Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

micak
28. jan 2013

Ahojte, jedna zienka tu ma odporucila na vas. Zrejme pojdem na PN az do materskej (teraz som 5tt) a poradila mi, ze by bolo vyhodne DNP z dovodu vyssej materskej. Viete mi ozrejmit situaciu? DAKUJEM MOC!

zalka
28. jan 2013

@micak platila si si niekedy už DNP?

micak
28. jan 2013

@zalka nie, este nikdy

zalka
28. jan 2013

@micak a menila si v posledných 2 rokoch zamestnanie?

micak
28. jan 2013

@zalka od 1.januara 2011 v kuse pracujem, s tym, ze minuly rok v lete som mala 2tyzdne neplatene volno

zalka
28. jan 2013

@micak no nemám pocit, že by neplatené voľno pomohlo. Lebo síce došlo k prerušeniu poistného ... ale ... zavádzala by som, naozaj netuším či by sa ti dni do neplateného voľna rátali k DNP ,,, a dni po tom k normálnu PP.
Môžeš to skúsiť , a to skús sa prihlásiť jeden den na DNP z minima 393 eur druhý ísť na PN a tiež aj zrušiť DNP ... aby si vedela či ti tú PN z DNP vyplatia ... ale MD potom ak to náhodou výjde dostaneš z DNP len z minima tj. 255e ...

oliverka
29. jan 2013

Dievčatá, prosím o radu. 🙂
Cca 3 týždne pred mojím ukončením materskej (z povinného a DNP) ma v poberaní materskej vystriedal manžel (z DNP). Dnes išiel na sociálku pre potvrdenie kvôli poberaniu rodičovského a povedali mu tam zaujímavú vec:
Hoci mne pôvodne materská mala končiť 17. januára a on ma vystriedal 30 .12., jemu materská neskončila toho 17. 1., kedy uplynulo 34 týždňov, ale beží mu NOVÁ 28-týždňová, ktorá skončí až niekedy v júli (to bude mať malý rok). Prosím vás, viete o tom niečo? Mne sa to zdá akési divné 😒

zalka
29. jan 2013

@oliverka áno je to tak ako píšeš. Čítala som usmernenie k tomu zo SP.

stasiika
29. jan 2013

ahojte baby,
potrebujem poradit, planujeme dalsie miminko, viem ze predminuly rok som si mohla dobrovlne priplacat do nemocenskeho dake paniazky na vyse a tam patom som poberala vyssiu matersku, s tam za som musela toto odvadzat 270dni, Plati to aj tento rok alebo co vsetko sa zmenilo oproti roku 2011? a v akej vyske si mozem priplacat? a kolko dni to ma trvat?

dakujem za odpovede

zalka
29. jan 2013

@stasiika kedy ti skončilo DNP?

stasiika
29. jan 2013

no ja som nepriplacala ja som v roku vo februari nastupila na materku potom potoberam este rodicovsky tj. do marca 2014. ale kedze chceme dzalsie tak by som to rada vyuzila kedze 1. krat som to nestihla , na matersku som vdety nastupila zo zamestanai

zalka
29. jan 2013

@stasiika trebalo by platíť 270 dní tj. bajočko 9 mesiacov ... minimálny VZ 393 ( z toho by bola MD vyššia o 255 e) a platí sa 138,13 eur mesačne.

stasiika
29. jan 2013

takze ak som dobre zrozumela tak pri priplacani 138.13 eura mesacne (dobrovolne), by moja materska vypadala takto: 65% z vz(393) plus 255 eur k tejto sume: ?

zalka
29. jan 2013

@stasiika ak by si si 9 mesiacov platila 138,13 eura, tak tvoja MD by vyzerala asi takto ... 7,5 mesiaca x255 eur z DNP + 7,5m x MD zo zamestnania tj. 65% z hrubej mzdy.

stasiika
29. jan 2013

Ahaaaa dakujem🙂

henky
29. jan 2013

@janka9900
@domeli
mile moje baby. ja uz som vybavena.PN som ukoncila k 20.1 a nastup na matersku mam 21.1....takze hadam nebude mat nikto ziaden problem-pockam si na rozhodnutie zo socialky- aku matersku mi teda priznaju- kedze som splnila vsetko ako ste mi kazali- DAKUJEM

ale teraz zas k tej svagrinej. Ta je od ukoncenia dnp(od toho oktobra) neustale na PN. teraz je tehotna( termin ma 8.9.2013)- Do 8.tt sa nahlasila na socialku na novy balik z maxima( kde jej mimochodom vyratali 1381€ mesacne- so zacatim platenia 21.1)- coz ale teda pocas PN nemusi platit.....26tyzdnov toho "akoze" platenia maxima jej uplynie 21.jula.... a nastup na MD(6tt pred terminom) jej vychadza 29.8...... chcela som vediet od kedy si teda musi platit nejku tu sumicku- aby jej vysla ta materska maximalna- co ked bude na rizikovom az do porodu? a kolko by jej teda ta maximalna materska vysla?.......( hadam som to pisala zrozumitelne)

zalka
29. jan 2013

@henky ako dúfam že sa tvoja švagriná neurazí ale je trúba ... lebo zbytočne sa prihlásila na maximum zo všetkých poistení kt. je 3930 eur ... a preto má tak vysoké odvody. Bohate by jej bolo stačilo ak by sa bola prihlásila na max. pre nemocenské poistenie teda pre výplatu nemocenského poistenia .. tj. 1179 eur .. mesačne sa platí 414,41 eur.

Ona potrebuje aspon 1 de´ň pred MD si zaplatiť odvody z toho svojho maxima aby mala nárok na MD v takej výške ... tj. ona je povinná zaplatiť za jeden den 44,55 eur odvody .. .ak by si bola dala len 1179 eur DNP tak za jeden den by zaplatila 13,60 a efekt je ten istý ... maximálna MD je bajočko 750 eur.

madat
29. jan 2013

Baby od januara 2013 sa menili podmienky..uz sa nemusia platit vsetky tri fondy,ale len dva.. tusim je to volitelne, no myslim si,ze dochodkovy+nemocensky alebo dochodkovy+nezamest... treba sa vsak informovat v SP. Ja ked som tam bola minuly tyzden som sa len opytala, ci je pravda to, ze sa nemusia platit uz vsetky 3 a povedala mi, ze je to pravda a viac info, ze mi da jej kolegyna..viac som sa nepytala...

domeli
30. jan 2013

@henky to je pravda - stačilo sa prihlásiť z maxima pre nem. poistenie . Tým, že je max. VZ pre dôchodkové omnoho vyšší, dosť to mätie a asi sa to stalo aj Tvojej švagrinej. Ale na druhej strane: ak neporodí pred tým 26 .týždňom od prihlásenia, tak jej výjde max. materské, ako písala @zalka. Ukončí PN nie deň, ale 2 dni pred nástupom na MD, za ten jeden deň zaplatí a výjde to 🙂

janka9900
30. jan 2013

@henky nepisali sme ti o maxime 1179€? 😕 asi hej 😅 skoda, ze dala uplne max. 😒 ... ale nic neni stratene, akurat trosku viac zaplati 😅

@zalka @domeli baby, nemusi svagrina @henky ukoncit PN aspon 30.7., aby za 31.7. zaplatila max. odvody? pri aktivnom poisteni je rozhodujuce obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ci? 😅 keby zaplatila az v auguste a isla na matersku z aktivneho poistenia, mala by min. matersku.

ale mohla by to urobit tak, ze by ukoncila PN niekedy do 25.8. za 26.8. by zaplatila z maxima a od 27.8. by dala odhlasku z poistenia a isla na MD v ochrannej lehote, vtedy by sa bralo rozhodujuce obdobie od 20.1.-26.8. a MD by mala maximalnu. ci sa mylim? 😕

zalka
30. jan 2013

@janka9900 určite áno, ak nie je na RD. Lebo tam by som sa potom nespoliehala na OL ... ked jej vznikne nástupom na MD zo zamestnania nové poistenie.
Naozaj veľmi veľa dala, veľmi veľa treba platiť.
Technicky ak skončí PN 30.7. a novú PN by začala 1.8. až do nástupu na MD tak zaplatí toho 31.7. tie svoje max. odvody.

janka9900
30. jan 2013

@zalka rodicovka dovolenka ma nenapadla 😅
vidis, aj tou novou PN od 1.8. by sa dalo, aby neplatila a mala max. MD z aktivneho poistenia 😉

@henky povedz jej, nech sa rozhodne, co jej najlepsie vyhovuje 😉

henky
30. jan 2013

@janka9900
@zalka
@domeli
nooo- ona bude urcite vtedy este na rodicovskom prispevku s terajsim syncekom. tak ja teraz neviem. ja som si to neuvedomila ze to je vlastne jeden " velky balik" kde je aj to nemocenske aj dochodkove atd. preto som jej len povedala nech si da z balika z maxima.( takze- sakra- ta truba som ja).... okrem toho som bola pocas jej vybavovaciek v nemocke a nemohla som sa uz s vami lepsie poradit.
takze prosim vas- ako presne ma postupovat- aby to bolo najefektivnejsie?-sama mam teraz kopec inych starosti s babatkom v brusku a neviem sa sustredit na vase rozne rady- dik

janka9900
30. jan 2013

@henky najlepsie by podla mna bolo ukoncit staru PN 30.7., zaplatit 31.7. za balik a od 1.8. ist na novu PN az do nastupu na matersku. jednoducho potrebuje mat v juli zaplateny aspon jeden den a v auguste moze ist opat na PN, poistenie nech nerusi 😉

druha moznost je, ak je nezamestnana a cerpa iba rodicovsky prispevok, zrusit PN 25.8., zaplatit za 26.8. a od 27.8. poistenie zrusit, isla by na matersku v ochrannej lehote.

.... prajem tebe aj babatku vela zdravicka, drzte sa 😉 😵

zalka
30. jan 2013

@henky aké sú ochotné pracovníčky na SP, ked povieš z maxima hned tam nahodia pálku 3930 eur ... a nech nezabudne po MD zrušiť DNP lebo sa nedoplatí.

zalka
30. jan 2013

@henky ale pozor nová Pn musí byť z inou diagnozou .

alibabaa
30. jan 2013

BABY ktore ste nezamestnane a platili ste si DNP a ste v ochrannej lehote - v ziadnom pripade vas nesmu prihlasit ako dohodara do SP. prisli by ste o narok na vyssiu matersku.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kkkatarina
30. jan 2013

Dobry den, potrebovala by som radu, cca dva tyzdne som na PN az do konca tehotenstva resp. do zaciatku materskej.
Kedy si mam zacat platit dobrovolne nemocenske, kolko a kam? Neviznam s a vtom, cakam dvojicky som v 11 tt. O kolko budem mat vacsiu matersku? dakujem velmi pekne za odpovede.

zalka
30. jan 2013

@kkkatarina platila si si už niekedy DNP? si zamestnaná? nedala si dôležité údaje bez ktorých sa ti poradiť nedá.

kkkatarina
30. jan 2013

Ano som zamestnana, len dva tyzdne som na PN. DNP som este neplatila.