Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
11. dec 2012

@rianka7
na porade som to postrehla nedám ruku do ohňa za túto info.

zalka
11. dec 2012

@mm22 no 24e si platila ja sa pýtam na VZ, to si nepamätáš na koľko si sa prihlasovala. Nejdem to rátať ale ja som platila 22e mesačne a VZ som mala 500 eur .. takže ak si aj ty tak mala , tak materskú budeš mať 325 eur.

zalka
11. dec 2012

@mirka_aa Ak skončíš PP u zamestnávateľa teraz, napr. v piatok a v pondelok alebo na konci mesiaca ideálne 31.12. ťa príjme späť do zamestnania, a dá Ti základnú mzdu akú máš teraz, a nejakú odmenu.. už som to tu písala kdesi že cca výplata za ten jeden den by mala byť cca 37 eur -40 eur , a od januára do marca nepôjdeš na PN... a budeš dostávať svoj normálny plat ako máš i teraz , tak materská sa Ti bude rátať z 31.12.2012, teda z maxima.
Ak by si šla medzitým na PN, a nenazbieraš 90 dní poistenia, tak sa Ti materská bude vypočítavať zo zamestnania, kt. máš teraz.

zalka
11. dec 2012

@vierka987
No také diery nie sú, nepíšeš ako dlho si zamestnaná. Ak tvoje zamestnanie bude k januáru trvať viac ako 270 dní, tak skús v deň skončenia PP sa prihlásiť na DNP z minima 393 eur.
Napr. PP ti končí 31.1.2013, tak 31.1.2012 sa prihlás na DNP, 1.2.13 sa chod zaevidovať na UP, a 2.2.13 chod na PN, PN si daj vypísať 2x ... jednu zo zamestnania a jednu z DNP ... a kedže neviem 100% že toto funguje, tak sa pre istotu 3.2.13 odhlás z balíka DNP, budeš poistená 4 dni a za tie zaplatíš cca 18 eur.

Ak to čo píšem výjde tak tvoja PN bude vyššia o 216 eur.

A čo sa týka materskej, tak kamarát by ťa musel zamestnať na 90 dní , musel by 90dní platiť odvody za teba až potom by vznikol nárok na maximálnu materskú. Počas tých 90dní nesmieš byť na PN. A detto to o 90dnoch sa týka aj prípadnej PN.

Už neexistuje 1deň byť prihlásený z maxima a poberať maximálnu PN alebo materskú, teraz si to treba zaplatiť všetko.
.

mirka_aa
12. dec 2012

@zalka no presne na to som myslela ze to tak spravim,len som sa chcela uistit ze sa to da 🙂 dakujem 🙂

zalka
12. dec 2012

@mirka_aa nie je začo 🙂 pekný deň

mm22
12. dec 2012

@zalka no ano, presne tak, lebo v podstate z dalsich nejakych 500-600 som mala platene zo zamestnania, len som nevedela, ze mi skonci :( a do toho VZ sa mi ten prijem za tie 4 mesiace tohto roka uz nebude pocitat?

obcansr
12. dec 2012

@janka9900 ahoj díky za odpoved 🙂)

vierka987
12. dec 2012

@zalka dakujem krasne..,pracujem 5 rokov..,do septembra som mala plat 730eur v hrubom ,od sept. az pokoniec pp mam polovicu asi 350eur.v hrubom..,cize 31.1.2013,by som sa mala ist nahlasit na soc.na dnp,ale len ten rozdiel medzi max.a mojou mzdou,alebo na rovno na mx.,kedze na dalsi den budem uz nezamestnana?nemoyem sa ist pre istotu nahlasit aj skor?,hoci 29.1.2013?1.2.2013 na up a potom 2.2.2013 uz rovno ist na pn???dakujem pekne 🙂

aankaa
12. dec 2012

Ahojte dievcata, chcem sa opytat. Doktorka mi predvcerom vypisala uz papiere na MD (ze nech uz ich mam) ale nastup na MD mam az 8.1.2013 a termin 19.2.22013 cize datumi sedia to je OK len ci nevadi ze to vypisala tak skoro a dala aj datum 10.12.2012 Ja som momentalne na PN takze ajtak budem musiet k 7.1 ist po papier o ukonceni PN. Tak ma teraz zaujima ci im nebude vadit v poistovni ze tam je datum vypisania MD pre DNPO 10.12.2012 ale nastup az 8.1.2013
Dakujem za odpovede

domeli
12. dec 2012

@aankaa myslím, že nie

cicuskam3
12. dec 2012

chcela by som sa opytat k 30.12.2012 natupujem na matersku dnes som zaniesla papier na socialne. Ale do vtedy marodim kedze som od zaciatku na rizikovom. sestricka mi ale uz nedala papier na peniaze takze uz by som nemala dostat peniaze za PN. Peniaze sa vyplacaju napr v decembri za november vsak? Dakujem

zalka
12. dec 2012

@mm22
Prepáč prosím ťa zhrn celú genezu, lebo naozaj sa neviem vysomáriť a ani ti poradiť. Lebo netuším teraz na čo sa pýtaš.

zalka
12. dec 2012

@vierka987
No môžeš sa aj z maxima nahlásiť 1179 eur, ale to treba aj za tie dni poistenia zaplatiť. A u teba som si nie istá, že by si mala platenú PN z DNP, preto som dala tak dátumy, na tesno aby ti nevyšlo veľa platiť ak by ti nepriznali PN z DNP.

Napr. PP ti končí 31.1.2013,
tak 31.1.2013 sa prihlás na DNP,
1.2.13 sa chod zaevidovať na UP, a
2.2.13 chod na PN, PN si daj vypísať 2x ... jednu zo zamestnania a jednu z DNP ... a kedže neviem 100% že toto funguje, tak sa pre istotu
3.2.13 odhlás z balíka DNP, budeš poistená 4 dni a za tie zaplatíš cca 18 eur.

Ja ti kažem sa aj odhlásiť s toho DNP minimálne po nástupe na PN, ak by ti uznali aj túto PN tak potom počas PN sa môžeš nahlásiť už kedy chceš z aj max. VZ, lebo počas PN neplatíš odvody . Ale ak ti neuznajú fPN z DNP a ty sa prihlásiš z maxima, tak si pekne zaplatíš za mesiac 414,50 eur, kým Ti príde vyjadrenie zo SP že nárok napr. nemáš. Ja by som to neriskovala.

zalka
12. dec 2012

@cicuskam3
papier na peniaze - prechodka sa dáva len v prípade, že PN trvá z mesiaca na mesiac. Tvoja PN skončí 29.12. lebo 30.12. nastúpiš na materskú tak nepotrebuješ prechodku.

cicuskam3
12. dec 2012

@zalka ja som na PN-ke od zaciatku tehu takze sestricka mi kazdy mesiac vypisuje papier na peniaze ale za decembermi nevypisala takze v januari nedostanem nic a matersku prvu asi az vo februari za januar

zalka
12. dec 2012

@cicuskam3 za december matersskú dostaneš vyplatenú v januári. Prechodka slúži na informovanie SP , že PN bude aj ďalší mesiac. Neboj sa dostaneš v januári PN , a vo februári materskú.

vierka987
12. dec 2012

.
@zalka ked sa pojdem nahlasit na dnp 31.1,hned v ten den ma ja prihlasia,alebo len od noveho mesiaca?ake papiere k tomu terba?

vierka987
12. dec 2012

@zalka ,ale pokial budem na pn, prihlasena na dnp z maxima,tak preco sa musim hned odhlasovat,ked pocas pn neplatim?..

zalka
12. dec 2012

@vierka987
na SP sa vyplna registračný list fyzickej osoby .. je to aj vo formulároch na stránke soc. poisťovne. Budú nové RLFO od nového roka. Ak pôjdeš 31.1. tak od toho dna sa môežš aj prihlásiť.

Vieš prečo sa musíš hned odhlasovať? Píšem to tretí a posledný krát ... to čo Ti radím nemám overené, takže neviem ti na 100% povedať, že budeš mať platenú PN aj z DNP.
Ak PN nie je platená z DNP a ty budeš prihlásená z maxima tak budeš musieť platiť 414,50 eur mesačne.
Už vieš prečo odporúčam hned odhlásiť?
Aby si tu o dva mesiace neplakala, že ti prišlo platiť veľa do SP lebo to čo som ti poradila bolo zlé. Preto ti radím po nástupe na PN toto pripoistenie zrušiť.

vierka987
12. dec 2012

@zalka dakujem Ti velmi pekne a zaroven sa ospravedlnujem,ze sa pytam niektore veci aj sto krat dookola to iste...,si velmi mila..,urobim ako pises.,snad,ze to bude takto,ak nie nevadi,za skusku to stoji 🙂 ...,ak budes potrebovat poradit nieco ohladne liekov,prip.niecoho co sa tyka lekarnictva,muzes sa na mna kedykolvek obratit..., 🙂 🙂

cicuskam3
12. dec 2012

@zalka oki dakujem a dostanem tu PN v januari aj ked som nedoniesla papier na peniaze ako kazdy mesiac hej? 🙂

zalka
12. dec 2012

@vierka987
pohoda len ja už som fakt nevedela ako ti to ináč napísať, proste zhrniem, posledný den pracovného pomeru sa treba prihlásiť na DNP, potom ísť na UP, potom na PN , a potom odhláška z DNP, a samozrejme zaplatiť, lebo ak si SP dlžná tak Ti PN nevyplatia.

@cicuskam3 ved ti vysvetlujem, že prechodke sa hovorí papier na peniaze, ale to dostávaš len ak PN trvá, a tvoja PN končí .... a PN v januári dostaneš zaplatenú neboj sa ...

cicuskam3
12. dec 2012

oki dakujem ja som niekedy taky tlk 🙂

ulzana
12. dec 2012

@cicuskam3 ved tam odovzdáš ukončenie PN

ulzana
12. dec 2012

@vierka987 najistejšie je si toto overiť na soc.poit, mail poradna@socpoist.sk

cicuskam3
12. dec 2012

@ulzana do teraz som nosila taky zeleny papier na PN a teraz mi sestricka dala taky inej farby a ten som tam aj nechala na socialnom

ulzana
12. dec 2012

noved to je to ukončenie PN .bude normalne vyplatená.

karinkaeich
13. dec 2012

@zalka ahoj, verim, ze mi budes vediet poradit. vcera mi prislo rozhodnutie zo sp o priznani materskeho. viem, ze teraz s nim musim ist na upsvar, aby mi pozastavili rp na starsie dieta. ake doklady este k tomu potrebujem? nejaku ziadost? alebo mi oni daju tlacivo? a to rozhodnutie mam prefotit, ci iba nahliadnu a vratia? dakujem ti

mm22
13. dec 2012

@zalka DPN si platim od januara, tych spominanych cca 24 €, termin mam v maji. v januari, februari, marci som mala normalne vyplatu zo zamestnania, plus este aj v aprili som mala normalnu vyplatu a aj mesacne odstupne. od 1.4 som sa zaevidovala na UPSVaR a pol roka poberala podporu. teraz som od oktobra PN - tu poberam v ramci ochrannej lehoty z DPN. chcela som radu, ci ta materska sa mi bude pocitat len z DPN, alebo sa do toho VZ za rok 2012 bude pocitat aj ten prijem zo zamestnania. a ak sa ten VZ za tento rok da nejako vylepsit, cize aby mi to pomohlo zvysit matersku, tak ako? dakujem ti velmi-velmi pekne!!!