Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
22. jan 2013

@petkakv ak si založíš DNP teraz tak počas MD neplatíš nič,,, len si nazbieraš asi tak 29 týždnov poistenia ... a ak by si potrebovala ísť napríklad v oktobri na PN tak by si sa prihlásila opäť na DNP z minima a po skončení PN by si sa odhlásila. Čítaj je tu toho veľa napísaného 🙂

petkakv
22. jan 2013

@zalka este jedna otázka a už ta nechám vydýchnuť 🙂 pod akou témou to nájdem??? dik a strasne moc a dobru noc prajem

zalka
23. jan 2013

@petkakv aj v tejto téme sa o tom veľa píše . 🙂

janka9900
24. jan 2013

@obcansr ahoj, mala by mat narok, ale len na tolko tyzdnov, kolko v poslednych 52 tyzdnoch nemarodovala. nech sa prihlasi den pred PN, zaplati dva dni a zrusi dnp. ak by jej PN neuznali, tak aby vela neplatila 😉 ... za dva dni zaplati cca 9€ 😉

dnpo
24. jan 2013

@janka9900 janka moze sa stat ze neuznaju?

janka9900
24. jan 2013

@dnpo 😅 neviem, kedze uz cerpala 52 tyz. PN, preto pisem, nech sa po dvoch dnoch radsej odhlasi;)

zabka60
24. jan 2013

Bbaulky poradte mi,som na pn s dnp od maja 2012,ale nezamestnana som od jula 2012...co vsetko potrebjem na hlasenie na Urad prace a hlavne co potrebujem zo socialky na danove priznanie????dakujeem

dnpo
24. jan 2013

@janka9900 aha,dobre vediet 🙂

obcansr
24. jan 2013

@janka9900 tak to teraz neviem ja som myslela že po polroku može ist zas na marodku ale len z minima...... a zas 52 týždnou som z toho jelen a dá sa z dnp odhlásit aj počas dnp? Keby že sa prihlási , 1 den zaplatí a potom sa odhlási? Dakujem

janka9900
24. jan 2013

@obcansr ked jej poistenie od skoncenia PN netrvalo, neviem, ako to beru. ale nemyslim si, ze bude mat narok na 52 tyz. keby poistenie platila 26 tyz. od zaniku PN, mala by narok na 52 tyzdnov. odhlasit sa moze den po nastupeni na PN (poistena musi byt v prvy den PN a je dobre, ked bude aj jeden den pred PN).
ak jej PN priznaju, tak sa moze aj pocas PN prihlasit na balik, aby jej poistenie bezalo, platit nebude.

olinka61
24. jan 2013

Ahojte, viete mi poradit, platim si DNP a nastupujem na matersku dovolenku, s tym, ze materska sa mi nebude vyratavat z DNP, lebo nesplnam podmienku 270dni poistenia. Chcem sa spytat, kedze po skonceni materskej dovolenky (pred materskou budem mat zaplatenych 220dni DNP) nastupim na rodicovsku a teda mi asi automaticky pokracuje DNP, ak dosiahnem potom na rodicovskej dovolenke tych zvysnych 50 dni DNP(ze si budem opat platit), ci ked pojdem potom napriklad na PN, ci sa mi vyska PN bude vypocitavat z DNP. Ci sa mi tie dni DNP pred materskou a dni po skonceni materskej scitaju na tu podmienku 270dni. dakujem

zalka
24. jan 2013

@olinka61 ak nebudeš mať nárok na MD z DNP, tak DNP musíš platiť aj počas MD.
Takže ak chceš prestať platiť musíš prerušiť poistenie po tom 270 dni ...

olinka61
24. jan 2013

@zalka takze musim pocas materskej este platit tych 50dni a potom prerusit poistenie(prerusit alebo ukoncit - je v tom rozdiel)? A ked po skonceni materskej nastupim na rodicovsku a teda bola by som potom eventuelne PN, tak vyska PN by sa mi vyratavala z coho? Vyratavala by sa z toho DNP?

zalka
24. jan 2013

@olinka61 z akej výšky platíš DNP? Aký je tvoj VZ? .. lebo ak platíš z minima, tak to kludne zruš po splnení podmienky 270 dní .. ak platíš z vyššej sumy tak to je na pováženie .. a na MD nastúpiš zo zamestnania? Alebo budeš od začiatku čerpať RP?

olinka61
24. jan 2013

@zalka praveze platim DNP z maxima, na MD nastupujem z RD, takze budem dostavat asi nejake minimum, neviem kolko to je presne. Preto, kedze uz si to platim tak dlho, by bolo dobre to nejake vyuzit vo svoj prospech, nech sa mi to aspon vrati, ked uz matersku nebudem mat z DNP ☹

zalka
24. jan 2013

@olinka61 tak to potom nesmieš zrušiť , ak zrušíš tak budeš po obnovení dostávať PN len z minima.
Ale skôr ide o to, že MD trvá 34 týždnov tj. 238 dní .. a tebe treba zaplatiť 50 dní ... a zvyšných 180 si budeš musieť platiť ... a na PN sa dá byť len 1 rok maximálne. No neviem či sa Ti to kočka vyplatí. Dosť neskoro si začala platiť DNP. A tá pálka čo platíš ...

zalka
24. jan 2013

@olinka61 ináč ešte otázka ... 220 dní bude zaplatených do pôrodu alebo do nástupu na MD?

lubkagro
25. jan 2013

Ahojte chcem sa spytat otazocku, moj manzel mal zaplatene dnp do oktobra teraz maroduje a ak by chcel ist niekedy v septembri na PN ako by sa to dalo .. ked sa prihlasi na jeden den a na druhy pojde na PN bude sa mu ratat predchadzajuce obdobie platenia ? dskujem

gapa
25. jan 2013

@petkakv čitala som, čo ste písali o tvojej materskej, k tomu
ešte tolko, že ti na dnp vznikol preplatok, ak si podáš žiadosť, tak ti peniaze z rozdielu vz z ktorého si platila a z ktorého ti brali vym.základ vrátia, myslím, že ak si platila 9mesiacov navyše z cca vz 87eur, tak by to malo byť vyše 30eur.

petkakv
25. jan 2013

@gapa jej dakujem si zlatá, no veru to som nespomínala, už mi ich aj vrátili s tým sa veru poponáhlali, ale aj tak si myslím jedno, že by malo najskôr chodiť rozhodnutie a až potom peniaze na učet, aby sa prípadne mohol človek aj odvolať, lebo ked som jej to spomínala, tak mi hovorila, že to už sa nedá, že peniaze už boli vyplatené...veď oni vedia ako to robiť aby to bolo najlepšie pre nich a nie pre ľudí...ale dik za infošku

kwatka
26. jan 2013

ahojte,chcem sa opýtať za kamošku
28.9.2009 nastúpila do zamestnania na TPP,
od januára 2010 si začala platiť DNP z minima.
od 21.5.2011 nastúpila na MD,ktoré čerpala aj zo zamestnanai aj z DNP
to DNP jej platilo ešte do 31.1.2012 čo prišla tá zmena,tak si dala prerušenie a od 1.2.2012 si ešte platila z minim,ktoré jej skončilo 26.10.2012 a otehotnela až v novembri,termín pôrodu ma v auguste 2013.
Dá sa s tým ešte niečo robiť aby mala vyššiu matersku teda aj zo zamestnania aj z DNP?
vopred ďakujem za odpovede,snáď jej niekto poradí.

zalka
26. jan 2013

@kwatka dá, môže sa prihlásiť na DNP balík a ísť na PN ak chce maximálnu MD, alebo sa prihlási na 7 dní z minima 393 eur . Zaplatí cca 31,50 po 7 dnoch zruší DNP a vznikne jej OL počas ktorej ako tehotná môže ísť kedykoľvek na PN ked to bude potrebovať. A deň pred nástupom na MD sa prihlási znova na DNP aby jej bola MD vyplácaná z aktívneho DNP a nie počas ochrannej lehoty, to by jej ako mamičke na RD nemuselo výjsť. A dostane MD vyššiu o 255 e.

gapa
26. jan 2013

@petkakv
nezáleží na tom, kedy došli peniaze, možnosť odvolania záleží od dátumu doručenia rozhodnutia, vid predpokladám máš to aj v rozhodnutí.

karinkaeich
27. jan 2013

kocky, mozem este dnp nejako vyuzit? napr. na ocr so starsim syncekom? mam ho stale aktivne, pocas md neplatim. dakujem

zalka
27. jan 2013

@karinkaeich počas MD ho využiť nemôžeš, len počas RD.

zibi
27. jan 2013

baby to stare DNP mi zaniklo este v septembri do decembra som bola na marodke..treba podavat odhlasku z toho stareho? lebo sa mi vidi ze som citala ze to stare zanikne ked sa dosiahne 270 dni tak odhlasku nemusim davat?

zalka
27. jan 2013

@zibi odhlášku dávať nemusíš ak ti zaniklo DNP po starom .. tj. po uplynutí 270 dní poistenia.

zibi
27. jan 2013

@zalka zalka chcem sa ta opytat ...mne stare dnp skoncilo v tom septembri mala by som este narok z DNP na nejake peniaze..? ked v septembri mi to zaniko? citam ze sa mozes prihlasit na par dni a odhlasit ale malo by to v mojom pripade nejaky zmysel? dakujem

zalka
27. jan 2013

@zibi si tehotná? alebo chorá? pred PN deň dva sa nahlás na DNP, chod na PN a po PN toto DNP zruš. Stačí sa prihlásiš z minima 393 eur , za den sa platí bajočko 4,50 € a PN je cca 216e

kwatka
28. jan 2013

@zalka ďakujem za odpoveď,ešte sa chcem opýtať,na tých 7dní sa príhlási a keď sa odhlási treba jej potvrdenie od lekára o tehotenstve? a tá ochranná lehota jej vznikne automaticky?
ďakujem