Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

smilinggirl
23. sep 2012

@moon1979 no ja som prave pred tehu nebola chvilku zamestnana, tak som si dala to DNP aby mi to dobre vyslo, len teraz neviem ako by to bolo, ked som na materskej, tak a chybaju mi tam napr. 2 mesiace.... a keby som pocas tych dvoch mesiacov PN, no uz nie na materskej, tak by sa to ako pocitalo..??? ja som z toho jelen... 😅 😅

moon1979
23. sep 2012

@mariro
jediné, na čo musíš dávať pozor, je nenastupovať na MD v ochrannej lehote, pretože tá ti zanikne dňom nástupu na MD z práce, kedže ti vznikne nové povinné poistenie a tým by si stratila nárok na MD z DNP 🙂 na to treba dávať pozor ...

mariro
23. sep 2012

@moon1979 ja.nemam.OL,plati, si nepretrzite,naposledy som sa prihlasovala s novym VZ vo februari...neviem,co myslis

moon1979
23. sep 2012

@smilinggirl podstatné je mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky ... najideálnejšie je nastupovať na MD buď z aktívneho poistenia pri splnenej podmienke, alebo pri plynutí ochrannej lehoty, ktorú už ty máš za sebou, ak dobre rátam ...

moon1979
23. sep 2012

@mariro tak je dobre, len upozornujem na to, že v prípade zamestnaných mamičiek je to komplikovanejšie a musíme dávať pozor pri viacerých veciach pri DNP ... v opačnom prípade veľmi rýchlo môžeme prísť o peniaze ... takisto je to aj môj prípad ... stačí jeden chybný krok a sme v ... 🙂
existuje x moznosti, jedna z nich ak uz mamicka nie je poistena je spoliehat sa na skorsi termin pôrodu ... a to je teda o držku ... tebe poistenie plynie takže nemáš čo riešiť

mariro
23. sep 2012

@moon1979 ok.takze.postupovat podla planu mozem 🙂

moon1979
23. sep 2012

@mariro
ano, musíš mať v čase nástupu na novú MD aktívne DNP
VZ z práce by mal byť predpokladaný VZ aký by si mala, keby si teraz nastúpila do práce 🙂

smilinggirl
23. sep 2012

@moon1979 aku ochrannu lehotu, neviem o com je rec??

moon1979
23. sep 2012

@smilinggirl po ukončení DNP ti plynie 8 mesačná ochranná lehota, počas ktorej ak nastúpiš na MD tak ti samozrejme vznikne nárok na MD aj ked ti poistenie zaniklo ... ale kedže ty si si platila poistné pred 2,5 rokom ako si pisala, tak teba sa to už netýka ... jediná možnosť je uzatvoriť si nové poistenie, ktoré by ti malo trvať aspon tých 270 dní ...

smilinggirl
23. sep 2012

@moon1979 a kolko vychadza materska, keby si platim dnp z minima???

moon1979
23. sep 2012

@smilinggirl
210 eur

smilinggirl
23. sep 2012

@moon1979 tak to je pekne hlupo vymyslene... sak sa to vobec neoplati ani pri maximalnom ani pri minimalnom VZ... to ten nas debilny socialny stat uz naozaj nevie komu zobrat, tak zoberie tym co to najviac potrebuju.... ved to je inak na hlavu postavene... 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

julinkaz
23. sep 2012

ahojte, aj by som potrebovala radu: 26.10. mi končí DNP a moja dr. ma chce vypísať na PN kvôli preeklampsii, takže by som z toho DNP mala dostávať max. výšku PN (platím si z maxima), koncom januára by som rovno z PN nastúpila na MD, lebo v marci mám termín 🙂 takže aj tu by mi mala vyjsť max. materská, nakoľko na ňu nastúpim v ochrannej lehote 8 mesiacov po ukončení DNP. chcela by som ale opýtať: nemôže mi tá PN nejako ovplyniť výšku materskej? musím zaniesť PN do soc. poisťovne, to viem, aj zamestnávateľovi ju musím dať (pracujem na 18%úväzok popri RD), aj to viem, ale mám ju odniesť ak k pôvodnému zamestnávateľovi, u ktorého som robila pred prvou materskou a takisto aj na úrad práce, odkiaľ dostávam rodičovský príspevok? som z toho poriadny jeleň. a ešte jedna otázočka, môžem popri materskej aj pracovať (u toho zamestnávateľa u ktorého mám čiastočný úväzok, ale musela by som to asi zmeniť na dohodu o prac. činnosti, lebo teraz tam mám riadnu prac. zmluvu). prosím, ak niekto viete, poraďte mi. veľmi pekne všetkým ďakujem.

uzovicka
23. sep 2012

@mariro ahoj, nevies, v com moze byt chyba, ked mne prisla celomesacna PN-ka len 520 eur??? Je to z DNP, platim od oktobra 2012, prve dva mesiace z minima, potom od decembra z maxima, aj znovuprihlasenie v januari bolo z maxima. Prva PN mi prisla za august teraz v septembri, ale teda nie taka ako Tebe. V com bude chyba?? Dakujem Ti

mima595
23. sep 2012

@uzovicka - a nemala si este enjaky iny prijem od januara do augusta??

uzovicka
23. sep 2012

@mima595 nie, nic, bola som na RD 😒

milena35
23. sep 2012

mima595........prosim ta,možem poslat RLFO a vyhlasenie dobrovolne poist.osoby doporučene do SP? chcem sa prihlasit na dnp z minima...ak to poslem trebars zajtra dop.1tr...na druhy den to tam je,čo znamena,že poistenie začina plynut tymto dnom?........oni mi pošlu variabilny symbol?........a poprosim ta o info,ako sa to teraz plati...tušim tam boli nejake zmeny...............a ešte jedna vec..plati to aj s odhlaškou takto? možem poslat poštou? da sa to aj elektronicky???.....dakujem dakujem dakujem

mariro
23. sep 2012

@uzovicka prva PN sa pocita tak,ze prve 3 dni ,as len 25% a ostatne dni 55%,takze na tych troch dnoch sa to zmensilo.Prerataj si to.A zalezi kedy si nastupila na PN,mas to do 1.8.?

tweetinka.co
23. sep 2012

@janka9900 velmi pekne dakujem. Pomohla si mi. DAKUJEM. Zelam vsetko dobre.. a hlavne vela sil pri odpisovani 😎

karinka2105
23. sep 2012

ahojte potrebujem poradit
30.1.2012 som si zacala platit DNP z maxima.konci mi to 25.10.no na matersku uz nastupujem cca za 4 tt cize este pred skoncenim DNP,momentalne poberam rodicovsky prispevok,pred 1 materskou som bola nezamestnana cca 3mesiace inak som dovtedy pracovala.
som tatar ztoho ze kedy dostanem tuto matersku ci az ked sa maly narodi alebo skor?

zlatusik0000
23. sep 2012

ahojte chcela by som sa informovať, 30 septembra mi zanika dobrovolne pripoistenie som tehotna a od 1. oktobra idem na marodku, neviete ako mam dalej pokracovat mam si platit dalej tu poistku aby mi vysla vyssia materska alebo ako mam dalej pokracovat, poprosim o radu kto sa uz s niecim takym stretol. dakujem dakujem

timka6
23. sep 2012

Ahojte, môže mi prosím niekto poradiť, bola som na predlženej RD (teda nezamestnaná) DNP som si platila v starom roku (11,12/2011) 55 dní z minima, a teraz si platím od začiatku roku z maxima, na materskú som nastúpila 5.9.2012, termín pôrodu mám 17.10. zo sociálky mám list, že DNP mi automaticky zanikne 26.9.2012, a teraz neviem, či si mám platiť DNP už len za tie 4 septembrové dni, alebo mám zaplatiť za tých 26 dní v septembri, podmienku 270 dní mám už splnenú, len sa pýtam kvôli tomu, že ak si budem môcť uplatniť nemocenské, alebo ošetrovné, aby som to mala v poriadku. A tiež dobre nerozumiem tomu, kedy si mám možnosť uplatniť toto nemocenské a ošetrovné, odkedy je to v mojom prípade platné a dokedy, či len počas materskej, alebo aj počas rodičovskej. Ďakujem.

uzovicka
23. sep 2012

@mariro ano, od 1. augusta som pn, cize cely mesiac

moon1979
23. sep 2012

@karinka2105 na materské máš nárok až po splnení podmienky 270 dní poistenia ...

bianka0111
23. sep 2012

@moon1979 Ahoj, prosím ťa, vidím, že asi tomu rozumieš lepšie ako ja 🙂 chcem sa ta opýtat. Ja si platim DNP od 20.1.2012 a poslednu ,,uhradu,, budem mat v 8.10.2012. Som tehotná, ale momentálne som na pn, zatial poberam pn od zamestnávatela, myslíš, že ak si k 9.10.2012 preruším PN a lekár mi ju zas začne, mám nárok na zvýšenu ,,PN?,,

moon1979
23. sep 2012

@bianka0111 stále platí podmienka 270 dní poistenia, potom môžeš čerpať dávky aj z DNP. po zániku poistenia na obyčajnú PN máš OL 8 dní, na "tehotenskú PN" 8 mesiacov ...

drnduliak
23. sep 2012

@candy23 ja som 8 mesiacov po porode este ani cyklus nemala, takze verim, ze to musi byt problem zladit aj kojenie aj mozne tehotenstvo 😉 ja mam tiez tesne pred menzesom teraz, ale spinim, takze zazrak tento mesiac necakam, no mame este sancu v oktobri, dufam, ze to vyjde 😉

drnduliak
23. sep 2012

@karinka2105 radsej nech ti doktor posunie na papieri termin a Md nastup az po tom 25. inak ak nemas este 270 dni, tak by ti ju nemuseli dat...tych par dni moze vela zavazit a dr ti isto vyjde v ustrety,. dobre si to spocitaj... 😉

karinka2105
23. sep 2012

@drnduliak noo ja som sa niekde docitala ze matersku mi vyplatia az ked sa maly narodi,aby mali dokaz ze som splnila tych 270 dni,ze budem musiet dolozit rodny list
na matersku idem 6tt pred terminom a do neni len par dnii

drnduliak
23. sep 2012

@karinka2105 rodny list musis dolozit po porode, neveim presne aka je tam lehota, ale tych 270 dni nie je do porodu ale do nastupu na MD co je velky rozdiel...narok na MD totiz vznika uz 6 tyzdnov pred porodom..cize tych 270 dni musis mat ukoncenych dovtedy inak ti ziadnu MD nedaju, iba rodicovsky...