Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
28. sep 2012

@mata.g - ale možes mat PN aj 1 tyzden..len pri PN sa za prve 3 dni vyplati iba 25% a až dalsie dni 55%...moon napisala, že sa neoplati..nie že sa neda cerpat

moon1979
28. sep 2012

@mata.g
ty si si myslela, že keď budeš týždeň marodovať tak dostaneš 1000 eur PNku? 🙂 tak to ta asi sklamem ...
po skonceni poistenia máš 7 dnovú lehotu nato, aby si využila obyčajnú PN ... ale týždeň ti určite nepostačí, to dostaneš len maličko PNku ...
ak plánuješ bábo a včase skončenia DNP ešte tehotná nebudeš, tak máš možnosť den vopred (pred skončením) sa prihlásiť na cely balík poistenia a platiť ho, alebo sa dať vypísať (ale potom až do nástupu na MD) ... z minima ak sa pripoistíš ti to mesačne bude robiť 120 eur ... treba si to vyrátať aktuálne na VZ, ktorý chceš platiť ...

už som tu o tom písala velakrát, skús si prečítať pár príspevkov dozadu ... 🙂

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 takto ja si platim DNP od jan.2012, konci mi 20. okt. 2012 a VZ mam Min, som zamestnana. Ale okolnosti sa nejako uberaju smerom ze sa nam nedari otehotniet. Preto zistujem ake mam moznosti ak to nestihneme do 20. okt. 2012. Vraj je moznost ze sa 19. okt. 2012 prihlasim na novy balik z Min VZ tj 120 eur a moje poistenie bude plynule. Lenze neviem, ako dlho musim platit tych 120 eur, ak napr. otehotniem hned po uzavreti tohto dalsieho poistenia.... Vraj to potom staci jednoducho zrusit? - rozumiem spraven? 😝

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 Ok dakujem 🙂

moon1979
28. sep 2012

@mata.g
ved ti to píšem, stačí len čítať 🙂
máš niekoľko možností ... buď poistenie zrušíš, čo je škoda, lebo dni poistenia sa ti v budúcnosti môžu hodiť, alebo si poistenie ponechať a čerpať PN, vtedy poistnenie neplatiš ... všetko závisí od toho, či budeš chodiť naďalej do práce aj po otehotnení, alebo budeš doma ... podľa toho sa zariadiš ...

mata.g
28. sep 2012

@mima595 Ano uz som to pochopila, len som mozno dufala, ze by sa dalo ziskat spat "vklad" (v mojom pripade to cini cca 150 eur)

moon1979
28. sep 2012

@mata.g
ak pracuješ a aj v práci splňaš podmienku 270 dni poistenia, tak PN budeš čerpať z obidvoch poistení ... ale až po splnení zákonom stanovených podmienok ...

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 prepac, asi som slepa 😎 ale na socialke sa castox dozviem menej ako napr. takto od teba 😉 - DNP si nerusim, uz mam pre sebou poslednu splatku v oktobri z Min VZ. Pokial viem tak ak neotehotniem do 20.10., tak mi DNP prepadne, lebo automaticky po 270 dnoch zanika kedze je tu novy zakon. Vlastne ani neviem, ci sa mi nejako bude zaratavat do materskej ak by som otehotnela neskor - napr. v roku 2013............

mima595
28. sep 2012

@mata.g - ak si zamestnana a platis si z minima, neoplati sa ti ist na balik...staci, ak sa den pred PN zaevidujes nanovo a budes dostavat PN v takej vyske ako doteraz..v podstate mas este cas cca 15 mesiacov, lebo este dovtedy stale budes splnat podmienku byt poistena 270 dni za posledne 2 roky

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 no ved to ano len som nevedela ze sa to na kratsiu dobu akoze neoplati

moon1979
28. sep 2012

@mata.g
všetko závisí od toho, kedy sa ti podarí otehotnieť ... postup potom platí ten, ktorý som ti napísala v predchádzajúcom príspevku ... teda možnosti riešenia ...

ak si doplácaš DNP do maxima teda z rozdielu VZ tak potom aj PNka bude maximálna, ale len v prípade, ak ti neuplynie ochranná lehota, potom už nebudeš mať nárok čerpať niečo z DNP pokiaľ nebudeš mať aktívne poistenie ... jedine materské do dvoch rokov, ale aj to platí za súčasného znenia zákona ... nikto nevie ako sa to vyvinie budúci rok ...

mata.g
28. sep 2012

@mima595 ahoj mima 🙂 dakujem, ale ja by som sa rada vyhla tej PN-ke. Inak sa to asi neda riesit..... ☹

annanatalia
28. sep 2012

@janka9900 ahoj janka Chcem ti opisat moju situaciu.Som na rod.dovolenke , som nezamestnana, som tehotna a na pnke, ktoru pravdepodobne budem mat az do nastupu na matersku t.j. koncom januara 2013, lebo termin porodu mam 6 a8 marca2013. DNP som zrusila 12.jan. a nanovo sa prihlasila 13.jan. s maxim. vym. zakladu.AK mozes prosim ta porad mi. DNP mi konci 8.oktobra 2012. 🙂

mima595
28. sep 2012

@mata.g -ale o plati aj pre materske...ak nastupis na matersku do januara 2014, tak by si este mala stihnut cerpat matersku aj z DNP..len sa treba znova zaebidovat minimalne 1 den pred nastupom na matersku

mata.g
28. sep 2012

@mima595 Takze ta moznost otehotniet do 2 rokov po uplynuti 270 dni DNP este nadalej plati?

mata.g
28. sep 2012

@mima595 Tak to by bolo pre mna najlepsie riesenie. A nebude problem ze ta nova evidencia nebude plynule nadvazovat na DNP?

moon1979
28. sep 2012

@mima595
@mata.g
"ale o plati aj pre materske...ak nastupis na matersku do januara 2014, tak by si este mala stihnut cerpat matersku aj z DNP..len sa treba znova zaebidovat minimalne 1 den pred nastupom na matersku"

to platí za súčasného znenia zákona, bola by som opatrná, nevieme čo vymyslia budúci rok ... a takéto "populárne" novelizácie väčšinou zvyknú nadobúdať účinnosť k 1.1. prípadne k 1.2. ... bola by som opatrná ...
ja som tiež plánovala otvoriť nový balík krátko pred nástupom na MD, ale kedže sa obávam novely, ktorá by mohla celú situáciu len zhoršiť, radšej si zabezpečím nepretržité poistenie, ako potom ľutovať ...

ale každý nech urobí podľa vlastného uváženia ...

mima595
28. sep 2012

@mata.g ..nie 2 roky, ale musis splanat podmienku byt poistena 270 dni za posledne 2 roky.takže si to sleduj...
nie, kedze si platis z minima, u teba to nie je problem..aj tak by si mala davku iba z minima

mima595
28. sep 2012

@moon1979 - to zavisi, od vysky platby..ale uznaj, platit si 120E, aby si mesacne dostavala cca. 180E a este nie je tehotna nie je zadna vyhra

osobne si myslim, že s DNP už neurobia nic..tam je tak osekane, že už as neda z coho osekavat
ine je, ak ma iba DNP, a nema pracu a plati sa z maxima...ano, vtedy sa oplati uvazovat na nepretrzitom pokracovani, lebo z predchadzajuceho roku si prenasa maxim. VZ ...
ale v pripade maca je to uplne bezpredmetne..podla mna

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 OK, rozumien ti. Dakujem za vsetky rady

mata.g
28. sep 2012

@mima595 Mima prosim ta, mam teda nejaku nadej v tomto smere ako mi radis ty? Asi to zbytocne preplatim tym novym poistenim.... ale zas nechcem prist o moznost vyuzit DNP ktore som si platila predchadzajucich 9 mesiacov. A ani na PN echem ist, pretoze som zamestnana, nezamestnana som este nebola....

mata.g
28. sep 2012

@mima595 Mozno otehotniem v novembri, mozno v decembri, mozno v januári. Fakt neviem co spravit ☹

mima595
28. sep 2012

@mata.g - pozri, rozhodnut sa musis ty..ale ja neradim len tak do vetra, ak si pozrieš diskusiu spred 1.2. a vom case, tak som radila dost vela..len teraz cez leto som nemala cas...

ono je to jednoducha matematika...ak si platila z minima..tvoja mesacna davka, ci už pri PN, alebo materskom bude cca. 180E..a ak budes pokracovat v poisteni, tak zaplatis mesacne 120E..teda cisty zist by si mala 60E..
ale podla teraz platneho zakona / a nehovori sa o tom, že sa bude menit, lebo vyrazne zmeny boli od 1.2.2012/ tu istu davku dostanes, ak sa prihlasis aj 1 den pred zacatim materskej, resp. PN....

ja už nemam k omu co napisat....

moon1979
28. sep 2012

@mima595
zostáva nám len dúfať, že sa nič nezmení k horšiemu, aj keď pri opatreniach, ktoré zavádza súčasná vláda popravde neočakávam nič dobré ... hlavne sa obávam sprísnenia podmienok pri znovuaktivovaní balíka ... ničoho iného ... a to by mohlo situáciu riadne zhoršiť ... alebo ak sa na to pozrieme z druhej strany, ak by sa náhodou aj niečo zmenilo k horšiemu, tak by prišla o 210 eur z materskej ... no čo už, nejde o život 🙂

mám pocit, že @mata.g má trošku chaos v celom tomto systéme, hlavne PNniek, pretože ona si PN spája s nezamestnanosťou 🙂 a to s tým nemá nič spoločné ... ako som písala, ak by sa rozhodla čerpať PN, alebo musela teda po otehotnení bola nútená čerpať PN z dôvodu rizikového tehotenstva (čo samozrejme nechceme aby nastalo, ale môže sa stať) tak potom kedže si platí z rozdielu VZ tak by mala nárok na plnú teda maximálnu PN ... ale to len v pripade nepretrziteho poistenia ...

@mata.g ... a okrem toho sa ma pýtala o dalšej možnosti využitia DNP okrem materskej, preto som jej radila to nepretržité poistenie, ak ho chce využiť nielen na matersku ... 🙂

mima595
28. sep 2012

@moon1979 - ja osobne si nemyslim, že s balikom budu nieco robit..tam bude už len tak malo tych aktivacii, že SP bude v pohode ziskova ariesit to nebude..
skor by som sa obavala, že nieco upravia s nami, co budu prechadzat na balik z minima ale VZ bude este vysoky z minuleho roku..ale toto je už len take male zrnko v mori, že oni maju ine problemy, ako toto riesiť....

moon1979
28. sep 2012

@mima595
pri každej vláde platí, že najlepšie sa šetrí na chudobných, mamičkách a študentoch ... uvidime ...

janka9900
28. sep 2012

@annanatalia ahoj, tak ty sa nemusis bat, ze by si nemala max. matersku 😉 daj si pozor, aby si mala zaplatenu poslednu splatuy v splatnosti a nastup na md musis mat presne 6 tyzdnov pred terminom 😉 v ochrannej lehote ti nesmie vzniknut nove nem. poistenie.

ak chces ist na matersku z aktivneho poistenia, nie z ochrannej lehoty, tak sa prihlas od 7.10. na balik, pocas PN a materskej sa neplati. ci sa prihlasis alebo nie, matersku ti to neovplyvni, bude max. 😉

mima595
28. sep 2012

@moon1979 - ale Smer už vo vlade bol a neurobil take drasticke opatrenia...no nechame sa prekvapit 😉

mata.g
28. sep 2012

@moon1979 nieeeee, ja si nezamienam PN s nezamestnanostou. Len pisem ze nie som ten pripad, ze som nezamestnana a platim si DNP, ale ze som zamestnana a platim si DNP a to len preto aby sa mi zvysil VZ. tak isto som doteraz netusila ze PN sa vztahuje iba na gynekologiu, ved nemocenkse poistenie je vseobecne, nielen kvoli rizikovemu tehotenstvu. Ano je pravda ze nepoznam tento system, preto som poprosila o radu 🙂 a dakujem za kazdu radu

mata.g
28. sep 2012

@mima595 Dakujem 🙂