Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
14. máj 2010

Ďakujem.

lenkace
14. máj 2010

gapa- môžem mať na teba prosbu, ked sa tak vyznáš, môhla by si reagovať na moju otázku? ďakujem

kikula13
15. máj 2010

Gaga,dakujem,ešte by som sa chcela opýtať,ked som v poslednych 2.rokoch bola szčo,tak či by som mala narok na materske aj ako szčo .absolutne mám z toho zmätok.

hencidlo
15. máj 2010

ahoj gapa,
vedela by si mi poradit a zodpovedat par otazociek o ktorych mam ja len zakladne info a moc do toho nevidim, potrebovala by som sa dostat do obrazu, ako mam postupovať.

ja som bola zamestnana od 1.10.2005 do 30.9.2009 potom som bola od 1.10.2009 do 31.3.2010 na UPSVaR a od 1.4 som sa opät zamestnana no vsak vyska mojej papierovej mzdy je len 1,2 nasobok miminalnej mzdy co je asi 370,- €, od 1.5.2010 som si začala platiť DNP z vymeriavacieho základu 600,- € a teraz neviem či som urobila dobre.
na socialke boli bohovo zhovorcivy, tak som sa nic nedozvedela, takze to co zarobim u zamestnavatela a to co si platim dnp sa mi zrata a z toho mi vyrataju matersku?
nemala by som si zacat platit to dnp z maxima, aby som dostala co najvacsiu matersku, alebo je to zbytocne.

dakujem velmi pekne a prepac prosim ak obtazujem.

prajem este pekny vikendik 😉

iwusa14
15. máj 2010

Ahoj gapa

neviem ci si pamatas ale riesili sme spolu to dobrovolne nemocenske poistenie. V piatok som to vybavila a v pondelok idem zaplatit za tento mesiac 27,70. Potom uz plnu sumu 47.70. Len teraz neviem kedy vlastnem dostanem tie prve peniaze, myslim tu matersku kotra by teda mala byt 580eur ako mi bolo povedane. Potom ako dlho budem tuto sumu dostavat? V tomto nemam jasno a nechapem tomu, dakujem za odpoved.

gapa
15. máj 2010

iwusa,
u nás myslím nechcú brať úhrady za máj v máji, až začiatkom júna. Najlepšie platiť za máj v období 1.-.8.6.

od lekára dostaneš žiadosť o materské, kde ti lekár uvedie pravdep. termín pôrodu. Nárok na materskké vzniká v období 6-8týž. pred PTP. Lekár zväčša vyplnuje aj nástup na MD, ale za tento dátum si ručí mamička!!!! Určite treba najneskôr 6týž. pred PjTP, ani o den neskôr.
A ty sama si tiež ustráž, aby to bolo najskôr po uplynutí 26týž. od prihlásenia na DNP.

Ak by bolo treba, máš hned teraz nárok na nemocenské, aj keby sa rátalo len z VZ 319,58eur a nie 1084,55eur. Ale v čase poberania nemocenského nemusíš platiť poistné na DNP.

Od nástupu na MD nemusíš platiť DNP počas poberania materského (obvykle 28týždnov). Po ukončení poberania sa treba rozhodnúť, či budeš v platení pokračovať, alebo sa napr. odhlásiš najneskôr posledný den poberania materského, aby si nič už platiť nemusela. Neodporúčam sa odhlasovať hned nástupom na MD, lebo v čase poberania materského ti dni DNP plynú aj bez platenia, tak je nerozumné sa odhlasovať.

a treba si o tom tuto viac počítať.

andzi
15. máj 2010

gapa, potom tomu ale nerozumiem, akože nechcú brať úhrady? Veď to je v rozpore so zákonom. Zákon hovorí o splatnosti poistného za kalendárny mesiac do 8. dňa nasledujúceho mesiaca. Nehovorí, od kedy do kedy môžem zaplatiť. Keď napríklad som poslala cez internet banking úhradu za marec napr. 28.3. na ich účet bola pripísaná povedzme 29.3. tak mi to akože neuznajú alebo čo?

anitab
15. máj 2010

ahoj iwusa,
drz sa rad od gapy, su k nezaplateniu...pre tvoje lepsie zorientovanie sa, co je vlastne materska, pozri si tento link http://www.socpoist.sk/materske/1293s#vyplata-d...
ak ti vznikne narok na matesku, poziadas o nu a je ti vyplacana - 6 az 8tyzdnov pred tvojim planovanym terminom porodu (PTP) a plati sa 28 tyzdnov celkovo (v tom linku mas presne definovane vsetky podmienky a vynimky🙂

citaj ten link na viac krat, a tuto diskusiu, uvidis, ze sa ti to po 2-3-precitani cele zacne pekne rozjasnovat 🙂 ako kadzemu, kto tym presiel, nie si sama...drzim palec

anitab
15. máj 2010

este k davnejsiej otazke od effie - no nie som si ista, ci sa da vyziadat od Socialnej poistovne peniaze, ked si platis viac resp. ani neviem, ci sa to da platit viac, lebo oni ti presne vymedzia kolko mas platit mesacne - tam su limity max. a min, mozes sa len v tom pohybovat 🙂 to obdobie platenia je min 270dni, vychadza to priblizne 2 mesiace pred otehotnenim, ak beriem do uvahy, ze sa ti dieta narodi v 9.mesiaci, ako sa planuje... 🙂 ...

gapa
15. máj 2010

andzi,
ja osobne nemám s tým skúsenosť, no tak somto čítala. Ak zaplatíš tak ako píšeš, môže sa stať, že ti to spárujú s predchádzajúcim mesiacom, ak by si neuviedla v špecifickom symbole, za ktorý mesiac je to platba. Taká je moja osobná skúsenosť, ked som platila za daný mesiac so splatnosťou 28 bez uvedenia šs. Musela som potom dávať žiadosť o spárovanie platby z xx.xx.2009 s poistným za mesiac xx/2009 .... lebo mi spárovali dve platby s jedným mesiacom a všetky následné platby som mala poposúvané o mesiac 😖

Ale budem rada, ak niekto napíše čerstvú osobnú skúsenosť, či s tým mal problém.

elizao
15. máj 2010

Gapa ja si tiez platit cez IB a uz v papieri od SP som dostala vsetky udaje ktor pri tom treba vyplnit. Takze vzdy ked zadas platbu cez IB tak musis zadat aj ŠS. Ale pre istotu si to pojdem overit ci to mam v poriadku. Dakujem za tip

andzi
15. máj 2010

gapa, áno je to presne tak ako píše elizao, pri podaní prihlášky na DNP obdrží každý od Sociálnej poisťovne údaje pre platbu, t.j. číslo účtu, variabilný symbol a špecifický symbol, ktorý udáva mesiac za ktorý je platba v tvare MMRRRR, napríklad za marec v tvare 032010. Takže neexistuje aby to zle spárovali.

lottys
15. máj 2010

Moja skúsenosť je takáto, ja si hradím poistenie vždy v aktuálnom mesiaci a neuvádzať špecifický symbol. Raz za čas, keď idem na sociálku, tak si zistím, či nemám náhodou nedoplatok. Tetušky to vždy zúčtujú s tým mesiacom, s ktorým to má byť a nikdy som zatiaľ nemala problém, že by bolo niečo zle uhradené, alebo inak preúčtované.

meluela
15. máj 2010

Ahojte, potrebovala by som radu, ci som spravne pochopila zakon o soc. poisteni, teda ci je moj plan spravny:
od 10/2009 mam dobr. nem. poistenie z minim. zakladu + status studenta. December 2010 (mozno, snad) nastup na matersku.
Od 07/2010 nastup do zamestnania (asi). Cize by bolo zrejme dobre v nasledujucich dnoch terajsie dobrovolne poistenie zrusit (aby sa zaratavalo do tych 270 dni z ukonceneho dobr. poistenia) a zacat nove dobrovolne poistenie z vymeriavacieho zakladu, ktory by bol maximalna suma minus predpokladana mzda v robote. Co myslite? Neni tam nejaka chybicka?
Ak by mi to pripadne s tym zamestnanim nevyslo a zamestnanam sa az neskor inde, ako sa mi bude ratat materska v takom pripade?
Dakujem velmi za kazdu radu, ja uz mam z toho taku velku hlavu 😨

meluela
15. máj 2010

Po 10 precitani rad p .Mihala mi doslo, ze tych 270 splnenych dni mi bude tak ci tak ratat iba do jedneho poistenia (bud do zamestnania, alebo do DNP .. dufam, ze aspon vyberu to co je pre mna vyhodnejsie 😒 ). Cize by som si zbytocne doplacala do vysky max VZ. Ako najlepsia strategia mi teda vychadza DNP zrusit a vzapäti urobit nove s max VZ, ktore by som si platila az do nastupu na matersku. Ta by sa mi potom ratala z DNP (splnena podmienka 270 dni aj 26 tyzdnov trvania posledneho poistenia). To vsetko nezavisle od poistenia vyplyvajuceho zo zamest. pomeru. Dufam ze sa nemylim (?) Situacia by bola ina, kebyze dostanem plat bliziaci sa max. zakladu, ale to urcite nehrozi 🙂

denne73
16. máj 2010

Ahojte neviete mi niekto poradiť? momentálne ešte netuším či som tehu ale vyzerá to že áno. Môžem sa isť napr. zajtra dobrovolne nemocensky pripoisťiť?? myslím že splnam podmienku ešte pred tehu pretože to ešte neviem či ano aleboi nie. Aké tlačivá mám pytať v sociálnej poisťovni aby som sa tam totálne nestrapnila. Mám zájem o doplnkové pripoistenie k materskej ak byy to náhodou vyšlo. Ďakujem

dahra
16. máj 2010

Denne,
mozes sa kedykolvek - len problem je, ze odo dna poistenia si musis platit 270 dni. Ani den menej. Ja som sa poistila 26.10. a 15.11. som otehotnela. 270 dni mi uplynie 23.7. a termin porodu mi posledne vypocitali na 24.7. 😀 Poznam babu, co jej usli 3 dni ...samozrejme, ze narok potom nema....

denne73
16. máj 2010

Jeminky no a keby som sa dala ja zajtra pripoisťiť a termín pôrodu by som napr. mala 26.1 2011. Tak mi to nevieš vypočítať?? A ešte prosím aké tlačivo mám pýtať , lebo oni su v tej poisťovni také nepríjemné že až. A ked sa pripoistím budem môcť napr. keby som šla o týžden na OČR so synom to mi už pôjdu nejaké peniaze??Ďakujem že si zareagovala 😉

denne73
16. máj 2010

hm??? tak to asi nevyjde.

dahra
16. máj 2010

Denne,
termin porodu ich nezaujima, oni ta poistia aj s bruchom 😀, ked chces platit, tak plat....ale pre teba to bude zbytocne, lebo vyhodis prachy a nedostanes aj tak nic. Tych 270 dni je podstatnych a platia 2 roky. (Moja sestra sa dala poistit spolu so mnou a dodnes nie je tehotna, takze jej to vyjde.) A termin porodu u vacsiny zien nevychadza na den presne podla vypoctov.
Nepamatam si nazov tlaciva, pytala som si tlacivo na dobrovolne nemocenske pripoistenie, lebo planujem byt tehotna a chcem mat vyssiu matersku 😀

denne73
16. máj 2010

Čiže odporúčaš nepripoisťiť sa v mojom pripade?? Prečo ja nedostanem nič.,ked ich termin pôrodu nezaujima ved ked odod dna poistenia prejde 270 dni tak by mali začať plaťiť či nie?? nerozumiem tomu. ☹

dahra
16. máj 2010

Netvrdim, ze neodporucam. Je to uz na hrane, mozes to risknut, ale pisala si, ze si uz asi tehotna, takze to by si musela fakt prenasat. Vypocitaj si od zajtra 270 dni - kedy ti uplynu a tiez termin porodu. Ostatne, mas uz dve deti, takze vies, na aky termin sa narodili, co zasa nemusi byt smerodajne.
Kazdopadne to uz u seba pokladam za risk a pritom som sa davala poistit viac ako mesiac pred tym, ako som vedela, ze som tehotna a ledva mi teraz vychadza. 26.10. som sa prihlasila, 15.11. som mala OPU pri IVF a 30.11. mi potvrdili z krvi tehotenstvo. Oficialne mam TP 5.8., ale posledne mi vraveli podla velkosti dietata, ze moze byt 24.7. Takze bude rozhodovat den.
DNP sa da vyuzit, aj ked si na PN, ale predpokladam, ze ked plati len dva roky, to budem na materskej a PN mi bude figu platna. Takze mozno som vyhodila mesacne 30€ zbytocne 😀 😀

denne73
16. máj 2010

oki.

denne73
16. máj 2010

No ak som dobre počítala tak 10.2 2011 uplynie 270 dni

denne73
16. máj 2010

no myslím že mi to utieklo o 1den normálny datum pôrodu do 9.2 2011

denne73
16. máj 2010

Teda od 26.1 do 9.2 . to je tesne ale možno by to šlo.

anitab
16. máj 2010

ahoj denne, a ty si teraz riadne zamestnana, alebo si aky mas status? to zalezi aj od toho...pokial si zamestnana, tak sa ti DN plati, tym ze si zaplatis ty osobne to dobrovolne DN, tak mozes si len zvysit MD...vsetko zalezi od toho, ci si zamestnana a aky mas prijem...

anitab
16. máj 2010

prepac skratky mali byt NP 🙂 nie DN 🙂)

effie81
16. máj 2010

Ahoj Anitab,
tak zas k tomu mojmu pripadu.Bola som sa v stredu prihlasit na DNP.Povedala som pani,ze som na RD,predpokladana hruba mzda je 550eur ako mi vypocitala mzdarka.Tak som sa jej opztala,ze ked chcem mat maximum vym zaklad,tak je to 1084,55-550 a ona na to,ze ked som na RD tak sa to 550 nerata a musim platit z max a ze to nie je 1084,55 ale viac.Zacala hladat v papieroch a "zrazu" zistila,ze je to predsa len 1084,55eur.Taaak,teda neviem ako velmi sa v tom vyzna,ale povedala,ze mam napisat vym zaklad 1084,55eur.Takze budem platit z toho...