Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
10. okt 2012

@olo neboj, bude to dobre, uz to riesili baby 😉 ale ak chces, mozes napisat cez kontaktny formular 😉 http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

olo
10. okt 2012

@janka9900 dakujem

katie.2906
10. okt 2012

@janka9900 Čítala som hore tvoj príspevok o výpočte VZ pri odmenách. To je vážne tak? Ja som si platila DNP VZ 550, lebo som mala v práci cca VZ 600. Ale v decembri 2011 som mala odmeny vo výške 330 Eur. TO znamená, že nakoniec som to DNP platila zbytočne? Ak je to tak ako si písala, tak VZ z DNP by som mala len 100 Eur????? 😠 A to sa ráta potom za celý rok, alebo len v tom mesiaci?
A ak sa materské rátať 65% z VZ tak december sa nebude rátať 65% z 930 E z práce a 65% z VZ z DNP?

janka9900
10. okt 2012

@katie.2906 kedy si sa prihlasila na DNP? v decembri?
z prace sa berie cely uplynuly rok, nie len december.

katie.2906
10. okt 2012

@janka9900 V septembri 2011, ale od 1.januára som sa dala znova. Minulý týždeň mi to zaniklo. Myslím teda, že DNP sa bude rátať z tohto roku, ale plat z 2011, alebo?

janka9900
10. okt 2012

@katie.2906 tak super! 😉 dnp bude z tohto roku a plat z roku 2011 😉

hencidlo
10. okt 2012

@gapa dakujem velmi pekne 😉

sendynka01
10. okt 2012

Ahojte dievcata potrebovala by som poradit co robit dalej. 22.10. mi konci DNP z max. vym. zakladu. Momentalne som na rodickovskej dovolenke, ale ta mi konci az vo februari 2013. Na babatku pracujeme, ak by sa mi do toho 22. nepodarilo otehotniet co je lepsie urobit? Nechat DNP zaniknut zo zakona alebo pokracovat v plateni? Pokial by som mala pokracovat v plateni kolko by som mala mesacne platit, aby som dostala max. materske? Dakujem za odpovede.

nocomment
11. okt 2012

z minima DNP sa dá najak získať max.materské? Prosím o radu

ingrid16
11. okt 2012

Ahojte dievcata a @gapa . Ja by som tiez potrebovala radu. DNPO si platim treti rok. v januari som sa ako vsetky ostatne odhlasila a znova prihlasila. takze mi zo zakona poistenie konci teraz 22.10. som na UP. o babo sa snazime uz pol roka , ale nic. vcera som dostala MS ( 😢 ). keby som teraz otehotnela ,dostavala by som este matersku z DNPO alebo nie? ta 8 mesacna doba plati do nastupu na matersku alebo do dna porodu? poradi mi niekto? dakujem velmi pekne.a prajem pekny den. 🙂

domeli
11. okt 2012

@ingrid16 k dátumu zániku DNP ju potrebné, aby si bola tehotná, 8 mesačná ochranná lehota sa vzťahuje ku dňu nástupu na MD, nie k dňu pôrodu. Môžeš urobiť to, že sa najneskôr k 21.10. prihlásiš na balík poistení aspoň z minima (platí sa 120 eur bez pár centov) a ak by sa zadarilo a nastúpila by si na MD v budúcom roku, rátalo by sa Ti materské z roku 2011 (ak si teraz platíš maximum a potom by si si dala minimum, tak z priemeru, čo by nebolo síce max. materské, ale tiež pekná suma, nakoľko z minima by si platila iba niečo vyše dvoch mesiacov, ak by to bolo napr. do konca roka). Je pravda ale, že otehotnenie sa nedá naplánovať, tak je na Tebe, či do toho ešte zainvestuješ a ak zistíš, že si tehotná, odhlásiš sa a nárok na materské si uplatníš z ochrannej lehoty potom. Ak ho k necháš zaniknúť k tomu 22.10. (teda ak sa nedopoistíš), vzťahuje sa na Teba iba 7 dňová ochranná lehota, počas ktorej môžeš nastúpiť na PN v prípade potreby a získať aspoň máličko späť z peniažkov, ktoré si platila.

ingrid16
11. okt 2012

@domeli dakujem za odpoved. no, teraz neviem, co robit. ci to nechat zaniknut, alebo sa dat este na to nove poistenie. keby som sa dala na to nove, a kedze teraz si platim z maxima , potom by som dajme tomu platila z minima , tak mterska by vysla kolko? nemam v tom prehlad. a co keby som teda otehotnela este tento mesiac? problem je, ze sa to , ak sa podari, aj tak dozviem az v novembri. neviem, co robit. a pri tom som si platila DNPO 3 roky stale z maxima.

gapa
11. okt 2012

@ingrid16
včera bolo 10.10. a ak by si otehotnela do 22.10., tak áno, ale netuším, či by ti dal lekár potvrdenie, že si bola 22.10. tehotná, bo je to tak na hrane. Ono toto asi záleží od lekára, či by dal potvrdenie. Tehotenstvo sa síce ráta od prvého dna posled.menštr. ale skutočne nezačína neskôr, a ako to určí lekár??? neviem.

moon1979
11. okt 2012

@nocomment dá, ak v práci zarobíš zvyšok a po spočítaní VZ z oboch poistení dostaneš max VZ 🙂

ingrid16
11. okt 2012

@gapa a to treba doniest potvrdenie , ze som tehotna pred zanikom poistenia? ja som myslela, ze potvrdenie treba , az ked nastupim na matersku. takze asi uz nic nenarobim. skoda troch rokov platenia. a to som bola na marodke len raz a aj to ani nie mesiac.

domeli
11. okt 2012

@ingrid16 nuž rozhodnúť sa musíš sama. A k otázke, čo si smerovala na gapu - to potvrdenie, že si bola v čase zániku tehotná stačí až pri nárokovaní na materské, ale to nič nemení na tom, že k dátumu zániku je potrebné, aby si bola tehotná - to vystavuje lekár potom spolu so žiadosťou o materské a to nesieš do SP. Kedže píšeš, že včera si dostala MS, 22.10. Ti končí DNP...- na tento mesiac čo sa týka "papierového" otehotnenia by som sa ja nespoliehala (tým papierovým myslím presne to, že aj keď by si ozaj otehotnela, ktovie, či by Ti lekár potvrdil, že otehotnenie nastalo pred tým 22.10.). Miminálne by to chcelo "poistiť" zaplatením ešte jedného mesiaca, aby to potom ozaj zapasovalo do tej 8 mesačnej ochrannej lehoty, ale ako vieme, nedá sa dopredu vedieť, či sa TI peniaze zaplatením ďalšieho mesiaca zúročia alebo či budú vyhodené. Čo sa týka výšky materského v prípade, že by si si tie 2 mesiace i zvyšné dni októbra doplatila z minima, tak nakoľko som v časovej tiesni, presne TI to nevypočítam, ale rátaj to takto: 10 x 750 (keďže 10 mesiacov si si platila z maxima a tam je mesačná dávka materského 750) + 2 x 220 (lebo zhruba 2 mesiace zaplatíš z minima) a delené 12 - výjde Ti materské okolo 650-660 eur/mesiac.

evita8080
11. okt 2012

ahojte neviete mi niekto poradiť? poistenie mi končí 17.10 momentálne som na PN na kontrolu idem až 25.10. Bude mi nemocenské vyplácané aj potom alebo len do 17.?

marianna288
11. okt 2012

Ahojte baby,prosím o radu ktoré máte skúsenosti čo robiť v mojom prípade. Som momentálne už len na rodičovskom a od 30.januára 2012 som znova prihlásená na DNP,to mi končí zo zákona 26.oktobra a kedže bábo nebude chcem isť na PN. ked som volala do SP či môžem isť už na PN povedali mi že áno že som v posledných dvoch rokov splnila podmienku platenia 270 dni.ja som si platila dobrovolné od r.2010 (splnila som 270dni) potom som v r.2011 išla na matersku (vtedy som už teda neplatila a k Januaru 2012 mi to poistenie automaticky zaniklo a ak som chcela dalšie bábo a matersku musela som si to začať platiť odznova.a teraz mi nieje jasné že či mám počkať do 26 oktobra a potom isť na PN alebo už naozaj môžem isť aj teraz a počíta sa mi tam aj nejaké spätné obdobie.Lebo pán mi povedal že ak som znovu prihlásená od januara tak nárok budem mať až toho 26.okt. žeby mi to mohli zamietnuť že tam nieje ešte 270 dni a potom vzápätí že ale ja som tam platila už v roku 2010 tak by som mala mať nárok,no nebol si istý, ja už naozaj neviem. mám v tom veľký chaos lebo jeden mi povie to a druhý to.a kvôli pár dňom by som nerada prišla o možnosť isť na PN.neviem či som to napísala dosť jasne.prosím ak niekto viete poradte mi.ďakujeeeeem

moon1979
11. okt 2012

@marianna288
sleduje sa obdobie posledných 2 rokov, za toto obdobie musíš mať aspon 270 dní poistenia, čo máš, takže čakať nemusíš ... ak si si stále platila z rovnakého VZ tak problém nulový ale ak si si teraz platila z vyššieho ako v minulosti tak by som počkala do 26ho a až 27.10. išla na PN, vtedy sa ti bude počítať z posledného VZ ...

moon1979
11. okt 2012

@evita8080 nemocenské ti bude vyplácané do zániku PN max však 1 rok ...

marianna288
11. okt 2012

@moon1979 ďakujem za správu 🙂 aj v r.2010 som si platila z max.VZ a aj tento rok z maxima.tam sa ale menili sumy.ale to asi nemá stým nič.stále som si platila odkedy som sa prihlásila rovnako

marianna288
11. okt 2012

@moon1979 takže mne by sa teraz ak by som išla skôr ako 26.okt. na pn rátala PN ztoho čo som zaplatila ešte v roku 2010-2011? a po tom 26 z tohto roku čo som platila?

magdalenocka
11. okt 2012

@gapa @janka9900 alebo aj ostatne baby co ste mudrejsie ako ja, prosim o radu.
Momentalne som na rodicovksej dovolenke s dvojrocnym synom, pred materskou som pracovala a pritom si platila DNP z minima,a vysla mi max.materska ktora trvala od 27.8. tych 34 tyzdnov.
potom som platenie prerusila a obnovila opat v januari 2012, platim 15,10 eur,/kedze pracovny pomer mi stale trva/ 270 dni naplnim teraz 18.10.2012, na matersku nastupim koncom januara.
moje otazky:
1.mam platit az do nastupu na matersku v tej istej vyske alebo musim platit uz po novom z minima tych 120 eur alebo nemusim paltit uz nic? tak mi to bolo povedane ked som volala ze po zaniku nemusim uz platit a materska mi z dnp vyjde. Ako to teda je?

2. Dalo by sa dnp vyuzit este aj nejako inak v moj prospech? napr. keby som isla na PN? Kedy by som nan musela nastupit aby to bolo vsetko v poriadku?

3. a ako dho sa da vlaste cerpat z DNP? Je tam urcite nejake obmedzenie, viem ze celych 34.tyzdnov materskej to pokryva ale keby som bola predtym este na PN ako dlho pred matreskou nan mozem nastupit aby mi to potom pokrylo aj celu matersku?

dakujem

studio11
11. okt 2012

Ahojte baby. Mám otázočku. K 1.10. mi skončila materská, už som len na rodičáku. Dnes som stretla kámošku a pýtala sa ma prečo ešte nevyužijem nemocenské, keďže mám splnených 270 dní platenia. K januáru mi to automaticky zaniklo. Ona mi poradila prihlásiť sa na nemocenské v celom balíku po novom na pár dní a potom ísť na PN, keďže mám problémy s chrbticou. Tak by som vraj automaticky mala mať nárok na PN-ku. Máte s tým niekto skúsenosť, je to tak????

moon1979
11. okt 2012

@magdalenocka ak ti PP stále trvá a bude trvať aj do nástupu na dalšiu MD, nesmieš nastúpiť na MD zo skončeného DNP teda v ochrannej lehote, pretože ti zanikne nárok na MD z DNP, takže bud sa poistiš aspon den - dva pred nástupom na MD z balíka, alebo deň pred skončením DNP sa pripoistíš z balíka, aby si mala nepretržité poistenie, potom môžeš čerpať aj PN z DNP a budeš mať PN platenú z VZ, z ktorého si si platila DNP ...
PN môžeš čerpať nepretržite max rok ... ale to ti stačí do nástupu na MD 🙂

moon1979
11. okt 2012

@studio11 nárok by si mala za podmienky, že si obnovíš DNP z celého balíka, avšak nárok by ti vznikol len z minima

moon1979
11. okt 2012

@marianna288 ak nastúpiš na PN po zániku poistenia (odporúčam max do 5 dní po skončení) rátať sa ti bude z roku 2012 ... po zániku poistenia, ak nebudeš mať obnovené alebo nepretržité poistenie máš len 7 dnovú ochrannú lehotu na PN v prípade obyčajnej PN, v prípade napr. tehotenstva ti plynie 8 mesačná OL ...

marianna288
11. okt 2012

@moon1979 tak podľa teba je čo najlepšie?

moon1979
11. okt 2012

@marianna288
ak si chceš byť 100% istá, tak počkaj kým ti vznikne nárok z tohoto aktívneho poistenia (to už máš len pár dní) a ak si neponecháš súvislé poistenie aj naďalej, tak si ustráž ochrannú lehotu 7 dni ... a nárok ti vznikne z maxima ... ak si tam mala prerušenie predtým, môže ti to ovplyvniť PN ... v budúcnosti ak už nebudeš mať aktívne poistenie a budeš chcieť ísť na PN tak den - dva pred nástupom na PN sa musíš prihlásiť na nový balík, avšak nárok ti vznikne už len z minima ...

michaelamia1902
11. okt 2012

@domeli ahoj mám otazocku ak pôjdem na MD v r. 2013 materská sa štandardne ráta z predchádzajúceho roku t.j. 2012 a nie 2011,či?