Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mm22
10. dec 2012

@zalka okolo 24 eur

janka9900
10. dec 2012

@erika12345 ahoj, ak by si sa prihlasila este tento rok, tak by si nemala narok na max., len na min, pretoze by si nezaplatila ani jeden den (kedze cerpas PN). ak budes v januari max. v 8tt, tak sa prihlas na max. a ak nezmenia zakon, tak by ti stacilo dva dni pred MD ukoncit PN, zaplatit jeden den za balik z max. a materska by bola max.
ak vsak budes v januari viac ako v 8tt., max. matersku nestihnes. ale prihlasit sa mozes aj tak v januari, mala by si narok na matersku cca 260€ 😉

janka9900
10. dec 2012

@mirka_aa ahoj, ak by si nastupila do toho isteho zamestnania, tak by sa pocital januar, februar, december 2012. ak by si nastupila do ineho zamestnania, tak len december... aspon si myslim ;)

mimus33
10. dec 2012

Baby, aj mne skoncilo DNP k 31,1,2012, potom som bola nezamestna a v septembri som otehotnela. Tento tyzden idem na pracovnu zmluvu, na SP mi povedali, ze budem mat narok na min. MD , tak ak budem uz na zmluve , budem potrebovat este nejake dni aby mi materska vznikla ci si este dat buduci rok balicek DNP?? A mozem tou zmluvou aj ziskat lepsiu matersku? Uz mam nejaky hokej v tom....Diki

mirka_aa
10. dec 2012

@janka9900 a ak by som v starom zamestnani ukoncila pracovny pomer,a v zapeti by ma zamestnali v tom istom zamestnani, tiez by sa mi ratal len ten december?

janka9900
10. dec 2012

@mirka_aa 😕 no to neviem. @zalka skusis sa kuknut na mirkin pripad? 😉

obcansr
10. dec 2012

ahojte baby chcela by som sa opýtat ak by ste mi vedeli niektorá poradit...... platím dnp od roku 2010 od septembra to som od 1.2. 2012 som prešla na nový balík ale z minima platím. Kedže ešte tento rok mám pn platené z max. budúci rok už nie tak by som chcela ukončit dnp. Idem ešte na pn neviem kolko ma dr. nechá ale aspon 2 mes ma asi nechá. to by bolo do februára 2013. Potom by som to zrušila. ale rada by som vedela keby som chcela ist na materskú ale až v roku 2014 tohoto asi nie tak dokedy by som musela ist aby sa mi počítalo tých 270 dní? Viete mi to niektorá povedat? Viem že by som musela platit balík aby som mala max mat, ale mna zaujíma tých 270 dní. Neviem či ste ma pochopili. díky za odpoved

annanatalia
10. dec 2012

@janka9900 CH cela by som sa taopytat ci nevies ako to je s prispevkom na dieta , je to asi nieco cez 600eur, ja cakam tretie dieta, doteraz sa to vyplacalo na tri deti, ale manzelovi povedala kolegyna v praci ,ze ho nedostaneme lebo ked porodim , tak druha dcera nebude mat este tri roky, TAk neviem .Viem ze tam bola podmienka ze dietatko sa musi dozit 28 dni. ahoj

vierka987
10. dec 2012

@janka9900 ahoj Janka..,prosim ta,som zamestnana na polovicny uvazok.mam na narok na celodenne osetrenie?myslim,ze ci mi podla zakonnika prace,musi uznat moj sef celodennu pn...,a na kolko dni mam narok?dakujem krasne

eunomia
10. dec 2012

Pocula som o nejakych zmenach ohladne druhej materskej na ktoru nastupite pocas rodicovskej v roku 2013. Nieco take, ze by nemala byt pocitana z predchadzajucej hrubej mzdy,ale ze z minima. Viete niekto nieco o tom?Ja som to pocula,od kamaratky a neviem co je na tom pravdy.

kukucg
11. dec 2012

Ahojte mam otazocku, DNP mi skoncilo v oktobri, na matersku nastupujem 8.1.2013 v ochrannej lehote, vcera som dostala papier od dr, no dala ma aj na PN. Viete mi povedat kedy mam ukoncit PN? Den pred nastupom na MD bude ok? A mohla by som im to vsetko naraz odniest tam?

domeli
11. dec 2012

@kukucg ukončenie PN deň pred nástupom na MD je v pohode. A myslím, že aj naraz to tam môžeš zaniesť. Len na konci mesiaca ešte potrebuješ prechodku k PN, či ako sa to volá a to by tam mali mať tuším ozaj k 31.12. (alebo do 3 dní? ozaj toto neviem).

domeli
11. dec 2012

@annanatalia nie som síce janka, ale pozri si toto: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat... - kolegyňa to splietla, no dobre, že si sa opýtala, pretože v prípade, že Ti vznikne nárok aj na materské, tak práve preto, že dcérka ku dňu Tvojho ďalšieho pôrodu nebude mať ešte 3 roky, môžeš si požiadať aj o príspevok na starostlivosť o dieťa - o ňom sa píše tu na MK v téme Záhadný jednorázový príspevok (patrí Ti za mesiace od narodenia mladšieho dieťaťa do 6 týždňov jeho veku a je vo výške cca 40 eur, ak nenavštevuje dcérka MŠ. Ak áno, tak až do výšky 230 eur - veď si to tam celé pozri.

dejna20
11. dec 2012

@domeli dakujem za radu na str.1236
este sa chcem spytat. spominala si, ze je dolezite kvoli materskej aby mi bola priznana aj s DNP nastupit presne 6t. pred terminom porodu, co je v knizke.
ak mam termin napr. v nedelu. tak nastupujem na matersku 6t.pred v nedelu alebo v sobotu? 🙂)

domeli
11. dec 2012

@dejna20 ak PTP je v nedeľu, tak aj nástup na MD je v nedeľu

kukucg
11. dec 2012

@domeli Vdaka za info 😉 a prosim ta ta prechodka je co?? 😅

pa_mi
11. dec 2012

@janka9900 @domeli ahojte kocky. potrebovala by som radu ohladom DNP. som zivnostnik (teda slobodne povolanie, ale to je v podstate to iste 🙂 ) a bola som DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Toto sa mi skoncilo okolo 22.10. 2012. A teraz neviem co mam robit. Samozrejme ze otehotniet som nestihla. Ale dufam ze sa to coskoro podari a teda matersku by mi mali pocitat z tohto roka (predpokladam ze narok mi vznikne buduci rok). Mam sa znova prihlasit? Len uz sa da len ten balik a to je na maximum teda riadna palka. Alebo sa mam na to vykaslat a snazit sa mat co najvacsie danove priznanie za tento rok (ktore sa bude podavat v marci bud. roku?) Ci co mam robit? Lebo teraz som mala uplne minimalne. Vobec neviem z coho sa materska v takychto pripadoch ako ja pocita. A to ma porazi ak nebudem dostavat nic....
Alebo sa mam v pripade ak budem vediet ze idem na matersku mam niekde zamestnat na par mesiacov?
Snazim sa to nastudovat sama zo zakonov, ale priznam sa, toto je nad moje sily teda, tieto PSZ.
Prosim radu, dakovala krasne

janka9900
11. dec 2012

@annanatalia ahoj, podmienka je ako pises- aby sa dozilo 28 tyzdnov a narok je na tri deti, tak by si ho mala dostat 😉 neviem o tom, ze by sa nieco menilo. inak kukni aj na ten link, co ti pisala domeli 😉

domeli
11. dec 2012

@kukucg nuž to je také tlačivko, čo Ti dá pani sestrička ku koncu mesiaca, ktoré musíš odniesť do SP. Robí sa to vždy tak, aj keď PN ďalší a ďalší mesaic. Oni to musia mať na SP ku každému ukončenému mesiacu, lebo PN spracúvavajú mesačne. Keď povieš sestričke, že potrebuješ prechodku pre SP, isto bude vedieť, čo chceš 🙂

kukucg
11. dec 2012

@domeli Ok 😉 tak poviem 🙂 vdaka

janka9900
11. dec 2012

@vierka987 ahoj, v tomto sa nevyznam, neviem, ci ti musi uznat celodenne osetrenie, ale myslim si, ze je jedno, ci robis na plny, ci polovicny uvazok, mala by si mat ospravedlneny cely den. v nejakej firme staci razitko od jedneho lekara, niekde od dvoch, aby uznali cely den. celodenne osetrenia by nemali byt limitovane- ked potrebujes ist k dr., tak by ta mali ospravedlnit.... a co sa tyka PN- ta moze byt max. 52 tyzdnov.
.... mozno sa tu najde niekto, kto ti bude vediet lepsie odpovedat 😉

domeli
11. dec 2012

@pa_mi nuž daňové veci, SZČO a iné takéto vychytávky - v tom sa teda neorientujem. Isto ale viem, že ak by si aj šla ma MD budúci rok (čo Ti želám), nakoľko Ti poistenie skončilo, nebude sa brať ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského tento rok- t.j. 2012, ale až obdobie od ďalšieho prihlásenia. Stále platí podmienka, že nárok na materské (či iné dávky z DNP) je možné získať až potom, čo poistenkyňa má 270 dní poistenia za posledné 2 roky spätne od vzniknutej udalosti. A musí byť prihlásená v čase žiadania o dávku na poistenie.
Čo sa týka teda rady, čo robiť: tak špekulatívna praktika znie: prihlásiť sa hneď po tom, ako zistíš, že si tehotná (max. do 8. tt., ale radšej aj skôr) opäť na poistenie z max. VZ, zaplatiť min. 1 deň a potom byť PN až do nástupu na MD - vtedy Ti výjde max. materské, ak porodíš po 26 týždňoch od opätovného prihlásenia (PN bude prvých 26 týždňov vyplácaná z minima).
Ďalšie riešenie: prihlásiť sa min. deň pred nástupom na MD z min. VZ a získať tak aspoň minimálne materské. Všetko je ale podmienené splnením tých 270 dní za posledné 2 roky, ako som uviedla vyššie. A tiež: toto platí teraz - podľa terajších zákonov, čiže treba aj sledovať zákony, či sa niečo nepomení, nesprísni.

pa_mi
11. dec 2012

@domeli dakujem za radu. podmienku 270 dni za posladne dva roky mam splnenu 🙂

janka9900
11. dec 2012

@obcansr ahoj, aby sa ti ratalo 270 dni, tak by si mala nastupit na matersku priblizne do roku a troch mesiacov od skoncenia poistenia. ak ukoncis balik vo februari 2013, tak na MD by si mala ist priblizne v maji 2014. (a ako pises, budes musiet byt prihlasena na balik 26 tyzdnov pred nastupom na matersku 😉 )

domeli
11. dec 2012

@pa_mi viem, že máš. Ja Ti to píšem len preto, že ak by si budúci rok otehotnela (čo Ti zo srdiečka prajem), ešte to bude v pohode, keď sa bude skúmať obdobie spätne dozadu. Ale Ak by to bolo neskôr, tak vtedy na to treba pamätať. Ak nastúpiš zhruba do roka a štvrť na MD, tak to výjde. Neskôr, už nie (aspoň tak nejak to tu holky prerátavali).

janka9900
11. dec 2012

@pa_mi ahoj, ja ti tiez mozem poradit iba to, co domeli. neviem, ako je to u zivnostnikov. z akeho VZ si platila povinne nemocenske poistenie? s dobrovolnym je to tak, ako pise domeli. nezabudni na to, ze poistenie z max. musi trvat 26 tyzdnov pred nastupom na matersku a v poslednych dvoch rokoch musis splnat 270 dni, inak max. materska nevznikne. ked mas tento rok poistenie ukoncene, je jedno, ci si ho platila z minima, ci z maxima 😒

vierka987
11. dec 2012

@janka9900 ahoj janka..,prosim ta co mam robit,ak chcem mat co najvyssie nemocenske?prip.matersku?,nie je tam nejaka diera?,v tom celom systeme..,do januara pracujem,potom som nezamestnana,ale chcem sa vypisat na pn aspon na par mesiacov pocas,kt.by som chcela otehotniet...,niekedy nieco take bolo,ze predpokladanyx prijem,ak by na par dni pred marodkou zamestznal kamarat na max..,neviem,som uplny laik,co sa tyka urad.zalezitosti..,dakujem pekne

annanatalia
11. dec 2012

@janka9900 dakujem

annanatalia
11. dec 2012

@domeli dakujem

janka9900
11. dec 2012

@vierka987 ahoj, dnp si mala niekedy?
nesledujem moc zakon ohladom noveho zamestnania, ale malo by to byt tak, ze aby si mala narok z noveho zamestnania, muselo by zamestnanie trvat 90 dni a nemohla by si byt PN, pocas tych 90 dni. ak by zamestnanie trvalo menej ako 90 dni a ty by si isla na matersku na buduci rok, bola by ratana z hrubej mzdy z tohto roka- teda zo stareho zamestnania. uz neplati to, co kedysi, ze stacilo par dni z max. VZ..... ak to tak nie je, snad ma niekto opravi 😉