Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
13. dec 2012

@karinkaeich s tým poradiť neviem, prepáč.

zalka
13. dec 2012

@mm22
Materskú budeš mať počítanú len z DNP, nakoľko z toho si v ochrannej lehote.

Ak by si chcela si zvýšiť materskú tak máš v podstate 2 možnosti :

1. nájsť si zamestnanie pred nástupom na materskú , to zamestnanie musí trvať menej ako 90 dní stačí pár dní a môže byť za minimálnu mzdu, a materská zo zamestnania sa ti bude rátať z toho príjmu čo si mala 1,2,3/2012...
+ prihlásiť sa počas trvania toho zamestnania na balík DNP z minima teda zo sumy 393 eur , materská bude rátaná ako 65% z priemeru hrubých miezd a odstupného vyplatených v roku 2012 a cca 255 eur z DNP.

2. nájsť si zamestnanie teraz, napr. od 31.12.2012 pričom výplata za ten jeden deň decembrový musí byť cca 40 eur ,
zamestnanie musí trvať viac ako 90 dní a nesmieš počas toho byť na PN. Vtedy bude materská maximálna.

mm22
13. dec 2012

@zalka ahaa, dakujem ti veeelmi pekne!!!! a prosim ta, to zamestnanie moze byt aj napr. na dohodu? alebo to musi byt pracovna zmluva, alebo je to v podstate jedno? vlasne platia sa z dohod prislusne odvody?

domeli
13. dec 2012

@karinkaeich na UPSVaR odovzdáš podľa mojich info iba fotokópiu rozhodnutia o priznaní materského (alebo niekde iba nahliadnu) + ak máš staršie dieťa do 3 rokov (čo pozerám, že máš), vyplníš si žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa, doložíš tú fotokópiu z SP o materskom a tiež potrebuješ fotokópiu rodného listu staršieho dieťaťa (ide o cca 40 eur za každý, hoci len začatý mesiac do 6 dovŕšenia týždňov veku bábätka).
A už si pýtaj aj tlačivá na ostatné dávky-príspevky, čo si potom vybavíš najneskôr do 6 mesiacov od narodenia bábätka.

zalka
13. dec 2012

@mm22
teraz sa neplatia žiadne odvody z dohôd ,
od januára sa budú, ale pozor nemocenské sa bude platiť len z dohôd z pravidelným príjmom,
nemocenské sa nebude platiť z dohôd z nepravidelným príjmom.
Nie je dohoda ako dohoda.

karinkaeich
13. dec 2012

@domeli dakujem pekne, tlaciva uz mam stiahnute a vypisane, aj o tom prispevku mam info. Pojdem to zajtra vybavit, dufam, ze uspesne

aankaa
14. dec 2012

@domeli ale nemusim to ani este oniest vsak? to az potom ked budem niest papiere o ukonceni PN tak im tam aj ten papier o MD. Dobre tomu rozumiem?

mima01
14. dec 2012

kocky, len taka rychla otazocka...mala som dnp, ktore som v januari zrusila a znova sa prihlasila, aby som isla este tych 270 po starom...plati tam to iste, co bolo vo februari, ze tie poistenia automaticky zanikali a prislo o tom aj vyrozumenie zo socialky? Teda, mne skoncilo teraz v oktobri automaticky dnp, nebolo treba dat odhlasku, ze nie? Lebo svokra cosi pozerala v telke a panika, nech mi nepride nejaky nedoplatok alebo co. Ale co ja viem, tak by to malo byt ok, dnp automaticky zaniklo a nepresla som na system noveho poistenia...aspon teda si myslim, ze by to tak malo byt. Viete mi poradit? Dikes

domeli
14. dec 2012

@aankaa áno, nemusíš hneď teraz s tým osobitne letieť, stačí potom naraz.

sendynka01
14. dec 2012

@janka9900 @domeli Baby dnes mi prisla vyplatena nemocenska davka za OCR 10dni v novembri..Prislo mi 202,70eur. Od januara do 22 oktobra som si platila z maxima a od 21 oktobra pokracujem z minima, neprerusene..Nemohli sa pomylit? Ja som cakala nejakych 60eur.. 😲 😲 😲

janka9900
14. dec 2012

@sendynka01 preco 60? 😀 nepomylili sa 😉 aspon mas viac na darceky, ako si cakala 😉

janka9900
14. dec 2012

@mima01 ahoj, neboj, zaniklo automaticky 😉

ribelina
14. dec 2012

Ahojte, ako je to po novom z dobrovolným poistným? Som zamestnaná a plánujem ísť na materskú. mám niečo platiť, dá sa nejako zvýšiť materská alebo aj PN? príplatok k PN sa dá vraj aj poistiť v súkromnej poisťovni. Neviete poradiť niečo?

sendynka01
14. dec 2012

@janka9900 ja som myslela, ze mi to budu ratat z minima,ked uz od oktobra pokracujem len z toho..oni to rataju ako priemer za cely rok, ked mi tolko poslali? a este tam tusim mam aj preplatok, lebo som platila za minuly mesiac normalne plnu sumu a tych 10dni som platit nemusela co som bola na OCR..

tulipan25
14. dec 2012

kocky, v ktory den vyplacaju dnp? ci u kazdeho individualne? 🙂

janka9900
14. dec 2012

@sendynka01 ked si sa prihlasila pred skoncenim stareho poistenia, VZ rataju ako priemer z max. a min., preto ti tolko poslali 😉 preplatok by si mala mat, mozes poziadat o vratenie na SP. mojej sestre ho sice automaticky poslali spolu s OCR. je mozne, ze je to individualne podla pobocky. skus si tam zavolat, ci mas preplatok, alebo sa chod spytat osobne a rovno si vypises ziadost o vratenie 😉

janka9900
14. dec 2012

@ribelina ahoj, neviem ako je to so sukromnou poistovnou, niektora to ma v ponuke, ale veru neviem ktora, zeby axa? 😕 ak by si sa chcela dobrovolne poistit v soc. poistovni, poistenie by muselo trvat min. 270 dni, aby si mala narok na PN, matersku... od januara sa bude platit min. cca 138€.

sendynka01
14. dec 2012

@tulipan25 individualne...vacsinou od toho 14 do 20..mne chodi vzdy 15

janka9900
14. dec 2012

@tulipan25 zvycajne okolo 20. v mesiaci. tento mesiac uz niektorym prislo- asi kvoli vianociam 🙂

sendynka01
14. dec 2012

@janka9900 parada 🙂 dakujem velmi pekne za vysvetlenie 🙂

tulipan25
14. dec 2012

@sendynka01
@janka9900 dakujem za info kocky 🙂

ribelina
14. dec 2012

@janka9900 fúú tak to je dosť. to sa mi asi moc neoplatí

tweetinka.co
14. dec 2012

Ahojte Kočky.. opäť idem po radu..
dnes som bola zaniesť žiadosť o vyplácanie materskej z DPN - a pani za okienkom mi ešte vravela, že si mám ísť ešte pre nejakú žiadosť (aby niečo- neviem čo za mňa platil štát) -- Neviete o aké tlačivo má ísť? A je ešte treba niečo vybaviť, či stačilo zaniesť papier na sociálku (+ pre zamestnávateľa?)
Prípadne, ak sa nájde dobrá duša, ktorá mi po lopate (ako debkovi) vysvetlí, že vlastne koľko sa má dostávať? Alebo ako to jednoducho vyrátať?
Ďakujem.. a krásny deň, víkend a celý predvianočný týždeň.

aankaa
14. dec 2012

@domeli OK dakujem

domeli
14. dec 2012

@tweetinka.co ešte potrebuješ tlačivo k tomu, aby za Teba dôchodkové poistenie odvádzal štát - ide o Vyhlásenie FO o riadnej starostlivosti o dieťa do 6 rokov na účely dôchodkového poistenia + mne ešte dali RLFO, že tam sa mám na to dôchodkové po narodení bábätka prihlásiť a podať to spolu aj s fotokópiou RL dieťaťa.

tweetinka.co
14. dec 2012

@domeli Veľmi pekne ďakujem. A čiste náhodou - nevieš do kedy je nutné vypísať to tlačivo? (či by sa to malo stihnúť ešte pred materskou alebo stačí aj počas materskej?) Ďakujem.

domeli
14. dec 2012

@tweetinka.co do 45 dní od dátumu narodenia bábätka - vtedy Ťa poistia spätne dátumom narodenia. Ak to bude po tých 45 dňoch doručené na SP, tak Ťa poistia až tým dňom doručenia.

tweetinka.co
14. dec 2012

@domeli veľmi pekne ďakujem. Pomohla si mi. Príjemný víkend želám.

tulipan25
15. dec 2012

este jedna otazocka kocky.....dnp sa vyplaca v jednej sume spolu s pn? alebo to pride osobitne kazde z ineho uctu socialnej poistovne?

dnpo
15. dec 2012

@tulipan25 prvych 10 dni mas od zamestnavatela ,dostanes pri vyplate, a ostatne pridu spolu