Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ercsikek
24. okt 2012

@domeli

@janka9900
Ďakujem vám veľmi pekne ešte raz za rady,veľmi ste mi pomohli,bola som na soc. a ona mi napísala od 27.10 a povedala som jej nech mi to prepíše na 25.10.a k NP nech mi nepíše žiaden dátum,a ona na to že to tak nemôže byť,že mi to aj tak neuznajú,prepísala mi a dopísala,že k NP si klientka nežiada dátum a k poslednej kolónke PvN mi tiež nič nedala,ani dátum ani VZ ,lebo že vraj tam sa nemôže nič dať a dopísala aj moje číslo nech to potom riešia so mnou.
Dala som si len min.VZ,lebo neviem dokedy viem natiahnuť PN a keď dovtedy neotehotniem tak 405 eur si nemôžem dovoliť.

ercsikek
24. okt 2012

@domeli
@janka9900
a ešte čerešnička na koniec,povedala som jej že chcem kópiu a ona že si to mám prepísať sama a počas celej našej debaty telefonovala s nejakým kamošom,takže som sa ani nevedela dostať k slovu a spýtať sa na čokoľvek

janka9900
24. okt 2012

@ercsikek 😨 ahoj, to na koho si zasa natrafila? 🤐 pri PvN musi byt aj VZ aj datum, no snad im to dojde, pripadne ti zavolaju. neuveritelne, aki ludia robia na sp 😒 ... ja byt tebou, asi by som zbehla este v piatok, ci uz to je nahodene v systeme a je to vsetko v poriadku 😅 snad nenatrafis na tu istu tetu 😒

janka9900
24. okt 2012

@izabela11 ahoj, si PN, ci by si to poistenie mala platit? vsetky poistenia mozu byt z 1153,5€, ale DP a PvN mozu byt aj vyssie, no nemusia... ak by to nemali nahodene v systeme, tak by ti to snad umoznili zmenit, ale ak to je nahodene, tak asi nie 😒 ... skus sa tam ist spytat 😉

janka9900
24. okt 2012

@nizoe ahoj, DNP si neplatila pred januarom, ani nemas ziadne ukoncene nem. poistenie v poslednych dvoch rokoch? ak nie, tak budes mat narok na PN od 26.10., ale budes musiet staru PN ukoncit a zacat novu, najlepsie s inou diagnozou a u ineho doktora. cerpas teraz PN zo zamestnania?

gapa
24. okt 2012

@karinkaeich
známa prišla od lekára a za nou o pol hodiny aj kontrola (boli u lekára a odtial išli na kontrol)

nizoe
24. okt 2012

@janka9900 pred januárom 2012 som nemala iné ukončené DNP, ktoré by trvalo 270 dní. PN čerpám momentálne zo zamestnania, no neviem ako by som to vyriešila, nemám si odkiaľ vybaviť inú PN, som na rizikovom. Keď dám od toho istého lekára s inou diagnózou tak to neprejde ?

janka9900
24. okt 2012

@nizoe ani take dnp, co trvalo aspon mesiac? 🙂 ak nie, nevadi 😉 snad nebudu robit problemy, nemali by 😉 ale daj si novu PN s novou diagnozou 😉 vypise ti dve PN-ky- jednu pre zamestnavatela, druhu pre soc. poistovnu....
mohli by robit problem, keby si mala doteraz min. PN z DNP a prerusila kvoli tomu, ze uz budes mat narok na PN zo skutocneho VZ... (to len tak mimochodom 😉 )
a inak sa mozes prihlasit na balik, neplati sa pocas PN a MD, staci ho zrusit az poslednym dnom poberania MD. mozno sa ti dni poistenia zidu do buducnosti 😉 ...

nizoe
24. okt 2012

@janka9900 No také čo trvalo mesiac som mala ku koncu roka 2011, približne dva mesiace asi 🙂 potom som zrušila a prihlásila znova na konci januára. A môže lekár len tak vypísať novú PN bez toho aby som šla do práce? Len zmení diagnózu? A kedy sa mám prihlásiť na balík ? Teraz keď mi bude končiť týchto 270 dní ? Inak ja som si tento mesiac zaplatila normálne DNP aj keď som PN 🙂 poviem ti pravdu, ja som z toho úplne mimo :D

domeli
24. okt 2012

@ercsikek a Ty si si to nevypisovala sama? Ak by si si to sama vypísala v 2 rukopisoch,
mohla si sa tomu vyhnúť. Príp. sa odvolať na to, že takto Ti to povedali na ústredí - ja to mám takto čierne na bielom od nich, lebo som mala podobný problém... Ja by som tam predsa len šla hoci aj zajtra (ak Ťa pustia mimo úradných hodín), lebo ak Ti to dajú od 27.10., tak Ti to nebude rátané ako nepretržité. Alebo ozaj hneď v piatok zrána a pýtala sa, či je to ozaj tak, ako to máš Ty vo svojom poznačené - tam si môžeš ten VZ a dátum poprípade aj dopísať, keď už to máš opečiatkované.

janka9900
24. okt 2012

@nizoe ked si mala koncom roka 2011 poistenie trvajuce dva mesiace, tak 1.10. si uz splnala podmienku 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch. takze by si nemusela prerusovat PN, ale poziadat doktora, aby ti vypisal PN aj pre DNP s tym istym datumom, ako mas PN zo zamestnania a dostanes za oktober PN z DNP aj zo zamestnania 😉 ... ze je to tak @moon1979 @domeli ? 🙂
....a potom poziadaj o preplatok, ktory ti vznikol za oktober, ked si zan uz zaplatila 😉

nizoe
24. okt 2012

@nemusí to byť nepretržite 270 dní ? ach jaj, no ja som aj VŠ vyštudovala, ale táto problematika je nad moje chápanie, vo všetkom je nejaký háčik, čomu človek ani nerozumie :D tak mi prosím dievčatá dajte vedieť @moon1979, @domeli, @janka9900, či je to tak, že môžem požiadať ešte o PN aj z DNP keď som koncom minulého roka platila, zrušila a znova sa prihlásila a teraz mi končí 270 dní. Ak áno, hneď zajtra si to pôjdem vybaviť 🙂 ďakujem vám veľmi pekne.

janka9900
24. okt 2012

@nizoe musi byt 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch, ale staci 26 tyzdnov nepretrziteho platenia, kym ziadas o PN, teda si to mala splenene uz niekedy koncom jula 😉
kedysi som tu citala, ze niekto takto spatne vybavoval PN, malo by to byt mozne.
ak chces mat 100% istotu a neprehnat sa na socialku, napis cez kontaktny formular na stranke soc poistovne, formulare... 😉

domeli
24. okt 2012

@nizoe janka9900 - neviem, vychytávky u zamestnaných nie sú moja parketa. Skúsme gapa - už len ona ostáva. Príp. si napísať cez kontaktný formulár na ústredie SP alebo tam aspoň zavolať a pýtať sa.
@gapa nájdeš si chvíľku? My toto s určitosťou nevieme.

tanjja
24. okt 2012

@domeli ahoj . Som nezamestnana, Dnp po starom mi konci 26.10. Som teraz na pn, a ešte pár mesiacov budem, tehotná už nie som :( ale budeme sa dalej snažiť. Momentalne som prihlasena z maxima. Ak otehotniem znova, budem určite hneď PN. Prihlasku mam už vypisanu a zajtra ju posielam, len neviem sa rozhodnúť aký v mojom prípade zvoliť VZ. A keď som na pn, z nového balíka nebudem platit za NP ale co ta cast za dôchodkové a PvN ? Aby sa nestalo,ak sa rozhodnem pre max.,že budem musieť tuto cast platiť aj počas pn. A este - prihlasku poslat na ustredie ci na pobocku? Diky moc 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanjja
25. okt 2012

@evamarek77 na každé dieťa raz za mesiac 🙂 alebo aj viac, ale musí byt iná diagnoza 🙂

domeli
25. okt 2012

@tanjja počas PN sa neplatí nič, pokiaľ viem. Prihlášku je potrebné zaslať na pobočku a čím skôr - podľa môjho názoru najlepšie ešte dnes (prvou triedou), nakoľko dnes je 269.deň.

tanjja
25. okt 2012

@domeli diky. To mám v pláne. A čo s tym VZ? Keď nič nebudem platiť. Je lepšie dať max?

domeli
25. okt 2012

@tanjja no keď vieš, že budeš naďalej PN, tak áno

domeli
25. okt 2012

@evamarek77 Dr. Ťa zavádza - OČR môžeš čerpať podľa nepísaného pravidla: 1 dieťa - 1 OČR - 1 mesiac - 1 diagnóza. Ak by si na to isté chcela čerpať 2 OČR za mesiac, ak by to bolo potrebné, tak Dr. musí dať akurát inú diagnózu. Ale ako píšem, nepísané pravidlo je vyššie. Samozrejme, chorobu Vám neželám, ale z finančného hľadiska to funguje takto - aj každý mesiac na obe deti.

gapa
25. okt 2012

@nizoe
ak si bola dnp koncom roku 2011 ca mesiac až dva teda najmenej 30dní, a nanovo od 30.1.2012 a pn ti začala od 1.10.2012, teda cca 245dní máš z trvajúceho, tak predpokladám v období 1.10.2010 do 30.9.2012 máš v pohode tých 270dní(ráta sa aj ukončené dnp), ale pre istotu si to prerátaj.
Od lekára, ktorý ta vypísal 1.10.2012 na pn si vyžiadaj ešte jednu pn s tým istým dátumom vzniku pn (nie je problém, nepovažuje sa to za spätné vypísanie, lebo ty už na pn si, jeden papier máš vypísaný, tj. nerobí sa to dodatočne). Ak by mal lekár problém s tým, tak si zavolaj na revízneho lekára, či ako sa to volajú lekári, čo im chodia na kontrolu a povedz svojmu lekárovi, čo si zistila (príp. sa opýtaj, kde má revíz. lekára, že to overíš, resp. či to môže overiť on). Lekárovi povedz, že si si zabudla vyžiadať ešte jednu pn pre dobrov.poistenie.
Potom na druhú pn uved, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia.
Nemusíš žiadne ukončovanie jednej pn a vznik druhej, ked máš splnených 270dní v posledných dvoch rokoch a aj 26týž. od posledného prihlásenia na pn, len nezabudni zaplatiť všetko v splatnosti.

julinkaz
25. okt 2012

ahojte, potrebovala by som poradiť. 25.10. mi končí 270 dní DNP, od 26.10. idem na PN kvôli preeklampsii, platila som si z max., takže by mi mala vyjsť aj max. nemocenské, však? na PN budem až do nástupu na materskú, t.j. do konca januára 2013. som na rodičovskej, ale popri mám aj 18% pracovný úväzok. v decembri resp. v januári by sme mali dostávať v robote odmeny, na ktoré mám samozrejme nárok. chcem sa ale opýtať, môže mi zamestnávateľ dať tú odmenu aj počas PN? sociálna sa o tom dozvie, lebo sa z toho odvádzajú poistné, takže teraz neviem. bola by to riadna hlúposť, ak by som ich nemohla dostať, nie je to malá suma ☹ prosím poraďte mi, či mi to nepobabre PN. zamestnávateľ mi v pohode vydá potvrdenie, že to bola koncoročná odmena za prácu počas roka 2012. Ďakujem pekne.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ercsikek
25. okt 2012

@domeli
ahoj,ona mi prepísala ten dátum na 25.10. a k NP dala s ceruzkou poznámku,že tam si nežiadam dátum,a čo som si prepísala to mi opačiatkovala a podpísala,takže dúfam,že to bude v poriadku

domeli
25. okt 2012

@ercsikek snáď hej, ale za overenie nič nedáš, ak nemáš SP ďaleko.

domeli
25. okt 2012

@evamarek77 ani ja som OČR nevyužívala, hoci bol na to dôvod, lebo mi to prišlo, že veď som na rodičáku, tak načo - tak či tak som doma. No keď som v lekárni zaplatila 30 euro za sirupy na podporu imunity po tom, čo sme ťahali 2-mesačnú šnúru chorôb s malými prestávkami, overila som si, že ak si platím DNP, tak nárok ozaj mám a potom som to už nenechala tak. Ani teraz. Teším sa, že je dcérka zdravá, ale keď ochorie, už idem k lekárke a dávam si vystaviť OČR - na celých 10 dní, ktoré mi preplatia. Inak, moja Dr. nevedela, že na ňu nárok mám, keď poberám RP. Ale tá Tvoja si tú informáciu, že 2x do roka zrejme iba vymyslela, to nebolo o neznalosti, domnievam sa.

domeli
25. okt 2012

@ercsikek najpodstatnejší je ozaj ten dátum - aby prihlásenie bolo najneskôr na ten 269. deň - ak Ti to takto prepísala, tak je to OK. Ten VZ, čo Ti nedopísala ani ďalší dátum - teoreticky by to nemalo robiť problém, lebo VZ musia byť rovnaké pre všetky tri poistenia, takže ak máš tam uvedený aspoň jeden (čo máš), tak je logické, že platí pre všetky. A dátum tiež.

ercsikek
25. okt 2012

@janka9900
ahoj,no mi tu máme tú nevýhodu,že je to len vysunuté pracovisko a že vraj to ona ani nemusí vedieť,ale robí sa že je najmúdrejšia na svete,budem volať na soc. do okresného mesta v piatok,tak dúfam,že to bude v poriadku,lebo ten dátum mi opravila na 25.10. k NP dala poznámku,že si neželám tam dátum a dúfam že to PvN nebude až taká veľká chyba,že by mi to neuznali ☹

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz