Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

karinkaeich
3. dec 2012

kocky, prave mi z prace napisali moj vym.zaklad, ktory uviedli do ziadosti o materske. je o 110 eur vyssi ako som si ja dopocitala do max., kedze mi davali pravdepodobny vz. tym padom som vzdy platila viac. teraz co? sp to bude evidovat ako preplatok alebo mi to znizi matersku? rozhodnutie este nemam. nech viem, na co sa pripravit. dakujem vam

palculienka2011
3. dec 2012

dievcata, ako je mozne, ze aj napriek tomu, ze som si doplacala do maxima, tak mi denny vymeriavaci zaklad stanovili na 18.83e? zatial ide o PNku, ale coskoro ma caka nastup na MD a neviem, kde soudrozi udelali chybu

mariro
3. dec 2012

@karinkaeich platila si teda zhruba o 5€ mesacne viac ako si mala,ale nic ti to neznizi,neboj sa 🙂preplatok ti vratia v dalsom roku

kwatka
3. dec 2012

ahojte
prosím o radu, 10.12.2012 mi končí MD - mala som ju zo zamestnania aj z DNP. Môžem ísť od 11.12.2012 na PN z DNP? čo mi k tomu treba? len potvrdenie od lekára odniesť na soc.poisťovňu? chcela by som to DNP ešte využiť ak sa dá, ďakujem za rady

karinkaeich
3. dec 2012

@mariro Takze sa to zapocita ako preplatok? No vyborne, to som rada. Pockam, kym pride vyrozumenie o materskej a poziadam vratit spat. Dakujem ti

murinko82
4. dec 2012

@zalka ano spravne si to pochopila akurat to neviem tak dobre rozpisat ako ty ale chcem sa opytat ako to je pocas ochrannej lehoty s PN-kou ci sa tam moze ukoncit, vycerpat dovolenka a nastupit potom na matersku ? 🙂 dakujem

karinkaeich
4. dec 2012

prosim vas, kocky, co treba vypisat na socialke, aby za mna platil stat odvody v case materskej? alebo kde vsade sa este hlasit? mate niektora suhrn tychto info a lehoty? dakujem vam

anavi007
4. dec 2012

Baby, prosím poraďte mi, ak nepracujem od 1.7. 2011 a termín pôrodu mám 6.3. 2013, oplatí sa mi platiť DNP, aby som dostávala materskú??? Mám v tom hokej. Pred tým som pracovala 5 rokov nepretržite. Ďakujem.

moon1979
5. dec 2012

@anavi007 nie ...

mimus33
5. dec 2012

caute kocky, buduci rok sa mi crta praca na zmluvu, termin porodu mam koniec maja 2013, ak nastupim do prace musim robit nepretrzite 90 dni aby som si prilepsila k materskej, ci budem moct v pripade ist aj na PN??

anavi007
5. dec 2012

@moon1979 ďakujem

moon1979
5. dec 2012

@mimus33 ak nastupis na matersku v roku 2013 rozhodujúci rok pre výpočet materskej bude rok 2012 ... posudzujú sa spätne 2 roky, musíš mať splnenú podmienku 270 dní NP za posledné dva roky, aby ti vznikol nárok na materskú ...

mimus33
5. dec 2012

@moon1979 platila som si 3 roky DNP , tam mam narok na minimalnu matersku- to mi povedali na SP. Ale xcem si prilepsit k materskej, je tu taka moznost vobec? Lebo pracu mam viac menej istu od januara.

moon1979
5. dec 2012

@mimus33 budeš zamestnaná krátko ... nárok ti vznikne len z poistenia, kde máš splnenú podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky ... takže v tvojom prípade z DNP

mimus33
5. dec 2012

takze sa mi ani neoplati zamestnat??

mimus33
5. dec 2012

a ked do prace nastupim teraz v Decembri? bude sa mi to pocitat?? a aspon mam si nejak sancu prilepsik k MD , cii??

zalka
5. dec 2012

@anavi007
Nie už nestihneš urobiť nič, nezískaš v žiadnom prípade 270 dní poistenia. Po narodení dieťaťa budeš dostávať RP.

Keby si sa ozvala v septembri tak sa ešte čosi dalo urobiť, teraz je už neskoro.

zalka
5. dec 2012

@mimus33
zamestnaj sa ešte v decembri na konci, stačí minimálna mzda ale šéf nech ti dá odmeny do maximálnej mzdy, od januára môžeš mať kludne minimum, a zamestnanie musí trvať minimálne 90 dní .
Ak splníš túto podmienku, tak materská sa Ti bude rátať z VZ za rok 2012 a tam ako som povedala treba mať maximum.
Teda ak sa zamestnáš napríklad 31.12. a výplatu za ten jeden deň budeš mať s odmenou 37,30 eur a tvoje zamestnanie skončí po viac ako 90 dňoch alebo neskončí tak tvoja materská bude maximálna.

mm22
5. dec 2012

@zalka a to poistenie zo zamestnania uz nemusi trvat 270 dni??? staci ked bude trvat len v decembri, resp. bude trvat minimalne 90 dni, ale v tomto roku staci december??

zalka
5. dec 2012

@mm22
@mimus33 písala že si platila DNP, teda má ukončené poistenie. A k zamestnaniu sa jej priráta to ukončené poistenie a tých 270dní bude mať splnené.

mimus33
5. dec 2012

Dakujem velmi pekne Zalka 🙂

mimus33
5. dec 2012

@zalka ok, dik za radu, a este ma zaujima , ze ak by nastal nejaky zdravotny problem, mozem byt na PN a matersku mi v pohode daju ci to musi byt nepretzite robit 90 dni?? a este ak si budem platit balicek DNP(ci to staci ked nastupim na MD??) bude mi stacit z minimy ci maxima ak mi materska skonci a ja by som sla s baby na OCR alebo so sebou a chcela by som maximum PN?

anavi007
5. dec 2012

@zalka ďakujem veľmi pekne, škoda, že som to prepásla, ale len včera som tu čítala o tých balíkoch pripoistenia. Tak snáď nabudúce 🙂

zalka
6. dec 2012

@mimus33
odvody musia byť platené 90 dní do nástupu na materskú. Takže PN by som moc neriešila.

zalka
6. dec 2012

@anavi007
no fakt je mi lúto, škoda ešte v septembri keby si sa poistila a šla na PN tak by si mala nárok aj na platenú PN aj na materskú. škoda.

anavi007
6. dec 2012

@zalka škoda veru, ale už je jedno, ja som toto ani neriešila, lebo som si myslela, že určite by mi nárok na MD nevyšiel. Ale akurát asi predvčerom som tu čítala o tých 7 dňových balíčkoch, tak som myslela, že čo keď... Teraz budem mať teda nárok len na rodičovský, až po pôrode-že? Keď sa bude rodičovský vybavovať, budem musieť ísť aj tak do soc. poisťovne, pre nejaký doklad, ne nepoberám materskú-alebo netreba? Nehnevaj sa, že ťa toľko otravujem, ale naši úradníci tu "sršia" ochotou. 😠

kwatka
6. dec 2012

nikto mi neodpovedal ☹
ešte jedna otázka-snáď mi niekto poradí: ak by som hneď po skončení MD išla na PN, tak rodičovský príspevok počas PN nedostanem?

lucya89
6. dec 2012

@kwatka dnp ti trva ci uz ti skoncilo ? podmienka na pn je 270 dni poistenia v poslednych 2 rokoch .. ak ti dnp uz netrva treba sa v den nastupu na pn prihlasit na cely balika a v ded ukoncenia pn odhlasit.. narok bude len z minima. co sa tyka rodicovskeho normalne dostanes aj rodicovsky pocas pn.

mimus33
6. dec 2012

@zalka OK, takze napr. : realne zacnem pracovat 27,12,2012 a od 30,12. zamarodujem , to uz budem zamestnana a PN by trvala napr.2 alebo 3 mesiace , realne bude mozne aj tak ziskat matersku??
90dni trvania prac.pomeru by sa pocitalo aj pocas PN v hore uvedenom priklade?

kwatka
6. dec 2012

@lucya89 dnp mi trvá,som sa prihlasila pred MD,aby som mala aj ako zamestnanec aj ako dnpo.
takže keď mi 10.12.končí MD, 11.12.pôjdem za dr.vypíše ma na pn a budem dostávať aj pn aj rodičovský? hoci z minima ale aspoň dačo?