Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
29. nov 2012

@slavkav
Ano jeden den sa prihlásiš, na další môžeš ísť na OCR , po OCR na materskú .. nie je problém... ak by si to nemala súvislé, tak to môžeš zrušiť .. teda prihláška , PN, koniec PN, odhláška zo SP ...
a potom prihláška, materská, koniec materská odhláška zo SP...
potom napr. ochorieš tak prihláška , PN, koniec PN alebo ocr a odhláška zo SP.

Ešte istú dobu sa dá to využiť , a každou PN si tú dobu predlžuješ.

slavkav
29. nov 2012

@zalka a teraz mi este povedali, ze sice tu podmienku splnam 270 dni - ale ze som si to neplatila suvisle 26 tyzdnov - teraz pred MD - v tom nie je problem?

zalka
29. nov 2012

@slavkav
Nie nie je, súvislé poistenie 26 týždňov potrebuješ vtedy ak by si bola prihlásená z vyššieho VZ ako je minimum. Ty ale budeš prihlásená z minima takže stále dostaneš minimum.
Ak by si sa prihlásila z vyššieho VZ napr. z 500 eur .. a neuplynie 26 týždnov tak tvoja materská bude z minima, tak či tak .. chápeš?

majka100
30. nov 2012

@gapa Ahoj, no ja ti to napíšem ako laik, od 1.1.2012 mám VZ zo zamestnania 700€, do 26.3.2012 som si platila aj DNP do maxima. 26.3.2012 mi skončilo. Po otehotnení som sa ihneď prihlásila znovu na DNP t.j. od 24.7.2012 z rozdielu mzdy od zamestnávatela, t.j. cca mi to vychádza 160€ mesačne doplácať na DNP. Od 1.10.2012 mi zamestnávateľ zvýšil mzdu na 1 200€. Ja som si myslela že mi za 10-12/2012 krásne vrátia tých 160€ čo tam idem zaplatit. Ale pani na sociálke mi povedala že mi vrátia iba nemocenské a nie celý balík ako si platím. Som z toho nešťastná. Neviem čo mám robiť, mám sa ihneď odhlásiť, aby som zase zbytočne neplatila 160€ za november, december a január? A prídem vlastne o celé DNP od 24.7.2012 čo som zaplatila :(

zalka
30. nov 2012

@majka100
Pani zo sociálky ti dobre povedala, lebo VZ pre dôchodkové poistenie je vyššie ako pre nemocenské. Od januára bude rovnako vysoké.
Ak sa teraz odhlásiš z DNP aby si neplatila tie vysoké odvody tak materskú z DNP ti vyrátajú z minima. Sa Ti divím, že aj pri tak vysokom príjme zo zamestnania si si platila tak vysoké odvody. Stačilo na pár dní sa prihlásiť z minima a vyšlo by ťa to oveľa lacnejšie.
Nepíšeš kedy máš nástup na materskú. Skús ešte toto napísať.

vall1319
30. nov 2012

@janka9900 prosím Ťa, ak to dobre chápem, tak 190€ je z každého poistenia? T.j. z práce 190 + z DNP 190? Ďakujem.

janka9900
30. nov 2012

@vall1319 ano, ak ma narok z oboch poisteni, z oboch dostane po 190€ 😉

majka100
30. nov 2012

@zalka ano veď teraz viem že som spravila chybu, inak od dnes som sa odhlásila z DNP, a pani na sociálke mi povedala že mi vyjde maximu, nástup na MD mám 05.02.2013.

zalka
30. nov 2012

@majka100
no môj názor nevýjde Ti maximálna materská ale skoro maximálna, lebo sa spriemeruje mzda za tie mesiace kedy si mala tuším 700 a potom koniec roka 1200 lebo nebude sa brať z 1200 odvody ale len z 1153,50 e.

Možno trošku vyššiu by si ju mala ak by si sa pred nástupom na materskú prihlásila z VZ 393 eur na DNP, a toto DNP by si zrušila až po materskej, pred nástupom na rodičovskú dovolenku. Toto v budúcnosti využiješ dni poistenia pre prípadnú PN, alebo v kratšom čase aj na druhú materskú.

obcansr
30. nov 2012

Ahojte žienky našla som tento článok viem že to nie je o dnp ale zaujímalo by ma akože to si máme odvody platit samy všetky ? To su riadne svine chcu nás obrat o všetko
Štát od začiatku budúceho roka prestane platiť poistné na zdravotné poistenie za časť svojich poistencov. Pôjde o pracujúcich dôchodcov, študentov, či ženy poberajúce rodičovský príspevok, ktorých ročný vymeriavací základ presiahne 15-násobok sumy životného minima, čo je pre budúci rok 2 918,7 eura. Štát tak už ďalej nebude platiť zdravotné odvody za tých svojich pracujúcich poistencov, ktorých mesačný vymeriavací základ z ich zárobkovej činnosti bude vyšší ako 243,2 eura. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú vo štvrtok schválil parlament. V súčasnosti štát platí poistné na zdravotné poistenie za svojich poistencov aj vtedy, ak tieto osoby majú príjem zo zárobkovej činnosti. Dochádza tak k súbežnému plateniu zdravotných odvodov pracujúcim poistencom štátu aj zároveň aj štátom.

Prosím kto mi vie to vysvetlit budem rada ja mám rodičák predlžený .

poisonblu
30. nov 2012

@obcansr no plati to pre pracujuce mamicky....

annanatalia
1. dec 2012

gapa@ Ahoj prosim ta nevedela by si mi poradit? vcera som sa docitala na nete, ze od noveho roku by si mali mamicky na RD odvadzat za seba zdrav. odvody.Ja neviem co v mojom pripade robit. Od jan. si platim dnp po starom a z maxima,v juni som otehotnela a teraz v oktobri mi DNP koncilo, tak som presla na ten novy balik z maxima, momentalne niesom v prac. pomere, som na RD s druhym dietatom a poberam PN z DNP az do nastupu na matersku t.j. 25.januar 2013. Takze to dnp neplatim.Nevies co to pre mna znamena?Dakujem

lubkasungirl
1. dec 2012

@obcansr chapem to dobre,ze sa len zrusi duplicita,ale pre pracujucu mamicku sa inak nic nemeni???

irmingard
1. dec 2012

Ahojte, tiez by som sa rada poradila - momentalne som PN, som v 17 tt., platila som si DNP od 1.11.2011 - ten novy balik z minima co je tusim 339,89eur. predtym som si platila DNP vo vyske 14,4 e mesacne ale zo zakona mi zaniklo 31.1.2012, podmienku 270 dni som uz mala splnenu. Je nejaka moznost, ze by som mala narok na max matersku?

zalka
1. dec 2012

@irmingard
Hej práca na minimálne 90 dní z maximálneho VZ, tak vtedy materská bude maximálna. A mám pocit, že schválili že sa ráta 90 odpracovaných dní, v zamestnaní takže len tak sa dá zvýšiť materská.

Cez DNP sa dalo zvýšiť len do 6-8 týždňa tehotenstva.
Akurát ak budeš chcieť trošku vyššiu materskú , tak sa prihlás v januári alebo tesne pred materskou na balík lebo od nového roka sa VZ zvýši na 393 a tým pádom aj materská bude vyššia asi o 35 eur vo výške 255 eur. Ak to neurobíš materskú budeš mať 220 e.

magdalenka80
2. dec 2012

Zienky mam na vam otazku..platila som si DNP z maxima, teraz som na PN a od 29.novembra by som mala nastupit na MD. Je mozne nastupit na MD aj neskor, aby sa mi predlzila doba na vyplacanie MD..hmm?nieco take som pocula ale neviem ci je to mozne 😎

irmingard
2. dec 2012

@zalka dakujem pekne za radu...a je mozne sa teraz odhlasit z balika a prihlasit potom v novom roku? a to, ze sa pocita odpracovanych 90 dni viem, len neviem ci ma este teraz niekto zamestna, kedze som po skonceni VS bola 3 mes. nezamestnana a potom som zistila, ze cakam babo 😉 a je nejaky rozdiel v materskej na jedno resp. na dve deti? teda v pripade, ze cakam dvojicky 🙂

macko25
2. dec 2012

Celý rok 2011 som si platila DDP.Od 1.11.2012 som sa dala znovu pripoistiť(už som vedela,že som tehotná)a od 12.11.2012 som PN.Vie mi niekto povedať koľko mám za november zaplatiť?(za cely mesiac som mala platiť 175,75EUR)Ďakujem za odpoveď

moon1979
2. dec 2012

@macko25
175,75/30*11

zabka60
2. dec 2012

Babulky,som nezamestnana od 1.7.2012,vypoved dohodou a od maja 2012 som pn aj s Dnp..este stale som na pn,kto mi za tento cas plati odvody do zdravotky?Mala som tam ist nieco nahlasit? 😕

zalka
2. dec 2012

@irmingard materská pri dvojičkách je dlhšia .. 40 týždňov, a aj rodičovský je vyšší trošku, aj pôrodné sa dostane vyššie..
A hej môžeš sa teraz odhlásiť z balíka. A prihlásiť sa v novom roku .. teraz je min. VZ 339,89 od nového roka bude 393 tj. aj PN z nového VZ aj materská budú vyššie.
A nezabudni aj platiť ak si prihlásená na balík .

zalka
2. dec 2012

@zabka60
No chod na ZP, preukázať že si na PN, a že si poistencom štátu. Toto si daj do poriadku a ináč nič nemusíš nikde.

zalka
2. dec 2012

@magdalenka80
nie nie je nič také, že si predlžiš dobu platenia MD, skôr neskorším dátumom nástupu si ju skrátiš, lebo po pôrode vyplácajú len 28 týždňov MD , ak ide žena neskôr na MD ako má termín nástupu na materskú.

PR. žena ide na materskú 6 týždne pred pôrodom ako určí lekár , porodí ale predčasne o mesiac .. tak pred pôrodom má vyplatenú MD 2 týždne a po pôrode 32 týždne tj. dokopy 34 týždne.

žena ide na materskú menej ako 6 týždne pred pôrodom, napr. 4 týždne pred pôrodom, porodí normálne tak po pôrode jej vyplatia len 28 týždňov materskú tj. dokopy 32 týždnov .. sama sa ukrátila o 2 týždne materskej.

zabka60
2. dec 2012

@zalka 😅 kokso,ved ja som uz pol roka doma,tam ma zdrbu,ako male decko 😔 ..myslis,ze stym bude problem??

zalka
2. dec 2012

@zabka60
Nie neboj sa nebude až taký problém, bola tam síce 8 dnová lehota ale ... len chod čím skôr, aby si náhodou nefasla pokutu z úradu verejného zdravotníctva či akého .. zabudla som presný názov . Daj si to do poriadku.

zabka60
2. dec 2012

@zalka 😕 no ty kokooos,zajtra tam pojdem a treba mi aky papier k tomu??jeezis,no dufam,ze nedostanem pokutu,abo mi nezadru,ze si mam zaplatit davky sama za ten cas ☹ kokos,no to som tomu dala

zalka
2. dec 2012

@zabka60
Ale nepanikar, potrebuješ tam potvrdenie zo SP že Ti vyrátali nemocenské dávky, alebo aj marodný lístok, oni si vypýtajú čo potrebujú. A zaevidujú zmenu vo svojom systéme. Nepanikar.

zabka60
2. dec 2012

@zalka mam papier len co mi poslali,ze odkedy mam narok na Dnp,iny nemam zo Sp,ved uvidim,tak ja zas niesom s tych,co by nechali po sebe hukat 😝

mimus33
3. dec 2012

Caute babenky, ak sa zamestnam vo vlastnej s.r.o od noveho roku, ake budem platit odvody?? Potom mam nadej na vyssiu MD?? A kolko si mam napisat na zmluvu aby to bolo o.k?? Momentalne som na urade a poberam prispevok vo vyske 62,5€. Ci je lepsie sa zamestnat uz tento mesiac aby bola materska vyssia ??

mimus33
3. dec 2012

@mimus33 a este si dat radsej balicek DNP?? z maxima ?? a dat sa na PN?? je to mozne ci radsej az od noveho roku ak sa vystavi zmluva tento mesiac?