Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sunshine85
6. jan 2013

@zalka a tak teda este jedna otazka 🙂
Budem si platit DNP tych 270 dni,teoreticky za ten cas neotehotniem,prestanem ho platit ale nezrusim ( to sa moze?) Do akej doby by som musela otehotniet,aby sa mi z neho este vyplacali peniazky na MD?Ci take cosi nefunguje?DAKUJEM

zalka
6. jan 2013

@sunshine85 ak ho nezrušíš .. tak potom ti tam narastie dlh a SP ti pošle exekútora. Takže ak tak treba zrušiť DNP, po 270 dnoch ak nebudeš tehotná, a ak otehotnieš od skončenia DNP do cca 15 mesiacov, tak vieš ešte využiť stále toto pôvodné DNP a potom treba už len splniť podmienku 26 týždnov pre vyššiu MD.
Počas tých 15 mesiacov sa dá DNP využiť pre prípadné PN ale len platené z minima, vždy den pred PN sa treba prihlásiť na DNP a vznikne nárok na platenú PN.

sunshine85
6. jan 2013

@zalka takze v tom pripade (za ten cas 15 mesiacov) ked zistim,ze som tehotna musim sa opat prihlasit na DNP a platit ho este 26 tyzdnov,aby sa mi pripadna materska vyratavala aj z neho?D

zalka
6. jan 2013

@sunshine85 áno, prihlásiť sa a platiť, alebo prihlásiť sa a ísť na PN ... počas PN sa neplatí.

Pozor neplatí sa počas PN , kedy vyplácajú dávku aj z DNP. Ak nárok na DNP nevznikne, na začiatku poistenia kedy nie je dostatok dní tak aj počas PN treba DNP platiť.

sunshine85
6. jan 2013

@zalka Dakujem ti velmi pekne za odpovede 😉 dobruuuu

henky
6. jan 2013

@janka9900 @domeli Ano- nastupujem na MD v ochrannej lehote....DNP-mi skoncilo tusim 15.10.2012 a na novy balik som sa nenahlasila- teraz som na PN len jeden mesiac. Ja sa vas radsej vsetko pytam- aby som nieco nepresvihla...a na socialke mi nikto nic nepovie....Aj co sa tyka svagrinej-tak dik moc- odkazem jej!...

janka9900
7. jan 2013

@henky nemas zac 😉 ty si daj pozor na ten nastup na MD, musi byt presne na den 6b tyzdnov vopred-ked je termin v pondelok, aj nastup musi byt v pondelok 😉

janka9900
7. jan 2013

@henky ozi, ma napadlo k tvojej svagrine 😕 ked bude nastupovat na matersku napr. v polovici jula, tak sa jej rozhodujuce obdobie bude brat od prihlasenia do 30.6., tak jej nebude stacit, aby zaplatila jeden dva dni pred nastupom na matersku, ale musi PN ukoncit k 29.6. a zaplatit poistenie od 30.6. do nastupu na MD, aby jej vysla max. materska 😉 datumy su vymyslene, jednoducho musi ukoncit PN v predposledny den v mesiaci, ktory predchadza mesiacu nastupu na MD 😉 ... vies, co myslim, ze? 😉

moja72
7. jan 2013

@zalka ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie

pandorka27
7. jan 2013

@janka9900 ahoj jani, dakujem za tvoje cenne rady 😀 dnes som bola u dr. a zatim je to vse ok, rozhodla som sa, ze sa prihlasim len z minima, vtedy vlastne nemusim dodrzat termin prihlasenia sa do 8tt, aby som dostala PN z DNP, ked podmienku platenia za poslednych 270 dni splnam, vsak? staci, ked sa prihlasim tesne pred odchodom na PN, dobre tomu rozumiem? a este sa chcem opytat ako je to potom s materskou? tych 6 tyzdnov pred terminom porodu mam ist za zamestnavatelom, alebo mam ist ihned, aby sa mi to pocitalo? vrela vdaka a vsetko len to NAJLEPSIE v tomto roku prajeme celej rodinke 😉

janka9900
8. jan 2013

@pandorka27 ahoj, nemas zac 😉 no, ked sa prihlasis neskor ako do 8tt, tak PN aj materska bude z minima. ano, staci sa prihlasit den pred nastupom na PN. no mozes sa prihlasit aj z max., mozno vyuzijes max. PN po materskej, ak bude este taka moznost 😉
o tom zamestnavatelovi myslis, ze aby si mala matersku zo zamestnania? nemusis ist hned za nim, si na RD, ze? staci mu len potom doniest ziadost o matersku, tesne pred nastupom na MD 😉

lesik
8. jan 2013

@janka9900 Prosim ta,aj v tomto roku stale plati,ze ako by som otehotnela na zaciatku roka 2013 a platila by som si DNP z maxima povedzme mesiac (po dva roky som si platila DNP z maxima a posledne mi skoncilo 22.10. 2012) tak by som mala maximalnu matersku?Ako by ovplyvnila skutocnost moju teoreticku matersku 🙂 v roku 2013,ze cca 4 masiace v roku 2012 som bola na PN a poberala som ju z DNP, ktore som si platila..PN som mala vzdy pocitanu z maxima.Aj napriek tomu by som mala matersku vypocitanu tiez z maxima? Alebo by sa vypocet mojej materskej tym padom tiez prehodnotil a nebol by pocitany ako maximalny?
Dakujem velmi pekne.Myslim,ze niekedy som ta uz kontaktovala ohladom DNP,ale ja som taka otrava 😉 a chcem mat vo veciach jasno,tak preto sa tak stale pytam.Este raz velka vdaka!

eva06
8. jan 2013

Dobry deň žienky,prosim o radu.Moja situacia je takato.Od 1.1.-26.9.2012 som bola DNP.To mi zo zákona zaniklo.V tom čase som nebola tehotná.Som až teraz v 8tt. 2.1.2013 som sa znova prihlásila na dobrovoľné poistenie z max.VZ, aby som ešte splnila podmienku 26týždňov pred nástupom na materskú.Od dnes som na PN,takže ja zaplatím 6dní. Ale moj problem spočíva v tom,že poslednú platbu DNP v roku 2012 som zaplatila po splatnosti,čiže po 8.10.2012. Predpokladám,že PN mi teraz neuznajú,ale myslíte,že mi neuznajú kvoli neskorej splátke aj max.materskú. Aj keď splním 26 týždňov? Máte niektorá s tým skúsenosť alebo čo si myslíte? Pýtala som sa aj na sociálke,ale tam ešte nevedia. Moc vám ďakujem za reakciu.

moon1979
8. jan 2013

@eva06 pokiaľ máš nový balík poistenia tak by sa to stať nemalo, ak budeš mať zaplatených tých 6 dní v splatnosti ... na to si daj pozor ...

janka9900
8. jan 2013

@eva06 mali by ti uznat PN, aj matersku, nevadi, ze si stare poistenie nezaplatila v splatnosti, na PN ides z noveho poistenia 😉 ako pise moon, daj si pozor, aby si teraz zaplatila nacas 😉

eva06
8. jan 2013

@moon1979 ďakujem. ..na tú splatnosť si dám pozor,aby som si to zase nepokašlala.

janka9900
8. jan 2013

@lesik ahoj, no zatial to plati, ze prihlasenim do 8tt by si mala narok na max. matersku. stara PN ti nijako neovplyvni buducu matersku 😉

eva06
8. jan 2013

@janka9900 uff super,. ďakujem za pozitívne info. 😵

enah
8. jan 2013

@janka9900 citam si vas a som coraz viac zmetena. Mozes mi prosim poradit konkretne?
DNP som si platila od maja do jula 2011, potom od 30.1.2012-26.10.2012, ale otehotnela som az v decembri, od zaciatku trpim zaroven zapalom mocovych ciest a tak sa gynekolog vyjadril, ze by som mala byt na PN - ale ako studentka a bez poistky som to odmietla.
Tak sa pytam:
ked si zacnem znovu platit DNP, kedy mozem ist na PN tak, aby som tym neohrozila vysku materskeho prispevku? Uprimne, najvyhodnejsie by bolo pre mna, aby sa mi ratal vymeriavaci zaklad z roku 2012. predsalen ako studentka nemam prijmy na zaplatenie si viac ako minimalneho DNP z balicka. Predpokladany datum porodu je 30.8.2013.

janka9900
8. jan 2013

@enah ahoj, neni ziadna moznost, aby sa ti ratal VZ z minuleho roka, pretoze poistenie je ukoncene.
kedze si v 7tt, tak mas najvyssi cas prihlasit sa na balik poistenia, je to mozne do 8tt. ked zaplatis jeden den z maxima a pojdes hned na druhy den na PN, budes mat narok na minimalnu PN a ak nezmenia zakon, tak potom na maximalnu matersku. pocas PN sa poistenie neplati. od prihlasenia do nastupu na matersku musi poistenie trvat minimalne 26 tyzdnov, aby bola materska maximalna, preto je nutne prihlasit sa do 8tt.

enah
8. jan 2013

wau,nechce sa mi verit, ze to ide takto bezbolestne - to aby som dufala, ze ma tie mocove cesty nepresli. A ked sa preliecim ukecavala lekarov aby ma stale vypisali, to je uplne strasna predstava!
Takze skutocne sa staci nahlasit zaplatit par dni z plneho - potom skocit k lekarovy na testy, a nech dopadnu akokolvek poprosit ho o PN... a dufam, ze neporodim predcastne a stihnem byt PN 26tyzdnov aby som mala nadhernu matersku?
predychavam.

oskvarka
8. jan 2013

@enah hlavne treba davat pozor aby si neporodila predcasne.. a tiez je dost o dusu byt tak strasne dlho na PN hlavne pozor na to ak ta vypise gynekolog na rizikove tehu tak uz budes musiet sediet doma cely cas az do materskej.. da ti vychadzky ale ziadne prerusenia PNky koli nejakemu odcestovaniu alebo tak nehrozia tak sa na to priprav... vychadzky byvaju 2 alebo 4 hodiny denne v predpisany cas

enah
8. jan 2013

@oskvarka mas sympaticky nickname.) @janka9900
tak ma napadlo, ze neviem ci to chcem riskovat - a neviem ci chcem otravovat lekarov, a obmedzovat seba. Pochopila som sucasne podmienky spravne? Mozem uskutocnit Plan B?
Plan B:
v 8mesiaci alebo ked to bude s nemocenskou nevyhnutne, skocim do socialnej poistovne a prihlasim sa z minima. Lekar ma napise na PN a az do porodu a nasledujucich - neviem kde som to citala 8tyzdnov budem pre porod mat narok na PN. Bude mi vyplacana nemocenska z minima, nejakych 171eur. Zaroven mi ale nevznikol narok na matersku a preto budem moct poziadat CR socialnu poistovnu na zaklade manzelovej mzdy o rodicovsky prispevok napr. na tri roky tj 7800kc mesacne.
K tomu mi bude chodit zo Slovenska nemocenska /ktoru - ano moze poberat aj clovek v zahranici, pokial sa tam stal PN - to uz mam zo socpoist. zistene/ takze suma sumarum, nemusim byt tak financne nezabezpecna, akoby sa mohlo stat pri predcasnom porode pri plane A - o prispevok vyssie, alebo ak by som si neplatila nic.

Sedi to?

enah
8. jan 2013

Teda pri plane A by som mala rovnake podmienky, pretoze narok na nemocensku by mi stale trval aj pri predcasnom.

janka9900
8. jan 2013

@enah neviem, ci dobre chapem, co si napisala. myslis v tom plane B, ze by si po porode mala narok na PN na slovensku a na rodicovsky v CR? 😕
keby si sa prihlasila na neskor ako v 8tt na balik, teda tesne pred nastupom na PN, budes mat narok na PN a nasledne narok na minimalnu matersku.
ked vsak nebudes v case nastupu na matersku prihlasena na balik, nebudes mat narok na matersku, ale na rodicovsky prispevok od dna narodenia dietat a ten si asi mozes vybrat, v ktorej krajine chces poberat 😕 trosku komplikovane pre mne, no pochybujem, ze je mozne cerpat tu PN a v CR rodicovsky 😕
... asi sa budes musiet rozhodnut, ked sa teraz neprihlasis, ci je lepsie mat slovensku matersku 260€, alebo 7800kc rodicovsky, asi ten cesky rodicak, ze? 😉

oskvarka
8. jan 2013

@enah neviem ako to funguje v CR ale moc sa mi nezda ze by si mohla mat PNku aj matersku sucastne aj ked v dvoch roznych statoch... ja by som to na tvojom mieste skusila s tou moznostou prvou aj ked je moznost ze porodis skorej... na PN minimalnu mas narok hned takzee ak tvoj novz palan bude fungovat bude fungovat aj tak... doktor nebude mat ziadny problem vzpisat ta na PN ak si tehotna nebude riskovat ak mu povies ze sa necitis dobre... na testoch az tak nezalezi testuje sa vecsinou to co sa tyka babenka a to tebe aj v pripade neg. vysledkov nemusi sposobovat zdravotne problemi... takze dovod na PN je skorej tvoj zhorseny zdravotny stav alebo pripadne krvacanie ci ine okolnosti... ktore niesu predmetom testou... fakt toho ze ti PNku nedaju sa nemusis bat..ine je uz to ci sa na to citis byt tak dlho doma bez prace a tak...
nezabudaj ze by si musela porodit az o 2 mesiace skorej...to je uz vazne moc skoro.. inak no problem lebo na MD sa chodi 6 tydnou pred predpokladanym term. porodu...

michaelamia1902
8. jan 2013

@janka9900 ahoj tak od dnes som na PN zatial nemam vychadzky ale na bucuci by mi uz mala dat. 20.12. ked som bala v 13tt som si zrusila dnp lebo som v ochrannej lehote myslis ze na MD musim ist tych 6tt pre TP alebo mozem aj 8tt?
dakujem za info

bubulka722
8. jan 2013

Ahojte! Mám otázočky ohľadom poistenia v nezamestnanosti. Kdesi som čosi započula, že by malo byť poist. v nezamestnanosti z balíka vyňaté. Ako je to vlastne teraz. V decembri som sa bola na to pýtať na Soc. poisťovni a vedeli len, že sa chystajú nejaké zmeny, ale nič konkrétne. Od 1.2. si platím komplet balík z minima (DNP poistená som bola od r. 2009 z max. VZ), som na MD, v práci zamestnanie trvá a 21.12. 2013 mi končí MD. Uvažovala som nad tým, že poistenie ku koncu januára zruším. Ohľadom PN to nemá význam, pretože lekári majú kvôli PN-kám DNP pacientov veľmi veľké problémy so Soc. poisťovňou a nikto nechce PN-ku vypísať. Neviem čo mám robiť, hlavne nechcem urobiť blbosť a unáhlene dobrovoľné poistenie zrušiť. Vie mi prosím niekto poradiť???
Ďakujem!

zalka
8. jan 2013

@bubulka722 No kedže si to DNP platíš z minima, je to naozaj podľa mňa dosť hlúposť lebo si to komplet preplatila. Ja by som zrušila balík hned aj zajtra.
A to preto, lebo ak by si aj potrebovala ísť na PN tak sa prihlásiš den pred PN na DNP z VZ 393 eur čo je viac ako si mala min. rok 339,89 eur .. takže z nového balíka bude vyššia prípadná PN o cca 35 eur mesačne.
A naozaj je balík poistení aj bez poistenia v nezamestnanosti.

Ak si necháš to DNP čo máš teraz, a pôjdeš náhodou na PN na konci januára .. tak dostaneš PN vo výške cca 180 eur.
Ak to zrušíš, a pred PN sa prihlásiš na DNP tak dostaneš PN vo výške cca 216 eur ...

Neváhaj a zruš to ak si platila z minima.

janka9900
9. jan 2013

@michaelamia1902 ahoj, v ochrannej musis ist presne 6tt 😉