Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sendynka01
12. jan 2013

@janka9900 uz som napisala 🙂 ..som zvedava na odpoved..

lydka8855
13. jan 2013

ahojte babulky, viete niektora poradit ohladne DNP ako SZCO? Od februara minuleho roku som SZCO, a ako novy SZCO som sa teda dobrovolne poistila - uz podla noveho. Dovtedy som bola zamestnanec. Teraz som tehu - akurat 8tt a rozmyslam ci by malo teraz zmysel si DNP zvysit na vyssi vymeriavaci zaklad, ci sa mi to premietne do materskej? Citala som totiz niekde, ze pre vypocet materskej sa ako smerodajny bude brat do uvahy rok 2012? teda ak si teraz zvysim DNP tak tym nic neovplyvnim? dakujem

makami07
13. jan 2013

Ahojte poprosim o radu som dnp nepretržite od roku 2010. od vtedy som už viackrat bola pn.Momentalne som tieš PN od oktobra 2012 a stale trva.Viem že PN sa vyplaca maximalne 52 tyždnou a kedže ja som už pred tym bola dost na PN asi 3krat po tri mesiace a som aj teraz už su to tieš 3 mesiace a stale trva či mi nepozastavia vyplacanie PN z dnp.Som nezamestnana platim si iba DNP.Dakujem za odpoved

zalka
13. jan 2013

@lydka8855 hm... môžeš zrušiť DNP a založiť nové na VZ aký si určíš aj maximálny ... no si na hrane .. lebo ak si dáš vyšší VZ ako je minimum a nestihneš lehotu 26 týždňov tak MD bude aj tak z minima.

Mimochodom ak by si aj to DNP zrušila a opäť založila z minima, tak sa berie pre výpočet MD alebo PN , VZ za rok 2013.

Ešte napíš do kedy si bola zamestnaná? Kedy máš termín pôrodu, a cca nástup na MD. A tiež napíš či tvoje príjmy za rok 2012 prekročili hranicu 4716 eur a staneš sa povinným platcom odvodov do SP od júla 2013.

zalka
13. jan 2013

@makami07 záleží na medzerách čo si mala medzi PN , takto je to veľmi všeobecne a nedá sa presne odpísať. Napíš termíny PN, od kedy do kedy si bola na PN a budeme ti vedieť odpovedať.

lydka8855
13. jan 2013

@zalka dakujem zalka, zamestnana som bola cley rok 2011 az do konca januara 2012, kedy som zmenila pracu a musela som ist na zivnost. Poistit ako DNP od 2/2012 som sa nedala uplne z minima, ale teraz ked som si vypocitala kolko to bude tych 65% tak je to aj tak strasne malo co mi vychadza:( termin porodu mam koniec augusta, ale kedze cakame dvojicky tak to bude asi skor a nastup na MD asi tiez skor, resp. to bude asi este ako PN (rizikove). Prijmy za rok 2012 som mala vyssie, takze od jula by som bola uz povinny platca.
Cize musi byt rovnaky DVZ cleych 26 tyzdnov, ked to zvysim pocas toho, tak sa beire ten predchadzajuci, neberie sa nejaky priemer alebo sucet DVZ?

zalka
13. jan 2013

@lydka8855 no berie sa len VZ počas tých 26 týždňov, a z akého VZ si platíš od 1.2.2012 DNP? A priemer sa neberie, a pri DNP sa dá VZ meniť po uplynutí tých 26 týždňov .
Napíš mi aký máš VZ pre DNP.

lydka8855
13. jan 2013

prvy mesiac som mala 800, ked mi prisiel sek na cca 300 eur tak som sla opat na soc. poist. ze mi to nevychadza a znizili mi to tym stylom, ze ma odhlasili a na druhy den opat prihlasili s nizsim DVZ - 500e. takze cca od polky marca plati to nizsie DVZ.

zalka
13. jan 2013

@lydka8855 dobre mám taký nápad. Ale musíš mať naozaj istotu, že tvoje príjmy za rok 2012 boli vyššie ako tých 4716 eur. Ak hej tak by som urobila toto,
1. ) šla by som na PN napr. 14.1.2013 tá by bola cca 275 eur. cca 15.1.2013 by som zrušila DNP z VZ 500 e
2.) 16.1.2013 by som sa prihlásila na balík DNP z minima 363 eur
3.) na PN by som ostala do 30.6.2013
4.) na novú PN by som šla napr. 2.7.2013, PN by som si dala vypísať 2x ... 1x SZCO, 1x DNP ... a bola by vo výške 432 eur
5.) za 1.7.2013 treba zaplatiť DNP, a treba zaplatiť odvody ako SZČO .. dokopy cca 9 eur
6.) šla by som z PN potom rovno na MD... MD by bola vo výške cca 510 eur .

Ak teraz prerušíš DNP, tak využiješ ešte aj to poistenie zo zamestnania a vznikne ti nárok na MD aj z DNP aj zo SZCO, ak teraz poistenie neprerušíš, tak nárok zo SZCO na MD nevznikne a ty budeš poberať len tú malú MD ako si písala, čo sa ti moc nepáči.
A preto kážem ísť prv na PN a potom ukončiť DNP a založiť nové ... aby si mala vyššiu PN oproti minimálnej ak by si prv zrušila DNP a tak šla na PN z nového DNP.

janulllka16
14. jan 2013

@janka9900 mohla by som sa este spytat do akeho casu od ukoncenia platenia DNP musim otehotniet?Ak popri praci pracujem este aj na dohodu, pricom vsak v zmluve mam uvedene, ze max. mesacny zarobok je 16,60 eur meni sa tym pre mna nieco?

michaelamia1902
14. jan 2013

@janka9900 ahoj Jani ste tu pisali aj o dlhodobej PN, tak by som sa rada v niecom uistila. Kamoska bola jeden rok v kuse na PN november 2011 az november 2012 , len z TPP. Teraz 2 mesiace pracovala a zase ma zdravotne problemi, ma vobec narok na PN. Vravela, ze by mohla ist ale len na tolko kolko od ukoncenia odpracovala a to su teraz cca 2 mesiace. Je to prosim pravda?
PS. kracne nam tie tyzdne naskakuju 🙂

lydka8855
14. jan 2013

@zalka vyzera to super, len mam este par otazok - ked pojdem teraz na PN mozem ju ukoncit aj skor ako 30.6.? a ked som na PN nemozem uz dostavat dalej prijem ako SZCO? teda myslim to tak, ci pocas PN musim prestat uplne pracovat (aj z domu?) lebo od teraz az do jula budem mat len 275 eur z PN a popri tom platit aj DNP z minima...?? to nevyzijeme

janka9900
14. jan 2013

@janulllka16 do 15 mesiacov od ukoncenia musis otehotniet, ak to bude az v tom 14.-15.-tom mesiaci, tak sa hned prihlas na dnp, aby si splnala 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch 😉 s tou dohodou ti neporadim, ale malo by sa z toho odvadzat nejake nem. poistenie, tak mozno aj z toho by bola nejaka materska, ale ozaj nevie isto 😅 pri pripadnej materskej z dnp ti dohoda neovplyvni nic...

janka9900
14. jan 2013

@michaelamia1902 ahoj, ano je to tak, ako hovori kolegyna.
... pekne naskakuju 😉 keby tak na zaciatku uz chcela byt trojka 😀

michaelamia1902
14. jan 2013

dakujem za potvrdenie infosky 🙂
ha ze 3 na zaciatku, tak to ja by som uz asi mala odrodene, mala bola na svete 36+5 a to som bola vcera 😉 16+5

sendynka01
14. jan 2013

@janka9900 Toto mi odpisali zo SP...Info aj pre baby,ktore riesia podobnu dilemu 🙂
Otazka:
Platim si DNP, podmienku 270 dni mam uz davno splnenu. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a popri tom pracujem na dohodu. Som v 4 mesiaci tehotenstva. Vo februari bude mat syn 3 roky a rodicovsky prispevok mi konci.
Ak by som DNP zrusila, viem, ze sa bude na mna vztahovat 8mesacna ochranna lehota pre vyplatu materskeho.

Moja otazka vsak je:
ak by som v priebehu ostatnych mesiacov bola nahodou praceneschopna, vztahuje sa ochranna lehota aj pre pripadnu PN, alebo len pre materske?

Odpoved:

Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva je osem mesiacov. Z uvedeného vyplýva, že sa plynutie ochrannej lehoty vzťahuje na poistenkyňu iba, ak jej nemocenské poistenie zanikne v čase tehotenstva. Plynutie osemmesačnej ochrannej lehoty sa vzťahuje aj pre výplatu nemocenskej dávky a ošetrovného. To znamená, že Vám nárok na nemocenskú dávku z dobrovoľného poistenia môže vzniknúť v rámci ochrannej lehoty za predpokladu, ak Vám dobrovoľné poistenie zanikne v čase tehotenstva.

Pripomíname, že plynutie ochrannej lehoty zanikne vznikom nového nemocenského poistenia, ale aj obnovením nemocenského poistenia opätovným nástupom do zamestnania z rodičovskej dovolenky. V prípade, ak Vám pracovný pomer zamestnankyne trvá, odporúčame Vám odhlásiť sa z dobrovoľného poistenia až opätovnom nástupe do zamestnania z rodičovskej dovolenky.

janulllka16
14. jan 2013

@janka9900 takze keby si zacnem platit uz teraz po skonceni mam este 15 mesiacov aby som otehotnela. Ak by to bolo az v 14.-15. tak si zacnem platit DNP od zaciatku alebo len nejaky cas? a v pripade ak by som otehotnela napr. po 2 mesiacoch tak toto poistne nemusim platit?mam v tom trosku gulas 🙂

janka9900
14. jan 2013

@sendynka01 ty ale robis aj pocas rodicovskej na dohodu, ci nie? keby si mala trvaly prac. pomer, tak by bolo najlepsie odhlasit sa az po ukonceni RD, ale tebe pojdu odvody na nemocenske uz za januar, nie? ... 😕

janka9900
14. jan 2013

@janulllka16 ty si este nikdy nemala dnp?

sendynka01
14. jan 2013

@janka9900 ano len na dohodu..ano od januara plati zamestnavatel za mna odvody..som sa bola v SP odhlasit z dochodkoveho, aby som nebola poistencom statu. DNP mi stale trva..Cize mozem to zrusit keby som chcela? Dobre som to pochopila?

janka9900
14. jan 2013

@sendynka01 no podla mna ano, ked za teba plati odvody, pretoze aj ked ti skonci RD, tak sa ti neobnovi nem. poistenie ako zamestnancovi, lebo ti vlastne nem. poistenie trva 😕 ak ho pojdes rusit, tak sa radsej este aj na sp opytaj, ci je to tak 😉

sendynka01
14. jan 2013

@janka9900 nove NP by mi nemalo vzniknut, lebo k dohode bol spisany dodatok cize ma len dopoistili na tie poistenia co su treba po novom. Dohodu mam do 30.6.2013. Termin porodu mam 1.augusta, na MD nastupim 20.juna - 6tyzdnov pred porodom. Cize by mi to nemalo nijako ovplyvnit. Teda dufam. Ale skusim sa tam pre istotu spytat.

janulllka16
14. jan 2013

@janka9900 nie nikdy este.

janka9900
14. jan 2013

@sendynka01 no, malo by to byt ok, pre istu sa spytaj 😉

janka9900
14. jan 2013

@sendynka01 no, malo by to byt ok, pre istu sa spytaj 😉 nastup na MD budes musiet mat 19.6. 😉

janka9900
14. jan 2013

@janulllka16 aha. tak musis zacat platit este pred otehotnenim. poistenie musi trvat minimalne 270 dni do porodu. ked otehotnies 2 mesiace po prihlaseni, musis poistenie platit nadalej, nemozes ho zrusit, kym nebudes mat 270 dni. ak nebudes po 270 dnoch tehotna, tak ho mozes zrusit a ked otehotnies do 15 mesiacov od zaniku poistenia, prihlasis sa hned ked zistis, ze si tehotna... a potom uvidis, ake budu zakony 😅 ... je tazke teraz povedat, co bude za dva roky, najlepsie ked otehotnies, tak dva mesiace po prihlaseni 😅 😉

sendynka01
14. jan 2013

@janka9900 nove NP by mi nemalo vzniknut, lebo k dohode bol spisany dodatok cize ma len dopoistili na tie poistenia co su treba po novom. Dohodu mam do 30.6.2013. Termin porodu mam 1.augusta, na MD nastupim 20.juna - 6tyzdnov pred porodom. Cize by mi to nemalo nijako ovplyvnit. Teda dufam. Ale skusim sa tam pre istotu spytat.

tinkapinka
14. jan 2013

@zalka Ahoj Zalka, podla testu som tehotna a chcem sa ta spytat opat na to DNP. Ked sa pojdem odhlasit z DNP, budem tam potrebovat dokladovat tehotenstvo aby som mala 8 mesacnu ochrannu lehotu?
Vopred dakujem za odpoved.

obcansr
14. jan 2013

Ahojte žienky chcem poradit v marci by som skončila dnp platím od roku 2010 ale od februára len z minima .Ak by sa mi podarilo tak by som chcela ist na md ale až v roku 2014 podla výpočtou by to muselo byt niekedy do júna však? Ale chcem sa spýtat kebyže som ešte v priebehu tohto roka zaplatila dnp napr. 2 mes ešte pred tým ako otehotniem ako by sa m to počítalo že by som mohla ist až v auguste na md alebo ako? Vie mi niekto poradit? Díky

dejna20
14. jan 2013

Baby viete mi poradit? Som v nemocnici. Mam papiere k pn. Zeleny, ruzovy, dvakrat cierny a potom este cierny na pol A4ky.
Som zamestnana, tehotna a platila som si aj dnp, kedze som tehotna vztahuje sa na mna 8 mes ochr lehota. Moja otazka je, kt. papier zamestnavatelovi a co treba dat soc poist. aby mi dala pn aj z dnp? A hlavne dokedy to treba. V zivote som nebola pn