Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tulipan25
15. dec 2012

@dnpo opisem moju situaciu.....od septembra som na rizikovom, marodujem. od konca oktobra som si zacala platit dnpo(mala som zo stareho splnenu podmienku 270 dni, stare skoncilo v juni 2012). prvy a druhy novembrovy tyzden som este marodovala ( neprerusena marodka od septembra ), 3. novembrovy tyzden som vsak nastupila do prace, ale kedze sa moj zdravotny stav zhorsil, musela som ist opat na marodku na konci novembra a odvtedy opat marodujem. zamestnavatel mi vyplatil tych prvych 10 dni, ale zo soc. poistovne som mala dostat marodku za 11/2012 ( za prvy a druhy tyzden len marodku bez dnpo) ale od nastupu na marodku v druhej polovici novembra by som mala dostat nielen od zamestnavatela, ale aj z dnpo zo socialnej poistovne, alebo sa mylim?

medinila
16. dec 2012

Dievcata co si platide dobrovolne poistenie,viete mi prosim vas poradit? Pri platbe do soc.poistovne sa udava ako špec.symbol obdobie za ktore sa plati. Na papieri zo soc mam podciarknute obdobie 201212 ,čiže rok a mesiac. Na stranke soc.poistovne je to vsak uvedene opacne - čiže mesiac a rok a podla toho by to malo byt 122012. Neviete mi poradit ktory tvar je spravny pre zadavanie špecif.symbolu?

petkakv
16. dec 2012

Ja som si do specifickeho symbolu davala tvar napr.122012,aj tak si myslin,ze je to info pre teba aby si vedela rozpoznat platbu a tak si to vedela skontrolovat,za co si uz platila.len radsej si potom zajdi do sp spytat sa,ci mas vsetko v poriadku,aby ta zbytocne nevystrasili ako mna,ze nemam zaplateny jeden mesiac no hruza aky tam maju bordel.tak som si aj radsej vyziadala papier,ze mam vsetko uhradene.drzim palce

mirellka
16. dec 2012

Ahojte žienky,prosím vás o radu.V oktobri mi skončilo Dnp. Platila som od roku 2009.podnienka 270 dni je splnená.Zamestnaná som od 1.8. .V oktobri som bola 21 dni PN.Teraz som tehu cca 5tt.Chcela by som začať balík poistení kvoli materskej a dať sa na Pn aby som ho nemusela platiť ako píšete,len chcem vedieť či mi pôjde aj dáka pn zo zamestnania alebo či dostanem len tých 200€ z DNP a ako by to bolo s materskou zo zamestnania ? je možné mať matersku aj zo zamestnania + aj z DNP ? a ešte to že bývam mimo trvalého bydliska.Viem si nové poistenie založiť aj mimo trvalého bydliska ? a do kedy najneskôr,čítala som že do 8tt....
Ďakujem vám vopred za vaše odpovede 🙂

domeli
16. dec 2012

@medinila aj ja uvádzam MesiacRok. Ono sa z toho až tak nestrieľa, ale takto to zadali v zmenách vo februári, takže takto by to malo byť.

domeli
16. dec 2012

@mirellka odpoviem iba založenie mimo trvalého bydliska - nie je to možné, prihlášku musíš podať na príslušnú pobočku podľa TP. Ale samozrejme môžeš poslať vyplnenú prihlášku s kontaktom na seba doporučene poštou. Čo sa týka tých ďalších, podstatnejších vecí, neviem, nakoľko problematiku zamestnanosti v tomto neovládam.

timmulienka
16. dec 2012

ahojte babule, stále sa tu trápim a ratam a ratam, vychádza mi to na materskú z DNP v ochrannej lehote ale je to len o chlp a čítam si na stránke socpoist že na materskú z DNP môžem ísť len tých 6týždnov pred terminom porodu?
citujem z ich stranky:
."Okrem toho z ochrannej lehoty si môže žena uplatniť nárok na materské iba od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, na rozdiel od aktívne poistenej ženy, ktorá si môže uplatniť nárok na materské v rozmedzí 8 – 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu".
máte s tým niektorá skusenosť? lebo aj ked inde cituju zakon tak tam je, že aj pri DNP môžem ísť 6 tyždnov a najskôr 8 týždnov a zrazu v poradni napíšu toto ... nechapem.
dakujem za odpovede 🙂

..

zalka
16. dec 2012

@mirellka
Na balík poistení sa môžeš prihlásiť najneskôr 6-8 týždni tehotenstva, čím skôr tým lepšie. Ako bolo písané, prihlásiť sa môžeš v mieste TP, ak to máš daleko pošli doporučene napr. v pondelok na SP tvoj RLFO s dátumom napr. od piatka tj. 21.12. a takisto čestné prehlásenie, formuláre na to nájdeš na stránke sociálnej poisťovne.
Ak pôjdeš na PN, tak PN budeš mať platenú z DNP cca 180e a tiež zo zamestnania cca 55% z tvojej hrubej mzdy, nakoľko tvoje zamestnanie trvá viac ako 90 dní.

lucya89
16. dec 2012

@timmulienka pokial ides z dnp v ochrannej lehote na matersku musis ist len 6 tyzdnov pred porodom, inak ti ziadost zamietnu. ak mas dnp, ktore stale plynie tak je jedno ci nastupis 8 alebo 6 tyzdnov pred narok mas tak ci tak !

zalka
16. dec 2012

@timmulienka
A bola si v čase skončenia DNP už preukázateľne tehotná? Ked píšeš, že ti MD z OL vychádza o chlp?

sonicc
17. dec 2012

Ahojte 🙂
Idem si po radu, dnp mi skoncilo koncom oktobra platene z maksima(pardon nejde mi iks) :D
teraz som v 6.tyzdni
termin mam zhruba v polovici augusta
co mam teraz robit?
urcite pojdem na pn

prosim poradte, dakujem pekne 🙂

janka9900
17. dec 2012

@sonicc ahoj, urcite sa prihlas z max. cim skor a chod na PN 😉 po 26 tyzdnoch by si mala mat narok na max. MD, ak teda nezmenili alebo nezmenia zakon 😉

sonicc
17. dec 2012

@janka9900 som si myslela, ale radsej to chcem mat potvrdene
dakujem pekne

timmulienka
17. dec 2012

@zalka ahoj, v stredu mi už povedia presný (predpokladaný) termín zatial je to na 27,7,2013 a dnp mi skončilo 25.10.2012 ak som správne rátala 8 mesačná lehota uplynie 25. 6. 2013 a nástup na materskú by som mala 6týždnov pred čiže 15.6.2013 ... je tam rezerva len nejakých 10 dní .... je to v pohode????? dúfam, že som nevyhadzovala prachy zbytočne :(

timmulienka
17. dec 2012

@lucya89 aha dakujem za vysvetlenie ...takže v tom je ten hačik ..či to OL alebo DNP stále beží, dakujem ešte raz 🙂

zalka
17. dec 2012

@timmulienka v ktorom si bola týždni ked ti skončilo DNP ,
v ktorom týždni si bola k 25.10.2012?

timmulienka
17. dec 2012

no tak to bol asi len prvý :(

zalka
17. dec 2012

@timmulienka panebože ja už neviem ako sa ťa spýtať ... kedy si mala posledný menzes .. od toho sa určuje týždeň tehotenstva, ak si nebola tehotná 25.10. tak Ti žiadna ochranná lehota nevznikla. Z akého VZ si si platila poistenie. A vyskúšaj si či máš OL? Chod na PN, a pýtaj lekára potvrdenie o tehotnosti k dátumu skončenia DNP. Ak ti SP uzná PN z OL tak by mali uznať aj materskú.

lesik
18. dec 2012

Ahojte zienky.Prosim Vas aka je mesacna vyska platby, ak by som chcela maximalnu matersku?A je pravda, ak by som platila DNP z maxima povedzme len par mesiacov a potom by som bola PN tak budem mat aj maximalnu matersku?Samozrejme PN bude pocitana z minima.Dakujem 🙂

domeli
18. dec 2012

@lesik teraz je odvod 405,45 eur mesačne z max. VZ 1153,50 (od budúceho roka ale bude o niečo vyšší a teda aj odvod bude vyšší). Ak si si už DNP niekedy platila, presnejšie, ak máš za posledné 2 roky splnených 270 dní dobrovoľného poistenia, tak podľa teraz platných zákonov stačí zaplatiť z max. VZ 1 deň a materské po PN bude maximálne. Ak túto podmienku splnenú nemáš, tak samozrejme, najskôr musíš platiť 270 dní, aby Ti vznikol nárok na akúkoľvek dávku z dobrovoľného poistenia (či už PN, OČR alebo materské) a až potom ich môžeš čerpať.

makami07
18. dec 2012

Dobry den potrebujem poradit že s ktoreho roku sa mi bude počitat VZ pre vypočet PN. Viac než dva roky som si platila DNP z maxima potom som to jeden den zrušila a na druhy den znovu prihlasila na DNP z maxima tobolo v januari tohto roku a platila som som to ešte po starom cca 50 eur.V oktovbri mi to malo končit pretože by už bolo 270dni ale ja som si ešte v 269den zmenila VZ na minimum myslim ten novy balik aby to bolo nepretžite DNP.Momentalne si od oktovbra platim z minima.Čaka ma operaciy v novom roku a budem PN a preto sa chcem opytat s čoho resp. s akeho roku sa mi vypočita vyška PN.Dakujem za odpoved

zalka
18. dec 2012

@makami07
z priemeru DNP od nového prihlásenia v roku 2012 do konca roka 2012. Takže nebude maximum , ale bude 9m maximum + cca 2 mesiace minimum = cca 550 e bude PN.

makami07
18. dec 2012

@zalka Dakujem pekne za odpoved akebyže som otehotnela v roku 2013 a budem si ho stale platit z minima tak materska by sa mi ratala tak isto ako pri PN? Čiže Z roku 2012 tj 9 mesiacov Z max a 3 mes. z minima?

zalka
18. dec 2012

@makami07 áno presne tak, ak nástup na materskú bude v roku 2013 tak VZ pre jej výpočet bude rok 2012. Ak by si otehotnela neskôr teda niekedy máj a neskôr, tak potom nástup na materskú budeš mať v roku 2014 a výška bude záležať od VZ v roku 2013 takže bude minimálna.

oskvarka
18. dec 2012

baby chcem sa opytat DNP mi skoncilo v oktobri asi ako vela ludom dalej som ho neriesila... ak by som teraz otehotnela uz niesom v ochrannej lehote to mi je jasne... ale tiez kedze mam splnene vsetky podmieky na narok DNP apson z minima (ked sa den pred PN prihlasim opet na balicek poistenia) tak ako dlho musim byt poistena aby som sa uz nabuduce takto prihlasovat pred PN nemusela a aby som bola v ochrannej lehote (kedze pri odhlaseni sa po tej prvej PNke uz budem v case odhlasovania tehotna a teda by som mala mat narok na 9 mesacnu ochrannu lehotu) ?

moon1979
18. dec 2012

@oskvarka potrebuješ potvrdenie od lekára, že v čase zániku DNP si bola už tehotná, vtedy ti bude plynúť 8 mesačná OL ... ale kedže počas PN nemáš povinnosť platiť poistné, tak môžeš zostať na PN až do nástupu na MD ... nemusíš nič rušiť

oskvarka
18. dec 2012

@moon1979 ja viem ale ja nechcem byt počas celeho tehu na PN iba ak naozaj budem chora... teda zatial rozhodne neplanujem... a nechce sa mi vždy pred PN prihlasovat a po PN odhlasovat.... a presne to ze prihlasit sa chcem len tesne pred PN aby som nemusela platit vela

myslela som toto čo piše na soc. poistovni

citujem

ochranná lehota

•trvanie
◦7 dní po skončení nemocenského poistenia
◦ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
◦v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, osem mesiacov

teda či stači ak budem 7 dni a par dni vac prihlasena a potom sa odhlasim (to uz v ramci tehotenstva ked budem naozaj vediet ze som tehotna)...?

cicuskam3
18. dec 2012

Ahojte od marca 2012 som na Pn minuly rok cize 2011 som si platila dnp ale to mi zaniklo. V marci 2012 som sa prihlasila na nove dnp zaplatila som si z neho 7 dni jasne ze z maxima. Teraz 30.12 idem na matersku. Budem dostavat maximalnu matersku z dnp? Kedze som nezamestnana tak bude materska z dnp. Dakujem

lesik
18. dec 2012

@domeli Vdaka za odpoved.Ano platila som si DNP dva roky, vzdy maximum a naposledy mi vlastne skoncilo 22.10.2012, takze pred nedavnom.Tehotna este nie som, ale ak nahodou by sa konecne zadarilo 🙂 ,verim tomu, ak Pan Boh da...Chapem tomu spravne a teraz budem cisto teoreticky rozmyslat, ze ak nahodou vo februari budem tehotna tak PN a nasledne materska by mi bola vlastne vypocitana aj z DNP, ktore som si platila pocas roku 2012? Tak mi staci kludne zpalatit aj jeden den DNP z maxima a matersku by som mala maximalnu, ale PN nie, ta by bola iba minimalna.
Moja posledna otazka znie, ak by som bola tehotna az ku konca roka 2013 tak sa bude tiez vypocitavat materska z predchadzajuce roku 2012, kedy som si platila DNP?Ci je to ohranicene nejakym terminom?

domeli
18. dec 2012

@lesik nie celkom tak. Dni poistenia sa Ti budú rátať, aby si mala nárok na materské z dobrovoľného poistenia. Ale rozhodujúcim obdobím nebude rok 2012 pre výpočet výšky materského, ale obdobie od nového prihlásenia v roku 2013. To znamená, že keď budúci rok zistíš, že si tehotná, je potrebné najneskôr do 8. týždňa (ale najlepšie čo najskôr) prihlásiť sa na balík poistenia z max. VZ, zaplatiť min. ten 1 deň, ostatné môžeš byť na PN, ak bude treba (PN bude z minima prvých 26 týždňov) a vznikne Ti nárok na max. materské. Ak by si otehotnela ku koncu roka 2013, tak tam už si treba odsledovať, aby si stihla tú dobu 270 dní poistenia za posledné dva roky od vzniku nároku - a to je od nástupu na MD spätne, či to vychádza. Určite sa ale treba prihlásiť, lebo rok 2012 sa Ti nebude už brať v úvahu pre výpočet výšky materského, iba ak dni poistenia pre nárok, ako som písala v úvode.