Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tin007
17. sep 2012

Ahojte, ako je to s platenim DNPO, ked mi zanikne 26.10. (posledne prihlasenie som mala 31.1.2012), hoci mam predbezny termin nastupu na MD 24.10.? pred 31.1.2012 som bola prihlasena asi 5 tyzdnov (tusim od 21.12. 2011 do 30.1.2012) z max. VZ. Na toto mi v SP neodpovedali (ked som im mailovala), iba napisali, ze vysku poistneho za oktober si mam zistit u referentky, pod ktoru patrim. Je niekto v podobnej situacii? Vdaka

roberta31
17. sep 2012

@horseshoe ja som sla na matersku 9 tt.pred nastupom na MD. Z prace aj z dobrovolneho mi materska chodi,takže nevadi že sa nenastupis 8 tt pred porodom.Samozrejme sa musi splnit 270 dni poistenia.
A tiež som bola v ochrannej lehote.Poistenie mi zaniklo 31.1.

lucianak
17. sep 2012

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť???

Doteraz mi normálne chodili peniaze na účet z práce aj z DNP dokopy v jednej sume vždy do okolo toho 16.dňa v mesiaci. Ale teraz mi prišli peniaze zo socky len akoby z práce a z DNP nič.
PN som nonstop od konca marca. Doteraz nebol žiadny problém, stále mi prišlo na účet toľko peňazí, koľko malo a zrazu o viac ako o polovicu menej. Papier o PN som do socky odniesla ku koncu augusta.
Vedelli by ste mi poradiť, kde nastala chyba alebo prečo som dostala len takú nízku sumu?
Ďakujem

annanatalia
17. sep 2012

@gapa
Prosim ta velmi o radu, DNP som si zacla platit nanovo od 13 JAN. PREDTYM SOM SI PLATILA ASI NECELE DVA ROKY. Zistila som ze som tehotna som v 16t.t. Dnp mi konci 8okt.2012. Momentalne som na PN. Potrebovala by som vediet dokedy mozem marodovat? Aby som mala narok na matersku. A KEDY MAM VLASTNE POZIADAT O MATERSKE ,TO UZ BUDE ASI Z TEJ OCHR.LEHOTY, TERMINY PORODU MAM DVA 6.a 8.marca 2013?TAK NEVIEM vELMI PEKNE DAKUJEM

domeli
17. sep 2012

@katie.2906 áno, dá sa to. ALE: počas celej tej doby musí byť zaplatený aspoň 1 deň, inak sa materské ráta z minima (nemôže byť teda PN celý čas od prihlásenia až do nástupu na MD). Posledným dňom ukončenia MD sa potom môže odhlásiť a ešte do tých 7 dní čerpať PN alebo OČR.

katie.2906
17. sep 2012

@domeli Ja som napríklad platila od septembra 2011. Od 1.1. platím nový balík, ktorý končí 26.9. Ak by som sa 25.9. prihlásila tak,aby to bolo nepretržité a nastúpila 26.9. na PN, tak môžem ísť na materskú aj 8 týždňov pred termínom, ak to dobre chápem. Zrušila by som na konci materskej a prípadne čerpala PN /do 7 dní/ alebo OČR. Keďže by som potom mala zaplatené za posledné 2 roky 270 dní, tak v podstate sa stačí kedykoľvek počas OČR prihlásiť na sociálnej poisťovni a čerpať aspoň z minima. Samozrejme, ak to zase nezrušia. 😉

domeli
17. sep 2012

@katie.2906 áno, presne ako píšeš - prihlásiť sa najneskôr 269. deň trvania DNP na doch. + poistenie v nezamest., nástup potom je možný aj 8 týždňov pred PTP a zrušiť to môžeš potom po skončení MD a potom sa prihlasovať/odhlasovať podľa potreby dokiaľ stále bude splnená podmienka 270 dní v priebehu dvoch rokov dozadu.

janka9900
17. sep 2012

@evamarek77 ano, ked pojde na md z aktivneho poistenia, je jedno kedy nastupi. jej rozhodujuce obdobie bude sept. 2011-dec. 2011. max. matersku jej mozu ovplyvnit akurat nejake mimoriadne koncorocne premie...

henky
18. sep 2012

janka9900 domeli .Pekny den prajem. Prosim Vas baby o radu. Docitala som sa tu vela zaujimavych veci-ale vsetky su vacsinou pre konkretny pripad. Ja som teraz na MD a platim si z maxima DNP. 14.oktobra mi uplynie 270 dni.....Co robit dalej-ak som tehotna /som v 16tt a termin mam 3.3.2013/........ Mala by som sa prihlasit na dochodkove poistenie v nezamestnanosti? neviete kolko to vychadza?....a podla toho co som sa docitala-je potrebne aby ma doktor vypisal na matersku presne 6tyzdnov pred terminom/nie 8tyzdnov/....... Chcela by som sa este teraz vypisat na dlhodobu marodku,a mozno ma moj doktor vypise na rizikove /je to dobry napad?/...

henky
18. sep 2012

@janka9900
@domeli
Pekny den prajem. Prosim Vas baby o radu. Docitala som sa tu vela zaujimavych veci-ale vsetky su vacsinou pre konkretny pripad. Ja som teraz na MD a platim si z maxima DNP. 14.oktobra mi uplynie 270 dni.....Co robit dalej-ak som tehotna /som v 16tt a termin mam 3.3.2013/........ Mala by som sa prihlasit na dochodkove poistenie v nezamestnanosti? neviete kolko to vychadza?....a podla toho co som sa docitala-je potrebne aby ma doktor vypisal na matersku presne 6tyzdnov pred terminom/nie 8tyzdnov/....... Chcela by som sa este teraz vypisat na dlhodobu marodku,a mozno ma moj doktor vypise na rizikove /je to dobry napad?/...

janka9900
18. sep 2012

@henky ahoj, ak budes na pn, tak sa oplati prihlasit na balik den pred skoncenim stareho poistenia, poistenie bude nepretrzite a staci ho zrusit poslednym dnom poberania materskej. na matersku budes nastupovat z aktivneho poistenia, a mozes ist 6 alebo 8 tyzdnov pred terminom. ked sa nastupuje v ochrannej lehote, je potrebne nastupit presne 6 tyzdnov.
ak by si pn nebola, nebolo by dobre sa prihlasit, lebo by si musela platit min. 120€, rozhodujuce obdobie pre matersku by bol rok 2012- teda priemer max. VZ a min. VZ 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dorka21
18. sep 2012

Ahoj! Mala by som otázočku. DNP mi končí 23.oktobra 2012 Termín nástupu na MD mám 17.10.2012 je to presne 6tt pred TP.
Dokedy najneskôr musím mať zaplatený za oktober?Ešte pred podaním žiadosti?
Mám tam aj nejaké preplatky, o ne si kedy môžem požiadať? Keď to spravím pred podaním žiadosti o MD, neovplyvní mi to či mi budú vyplácať z max.? Je na tie preplatky nejaký formulár?
Díky za rady

karinkaeich
18. sep 2012

Kocky, pn z dnp odniest na sp? Ktore jej casti? Do zam. nemusim ked som na rd nie? A ked ma vypise od 1-veho tak vlastne za cely mesiac nemusim platit tak? Dik

katrin31
19. sep 2012

@domeli prosim ta ak som ta spravne pochopila tak 270 dni mi konci 13.10. den predtym sa prihlasim na ten novy balik ale mam im zaplatit aspon jeden den? nemam ist hned na pn, hej?

henky
19. sep 2012

@janka9900. A co keby som sla na pn a nemala to dalsie poistenie?...no a-mne sa teda materska vypocita z maxima-ze?

mata.g
19. sep 2012

@kitta podobne - ja ak neotehotniem v priebehu septembra alebo oktobra, tiez mi zrejme zanikne DNP uzavrete este "po starom" a tiež neviem, čo budem s tým potom robiť :( prečítam si aspoň ten link čo si uviedla kitta 🙂

dorka21
19. sep 2012

@domeli
@janka9900
Ahoj Baby vidím, že sa vyznáte, mala by som otázočku. DNP mi končí 23.oktobra 2012 Termín nástupu na MD mám 17.10.2012 TP mám 29.11.2012. Aj ja musím dodržať presne 6tt pred pôrodom? Mám si dať prepísať termín nástupu na MD o jeden deň? Ako je to v mojom prípade?
Dokedy najneskôr musím mať zaplatený za oktober?Ešte pred podaním žiadosti?
Mám tam aj nejaké preplatky, o ne si kedy môžem požiadať? Keď to spravím pred podaním žiadosti o MD, neovplyvní mi to či mi budú vyplácať z max.? Je na tie preplatky nejaký formulár?
Díky za rady

dzabena11
19. sep 2012

@gapa dakujem pekne

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka9900
19. sep 2012

@henky odkedy si na materskej? si zamestnana? ak si nezamestnana, tak materska bude max. 😉
ak by si sa neprihlasila na balik, nic by sa nestalo, isla by si na matersku z ochrannej lehoty.
ale pocas PN sa neplati, tak je skoda nebyt prihlasena, mozno sa ti dni poistenia zidu do buducnosti 😉

janka9900
19. sep 2012

@dorka21 ahoj, ty budes nastupovat z aktivneho poistenia, teda nemusis ist na md presne 6 tyzdnov vopred, nemusis prepisovat termin o jeden den.
za oktober musis zaplatit do 8.11., nemusis pred podanim ziadosti.
poziadat o preplatok mozes pred podanim ziadosti, neovplyvni to max. matersku. na socialke ti daju formular 😉
malo by to tak byt, pre istotu sa spytaj este na socialke alebo napis na poradna@socpoist.sk 😉

janka9900
19. sep 2012

@radkovadanka ahoj, prestupky budu dve, jednu posles zamestnavatelovi, druhu do socialky. kazda ma svoje cislo podla PN, tak daj pozor, aby si poslala kazdemu spravnu 😉

janka9900
19. sep 2012

@karinkaeich ked mas narok na pn z dnp, tak nebudes platit za dni, ktore budes PN, teda ked budes PN cely mesiac, nezaplatis nic. zamestnavatelovi nemusis posielat nic. nechaj si len zelenu cast pn, cervenu a ciernu daj na socialku 😉

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
domeli
19. sep 2012

@katrin31 ak máš dotereaz (resp. ak budeš mať do 13.10.) aspoň 1 deň už zaplatený z maxima, tak môžeš ísť na PN hoci aj hneď - tak mi to vysvetlili. Nemôže byť tak, že od začiatku prihlásenia na DNP až po nástup na MD aby bol niekto PN. Lebo potom by nemali "reálny" VZ, ale rátali by dávku iba z minima.

domeli
19. sep 2012

@katrin31 a ak chceš mať max. materské, tak VZ základ nechaj maximálny, nemeň ho

domeli
19. sep 2012

@dorka21 v podstate súhlasím s tou odpoveďou, ktorú Ti dala @janka9900 - Ty máš aktívne DNP, takže nastupovať nemusíš presne 6 týždňov pred PTP. Ale ja by som si radšej dala napísať nástup 18.10. - tak to majú aj v lehotníku na výplatu materského na stránke socpoist.sk. Ja sa v poslednej dobe už aj blbosti pýtam cez formulár soc. poist. v poradni - nech mám všetko čierne na bielom, keď pôjdem u nás na pobočku vybavovať veci, lebo niekedy sa informácie rôznia...

tin007
19. sep 2012

@dorka21 Som na tom rovnako ako ty (podla vcerajsej poradne je babo o tyzden vacsie, takze mi asi gynekolog vypise nastup na MD okolo 17.10.), najskor som pisala do Soc. poistovne (odpovedali v priebehu hodiny), ale tam ma len odkazali, ze mam zavolat referentke, pod ktoru spadam. Tak som jej volala dnes a povedala, ze sa jej mam ozvat buduci tyzden, ze este mi nevie povedat, aka bude vyska poistneho za oktober (kedze mi zo zakona zanikne k 26.10.). Inak, tiez som zvedava, ako to bude, ked by som nastupila na MD bud toho 17. alebo 24.10, ci treba platit za tie dni PN. Lebo ja som si platila a teda platim DNP uz od decembra 2011, takze podmienku 270 dni uz mam splnenu. Ale ja im tych par eur necham. ;)

henky
19. sep 2012

@janka9900
Dakujem pekne... Ja som na rodicaku od novembra 2011.../predtym som mala matersku tiez z maxima/..... Zamestnana nie som...Takze to zhrniem-ak by som mala ist na PN bude dobre, aby som sa den pred skoncenim prihlasila na dalsie poistenie /120e ktore by som ale neplatila-pocas marodky/......Ak by som ale na PN nesla- nemam nic robit---no a potom mi vlastne terajsie DNP prirodzene zanikne-toho 14.oktobra?-t.j. zaplatim si posledny krat za september a oktober-a hotovo..tak?