Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

vierka987
3. okt 2012

@janka9900 ahoj Janka...,dostala som od petevy85 kontakt na Teba,ze si expert na dnp a velmi ochotna..,
chcem sa opytat,co moem urobit preto,aby som si mohla zvysit matersku,pripadne marodku?zamestnana som od 2006,od septembra som na polovicnom kvoli nizkym trzbam,ale planujeme babatko,resp.uz aj na nom pracujeme. niekde som sa dopocula,ze sa staci prihlasit hoci len na mesiac,zaplatit z maxima a mozem ist na pn a budem dostavt z maxima...,no,neviem,vies mi poradit?dakujem krasne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

inkamia
3. okt 2012

@gapa ...ano v case ukoncenia pracovneho pomeru som uz bola tehotna, a riadne som pracovala, toho 15.10. splnim podmienku 270 dni Np.
Takze ak v lehote do 7 dni po tomto termine(v ochrannej lehote na PN) ma lekar vypise na PN, tak si mam dat tie 2 ziadosti do soc.p. ? Prepac, ale mam z toho hlavu a na urade ma odbiju,ze co chcem:(...a veeelmi ti daaakujem, takato pomoc je na nezaplatenie;)

renitri
3. okt 2012

@janka9900 Ahoj..uz sme sa tu o mne bavili..zas mam otazku.. 13.10 mi konci dnp, takze sa pojdem pripoistit na novy balik od 12.10 aby to bolo nepretzite..Doteraz som si platila z maxima, ale teraz si to zmenim iba na minimum, lebo je to vela peniazkov..Pojdem aj hned na PN aby sa mi peniazky vratili, cize pocas PN nebudem aj tak nic platit..Ale po skonceni PN ak este stale nebudem tehu tak si chcem nadalej platit to minimum 120€..Otazka je, co mam zaskrtnut na papieri? zmenu abo prihlasku iba na tie ostatne dve, kedze budem menit VZ z max na min ? Alebo necham VZ na max a sa prihlasim iba na tie dve ostatne, pocas PN nebudem nic platit, a ked skoncim PN, pojdem si zmenit VZ na minimum?? dufam, ze si pochopila co myslim 🙂 dakujem

janka9900
3. okt 2012

@vierka987 ahoj, keby to tak lahko fungovalo, bolo by to super 😉 najskor musis mat DNP zaplatene 270 dni v poslednych dvoch rokoch, aby si mohla cerpat davky.
ak mas a poistenie je ukoncene, tak sa mozes prihlasit z max., zaplatit aspon jeden den, PN bude minimalna a az po 26 tyzdnoch by bol narok na max. PN, matersku. ... plati to podla terajsieho zakona, ci budu zmeny...??? 😕
ak si este poistenie nemala, tak by si sa musela prihlasit aspon z minima 120€ mesacne a po 270 dnoch by si mlaa narok na PN cca 190€ mesacne a matersku cca 220€. takze sa to uz moc neoplati 😒 ...

janka9900
3. okt 2012

@renitri ahoj, pochopila som, co sa pytas 😉 ale veru neviem ako by si to mala urobit 🤐 uz som sa pokusala najst odpoved, ale nenasla 😒 isto si nedavaj max. aj na dalsie poistenia, lebo VZ sa moze menit az po 6 mes.
malo by sa to dat urobit dvomi sposobmi, len neviem, ktory je spravny 😅
1. dat jeden RLFO ako zmenu a zmenit VZ z nem. poistenia na min. a druhy RLFO ako prihlasku na dochodkove a v nezamestnanosti z min.
2. dat jeden RLFO s min. VZ na vsetky tri poistenia

ozaj neviem, ak sa dopatras odpovede, tak daj vediet, isto pomozes vela babam 😉

renitri
3. okt 2012

@janka9900 dakujem za rychlu odpoved 🙂 no skusim sa ist popytat do soc.poist. ked pojdem v piatok zaplatit za september...som zvedava na ake ochotne zienky natrafim :D A ozaj, mam zaplatit uz aj za oktober tych 13 dni abo az normalne v novembri ??

slizicek
3. okt 2012

@janka9900 Chcela by som sa spytat, ak by som bola na PN a sucasne si platila aj DNP, mam na rok na vratenie penazi za obdobie, v ktorom som PN?

janka9900
4. okt 2012

@renitri staci iba september zaplatit 😉 dufam, ze natrafis na nejaku dobru tetusku, co bude vediet ako to urobit 😉

janka9900
4. okt 2012

@slizicek ak neuplynolo 270 dni platenia, tak nie. ak uplynulo, tak mozno by aj spatne vyplatili PN aj vratili preplatok, neviem 😅 s jednym takymto pripadom som sa stretla, ale neviem, ci nezalezi len od osoby, ktora to posudzovala 😕

bubinko83
4. okt 2012

@slizicek ano maš narok na vratenie penazi.Ja som si vždy platila bez ohladu na to či som pN alebo nie rovnaku sumu a vždy na koci roka som si pytala preplatok a vždy mi to poslali .

vierka987
4. okt 2012

@janka9900 dakujem krasne,si velmi zlata 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

renitri
4. okt 2012

@janka9900 a oktober zaplatim normalne do 8.novembra ? aj ked budem PN ? nevadi? nieco som tu citala, ze by som mala oktober do konca oktobra, ze ked pojdem v oktobri na PN-ku, aby mi vyplatili oktober hned v novembri...ci neni to tak ?

janka9900
4. okt 2012

@renitri nie, staci zaplatit v novembri 😉 to vtedy som kvoli jednej vete z poradne urobila paniku, ale chvalabohu zbytocne 😅 vsetko je po starom 😉

janka9900
4. okt 2012

@slizicek jej, prepac, som zle pochopila otazku. som si myslela, ze si PN, ale necerpas ju z DNP.
esteze ma @bubinko83 opravila, dik 😉
... tazke ked cerpas PN z DNP, preplatok ti vratia 😉

donna11
4. okt 2012

ahojte, potrebovala by som poradit..platim si DNP a skoncit mi ma 26.10.2012 a tento mesiac cakam, ci sa nam podari otehu (minuly mesiac som mala mikropotrat) a ak ano, akou formou je potrebne informovat socialku, ci je mozne to osobne nahlasit aj toho 26.10. s potvrdenim od lekara, alebo to musi byt pisomne? Nemate s tym niektora skusenosti?

renitri
4. okt 2012

@janka9900 jaaj, oki, super 🙂 zajtra sa tam chystam tak som zvedava co povedia na tu predoslu otazku...

penelope1
4. okt 2012

@gapa Ahoj chcem sa ťa spýtať, keď som si platila DNP sumu 50,75€ aká suma materského mi bude vyplácaná?

domeli
4. okt 2012

@penelope1 nie som síce gapa, ale v Tvojom prípade bude materská vo výške 749,78 eur/mesiac po dobu 34 týždňov 🙂

domeli
4. okt 2012

@donna11 soc. poisťovňu neinformuješ nijako, že si otehotnela. Ich zaujíma Tvoje tehotenstvo až pri uplatňovaní nároku si na materské z DNP. Ak teda stihneš nastúpiť na MD do 8 mesiacov od dátumu zániku Tvojho poistenia, vtedy budú vyžadovať potvrdenie od lekára, že si k dátumu zániku bola tehotná (+ žiadosť o materské).

donna11
4. okt 2012

@domeli jej dakujem velmi za odpoved. Este mam otazku, ked budem tehu a zanikne mi DNP, nemusim sa nikde opatovne prihlasovat, nic riesit a platit nove DNP?

penelope1
4. okt 2012

@domeli Ďakujem, si zlatá 😉

domeli
4. okt 2012

@donna11 ako som písala vyššie - ak budeš k 26.10. tehotná, nemusíš sa prihlasovať nikam (teda nemusíš sa dopoistiť na ten balík dôch. a poistenia v nezamestnanosti) ani nič platiť. Proste Ti DNP zanikne zo zákona a až pri nástupe na MD bude SP skúmať, či spĺňaš 8 mesačnú ochrannú lehotu pre nástup na MD a teda uplatenenie si nároku na materské z DNP, či si v októbri bola už tehotná. Ak toto všetko bude sedieť, bude Ti patriť materské z DNP. Ak by si otehotnela neskôr, môžeš to riešiť ešte prihlásením sa na balík soc. poistenia aspoň deň pred nástupom na materskú a budeš mať nárok aspoň na minimálne materské z DNP (teda za predpokladu, že za posledné 2 roky poto budeš mať splnených 270 dní poistenia)

alicek14
4. okt 2012

@janka9900 ahoj janka, tak bola som na SP a urobila som to ako si mi poradila, ale do VZ som dala minimum aj pre nemocenske len datum vzniku som tam neuviedla, takze to tak moze byt a budem platit tych 120 eur mesacne, dufam, ze len maxxxxxxxxxxxximalne 1 mesiac 🙂 este raz dik

renitri
4. okt 2012

@alicek14 asi som v tej istej situacii ako ty a idem ju tiez riesit...
13.10 mi konci 270dni dnp, platim si z maxima a tehu este nie som.. Tak si to idem predlzit a zaroven znizit VZ na minimum...Ty si spravila teraz to iste ?

alicek14
4. okt 2012

@renitri ahoj, ja som bola dnes na SP a dala som len jeden RLFO a normalne na vsetky 3 poistenia som dala min.VZ len den vzniku pri NP som neuviedla ziaden.

janka9900
4. okt 2012

@alicek14 super, ze si sa dobre vybavila a dik, ze si napisala 😉 drzim silnooooo palce, nech je to maximalne jeden mesiac 😉 😵
@renitri alicek je ten isty pripad, co ty 😉

renitri
4. okt 2012

@alicek14 aha...a zaskrtla si zmenu abo prihlasku? a kolko je presne min VZ ? a ona ti povedala ze je to dobre ?

alicek14
4. okt 2012

@renitri tak povedala ze to tak moze byt, proste datum vzniku NP zostane prazdna kolonka a minim. je 339 eur.. tak snad to bude ok .. ja sa tam z tych zien nevyznam, su strasne neprijemne 😒

renitri
4. okt 2012

@alicek14 uz som si zistila na nete ze min VZ je 339,89 a mesacne sa plati 119,45...No zajtra idem zaplatit za september, mozno aj vybavim toto..no hej, su neprijemne, vacsina... potom musim ist na PN a cakat ze sa cim skor podari, lebo platit tolko je uz dost...

anjelik87
4. okt 2012

@janka9900 Ahoj mohla by si aj mne prosim poradit? Si tu este?