Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
30. sep 2012

@annanatalia RLFO - je to skratka pre Registračný list fyzickej osoby - na tomto tlačive podávaš prihlášku na ostatné dve poistenia (vlastne to poznáš, veď na tomto tlačive si sa prihlasovala na DNP) 🙂 Len to možno tak zložito znie, takže žiadne úvahy tým smerom, že si blbá! Všetko ostatné je tak, ako píšeš - dátum vzniku si môžeš dať aj 4.10, ale ja by som si dala ozaj až ten 269.deň - v Tvojom prípade 7.10., nakoľko tak môžeš ešte o 3 dni dlhšie platiť "po starom" - teda lacnejšie a až od 7.10 po novom - teda drahšie. Iba dátum vyplnenia formulára bude aktuálny deň, v ktorý to budeš podávať na pobočke. VZ pre max. materské ostáva 1153,50, ktoré uvádzaš pre doch. i poist. v nezamestnanosti, k prvému riadku, kde je NP - teda nemocenské nepíšeš nič, lebo ono trvá od januára, takže dátum vzniku tam nedávaš.

adra17
30. sep 2012

@janka9900 prosím, môžeš mi vysvetliť prečo "... rozhodujuci je datum porodu v ochrannej lehote pre tie mamicky, co su zamestnane. musia porodit do terminu porodu, aby mali narok na matersku." Ďakujem!

mariynka
30. sep 2012

kocky, viete mi poradit?platila som mesacne 22eur zo zakladu 500eur, ale od 2.9. som na MD, cize kolko mam zaplatit za jeden den v mesiaci?za toho 1.9.?viete to vypocitat?dakujem 😉 🙂 🙂

annanatalia
30. sep 2012

@domeli super velmi pekne dakujem 🙂

peteva85
30. sep 2012

@gapa Ahoj, vidim ze sa vyznas v DNP- chcela by som sa Ta spytat na DNP. Pracovnicok na socialke sa neda nic opytat- minule ma odbila s odpovedou ze ci chcem zneuzivat soc, system a oberat stat o peniaze. V skratke som jej vysvetlila aby isla sa pozriet do osady a potom sa vyjadrila kto obera stat o peniaze
Chcela by som sa Ta spytat- 11.10.2012 mi konci DNP. Otehotnela som a termin mam 15.5.2013, momentalne som na predlzenej materskej dovolenke so zdravym dietatom do 6r- nechcela som sa chodit hlasit na urad prace tak som to takto poriesila.. aj tak neberiem ziadne peniaze len 22€ na dcere- pridavky.
Pravdepobobne budem na rizikovom tehu lebo v aprili som prekonala MA. Musim stihnut byt PN do 7 dni od skoncenia platenia DNP alebo je to jedno kedy nastupim na PN- vdaka tomu ze som v ochrannej lehote 8mes? A z oktobra budem platit len 11 dni?- na sumu sa musim ist zasa spytat tej "milej" pani na socialke?
Keby si mi vedela odpovedat na otazky, velmi by si mi tym pomohla. Vopred dakujem

cristi
30. sep 2012

@mariynka ahoj,plati sa potom alikvotna cast z vymeriavaceho zakladu v danom mesiaci. .t.z. 22/30=0,73eur. 😉

cristi
30. sep 2012

@adra17 ahoj,ak mozem zotpoviem ti otazku...plati to iba pre mamicky, ktore su zamestnane,ale toho casu su na RD...Ak mas aktivne poistenie ,tak pre teba to neplati 😉

silvia.t
30. sep 2012

Ahojte baby potrebujem poratit,pladim si dnpo od februara 2010,v decembri 2011 so porodila a teraz mi konci materska,chcela by som si to dnpo zaplatit aspon za jeden mesiac a dat sa na marodku (kedze mam zdravotne problemy) no neviem ci budmem platit este po starom alebo uz po novom...a ak zaplatim len za jeden mesiac a dr.ma vypise na marodku budem dostavt len minimum??

helloukitty
30. sep 2012

@janka9900 este by som ta poprosila o jedno vysvetlenie 🙂
minule tu jedna baba pisala,ze je PN a ze jej vysiel VZ cca35e,presne si to uz nepamatam,len ze sme mali par detailov inych..
dva roky robim u jedneho zamestnavatela,plat mam kazdy mesiac cca rovnaky(rozdiel par eur podla prac.dni),od 8/2011 -30.1.2012 si platim DNP.31.1.2012 som sa opat prihlasila.platim z maxima(teda z toho rozdielu,ta stanovena suma minus hruby plat,vychadza mi to cca 20e platit)
od 26.7.2012 som PN a tiez mi vysiel VZ cca35e.ak som to dobre pochopila z tohto VZ sa mi bude ratat aj materska.
preco,resp.co mi opvlyvnilo tu sumu(nema to byt cca 37e),cize nebudem mat ani max.matersku?
hadam som to zrozumitelne napisala,ja som z toho debil...
dakujem velmi pekne 🙂

dnpo
30. sep 2012

@domeli ak som vyplnila vsetky 3kolonky z datumom tak sa nieco deje?

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa ano, budes mat narok na matersku v OL, lebo povinne nemocenske poistenie zamestnanca sa ti obnovilo pred zanikom DNP, nemusis si dat balik. ale mozes, kedze zan nic nebudes platit az do skoncenia materskej, potom ho mozes zrusit 😉

janka9900
30. sep 2012

@adra17 datum porodu je rozhodujuci pre zamestnane mamicky, ktore su na rodicovskej dovolenke a nastupuju na matersku z DNP v ochrannej lehote, pretoze sa im nastupom na matersku zo zamestnania obnovi nemocenske poistenie v praci a tym im zanikne ochranna lehota z dnp. ked porodia pred terminom, tak narok na matersku mat budu...

adra17
30. sep 2012

@janka9900 Ďakujem za vysvetlenie 🙂

janka9900
30. sep 2012

@helloukitty ahoj, tebe sa berie z prace VZ za minuly rok a z DNP od 31.1. do 26.7. (skus si zratat hrubu mzdu za cely minuly rok a VZ, aky mas teraz na DNP, pravdepodobne ti nevyjde VZ 1153,€/mesiac 😕 ) asi si mala minuly rok v priemere o nieco mensi hruby prijem, aky by trebalo do max. s tohto rocnym DNP.... verim, ze ma pochopis, neviem, ako zrozumitelnejsie to napisat 😅...
na matersku nastupujes este tento rok, ze? tak VZ pre matersku bude tiez z tych cca 35€.

janka9900
30. sep 2012

@silvia.t poistenie ti zaniklo v januari zo zakona, alebo si si dala prihlasku a poistenie ti stale trva???

domeli
30. sep 2012

@dnpo nuž prioritou je, aby bol dátum vzniku ostatných poistení minimálne na 269. deň, že to je rozhodujúce. Avšak nakoľko DNP trvá a dátum vzniku teda nie je ten 269. deň ale dátum najneskôr z januára, má to ostať prázdne - to mi povedali na ústredí SP najskôr tel. a potom mi potvrdili mailom, že vyplňam v bode č. 11 DP a PvN - dátumy vzniku a VZ.

silvia.t
30. sep 2012

@janka9900 a niesom pocas celej materskej v ochrannej lehote?? lebo zatial mi neprisiel ziaden papier ze mi poistenie zaniklo

dnpo
30. sep 2012

@domeli a co sa sa stane ak su vsetky tri datumy rovnake?

helloukitty
30. sep 2012

@janka9900 no v podstate to asi chapem 🙂 idem to teda skusit zratat,pre info..lebo uz s tym asi aj tak nic neurobim... ☹
a ma teraz napadlo,ci to nebude tym,ze minuly rok som bola cca mesiac a pol pn so slepakom a tym sa mi to skratilo...?!no co uz 😀
dakujem ti a mas moj obdiv,za tvoju ochotu a trpezlivost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

janka9900
30. sep 2012

@silvia.t to veru nie si. ak si nedala novu prihlasku, tak poistenie ti zaniklo k 31.12.2012. mal ti prist papier, ze ti poistenie zaniklo 😕 ....
keby si dala prihlasku, neplatila by si nic, poistenie by trvalo a mohla si ist teraz po materskej na PN zo skutocneho VZ. ak si prihlasku nedala, tak nie si momentalne poistena a ak chces ist na PN, tak sa musis prihlasit aspon den pred nastupom na PN na balik poistenia, zaplatit za ten jeden den a ist na PN- bude vsak ratana iba z min. VZ.

domeli
30. sep 2012

@dnpo nuž mne na otázku, že či sa z toho strieľa povedali, že to teda nie, ale že keďže sa dopoisťujem, vyplňam iba DP a PvN. Ale ako vravím, na pobočke mi tvrdili, že ak to chcem mať nepretržité, musím uviesť všetky tri dátumy a VZ, lebo inak mi NP zanikne - nedali si vysvetliť, že je to blbosť, lebo ak sa dopoisťujem na ďalšie dve, nemôže mi zaniknúť, nakoľko stihám 269.deň a zaniknúť jedno z troch samostatne nemôže. Skús si napísať na poradňa@socpoist.sk, že čo v takom prípade, či je to problém - tam Ti dajú najistejšiu odpoveď.

janka9900
30. sep 2012

@helloukitty 😀 dakujem
no tak to pravdepodone bude kvoli tej PN 😒 ... ale aj tak je 65% z 35€ pekna materska 😉

silvia.t
30. sep 2012

@janka9900 no do certa ☹ a ak sa nanovo zaregistrujem staci mi zapaltit jeden den??? nie cely mesiac

helloukitty
30. sep 2012

@janka9900 blby slepak 😀 😀 no jasne ,aj tak je to super suma 🙂ved aj pn mam vyssiu ako plat,takze sa vobec nestazujem 🙂 len mi to nesedelo s tym co som citala...ale uz v tom mam jasno..
pekny zvysok vikendu 🙂

janka9900
30. sep 2012

@silvia.t ano staci jeden den 😉

janka9900
30. sep 2012

@helloukitty 😀 no co uz, hlavne, ze si zdrava 😉 dakujem, aj tebe 😉

silvuskaa
30. sep 2012

@janka9900 a ma to nejaky vyznam pre mna davat si novy balik alebo nie? Dakujem 🙂

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa budes si na 100% ista, ze dostanes matersku, lebo pojdes na matersku z aktivneho DNP. poistenie sa neplati pocas PN a materskej, dni poistenia sa ti mozu zist do buducnosti pre pripadnu PN, OCR, dalsiu matersku 😉 ...

silvuskaa
30. sep 2012

@janka9900 a moze sa mi zmenit tym padom aj vyska PN z DNP? vlastne ja by som sa mala ist odhlasit a znova prihlasit z maxima a nebudem nic platit kedze som na PN?

janka9900
30. sep 2012

@silvuskaa nezmeni sa ti vyska PN ani materskej. nesmies sa odhlasit a nanovo prihlasit. das iba prihlasku na dochodkove poistenie a poistenie v nezamestnanosti. musis sa vsak prihlasit este pred skoncenim poistenia, aby sa to ratalo ako nepretrzite poistenie. najlepsie na 269. den, teda den pred zanikom stareho poistenia.
ked prides na socialku a povies, ze chces pokracovat v baliku poisteni, tak by mali vediet, co chces 😉