Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aankaa
2. okt 2012

a ked pojdem teraz koncom oktobra okolo 25 na PN, tak ako sa mi bude ta PN ratat a kedy a kolko dostanem tu PN ak si platim dnp z maxima a 7.10 mi konci dnp takze 8.10 zacina OL a som tehotna.

janka9900
2. okt 2012

@bubinko83 ked uz si PN, nemusis nosit potvrdenie, ani nic ine robit. potvrdenie by trebalo, keby si zacinala PN v ochrannej lehote 😉

bubinko83
2. okt 2012

@janka9900 aj pani v SP mi tak povedala vraj aj PN aj materska mi bude vyplacana z toho čo som si platila.

janka9900
2. okt 2012

@aankaa bude maximalna. za oktober dostanes v novembri (okolo 20.-teho), ale len par €, v decembri budes mat za november cca 630€ a tak dalej..... hlavne zaplat za oktober do 8.11. a over si, ci nemas nedoplatok 😉

janka9900
2. okt 2012

@bubinko83 ano 😉

katuska24
2. okt 2012

@janka9900 Jani chápem, ešte komplikovanejšie to môžu napísať 🙂 😉

janulap
2. okt 2012

@janka9900 prosim ta,kedy dostanem prvu matersku?Az po porode?DNP mi konci 5.10,nastup na MD 20.10 a TP mam 1.12 🙂 Tak matersku dostanem v januari?

janka9900
2. okt 2012

@janulap splnas podmienky, tak by si mala za oktober dostat uz v novembri 😉

janulap
2. okt 2012

@janka9900 aj ked este babo nebude na svete? 😕

pepinka_r
2. okt 2012

Ahojte, asi sa budem pytat uz ako x-ta v poradi, ale nemozem sa dopatrat k odpovedi na moju otazku medzi tolkymi prispevkami :D Prosim vas, moze mi nejaka dobra dusicka vysvetlit, ze ak si platim DNP od 1.2.2012, dobre chapem, ze mi zanikne 26.10. A prosim vas potom nasleduje co? Kedy mozem ist na PN a kedy nastupujem na MD? Gynka ma normalne vypise na PN, len tak? Dakujem moc moc moc ... 😵 😅

bianka0111
2. okt 2012

@janka9900 Ahoj Janka, až teraz som sa sem dostala, bohužial, dnes som sa vrátila z nemocnice....teraz budem na PN a uvažujem, že si predlžím DNP aj za cenu že budem musiet platit 120e. Nevedela som že cez PN sa to neplati, ja som si to platila stále a to som bola v apríli celu dobu na PN, aj v septembri a teraz oktober...... Takže, ak ta správne chápem pojdem na soc. u. a nechám si to predlžít - pokračovat, s tým, že kým som na PN si to nemusím platit? a ked sa nám podarí otehotniet čo dufam, že to bude hned ako sa budeme moc snažit 🙂 , PN mi bude platené vyššie??? mám v tom že taký chaos 🙂

mariynka
2. okt 2012

kocky, viete mi poradit aspon vy? @gapa? dnes mi tety na socialke nevedeli vyratat, kolko mam zaplatit za jeden den, ked som mesacne platila 22eur.. vies mi poradit? ich jedina rada bola, ze mam poslat 22eur a oni mi to potom vratia.. 😠 😖 🙄

aankaa
2. okt 2012

@janka9900 OK dakujem

dnpo
2. okt 2012

@mariynka 22:30=0,74 Eur

jahody11
2. okt 2012

@gapa Ahojte, takze aj ja som prisla po radu.... 26.10. mi zanikne DNPO, to je v pohode, kedze som uz na MD ale chcem sa prihlasit na cely plny balik hned k 1.11. aby som mohla po ukonceni MD ist na urad prace...na rodicak pojde manzel, viete mi povedat, ked za zaevidujem na UPSVAre tak budem musiet platit ten balik? alebo budem musiet ist aspon na PN aby som nemusela platit.... samozrejme, ze si chcem uplatnit davku v nezamestnanosti aspon na par mesiacov, kym si najdem pracu, potom pojde babo uz do jasliciek....

laila84
2. okt 2012

ahojte. chcela by som sa opytat teba gapa na konkretne moj pripad.Som nezamestnaná na RD, ktorá mi bude koncit 7.1.2013. Som dobrovolne nem.poistená od 26.1.2012 a konci mi 26.10.2012 a momentalne som tehotna. termin porodu 10.3.2013. Chcela by som sa opytat ci si mam zacat platit balik, po skonceni DNP alebo je lepsie ist na PN, kedze RD mi skonci v januari ale na matersku nastupim az zaciatkom februara. Ako je lepsie vykriť ten jeden mesiac. Dakujem pekne za odpoved 🙂

cyrka
2. okt 2012

@moon1979 ok , este jedna vec baby si pisu mat max co znamena platit viac kolko? a kolko ti mozu dat max? dakujem

moon1979
2. okt 2012

@cyrka
podla súčasného zákona platiť max znamená platiť mesačne cca 500 eur 🙂 ... max materská je cca 750 eur ...

gapa
2. okt 2012

@janulap
dík za info.
asi sme sa bavili o tom, že nie je isté, či si bola v čase ukončenia dnp tehotná?

gapa
2. okt 2012

@jahody11
nemusíš platiť len počas poberania materského, nemocnského či ošetrovného z dnp, inak treba platiť.

cyrka
2. okt 2012

@moon1979 tak to je dost dakujem, ked som 2r na RD zamestnavatel odvadza nieco do SP?

janulap
3. okt 2012

@gapa nie,ja som tam pisala koli tomu,lebo moja dr.o takom papieri,ked som ho pytala este nepocula 😕 Tak mi dala len ziadost o materske,lebo ved,ked 20.10 nastupujem na MD,tak logicky 5.10,ked mi konci MD musim byt tehotna.
Ale mozno pytaju to potvrdenie od tych mamiciek,co im DNP koncilo v januari a teraz rodia....mozno tam treba ten papier,ci v case ukoncenia boli tehu 😕

janulap
3. okt 2012

@mariynka 22: tolko dni,kolko ma ten mesiac,v ktorom musis zaplatit za ten den.Ak za oktober tak 22:31,ak za september tak 22:30:-)

janulap
3. okt 2012

@pepinka_r neviem,ci ta dr.vypise len tak,ak ti nic nie je-oyptaj sa uvidis 🙂 A na MD musis nastupit(ak budes v OL) PRESNE 6 tyzdnov pred TP 🙂

kuukiiss
3. okt 2012

@mariynka ahoj, vypocitas si to jednoducho 22/pocet dni v mesiaci za ktory to potrebujes vyplatit s vyjde ti suma , ktora pripada na jeden den 🙂 pekny den

michaelamia1902
3. okt 2012

@janka9900 ahoj si pisala že dni keď si PN sa nezapocitavaju do VZ na výpočet materskej a je to tak isto aj s dňami keď som na OCR z DNP si platím od 30.1.2012 z maxima. Ďakujem za odpoved

moon1979
3. okt 2012

@cyrka uz som ti pisala, ze ak ti bude stále trvať PP tak budeš mať nárok na MD zo zamestnania, tak ako si mala pri prvej MD ... ale musí ti trvať PP ... počas RD síce neodvadza nič, ale nástupom na MD zo zamestnania sa ti obnovuje povinne NP, takze nárok ti vznikne ... ak si mala malú materskú môžeš sa ešte pripoistiť dobrovolne z rozdielu VZ ... ak sa pripoistiš z minima, budes musiet mesačne platiť tych 120 eur po dobu 270 dni ... ak ti stači MD zo zamestnania, tak nemusis si platit nic ... max VZ je 1153 eur, z ktorého sa vypočítava MD ...

bubinko83
3. okt 2012

@janka9900 a ako je to ked mi teraz v oktorbi konči DNP som tehotna a už na PN od polovice septembra.Musim si zaplatit aj za ten oktober?

annanatalia
3. okt 2012

@domeli Ahoj len som ti chcela napisat ako som pochodila na SP. CHcela som sa pripoistit na novz balik, stzm ye mi vlastne 8,okt. konci, asi si pamatas ked som ti pisala 🙂 A ta mila pani pracovnicka mi tvrdila ye mi to staci toho 8.okt. abz som to mala nepretryite poistenie. Ja som to dala od 5.okt. , lebo som na PN asi ay do nastupu na matersku. Tak dufam ye som nic nepokazila 🙂pa

mima595
3. okt 2012

@annanatalia - ona mala pravdu..aby si moc neplatila navyse..ale ked si PN, tak je to jedno..radsej potom pre istotu takto