Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katrin31
14. okt 2012

@zlatat no oni to ale fakt nevedia..ja tam mam dve zname a povedali mi to..ze oni nevedia ako to vlastne je..ja som vedela viac..tak preco nespravia nejake skolenie?

zlatat
14. okt 2012

@katrin31 to nechápem ani ja - moja mamka bola mzdárka a akonáhle sa udiala nejaká väčšia zmena v zákonoch, hneď ju posielali na rôzne školenia ohľadom tých zákonov - úrečo toto nerobia aj pre paracovníkov soc. poisťovne? Veď to nie je sranda 😖

katrin31
14. okt 2012

@zlatat moja kamoska sa prihlasovala na ten balik uz v juli, a bola vraj druha co si to davala..tak nevedeli k tomu vobec nic.musela si volat do ba..

zlatat
14. okt 2012

@katrin31 úžasné ... a tiež zaškrtla "prihlásenie"? Alebo "zmena" ? Predpokladám, že to chcela mať ako nepretržité poistenie

katrin31
14. okt 2012

@zlatat neviem si spomenut..teraz som uz aj ja na pochybach co som zaskrtla..ale hadam to bude dobre, som sa jej niekolkokrat pytala ze ci to bude ako nepretrzite.povedala ze ano..

zlatat
14. okt 2012

@katrin31 aj ja som sa pýtala, či to bude nepretržité a povedala, že áno, ale nejak extra presvedčivo nevyzerala ... tak dúfam, že to je OK a budem to mať nepretržité.
Inak som čítala tie čláínky, čo tu jedna z vás pridala a tam všade píšu o prihlásení sa na "nové" poistenie, nikde nepíšu o zmene

domeli
14. okt 2012

@zlatat úplne najdôležitejšie pre nepretržitosť je prihlásenie pred ukončením DNP - teda najneskôr na ten 269. deň (hoci niekde na pobočkách tvrdia, že aj na 270. stačí). To prizvukujú všade. Takže snáď budú brať aj prihlásenie aj zmenu ako pokračovanie, ak to bude v tomto limite.

sendynka01
14. okt 2012

@moon1979 mala som zo sebou syna, a ten vymyslal tak som ani nevedela koho mam skor riesit..Keby tam maly nebol povedala by som jej svoje. Zobrala som si len papier, ze to doma vyplnim, lebo ked som sa jej pytala aku sumu mam napisat z mimina tak mi povedala, ze taku aku chcem ja, ze odkial ma ona vedit kolko si mozem dovolit platit..Tak som jej povedala, ze bodaj by v zivote stretala co najviac takych "ochotnych" ludi ako je ona sama a isla som prec..

katrin31
14. okt 2012

@zlatat mne sa zda ze som dala prihlaska..a podla mna to tak ma aj byt..lebo sa prihlasujes na nove poistenie, nerobis zmenu uz existujucom

zlatat
14. okt 2012

@katrin31 tiež to tak chápem - nerobím zmenu, ale sa prihlasujem na balík, čo je nové poistenie ... júj ale vedia človeka riadne domotať a zneistiť, že? 😒
@sendynka01 dobrá krava 😠 😠 U nás v pobočke majú na pulte takú tabuľku s poistným pre maximum aj minimum ... teda je tam uvedený max VZ aj koľko sa bude platiť poistné a to isté pre minimum - tak aspoň niečo

ivet55
14. okt 2012

Baby, ja ked som si zmenila poistenie, tak som si to študovla a a akákolvek zmena v DNP akoby tú starú zmluvu rušila a založila si nové poistenie ale stým že stále sa ti to staré poistenie ráta do tých 270 dní ktoré musia byť splnené pre plnenie z DNP ale to nové DNP musí trvať minimálne 26 týždňov aby sa dalo z neho čerpať. Ja som išla na PN po tých 26 týždňoch a PN mi pekne plynie aj z DNP.

maj_ka5
14. okt 2012

tiez som sa prihlasovala na balik a dala som prihlasku na tie 2 poistenia - dochodkove a poistenie v nezamestnanosti,

moon1979
14. okt 2012

@sendynka01 fuuuu len to čítam a dviha ma zo stoličky ... ale verím, ked je človek s dieťaťom moc toho nevybavi, len zhrabne papiere a kašle na všetko ... ale keby sa toto mne stalo a som bez dieťaťa, pani by si toto za klobúk nedala ... kurnik šopa a za toto platíme štátnych úradníkov 😠

zlatat
14. okt 2012

@ivet55 ale toto je podľa mňa iná situácia - lebo je to prechod zo starého systému na nové -podobne ako to bolo vo februári ... vtedy sa to tiež tak bralo, že keď sa prihlásili na balíček deň pred ukončením DNPO ( ktoré končilo zo zákona ), tak sa im to nové bralo ako nepretržité poistenie - veď to vtedy aj Miháľ tak radil - ak si dobre pamätám. Teraz nám tiež končí DNPO zo zákona - nie preto, že by sme to my samé chceli, je to proti našej vôli.
Takže teraz nebudeme mať potrebných tých 26 týždňov ...

Opravte ma kočky, ak sa mýlim

katrin31
14. okt 2012

@zlatat ja tam zajtra idem, tak sa na to spytam...dobre? a napisem ti

zlatat
14. okt 2012

@katrin31 ďakujem veľmi pekne 🙂

janka9900
14. okt 2012

@zlatat nebude potrebnych 26 tyzdnov 😉 inak v RLFO sa ma zaskrtnut prihlaska, nie zmena. snad ti to uznaju aj tak, ked ti to kazala teta takto zasrtnut, dolezite, ze sa poistenia sa prekryvaju 😉

csokasi
14. okt 2012

Ahojte Kočky, poprosila by osm Vas o radu. Chcel a by som si začať platiť dobrovoľné poistenie,ale neviem koľko si mam aby som dostavala maximalne možnu matersku. Zarábam v primere 750€. Dik za radu ...

ginepra
14. okt 2012

Prosím vás, keď sa mi teraz automaticky ukončí DNP, budem môcť potom mať ešte OČR na deti, či už nie? Ďakujem... Niekto tu písal, že ak sa hodím na balíček z minima pri prvom dni a pri poslednom odhlásim, tek áno... Je to tak? Dokedy - pokiaľ bude splnená podmienka 270 dní/2 roky? Ďakujem za radu

zlatat
15. okt 2012

@katrin31 @domeli @ivet55 kočky prišla mi odpoveď z poradne sociálnej poisťovne - ohľadom toho, čo sme tu včera riešili - teda čo zaškrtnúť, či " zmena" alebo "prihlásenie"

" Ak sa do nadobudnutia 270. dňa od posledného prihlásenia na dobrovoľné nemocenské poistenie, napr. 269. deň dopoistíte na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti, nedôjde k prerušeniu nemocenského poistenia. Z uvedeného vyplýva , že ak ste sa dopoistili na dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti nemocenské poistenie Vám pokračuje nepretržite naďalej."

čiže, tým, že sme zaškrtli "prihláška" sme podľa toho urobili dobre a budeme mať NP ako nepretržité.

zlatat
15. okt 2012

@csokasi doteraz si si neplatila nič?
Podľa mňa ak si zamestnaná, tak ti stačí platiť z rozdielu max.VZ a tvojej hrubej mzdy
Ale to mi musí potvrdiť @gapa ... neviem, či som ti to dobre poradila

palculienka2011
15. okt 2012

caute baby, len tak narychlo, dufam, ze sa tu najde znala dusa, od dnes som na PNke, gynda mi dala listok k obvodnej, ktora ma vypise, ale citam daco, ze ked som si platila DNP, budem mat narok na vyssiu PNku, ale mam si od obvodnej pytat dve PNky, jednu pre zamestnavatela a jednu do socialky...to akoze nech mi dvakrat vypise po tie tri tlaciva? Tot cele ci este nieco speci? Dakujem

domeli
15. okt 2012

@palculienka2011 áno, PN TI musí vypísať 2x - jedno pre zamestnávateľa a jedno pre SP kvôli DNP.

domeli
15. okt 2012

@ginepra áno, je to tak. Po skončení môžeš ísť ešte na PN či OČR ešte v 7 dňovej ochrannej lehote. A ak by bolo potrebné neskôr, tak sa deň pred PN či OČR (alebo aj presne v deň vzniku OČR by malo stačiť, ale to si radšej over) prihlásiš na balík z minima a dňom konca PN či OČR odhlásiš a získaš tak dávku z minima. Môžeš to tak robiť podľa potreby, kým budeš stále v tej lehote, že máš splnených 270 dní poistenia za posledné dva roky dozadu, hoci prerušovane (resp. kým nezmenia zákon).

ginepra
15. okt 2012

@domeli Ďakujem krásne za odpoveď 🙂

saaskia
15. okt 2012

Baby a ked sa 269. den prihlasim na tie ostatne a dovtedy som platila z maxima a teraz vlastne v tej prihlaske dam vsetky poist. z minima tak sa nebude pocitat zase tych 26 t kedze zmenim vz?
Dakujem za odpoved

sendynka01
15. okt 2012

@izabela11
@domeli Dievcata dakujem pekne za odpoved. Ste zlate 🙂 Rozhodla som sa, ze budem pokracovat z minima a ak by sa nahodou do konca roka podarilo tak to pojdem zrusit. Cize to znamena ze do RLFO pri bode 11. uvediem datum vzniku len pri DP a PnV 21.10. a vymeriavaci zaklad ak ho teda menim na minimum vyplnim pri NP, DPaRFS a PnV...pri kazdom teda napisem sumu z minima 339,89 EUR. Pochopila som to spravne? Inak tu OCR si mozem uplatnit az ked mam splnenych tych 270 dni? To znamena, ze kedykolvek od 22.10. do doby pokial si budem platit DNP? Ak ho zrusim potom uz nie? Som cez vikend o tom vselico pocitala, lebo som nevedela, ze aj zena na RD si moze uplatnit OCR z DNP.

sendynka01
15. okt 2012

@saaskia precitaj si co mi napisala domeli na strane 1190, tam je to vsetko rozpisane 🙂

kikusik88
15. okt 2012

@gapa ahoj moja ked som odovzdala papiere na socialku 3.10 kedy mozem cakat nejaky vymer ? zamestnavatel to asi posiela az po 10 dnoch vsak?

katkaapetko
15. okt 2012

Ahojte 🙂 ak sa prihlasim na novy balik teda moje poistenie bude nepretrzite a zistim ze som tehotna napriklad v decembri,tak ako sa postupuje potom?mozem sa odhlasit alb musim platit poistenie stale az na nastup na matersku?alb je moznost ist na Pn(vtedy sa neplati ze?) a hned z Pn na matersku?dakujeem 🙂