nástupom na materskú dovolenku skončí prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnankyne - toto poistenie sa obnoví, v dôsledku čoho zanikne ochranná lehota plynúca z dobrovoľného nemocenského poistenia. Nárok na materské v takom prípade vzniká len zo zamestnania, nakoľko ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikom (obnovením) nemocenského poistenia zamestnankyne zanikne. Uvedené však nemusí platiť vždy, keďže pri nároku na materské z ochrannej lehoty sa splnenie podmienky trvania ochrannej lehoty sleduje ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred skutočným dňom pôrodu. Ak pôrod nastane predčasne, poistenkyňa splní podmienku trvania ochrannej lehoty a nárok na materské zo súbehu nemocenských poistení jej za predpokladu splnenia všetkých ďalších podmienok nároku na materské vznikne. Nárok na materské si však musí uplatniť z oboch poistení od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu určeným lekárom.

Okrem toho z ochrannej lehoty si môže žena uplatniť nárok na materské iba od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, na rozdiel od aktívne poistenej ženy, ktorá si môže uplatniť nárok na materské v rozmedzí 8 – 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu.

Pýtate sa, či je možné uplatniť si nárok na materské zo zamestnania a zároveň nastúpiť na materskú dovolenku od neskoršieho dňa ako z dobrovoľného nemocenského poistenia. V takom prípade by ste síce podmienku plynutia ochrannej lehoty z dobrovoľného nemocenského poistenia splnili, ale podmienka existencie nemocenského poistenia v prípade uplatneného nároku z povinného nemocenského poistenia by splnená nebola. Dôvodom je skutočnosť, že splnenie podmienok nároku na materské (okrem podmienky 270 dní nemocenského poistenia) sa skúma najneskôr ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, napriek tomu, že si nárok na výplatu materského uplatníte od neskoršieho dňa. Ak by ste na materskú dovolenku nastúpili napr. od začiatku piateho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a od tohto dňa by ste si uplatnili nárok na výplatu materského zo zamestnania, splnenie podmienky existencie nemocenského poistenia by sa skúmalo ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu – podmienka by splnená nebola, nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne by Vám nevznikol.

Pre ilustráciu uvádzame konkrétne situácie, ktoré môžu vzniknúť.

Príklad č.1:

Poistenkyňa je na rodičovskej dovolenke. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej zaniklo 31.01.2012. Termín pôrodu lekár stanovil na 26.06.2012. Táto poistenkyňa si od dňa 15.05.2012 (šesť týždňov pred očakávaným termínom pôrodu) požiada o výplatu materského zo súbehu nemocenských poistení. Skutočný pôrod nastane pred termínom stanoveným lekárom.

Pri nároku na materské zo zamestnania sa splnenie podmienky existencie nemocenského poistenia bude sledovať ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, teda v uvedenom prípade k 15.05.2012. Splnenie podmienky trvania ochrannej lehoty z dobrovoľného nemocenského poistenia sa však bude sledovať ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred skutočným dňom pôrodu. To znamená, že ak pôrod nastane napr. 25.06.2012, teda pred termínom, ktorý určil lekár, nárok na materské poistenkyni za predpokladu splnenia ostatných podmienok vznikne z oboch nemocenských poistení, nakoľko ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia k 14.05.2012 plynula, pretože poistenkyni sa povinné nemocenské poistenie zamestnankyne obnovilo až 15.05.2012 a až týmto dňom ochranná lehota zanikla.

Príklad č. 2:

Poistenkyňa je zo zamestnania na rodičovskej dovolenke. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej vzniklo 3.8.2011 a zo zákona zaniklo 28.4.2012. Očakávaný deň pôrodu je v jej prípade 27.06.2012. Skutočný deň pôrodu nastane 27.06.2012.

Nárok na materské si poistenkyňa uplatní od 16. mája 2012 (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu) zo zamestnania a aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Dňom nástupu na materskú dovolenku, t.j. k 16.05.2012 sa skončí prerušenie povinného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a týmto dňom sa toto poistenie obnoví. Zo zamestnania poistenkyni preto nárok na materské vznikne. Podmienka trvania ochrannej lehoty z dobrovoľného nemocenského poistenia však splnená nebude, pretože pôrod nastal 27.06.2012 – je totožný s očakávaným dňom pôrodu, a ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred týmto dňom, t. j. 16.05.2012, už neplynula ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Ak teda poistenkyňa porodí 27.06.2012 a neskôr, nárok na materské jej vznikne len zo zamestnania (od 16.05.2012), keďže nástupom na materskú dovolenku sa jej obnoví povinné nemocenské poistenie zamestnankyne, v dôsledku čoho jej zanikne ochranná lehota plynúca z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Vaša Sociálna poisťovňa

... takže jediná záchrana je predčasný pôrod, inak vyhodené peniaze? a potom nech mi niekto hovorí, že zamestnané mamičky nie sú diskriminované ....

lucya89
3. sep 2012

@moon1979 no ved presne to ti vysvetlujem to je presne toto tvoj pripad, ze predcasny porod by ti vyhovoval .. tak ako za to som ti odporucila ci by sa nedalo nejak dohodnut s doktorom,aby ti posunul datum porodu ... a tym by si do toho datumu porodila(ak by si nejak extra neprenasala)... a mala narok na materske z DNP... neviem inak ako to mamicky riesia... asi len platenim celeho balika alebo viem ze sa daju poistit na cely balik a pri tom idu na pn aby ho nemuseli platit... neviem skus sa popytat este bab, ktore maju s tym skusenost... ja nie som zamestnana takze to neriesim ale viem ze je tu takato medzera, ze to trosku znevyhodnuje matky, ktore su zamestnane!

moon1979
3. sep 2012

@lucya89
len nerozumiem ci mi nepomôze to, ak par dni pred nastupom na MD uzatvorim poistenie a prakticky nastupim na MD s aktivnym poistenim, ci mi to nepomoze z tejto situacie von ... spoliehat sa na to, ze porodim skor ako budem mat termin pôrodu je nemyslitelne ... :(

lucya89
3. sep 2012

@moon1979 no len to dostanes matersku z DNP len z minima, neviem ako ti to vyjde z prace tak to uz ty musis vediet co je vyhodnejsie.. ano z tej situacie ti to pomoze len dostanes len z minima...

moon1979
3. sep 2012

@lucya89
no to som potrebovala pocut 🙂 to nevadi, lebo teraz si platim z VZ 400 Eur, takze to je uz fakt len minimum co stratim ...

lucya89
3. sep 2012

@moon1979 no hadam som pomohla ale samozrejme este sa treba uistit na socialke...

moon1979
3. sep 2012

@lucya89
tam sa toho moc nedozvies 😠 nedaju ti navod, ako si pomoct v situacii a neprist o peniaze ... to je to najhorsie ... urady tu z daleka nie su pre obcana, co si nezistis a nenastudujes sama, alebo neporadia ludia, ktori do toho vidia a radi pomozu, tak si v ... vidis, aj vtom clanku co som prilozila, vobec neporadili tej babe, ze si moze aktivovat poistenie a zachranit aspon cast penazi ... len tolko ze hold smola ...
kazdopadne kratko pred skoncenim DNP si to este utvrdim, nechcem zbytocnym chybnym krokom pripravit svoje dieti o peniazky ... na materskej kazdy cent je dobry 🙂

lucya89
3. sep 2012

@moon1979 no ja viem ako to chodi ale ked ty uz vies ako to vyriesit tak ides tam a opytas sa jej a ona ti uz povie ze ano alebo nie ... ja viem tiez som s nimi uzila xi .. ale ked uz som si to nacitala na nete a tak potom uz som jej to len tam cele vyblafkala a ona mi povedala ano mate pravdu nie to nie je tak ale tak .. vies clovek ked sa v tom trosku vyzna tak vie ako sa jej pytat .. lebo ked prides tam a nic nevies o tom a ona ti tam zacne trepat ze nie nemate narok tak si v tahu ale ked mas nejake argumenty nemoze ti povedat ze neda sa to ak sa to da ...tak drzim palce pri vybavovani

moon1979
3. sep 2012

@lucya89
uz som sa stretla aj s tym, ze sa kolegyne nevedeli dohodnut na spravnej odpovedi ... ale to bolo na inom urade ... no niekedy fakt nonsens ...

iva87
3. sep 2012

Ahojte, idem sa s vami opat raz poradit, DNP si platim z maxima od 27.1.2012, konci mi 22.10.2012, momentalne som tehotna v 20 tt, TP mam 27.1.2013, chcem sa opytat, ze v priapade, ze by ma moja dr vypisala na PNku tesne po skonceni DNP dostavala by som PNku a potom nasledne aj matersku v maxima?? Dakujem.

gapa
3. sep 2012

@macka23
zamestnanie ti vznikne počas trvania dnp (nie PO ukončdní dnp!!!), tak podla terajších zákonov máš nárok aj na materské z dnp, lebo ti stále plynie ochr. lehota (ak po ukončení dnp nevznikne)

gapa
3. sep 2012

@iva87
áno, ak zaplatíš v splatnosti a po ukončená dnp ti nevznikne nové nem.poistenie (napr. ak si na rd v zamestnaní a nástupom na druhú md2 ti vzniká poistenie zamestnanaca, tak v takom prípade v den nástpu na md 6týž. pred ti už neplynie ochr. lehota z dnp a teda nárok vznikne len ak nastúpiš na md z oboch poistení 6týž. pred termínom a ak porodiš do termínu)

ale asi zamestnaná nie si predpokladám (ani szčo), ak platíš z maxima

iva87
3. sep 2012

@gapa nie zamestnana nie som, este stale studujem VS. Teda do 8meho dna v nasledujucom mesiaci, ano? To sa tyka aj tej poslednej splatky?

gapa
3. sep 2012

@bobocka
menil sa zákon, no aj od 1.2.2012 sumy ostali nezmenené (max. a min), a aj splatnosti, len špecif. symbol je od 3/2012 dôležitý pri platbe!

moon1979
3. sep 2012

@gapa
špecifický symbol? a ked som neuvádzala? ako to môžem opraviť?

gapa
3. sep 2012

@iva87
hlavne poslednej splátky (ak končí dnp napr. v oktobri 2012, tak splatnosť všetkého poistenia je potrebné uhradiť do 8.11.2012, teda aj za predch. obdobia, ak nie je zaplatené, celkový dlh na doborv.poistení po 8.11.2012 môže byť max. 4,99eur)

gapa
3. sep 2012

@moon1979
zisti si priamo na pobočke, asi záleží od nich.
je aj na stránke socpoist. o tom písené v ich info cca v marci či februári, aký šš bud mmrrrr alebo rrrrmm alebo, pozri kedy sa dá 88 použiť pri trvalých príkazoch (vraj sa dá na trvalý príkaz napr. v tatrabanke navoliť aj šš v štyle mmrrrr, vo vub sa to nedalo, ked som sa pýtala)