Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
1. jan 2013

@anicka.be dakujem aj tebe všetko naj do nového roka, a opravujem sa PN alebo MD budeš potrebovať vystaviť 2x
1x zamestnanie
1x DNP 😀

kvetinka988
1. jan 2013

ahojte chcela by som sa opytat, teraz od 2013 su niejake zmeny v dobrovolnom poisteni. Ide mi o to, nikdy som nepracovala, cize nemam narok na matersku, zaujima ma vsak kolko by som platila ak by som sa pripoistila a aku by som mala matersku/ uvazujme o najnizsej sume, co treba platit/. Je nutne platit 270 dni vkuse? Este sa chcem opytat neviete mi poradit, ako by som si mohla zabezpecit matersku / mam moznost sa zamestnat na dohodu, alebo aj na normalny pracovny pomer/? Babatko planujeme v tomto roku.. Za akukolvek radu dakujem..

maci_267
1. jan 2013

Babulky, mam otazku.. Vysvetlite mi to tak laicky ako je to s DNP po novom? Viem ze pred par rokmi stacilo platit istu ciastku pred otehotnenim alebo po otehotneni ked sa stihol ten dany "termin" a potom sa dostavali peniazky.. Ja som momentalne 5tt, studentka a rozmyslam, ako si co najviac pomoct finance.. Mozno sa pytam hlupost no nikdy som nemala dovod sa zaujimat o nieco taketo.. Oplati sa to alebo nie?? Dakujem..

zuzu3743
2. jan 2013

Prosiim poradte mi som tehotna momentalne som od septembra na PN mam zapal sedacieho nervu . No kedže som tehu a nemôžem brať žiadne lieky doktor mi naznačil aby som sa pytala gynekologa či by mi on nemohol vypisať PN lebo u obvodneho už dlhšie nemôžem marodovať kedže mi nič nemôže nato dať zatial marodujem do polky januara . Myslite že mi gynekolog môže dať PN aj ked nemam nejake važne tehu problemi ale ten zapal je fakt neznesitelne bolestivy ☹ potrebujem pokryť ešte 3 mesiace do materskej . Nestretli ste sa stym rada poznam každy nazor aj do IP DAKUJEM

zuzimao
2. jan 2013

@zuzu3743 Podľa mňa by ti mohol vypísať pn (aj keď možno s inou diagnózou). Veľmi záleží od ochoty doktora. Najlepšie spravíš, keď sa spýtaš priamo jeho.

hadassah
2. jan 2013

@maci_267 ak by si sa prihlásila na DNP z minimálneho vymeriavacieho základu, dostala by si materskú asi vo výške rodičovského príspevku. To sa ti po prvé neoplatí, lebo ak nemáš nárok na materské, tak budeš hneď od začiatku dostávať rodičovský príspevok tak či tak v rovnakej sume a po druhé, zrejme nestihneš dĺžku poistenia 270 dní.
Tvoj príjem zrejme bude rodičovský príspevok + rodinné prídavky + manžel/partner ak má rovnaké trvalé bydlisko, môže si uplatniť daňový bonus na dieťa a potom na teba odpočítateľnú položku.

Ak sa mýlim, opravte ma 😉 . Vďaka.

domeli
2. jan 2013

@maci_267 súhlas s hadassah - ak si si doteraz nikdy neplatila dobrovoľné poistenie, tak je zbytočné začať si ho platiť teraz, nakoľko už tehotná si a 270 dní dobrovoľného poistenia platiť nestíhaš do konca tehotenstva, keďže to trvá 280 dní. Na materské Ti teda nárok nevznikne (ono ani by sa Ti to veľmi neoplatilo, nakoľko teraz po novom sa už platia riadne pálky, nie je to ani zďaleka také výhodné, ako do 01/2012). K dávkam doplním ešte jednorazovú dávku: príspevok pri nar. dieťaťa a príplatok k príspevku pri nar. dieťaťa. Potom už len ten rodičák (200 eur bez nejakých centov) a prídavok na dieťa (23 eur bez nejakých centov).

maci_267
2. jan 2013

@hadassah @domeli Dakujem kocky, myslela som si ze to tak je, chcela som si to overit.. Od toho 01/2012 som nevedela ako to funguje.. Este raz diky.

janulap
2. jan 2013

@zuzu3743 co citam 😵 gratulujem 🙂 🙂 🙂

janulap
2. jan 2013

@hadassah prosim ta,este stale sa da uplatnit ta odpocitatelna polozka na manzelku?nezrusili to?

zuzu3743
2. jan 2013

@janulap ďakujem tužila som po tretom len som sa nevedela dokopať a hlavne zavidim v dobrom že to maš už za sebou 🙂

lucka_o
2. jan 2013

baby mozem ist na rizikove a poberat peniaze z DNP ak som na materskej? ako dlho? dakujem

luna22
2. jan 2013

@lucka_o nie si na RODIčáKU? na materskej ak si tak to nemôžeš už nič

lucka_o
2. jan 2013

ano na rodicaku🙂

luna22
2. jan 2013

@lucka_o a už si platila DNP v minulosti? Ja som platila do 31.1.2012 a sem tam to vyžijem na očr 🙂

lucka_o
2. jan 2013

jasne uz 3 roky platim

luna22
2. jan 2013

@lucka_o v kuse? tak to môžeš ísť isto

lucka_o
2. jan 2013

@luna22 ano v kuse

margotka7
2. jan 2013

Ahojte kocky,
potrebovala by som od vas radu, kedze sa v tychto veciach vobec nevyznam. Som na rodicovskej dovolenke, ktora mi konci v septembri. Chcela by som tento rok otehotniet a samozrejme si zacat pred tym platit DNP. Kedy mam zacat platit a kolko sa po novom vlastne plati v maxima? Ja som si pred prvym tehotenstvom platila (2009,2010), no potom som sa odhlasila. Vdaka za kazdu radu 🙂

zalka
2. jan 2013

@margotka7
platiť treba 270 dní, tj. musíš začať platiť pred otehotnením ... a platí sa 33,15% resp. 35,15% z tebou určeného VZ.
Minimálny VZ je 393 eur .. a maximálny je 1179 eur .
Ak si zamestnaná, tak potom pre teba maximálny VZ je 1179 mínus tvoja hrubá mzda.

margotka7
2. jan 2013

@zalka vdaka 🙂. to znamena, pokial dobre ratam mesacne z maxima okolo 414 eur? uff, to je troska vela. ja som vtedy platila z maxima okolo 50 eur. to co ma byt?

zalka
2. jan 2013

@margotka7 no ved sa k 1.2.2012 menil zákon, nemôžeš mať len nemocenské poistenie musíš mať všetky poistenia alebo bez poistenia v nezamestnanosti. Nepostrehla si tú zmenu zákona. Ak si toľko budeš platiť, tak aj na dôchodok si platíš. ..

hadassah
3. jan 2013

@janulap nie som si istá, ale zdá sa mi, že odpočítateľná položka na manželku je 3.644,74 Eur, tzn. na dani sa dá ušetriť max. 692,50 Eur.

sunshine85
3. jan 2013

Baby,rozumiem tomu spravne?
Ked si budem platit DNP z minima,cize z 393€, co cini 138€, som zamestnana vyse dvch rokov,ak moja predpokladana materska by bola 138€ + 65% z mojej hrubej mzdy?ci to sa nezratava?bolo by to cca 600€.
Kedy je potrebne zacat s platenim?staci,ked si budem mysliet,ze som tehotna,teda este pred mudr.zaznamom alebo to je uz neskoro?
a este jedna otazka,ked mi tento'rok zam. zvysi plat,tak materska,keby otehotniem tento rok sa mi z tohto platu ratat nebude?
Dakujem

sunshine85
3. jan 2013

Oprava, nie 600 ale 716€. rata sa to,ze 65% z 393 a 65% z mojej hrubej mzdy,jo?

helenkalv
3. jan 2013

Ahojte, viete mi niektorá babenka poradiť? Som zamestananá od 04/2011, zamestnanie trvá momentálne, platila som si aj od 7/2010 do 31.1.2012 DNP, ak by som bola momentálne tehotná, ako by som dosaihla čo najvyššiu materskú? Z akej sumy sa mi vypočíta pn, ak by som išla na PN v januári 2013? Berie sa VZ za celý minulý rok, alebo len december? Ak by som bola tehotná a išla na PN a uzavrela DNP , budú sa dni poistenia počítať aj počas trvania PN? Ďakujem

janulik15
3. jan 2013

ahojte.chcela by som poradit,ak niekto budete vediet. do 26.10.2012 som bola pripoistena,no od 25.10. som na marodke cize dostavam prispevok...ale pocas tej marodky som otehotnela a teraz neviem ci musim byt dalej na marodke aby som aj potom dostavala ten prispevok tych 8 mesiacov ci ako to teraz je??????musim marodovat az kym ma doktor nevypise na matersku ci ako to teraz riesit.dakujem pekne za odpoved.....

henky
3. jan 2013

@domeli @janka9900
Baby moje-mozem este jednu otazocku?...Svagrina si platila davno dozadu dnp z maxima....Splnenych 270dni ma urcite- v oktobri jej to uz skoncilo...ale stihla sa dat pred tym na PN-ku....Teraz jej vysla tiez maximalna PN-ka..... Dnes zistila ze je tehotna. Co s nou dalej-aby mala dobru matersku...Je to este mozne?dik

katie.2906
3. jan 2013

Baby tošku z iného súdka, keďže sa blíži ročné zúčtovanie. Ak náhodou niektorá viete pomôcť.
Môžem si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ak bol poberateľom rodičovského príspevku a zároveň pracoval v zahraničí, kde odvádzal všetky dane aj odvody? Ja som pracovala do septembra, v októbri a novembri som bola PN a v decembri som nastúpila na materskú.
Ďakujem za odpoveď.