Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
30. jan 2013

@kkkatarina No zbytočne sa pýtaš na DNP lebo ked si si ho nikdy neplatila tak nestihneš platiť 270 dní , a tak nárok na MD z DNP Ti nevznikne.
Leda si v posledných 2 rokoch menila zamestnanie? Od kedy pracuješ v tom zamestnaní ako si dnes? A čo bolo dovtedy?

kkkatarina
30. jan 2013

Zamestnana som druhy rok v tej istej firme, kazdy rok sa my obnovuje pracovny pomer na dobu urcitu- na jeden rok, takuto zmluvu som podpisala v septembri 2012.Predtym som bola na rodicovskej dovolenke sedem rokov, starsia v r. 2005 , mladsia 2008. s mladsou som bola na rodicovskej styri roky. Pred rokom 2005 som nepracovala v SR, hned po maturite som isla do zahranicia.

zalka
30. jan 2013

@kkkatarina no MD sa ti bude rátať z VZ teda z priemernej hrubej mzdy , ktorú si mala v roku 2012. MD je 65% z priemernej mesačnej hrubej mzdy.
Na DNP je v tvojom prípade neskoro, lebo to treba platiť 270 dní tj. 9 mesiacov a nestihla by si platiť toľko dní do pôrodu.

kkkatarina
30. jan 2013

Da sa to spetne doplatit?

zalka
30. jan 2013

@kkkatarina nie nedá sa spätne doplatiť.. akú máš hrubú mzdu v roku 2012 cca mesačne?

obcansr
30. jan 2013

Ahojte baby potrebujem poradit mam preplatok v dnp okolo 5 e mam ho pýtat alebo sa dá že menej zaplatit na odvody o tu sumu? Je to možné čosi svokra spomýnala že sa to dá. Viete mi poradit díkes 🙂

martina2001
30. jan 2013

@obcansr dá sa požiadať o preúčtovanie preplatku

sherny
30. jan 2013

Ahojte kočky, chcela by som sa spýtať.
Dnes mi prišiel papier zo sociálky, suma koľko som zaplatila za rok.2012 cca 250 eur.
DNP teda 270 dní mi skončilo minulý rok 11.2.2012, ale 9.2. som si ho dala na nepretržité, pak PN v OL ( nástup 17.2.2012) do 20.3.2013 a potom som začala platiť ten nový balík, tuším 119 eur/mesačne... DNP som zrušila 3.5.2012, kedže to bola dosť vysoká suma na mesiac....

Myslíte, že mi SP niečo vráti? treba dať zamestnávateľovi ten papier zo SP, aby to priložil k žiadosti o ročné zúčtovanie daní?

dakujemmmm

zalka
30. jan 2013

@sherny SP ti nič nevráti, ale ak ti boli strhnuté dane zo zamestnania. A dáš potvrdenie o zaplatení do SP zamestnávateľovi, tak sa Ti časť daní môže vrátiť.

effie81
30. jan 2013

Ahojte 🙂
chcela by som sa spytat,som na RD s dcerkou,do 31.januara 2012 mi trvalo DNP,ktore som platila od maja 2011,bola som medzitym na materskej,ktoru som mala maximalnu.Teraz 5 februara nastupujem na dalsiu matersku,teraz som si neplatila dnp,ale sa chcem prihlasit na DNP z min vymeriavacieho zakladu,aby som dostala k materskej zo zamestnania,ktore mi stale trva min. materske z DNP.Mam si napisat vymeriavaci zaklad tych 393eur? A este neviem so ktorej kolonky to mam napisat,je tam NP,DP a RFS,PvN.
A este neviem ci mam vyplnovat aj kolonku o zamestnavatelovi,alebo ked sa niekto prihlasuje na dobrovolne poistenie,tak sa zamestnavatel asi neberie do uvahy?Nemam moznost ist osobne do SP,len mi to vyplnene zanesie manzel zajtra alebo pozajtra,len by som nechcela aby to bolo pobabrane.Mozem si dat datum nastupu na DNP aj len 4.februara,cize tesne den pred nastupom na MD alebo mam dat radsej od piatku 1.februara?Alebo to moze byt aj cez vikend?Dakujem za rady🙂

zalka
30. jan 2013

@effie81
393 si daj do koloniek NP , DP a RFS...
PvN nemusíš ...
Kolonku o zamestnávateľovi nevyplnaš, môžeš to dať aj cez víkend dátum začiatku DNP a nezabudni včas zaplatiť za tie dni čo budeš prihlásená a nebudeš na MD. Ale stiahni si z netu aj vyhlásenie, že nie si poistená v zahraničí .. je to hned pod RLFO .. a tiež to podpíš a vypíš ...

effie81
31. jan 2013

@zalka dakujem velmi pekne🙂 to vyhlasenie mam tiez,to je uz podpisane.Takze do prvych dvoch koloniek dam 393 a to posledne vynecham.A potom mam zaplatit iba (130,28:28)xnapr 2 alebo 3?Pri 2 dnoch 13,96eur?Bez toho PvN co je 7,86?

zalka
31. jan 2013

@effie81 áno presne tak ... ako píšeš 130,27 / počet dní v mesiaci a počet prihlásených dní .. 🙂

effie81
31. jan 2013

Dakujem
@zalka Musim sa vsetko radsej presne opytat,lebo som teraz nemala cas pri detoch a tehotenstve vsetko dokonale prestudovat.Si velmi mila a dakujem za usmernenie.🙂

zalka
31. jan 2013

@effie81 ved si všetko vedela 🙂 pekný zvyšok tehulkovania prajem

apena
31. jan 2013

Chcem sa spýtať, či má práca na dohodu vplyv na neskoršie vyplácanie materského. DNP som od roku 2011, potom znova od 30.1.2012 za starých podmienok z maxima a od októbra 2013 plynule pokračujem, ale už z minima. Sem tam, tak 2 - 3 x za rok mám nejakú prácu na dohodu, ale nie každý mesiac, ani nie od rovnakého zadávateľa práce, vždy sú to jednorazové akcie. Momentálne som doma ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov, DNP mi trvá, snažíme sa o dieťatko. Pokiaľ by sa nám zadarilo, a ja by som sa potom tak po 2mesiacoch odhlásila z DNP, bola by som v ochrannej dobe. Ale v tomto prípade, že by mi plynula ochranná doba a ja by som mala nejakú prácu na dohodu, vzniká mi nové poistenieva ochranná doba mi končí a tým pádom by som z DNP dostala iba minimum? Je lepšie v tomo prípade zostať stále aj po zistení tehotenstva DNP poistená a v tomto prípade nejaká dohoda nemá vplyv na vyplácanie materskej z DNP? Poraďte. Ďakujem.

hana_kohutova
31. jan 2013

@zalka
Prosim, rada by som sa Ta nieco opytala. Nastup na MD mam teraz 5. februara. Splnam vsetky podmienky na narok aj z DNP. Chcem sa po nastupe na MD cca 7. februara opatovne prihlasit na DNP z minima aby mi nabehlo este par dni a potom som to mohla vyuzit na neskorsiu OCR. Plati pre mna to iste co si radila vyssie effie81 ze sa mam prihlasit z minima a na RLFO vyplnit kolonky NP aj DP? alebo mi staci len NP a minimum 393 Eur? vdaka vopred za odpoved

zalka
31. jan 2013

@hana_kohutova áno môžeš sa po nástupe na MD prihlásiť na DNP z minima, a balík je NP a DP ...
další balík je NP a DP a PvN. Takže na dve poistenia sa môžeš nahlásiť.

zalka
31. jan 2013

@apena áno dohoda na pravidelný príjem kde sa platí aj nemocenské poistenie, by Ti zrušila ochrannú lehotu z DNP ...
ako je ešte dohoda na nepravidelný príjem ale keby sa mzdová pomýlila na fy kde ti tu dohodu dajú ... a dala tú druhú s pravidelným príjmom bola by si v prúsere lebo by si si zrušila OL.

Ak chceš robiť, tak si radšej skús vybaviť živnosť ( tam neplatíš odvody minimálne do podania prvého DP bajočko hovorí sa tomu že rok , ale je tam viac podmienok ) ... a vtedy si neohrozíš OL .

hana_kohutova
31. jan 2013

@ zalka Dakujem velmi pekne

spisiacka
31. jan 2013

@zalka ahoj chcela by som sa len opytat o kamaratku. Mala stare DNP minuly rok do oktobra. Potom zo zakona skoncilo. Teraz je tehu ale uz asi v 4 mesiaci a dnes ju lekarka vypisala na PN z prace ale nestihla si dat balik aby dostala PN aj z neho aj ked z minima. Je mozne este ho teraz zalozit pocas PN z prace aby dostala aspon matersku? Ci uz sa neda s tym nic robit? Pri materskej je tiez nejaka podmienka ako dlho ho musi mat? Je tam podmienka tiez 270 dni za posledne 2 roky?

zalka
31. jan 2013

@spisiacka nech okamžite uteká na SP a dá dnes prihlášku na DNP, a potom zavolá lekárke aby jej vypísala ešte aj PN z DNP z dnešným dátumom ... ak dá zajtra tak bude musieť platiť DNP balík ...
musí to stihnúť dnes sa prihlásiť,

A tak ako pri PN tak aj pri MD z dnp je podmienka 270 dní poistenia , to splna. Len nech rýchlo koná . Tuším sú dnes na SP do 14,00 aj keby šla za dr. zajtra aby jej vypísala PN z DNP že na to zabudla .. ale dnes musí stihnúť SP.

spisiacka
31. jan 2013

@zalka tiez ma to napadlo ale ak nebude mat zaplateny ani jeden den to nevadi?
hm len dnes nemaju strankovy den asi. Stvrtky myslim nesu strankove

zalka
31. jan 2013

@spisiacka kolegovi vyplatili OCR ... den vypísania OCR sa zhodoval s dnom prihlášky na DNP ... vyplatili to ... len jej môžu z nižšieho VZ ale to je teraz jedno nech sa uteká prihlásiť.

Blbosť http://www.socpoist.sk/kontakty--xly/48023s?ids... stránky majú každý deň .

apena
31. jan 2013

@zalka
Sa mi asi neopláca živnosť kvôli 2 dohodám ročne, sú to 1 razové dohody a neviem, či tento rok niečo bude alebo nie. Ale v prípade, že si nechám DNP stále bežať a nebudem ho rušiť po zistení tehotenstva, tak sa nedeje nič, aj keby som mala dohodu? Alebo aj vtedy by bol problém?

spisiacka
31. jan 2013

@zalka a vyplatili by jej aj PN? ak nema zaplateny ani jeden den? Myslim ze tam musi byt zaplateny aspon jeden den aby mali z coho vyratat ci PN ci matersku.

zalka
31. jan 2013

@apena nie ak by si mala dohodu a aktívne DNP tak problém by nebol

zalka
31. jan 2013

@spisiacka vieš čo ... touto diskusiou stráca tvoja kamarátka čas ... nemá čo stratiť ak sa prihlási na DNP ... mali by jej platiť z toho PN ak tam dá dnesšný dátum .

Mimochodom PN a OCR sú vyplácané z jedného poistenia. Tak zrejme by jej PN vyplatili aj z DNP ked môjmu kolegovi z toho vyplatili OCR:

spisiacka
31. jan 2013

@zalka no dakujem krasne vsetko som odkazala a naj uz robi ako mysli. Mohla rozmyslat skor.... dat si tu PN od zajtra a dnes prihlasit zaplatit jeden den a mat pokoj....

zalka
31. jan 2013

@spisiacka áno mohla ... ale zajtra už nech sa nenahlasuje na DNP lebo ak nemá PN z DNP tak je povinná platiť odvody. A mohla premýšlať skôr , zaplatiť si týždeň na začiatku roka ... aby jej vznikla ochranná lehota a toto by teraz nemusela riešiť.