Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

michaelamia1902
9. jan 2013

dakujem za info 😉

lovewood
9. jan 2013

...zdravim dievcata prosim o radu....som zamestnana na HPP od 1.10.2009 po sucasnost...DNP som si platila od 1.1.2011 do 31.1.2012 kedy mi automaticky DNP zaniklo - platila som 15eur mesacne...otehotnela som az v oktobri 2012 a na matersku by som mala ist 21.5.2013....bude sa mi pocitat materska nie len od zamestnavatela ale aj DNP???moja priemerna hruba mesacna mzda je 550e preto som si chcela zvysit matersku ale podarilo sa mi otehotniet neskor kedy uz bolo DNP zrusene.............je vobec este nejaka moznost ako si zvysit matersku lebo takto z mojho platu by mi ledva vyslo 350€ mesacne....vopred vam dakujem kocky za akukolvek radu🙂.

henky
9. jan 2013

@janka9900 nooo ona by sla by na matersku cca. v polke augusta. takze je treba aby ukoncila PN na konci jula a zaplatila si dnp za tu polku augusta? tak?

tinkapinka
9. jan 2013

Ahojte kocky,
chcem sa Vas spytat na moj pripad DNP.
Som nepretrzite DNP poistena od decembra 2011, co je okolo 400 dni. V septembri mi skoncilo poistenie po starom a od septembra som poistena po novom.
V juli som otehotnela a v septrembri potratila. Na poslednu chvilu som sa stihla opat poistit,aby mi trvalo poistenie nepretrzite.
Opat sa pokusame o babatko, ale mam strach, ze ak sa mi to nahodou nepodari, tak budem platit zbytocne. A kedze platim 405 € mesacne, tak ma to zruinuje. 🙂
Neda sa to poistenie prerusit, alebo zrusit, tak aby som v pripade otehotnenia nestratila narok na materske?
Dakujem vopred za vsetky vase rady. 🙂

enah
9. jan 2013

@oskvarka Ahoj, dakujem za odpoved, vsimla som si vdaka nej ze sa v niecom mylim. Len pre zaujimavost prave v CR moze byt zena na nemocenskej a poberat RP : V případě, že zjistí, že nemá nárok na PPM, pak může čerpat nemocenskou v souvislosti s porodem do šesti týdnů po porodu. V době čerpání nemocenské anebo PPM není přípustný žádný výdělek, který plyne z pojištění, ze kterého jsou dávky vypláceny. Jinak řečeno, že pokud si maminka chce přilepšit třeba dohodou o provedení práce, tak je to přípustné.

Po druhe z nasej socpoist. mi odpisali, ze na max. matersku by som stihla iba ak by som sa stihla prihlasit na poistenie v 6tt a nie az 8tt! ☹ pretoze musim stihnut nepretrzite poistenie 26tt + 6t pred terminom porodu + 6tt ktore mam = 38tt, v 9ty mesiac konci 36tt.

Preto neviem co si myslela touto vetou: "nezabudaj, ze by si musela porodit az o 2 mesiace skorej...to je uz vazne moc skoro.. inak no problem lebo na MD sa chodi 6 tydnou pred predpokladanym term. porodu..."

zalka
9. jan 2013

@tinkapinka fúha odvážna si. Dá sa zrušiť, a ak sa Ti podarí otehotnieť do 15 mesiacov odo dna skončenia DNP, a stihneš sa prihlásiť na balík z max. VZ pre nemocenské poistenie do cca 6-8 týždňa tehotenstva, a zaplatíš za 1-2 dni, a pôjdeš na PN, a ak to poistenie bude trvať 26 týždňov tak budeš mať maximálnu MD, PN ale bude minimálna.

zalka
9. jan 2013

@enah tak trošku sa ti zastariem ... aj na SVK žena môže mať PN a poberať RP, ked nemá nárok na MD:

A čo sa týka toho rátania tehotenských týždňov tak aj tam sa trošku pletieš, bežne je žena tehotná 40 tt. Nakoľko sa tt počítajú od prvého dňa poslednej menštruácie, takže ak lekár napíše 8 týždňov tak to mimčo či plod má technicky len 6 tt .. takže stihnúť sa to dá ... 26 tt +8tt+6tt je presne 40 tt.

zalka
9. jan 2013

@lovewood No kočka na tvojom mieste sa prihlásim teraz na DNP z VZ 393 eur na cca 7 dní. Potom poistenie zruš. Vznikne Ti ochranná lehota, keby si náhodou musela ísť na PN, tak toto využiješ. No a potom sa prihlás na DNP balík z VZ 393 deň dva pred nástupom na MD, a zruš ho po ukončení MD, pred nástupom na RD. Nikdy nevieš kedy sa ti zídu dni poistenia.

tinkapinka
9. jan 2013

Zalka, dakujem za info. A preco si myslis, ze som odvazna?

zalka
9. jan 2013

@tinkapinka a nie si? toľko platiť to si málokto dovolí , leda tak prihlásiť sa a šupnúť sa na PN. 🙂

tinkapinka
9. jan 2013

@zalka Ved som uz aj marodovala. 🙂 No a prave preto, ze viem, ze je to dost risk, tak som ziadala o radu. 🙂 teraz sa uz len dobre rozhodnut. Lebo ak zrusim a do mesiaca otehotniem, tak ma to bude stvat. 😖 Ale ak by som napr. neotehotnela 6 ci 12 mesiacov, tak zase by bolo lepsie to zrusit. Zial, taku moc nemam, aby sme to vedela. A nedajboze, aby aj dalsie tehotenstvo nedopadlo, tak ako prve. 😢

zalka
9. jan 2013

@tinkapinka no ale potom pozor na lehotu 52 týždňov čo vypláca PN SP, lebo ak budeš marodovať pridlho tak potom budeš počas PN v tehotenstve musieť platiť napr. ak prekročíš tú hranicu, netreba moc ťahať .. ak plánuješ tehotenstvo , lebo potom ti na to PN nevýjde.

lubkasungirl
10. jan 2013

@zalka ahoj,chcem sa ta opytat na tu lehotu pri tahani pn,kedy by pocas pn v tehotenstve musela platit - ide o pn dlhsiu ako 52tyzdnov??

zalka
10. jan 2013

@lubkasungirl áno lehota je 52 týždňov, a nemuselo by výjsť na celú PN počas tehotenstva ked sa človek nanovo prihlási .
Pr. skončilo DNP v 10/2012 babenka šla na PN v OL alebo ešte počas toho DNP. . v 6/2013 zistí že je tehotná. Tak ukončí PN, prihlási sa na DNP .. a treba jej byť poistená 26 týždnov, no kedže na PN je už 8 mesiacov , tak môže byť 4 na novej platenej a dalšie mesiace nemá vykryté , zrušiť DNP nemôže lebo by mala minimálnu MD v OL.

tinkapinka
10. jan 2013

@zalka Ano Zalka, viem. Prave preto uz radsej nemarodujem. Lenze v podstate to je jedno, ci budem teraz platit DNP 405, alebo potom. Len teraz mi z marodky vychadza cca 600 €. A to je viac, ako potom po zruseni...ako si spominala, ze by som mala len z minimalky...co by bolo cca 216 €. Zatial som marodovala cca 3 mesiace, takze mi stale ostava este 9 🙂 A kedze sa na MD ide o 6 tyzdou skor, tak mam este aj rezervu.
Lenze teraz ma napadlo. Tych 52 tyzdnov nie je nahodu z jedneho poistneho obdobia? Ci ako to je?

janka9900
10. jan 2013

@henky ano tak, nech ukonci pn najnaskor 30.7., zaplati balik od 31.7.-do nastupu na MD 😉

janka9900
10. jan 2013

@lovewood ahoj, mala by si sa na balik prihlasit este niekedy v aprili a platit ho az do materskej, aby si splnala 21.5. minimalne 271. dni poistenia v poslednych dvoch rokoch, vyrataj si to 😉

lubkasungirl
10. jan 2013

@zalka aha,takze tych 52 tyzdnov sa neberie za kalendarny rok,ale vlastne za rok dozadu - no tak to som nevedela,musim upozornit jednu kamosku,co takto uvazuje....dakujem ti,zalka :P

zalka
10. jan 2013

@lubkasungirl no tých 52 týždnov sa skúma rok do zadu, ak máš PN od 1.1.12 a ukončíš ju 30.4.2012 a dalšia PN začne 1.10.2012 tak najdlhšie ju máš zaplatenú do 30.6.2013 lebo medzi PN boli len 4 mesiace takže sa napočítava,
ak je medzi PN 26 týždňov poistenia tak sa berie potom samostatne.

lubkasungirl
10. jan 2013

@zalka takze v podstate,aj ja ked teraz pn-kujem,tak teraz ked ukoncim marodku,tak idealne je otehotniet a ist na pn v ochrannej lehote az cca 26tyzdnov po skonceni sucasnej marodky,ano???? 😕 😕

zalka
10. jan 2013

@lubkasungirl nepochopila som ako to myslíš.

oskvarka
10. jan 2013

@enah lebo ty musis splnat podmieknu 26 tyzdnou uz v den nastupu na MD lebo vtedy ti budu matersku vyratavat... a na MD sa chodi 6 tyzdnou pred terminom porodu... takze ak by si porodila o mesiac skorej tak porodis uz na MD ktora zacala presne v termin dany vypoctom lekara (tych 6 tyzdnou pred predpokladanym terminom) jedine v pripade ze porodis viac ako o 6 tyzdnou skorej a teda nestihnes este nastupit na tu MD tak ti automaticki MD zacina uz v den porodu...

janulllka16
10. jan 2013

Ahojte, chcela by som sa spytat ci sa mi oplati zacat platit DNP ak panujem ist na matersku v tomto roku (zatial nie som tehotna) pricom moja hruba mesacna mzda je 750EUR avsak dostavam tiez priplatok za dochadzku 7% a vyrobny bonus, ktory moze byt od 0 do 20%. Ratala by sa mi materska z hrubej mzdy spolu s bonusom, alebo len cisto hruba mzda?

lubkasungirl
10. jan 2013

@zalka skusim inak - teda je dôlezite,aby zena,co chce ist na pn v ochrannej lehote v tehotenstve, tak rok pred zacatim marodky nebola pn viac ako cca 4 mesiace /za predpokladu,ze pn bude do pôrodu tahat asi cca 7,5 mesiaca/ 🙂 teda aby celu pn az do pôrodu mala pn platenu a aby jej vyslo materske

zalka
10. jan 2013

@lubkasungirl môže byť dlhšie na PN, lebo tiež tehotenstvo sa nezistí v prvý deň, ale až v cca 4 týždni. 🙂

lubkasungirl
10. jan 2013

@zalka a dakujem zalka za novu infosku - velmi poucne pre mna 😉

janka9900
10. jan 2013

@janulllka16 ahoj, materska sa ti bude ratat z celkovej hrubej mzdy, teda aj s bonusmi. spocitaj si hruby prijem za minuly rok a uvidis, ci sa ti oplati prihlasit na dnp 😉 max. VZ pre vypocet materskej tento rok je 1179€.

enah
10. jan 2013

@oskvarka uz chapem, dakujem. Mozem este otazku: dle MS som dnes 7+1, ale podla dnesneho UZ som uz 8+2! Chcela som dnes sadnut na nocak a rano sa prihlasit, ale teraz som zmetena - nemam chut riskovat"" ze to do porodu nestiham, ani cestovat zbytocne - mam strasne nevolnosti...neviem ako by som ich vykryvala vo vlaku. Proste, urcite chcem cestovat pokial - mam vysoku sancu, ze vysoku matersku ziskam, ale ak aj VY tu pisete, ze sa to oplati len do 8tt, a ja som ho uz prekrocila, tak sa s tym musim zmierit a spokojne zostanem sediet doma. Prosim? co robit? maly uz ma 1,9cm, velke srdiecko, na 7tyzden trochu privelky.)

luciankasebastianko
10. jan 2013

@enah na materskú vraj vždy vypisújú podľa poslednej MS a nie podla sona aspoň moja 😉

bubulka722
10. jan 2013

@zalka Ja som min. rok bola dlhodobo PN a môj VZ z roku 2011 bol max., takže aj PN som mala z max. Teraz som zase PN, ktorá začala ešte v decembri, takže bude počítaná z VZ v roku 2011. Hneď po skončení PN chcem DNP zrušiť, len by som nerada urobila blbosť keďže neviem ako to je s poistením v nezamestnanosti. Vieš mi prosím poradiť ohladom zmien v poist. v nezamestnanosti? Ďakujem!!!