Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
31. mar 2010

andzi,
je možné, že každá pobočka ti pošle zvlášť rozhodnutie a dávka sa bude vyplácať len jedna z jednej pobočky, podla toho ako sa dohodnú. Tak tu alebo mne? písala jedna mamička.

andzi
31. mar 2010

gapa, dík a je pravda, že o materskom budú rozhodovať až po narodení dieťaťa? Aký má vlastne význam zasielať žiadosť o materské hneď po nástupe na materskú, keď o materskom rozhodnú až po narodení dieťaťa?

marion
31. mar 2010

Gapa dakujem ti krasne, tak teraz som si uz ista a mozem argumentovat...este raz velka vdaka, si uzasna..klobuk dole...keby vsetci uradncici boli ako ty... 🙂 🙂 🙂

marion
31. mar 2010

Gapa, predsa este jedna otazka, od toho 3.5. mam narok na min. PN to pojdem hned ziadat , a od 1.6. mam narok na MAX PN. Mam ist ziadat 1.6 o zvysenie PN aby mi vypocitali z maxima, alebo automaticky mi pride ta suma z maxima? Dakujem.... 🙂 🙂

gapa
31. mar 2010

marion,
pozor, nie od 3.5. ale od 4.5., lebo to musí byť najskôr 271-vý den, t.j. den pred vznikom PN/pôrodom musí byť najmenej 270-y.
Aký ti vychádza denný vymeriavací základ (DVZ) resp. dávka pri vzniku nároku na PN/materské, tak takú budeš dostávať až do konca/ukončenia PN/počas celej materskej. Nemocenské dávky sa nikdy neprepočítavajú, ostávajú rovnaké, len prvé 3dni PN sa dávka ráta len 25% z DVZ a od 4tého už 55% z DVZ.

t.j. ak ti vznikne dávka v období 4.5.-31.5. tak bude rátaná z minima a ak vznikne najskôr 1.6., tak zo skutočného VZ, t.j. tuším máš maximum.

marion
31. mar 2010

dakujem krasne, ja teda radsej pockam este mesiac do toho juna, lebo sa mi to viac oplati.... 🙂

petka5050
31. mar 2010

Ahoj gapa! tak ešte raz a už to dúfam nedomotám. jasné, že som myslela DNP a nie DZP, takže aby som si doplatila na maximum sa to počíta 1084,55 -VZ /to je zárobok za rok:12/ a tú sumu, ktorá mi vyjde udám v sociálke a oni mi z toho určia 4,4%, ktoré budem platiť?

vivianaba
31. mar 2010

Gapa - aj ja ti dakujem krasne, predsa sa popytam ako je to ked si zamestnana v zahranici lebo ja mam bydlisko v SR, a viem ze sa na rodicku vztahuju potom pravidla tie krajiny kde dojde k porodu. Detaily este neviem a tiez ma to zaujima, ja som si uz s cezhranicnymi formularmi uzila svoje v zdrav. poisteni a v nezamestnanosti, ale s materskou skusenost este nemam 🙂

jadeka
1. apr 2010

ahojte,uz som tu raz pisala,len to som netusila ze hned aj otehotniem,od 1.marca som DNP z maxima a teraz som zistila ze som tehotna/otehotn.som medzi17-25.marcom/ a teraz sa bojim ci to stihnem aby som mohla poberat tu vyssiu matersku.Som momentalne s 1,5rocny synom na rodicovskej dovolenketak neviem ci sa tam nieco priratava al. nie,...pracovny pomer mi napriek tomu stale trva/doba neurcita/.
Dakujem Vam velmi pekne za odpoved.

standa82
1. apr 2010

Ahojte. Chcem sa opýtať nejakej dobrej osôbky, ktorá je dostatočne informovaná.
Momentálne som do 26.8. na RD. Som tehotná a termín pôrodu je 23.11.2010. Malý od septembra nastupuje do MŠ a ja by som mala nastúpiť späť do zamestnania. Na MD by som chcela ísť 8 t.pred pôrodom, t.j. 28.9.2010. Čiže v práci by som bola mesiac. Od októbra 2009 si platím DNP zo sumy 789 eur. Chcem teda vedieť, keď nastúpim do práce na jeden mesiac, z akej sumy mi budú počítať materskú zo zamestnania (či z priemeru/predpokl.zárobku za rok 2009 alebo za obdobie nástupu od 27.8.-28.9.) + materská z DNP.
A či je potrebné si zvýšiť sumu v DNP.
Ďakujem

zuzanaca
1. apr 2010

jadeka.....od 1.3.2010 do dňa porodu musi uplynut 270 dní, aby si mala nárok....vypočítaj si to 😉

zuzanaca
1. apr 2010

jadeka.....vyratala som ti to.....270 dní splníš 26.11.2010 a termín porodu by mal byt okolo 10.12.2010, tak by si to teoreticky mohla stihnut, ak tehu prebehne bez problemov, čo ti želám 🙂

jadeka
1. apr 2010

Dakujem ci velmi pekne...dufam ze nenastanu ziadne problemy....este raz velka vdaka 🙂

gapa
1. apr 2010

jadeka,
knepíšeš kedy si mala prvý den poslednej menštr., od tohto dna sa ráta pravdep. termín pôrodu a to 40týžd., ak máš pravidenlný 28dnový cyklus. Maminy píšu o tom kedy otehotneli ale to nemyslia PM 😀

gapa
1. apr 2010

ak si mala PM 6.3.2010, tak PTP by mal byť ako píše zuzanaca cca 10.12.2010. 🙂

kukulik30
2. apr 2010

Ahojte mozte mi poradit, potrebujem si urobit uhradu dnes na DNP...platim si ho od 22.12. 2009...v mesiaci marec som vsak bola 8 dni na osestrovnom pri synovi...takze tu uhradu by som mala mat nizsiu, kedze sa pocas ocr sa DNP neplati, vsak?
ja som si to vyratala takto, len neviem, ci je to spravne:
moj VZ je 664, 55: 31 /celkovo dni v mesiaci marec/ x 23=493, 0532 : 100x 4, 4= 21, 69€...cize 21, 70 € zaplatim za mesiac marec, iba za tych 23 dni...je to spravne takto?
dakujem

jadeka
2. apr 2010

Poslednu PM som mala 1.marca,mavam teraz dlhe cykly,nepravidelne 35-45dni,lebo este kojim prveho syna...ale snad mi to vyjde lebo sa zblaznim...

xpetka1x
2. apr 2010

baby vadi moc ked si DNP platim vzdy do 8 dna v mesiaci no a teraz si mozem az 10 zaplatit??

onellyo
3. apr 2010

kakuli 30 -------
uplatnit si volaco z DNP si mozme po 270 dni platenia,,
tak neviem ci to ze po 3 mes. sa tam volaco ulavit da!!
lepsie je sa ist opytat aby sisi bola na100 percent ista

kisska
3. apr 2010

xpetka1x - pokial v najblizsej dobe neuplatnujes ziadnu davku z DNP, tak to nevadi (nemalo by). Aspon u nas to tak bolo, ze som vacsinou platila poistne az toho 8.-10. (podla toho kedy prisla MM vyplata). A ked som si pred nastupom na MD volala na socialku, tak mi teta povedala, ze je dolezite, aby som tam nemala podlznosti pri uplatnovani naroku, tak som posledny mesiac platila dva krat poistne (s inymi specifickymi symbolmi) a nerobilo mi to problem. 😉

sonyay
4. apr 2010

Chcela by som poprosit o radu. Budem velmi vdacna ak mi niekto poradi. Som na rodicovskej dovolenke od maja 2007, cize 17.maja mi konci. Som zamestnana, ale nakoľko chcem zostať doma, planujem dať v praci vypoved a ist na tzv predlzenu matersku dovolenku. Zamestnana som od roku 1998 kontinualne. Co sa potrebujem spytat, chcem si platit DNP v tej najvyssej vysske aby som dostavala aj najvyssiu matersku. Som asi aj tehotna, neviem to este uplne na 100%, termin PM bol 16. marca a termin porodu by bol 21.12 Vie mi niekto poradit odkedy si mam platit to DPN poistenie?? V akej vyske sa to plati, ked som vlastne este do maja zamestnana?? A ked nestihnem tych 270 dni do porodu tak sa mi materska bude ratat coho?? Popripade budu mi vyplacat vyssiu matersku po uplynuti tych 270 dni aj ked uz matersku budem v tej dobe dostavat?? Dufam ze som to napisala zrozumitelne, lebo sama mam z toho riadny gulas, dakujem velmi pekne za radu a odpoved.

nella27
6. apr 2010

ahojte, chcela by som poprosit, ked by mi niekto vedel poradit. od 10. novembra 2009 som na MD, 23. aprila mam nastupit na rodicovsku dovolenku. som dobrovolne nemocensky poistena a chcem aj nadalej pokracovat v tomto poisteni. len by som potrebovala vediet za ktory mesiac mam zacat znova platit, uz za april, alebo az od maja ? dakujem pekne za odpved.

anaj_janka
6. apr 2010

ahojte. Viete mi niekto poradiť? Platím si DNP už od júla 2009 sumu VZ som si stanovila 600E . Som v druhom mesiaci tehotenstva a viem, že budem doma na rizikovom celé to obdobie. Oplatí sa mi zvyšovať VZ alebo ho znížiť. Je to možné ak som dlhodobo PN? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď .

zuzanaca
6. apr 2010

janka.....ak stihneš nastúpiť na MD tohto roku, sumu si mozes znizit na minimum, tvoje RO bude minulý rok, t.j. od júla do konca decembra 2009.

majcik
6. apr 2010

Tak mne dnes prislo rozhodnutie zo socialnej poistovne a som mooooc spokojna, este raz dakujem GAPE za poradenie ... inac mimochodom, kolko je momentalne max. vyska materskej? Reku, ci ju mam alebo nie 🙂

sasettka
7. apr 2010

ahojte, ja si sem len idem overit, ci som vsetko spravila ok 🙂
od 9.11 som sa prihlasila na DNP s najnizsim VZ ...a teraz, ked som zistila, ze som tehotna, sla som do SP, odhlasila sa a k 9.4 som sa prihlasila s najvyssim VZ.... a teda 26 tyzdnov mi prejde 8.10....takze ked nastupim na matersku po tomto termine, mam narok na tu najvyssiu matersku? dakujem

majcik, mne sa zda, ze nieco okolo 600eur? 😅

zuzanaca
7. apr 2010

majcik......596,50 eur 🙂 - máš ju? 😀

zuzanaca
7. apr 2010

sasettka......áno, máš 😉

sasettka
7. apr 2010

zuzanaca, dakujeeeeem 😵

standa82
7. apr 2010

Ahojte, už som písala, no odpoveď som nedostala. Môže mi Gapa alebo jej podobne skúsená poradiť?
Momentálne som do 26.8. na RD. Som tehotná a termín pôrodu je 23.11.2010. Malý od septembra nastupuje do MŠ a ja by som mala nastúpiť späť do zamestnania. Na MD by som chcela ísť 8 t.pred pôrodom, t.j. 28.9.2010. Čiže v práci by som bola mesiac. Od októbra 2009 si platím DNP zo sumy 789 eur. Chcem teda vedieť, keď nastúpim do práce na jeden mesiac, z akej sumy mi budú počítať materskú zo zamestnania (či z priemeru/predpokl.zárobku za rok 2009 alebo za obdobie nástupu od 27.8.-28.9.) + materská z DNP.
A či je potrebné si zvýšiť sumu v DNP.
Ďakujem