Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
11. jan 2013

@bubulka722 zlatá ... 😀 bez dôchodkového sa poistiť nedá.
No poistné bez poistenia v nezamestnanosti je bajočko 130,27 eur ... tj. 33,15% z VZ.

zalka
11. jan 2013

@sendynka01 no to vieš doma neprichádzal do styku s bacilmi , v školke je s deťmi tak je častejšie chorí , ale buduje si aspoň imunitu, neboj sa vyrastie z toho a nebud labud a žiadaj OCR.

andy03
11. jan 2013

@dosa
@janka9900

baby mam este jednu otazocku co je dost aktualne 😅 😅 no som tehu a doki by ma najradsej uz teraz /uplny zaciatok 5tt/ poslal na PN ale ja by som rada este aspon 2-3 tyzdne pockala pokial sa uvidi na ultrazvuku ci je vsetko tak ako ma...
platila som si po staron DNP /280 dni /ukoncene bolo 7,9,2012.. stale som zamestnana..chcela by som si zacat platit znovu DNP z maxima a hned nastupit na PN ... ste mi pisali ze pn by som mala z minima a po uplynuti 26 tyzdnou poistenia by som mala max. matersku..z toho my vychadz a ze na pn mam nastupit okolo 8tt??

bubulka722
11. jan 2013

@zalka spýtala som sa, ale predpokladala som, že žiadny z nových zákonov o soc. poistení nebude výhodný pre poistencov. Dobré časy pominuli, takže ja hneď po skončení PN DNP ruším a poistím sa až pred ďalšou PN alebo OČR. Ešte jedna otázkočka, aká je denná dávka nemocenského z min. VZ ak sa poistím po novom z minima? Minulý rok som bola dosť PN a včera som letela k dr. s obličkovou kolikou. Povedal mi, že to vyzerá na dlhšiu PN. Nejako koncom februára budem mať vyčerpané dávky z nemocenského. Po tomto vyčerpaní nebudem mať nárok na žiadne dávky aj keď bude PN naďalej pokračovať? Ď!

zalka
11. jan 2013

@bubulka722 no denná dávka, bajočko 6,96 eur deň. Tak čo sa týka vyčerpania dávok neviem Ti odpovedať, kedže si zakladala a rušila poistné, neviem ako to SP berie.

bubulka722
11. jan 2013

@zalka Poistenie som zakladala ešte v decembri 2009 a odvtedy stále trvá. Od 1.2. som sa prihlásila na balík podľa nových pravidiel, ale je to brané ako nepretržité poistenie.

zalka
11. jan 2013

@bubulka722 tak potom TI prestanú vyplácať dávky, po skončení napočítaní 52 týždňov . Ja som písala z minima tie dávky ...

hana_kohutova
12. jan 2013

Dievcata rada by som vas poprosila o radu. Momentalne som PN, ktoru cerpam aj z DNP a budem na nej az do nastupu na MD. Nastup na MD mam v ochrannej lehote presne 6 tyzdnov pred porodom 5. februara. Vsetky podmienky na matersku z DNP mam splnene, aj 270 dni aj 26 tyzdnov. Mozem sa uz TERAZ pocas PN prihlasit opatovne na DNP z minima (este pred nastupom na MD) kvoli neskorsej pripadnej OCR a PN. Neohrozim si tym vyplacanie MD?ak sa prihlasim hned v pondelok, znamena to ze ani nic nezaplatim, nakolko som PN z DNP a z platenia som oslobodena aj pocas PN aj pocas nasledujucej materskej? vdaka vsetkym vopred za odpoved.

janka9900
12. jan 2013

@sendynka01 no ved to, ze platis, tak to vyuzi, ked treba 😉 inak od februara budes musiet platit 138,13, lebo sa zvysoval min. VZ 😒
ale v tvojom pripade si myslim, ze by si uz mohla poistenie zrusit. pisala si ze robis na dohodu, ze? teda sa za teba od 1.1. odvadza nemocenske poistenie a do nastupu na MD ti nove nemocenske poistenie nevznikne, nie? mohla by si ist na MD v ochrannej lehote, aj na PN a OCR by si mala narok do materskej... @zalka mohla by ho zrusit, ci nie? neviem, ako presne je to pri dohodach teraz 😕

janka9900
12. jan 2013

@andy03 ahoj, gratulujem 😉 najneskor sa musis prihlasit do 8tt, najlepsie tak do 6tt 😉 na PN nastup najskor na druhy den po prihlaseni a nezabudni za ten jeden den zaplatit v splatnosti 😉

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova ahoj, z akeho VZ si platila dnp minuly rok? ak by si sa prihlasila este pocas PN, tak matersku by si mala ratanu z minima.

hana_kohutova
12. jan 2013

@janka900
Doplacala som si do maxima, vzhladom na to ze normalne pracujem. Platila som z vymeriavacieho zakladu cca 416 eur. Takze by som si tymto skorsim prihlasenim poskodila? Je teda lepsie prihlasit sa z minima iba den pred nastupom MD? vdaka za odpoved

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova ano, poskodila by si si, nesmies sa prihlasit ani den pred nastupom na minimum, zrusila by si si ochrannu lehotu a materska bude minimalna. prihlas sa az po nastupe na MD 😉 ked nastupujes 5.2., tak najskor sa prihlas 6.2. alebo neskor 😉

andy03
12. jan 2013

@janka9900 smim sa spytat preco najlepsie do 6tt?? lebo koli pracovnym veciam nemozem skor ako zaciatok 8tt 😒 😒 😒 😒 a co sa tyka platenia mam zaplatit za jeden denň z maxima co je cca 15e alebo plnu sumu a potom si poziadat o preplatok??? daujem

janka9900
12. jan 2013

@andy03 lepsie je skor, kvoli nahodnemu predcasnemu porodu, kedze poistenie musi do nastupu na matersku trvat minimalne 26 tyzdnov. ale staci sa prihlasit aj zaciatkom 8tt, ako planujes 😉
zaplatis menej, ako 15€ za ten jeden den, ked si zamestnana. staci zaplatit len za jeden den, ale nic nepokazis ani tym, ked zaplatis plnu sumu a poziadas o preplatok, no je to podla mna zbytocne 😉

hana_kohutova
12. jan 2013

@janka9900 Dakujem za rady 🙂 takze sa prihlasim na minimum a az den po nastupe na MD, cize 6. februara. To minimum pre rok 2013 je 393 eur, ze?

andy03
12. jan 2013

@janka9900 dakujem ti moc..uz si ma osvietila, tak chapem 😅 😅

sendynka01
12. jan 2013

@janka9900 @zalka Ja som uz rozmysala nad tym, ze by som to zrusila. Doteraz som nevedela, ze OL sa vztahuje aj na PN pre tehotne. Povodne som ho chcela zrusit po prechode na nove dohody, koli tomu novemu nemocenskemu. Ale ked mi doktor navrhol, ze mam porozmyslat nad PN koli podmienkam v praci tak som si ho nechala s tym, ze ked bude treba vyuzijem zatial na OCR. Ak by som mala 100% istotu, ze ked zrusim DNP a v marci mozem ist v pohode na PN, tak to urobim. Ale nikde som sa nedocitala, ze sa to tyka aj dohodarov.

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova ano, najskor 6.2. sa prihlas, mozes sa aj z maxima 1179€, mozno to po materskej lepsie vyuzijes 😉 ... mimochodom, termin mas 19.3., hej? 😉

janka9900
12. jan 2013

@sendynka01 napis cez kontaktny formular do poradne, budes vediet isto, ci to mozes zrusit. ja si myslim, ze hej, ale nie som si ista 😅 .... http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

hana_kohutova
12. jan 2013

@janka9900 Jeej to ma vobec nenapadlo ze sa mozem prihlasit aj z maxima 🙂 vlastne to DNP pocas MD vobec platit nebudem, a po MD sa mi to pri pripadnej OCR spriemeruje? Inak ano, termin mam 19. marca.
A este raz velka vdaka za rady 😉

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova nemas zac 😉 nie, platit nebudes. a ak budu zakony platit ako teraz, bude stacit po materskej zaplatit par dni do konca mesiaca v kt. bude MD koncit a na dalsi mesiac budes mat narok na max PN, OCR ... 😉

hana_kohutova
12. jan 2013

@janka9900 Janka a ked mi konci MD presne 1.oktobra, tak si musim zaplatit cely mesiac az do konca z maxima?

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova no 😅 "super" ti to vychadza 😕 lebo keby si isla na PN v oktobri, sledovalo by sa obdobie od 6.2. do 30.9., kedze nebudes v tom obdobi platit ani za jeden den, tak PN bude minimalna, az v novembri by bola max.

hana_kohutova
12. jan 2013

@janka9900 Super, takze sa mozem prihlasit z maxima, nebudem nic platit a hned 1. oktobra po skonceni MD sa odhlasim. Ak by som bola potom (november) PN, alebo OCR, tak budem mat maximalnu? to by bolo super! hlavne si musim poznacit do kalendara, aby som sa nezabudla 1.10. odhlasit 😉 . Jani si poklad 😉

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova praveze by si sa nemohla odhlasit, musela by si platit az do PN v novembri, aby si mala max. 😅

hana_kohutova
12. jan 2013

@janka9900 Jani prave som si pozerala lehotnik na stranke soc. poistovne a zistila som ze MD mi konci presne 30.9. Meni sa tym pre mna nieco? ja asi nebudem spekulovat s tym platenim a potom maximalnou PN. Chclea by som to vyuzit len prilezitostne keby mi synovia ochoreli. Prihlasim sa 6.2. z maxima a odhlasim sa po MD, teda uz 30.9. alebo mi staci odhlasit sa 1.10? pa

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova nemeni, musela by koncit 29.9. 😒 tak ukonci k 30.9., aby si nic neplatila a ked budes potrebovat ist na OCR, tak sa prihlasis den pred OCR, narok budes mat z minima, ak sa dovtedy nezmenia zakony 😉

hana_kohutova
12. jan 2013

@janka9900 Odhlasim sa teda 30.9. Este raz veeelka vdaka a prajem prijemne tehulkovanie 🙂

janka9900
12. jan 2013

@hana_kohutova dakujem 😉 aj ja prajem prijemne dotehulkovanie 😉