Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

roberta31
20. feb 2013

@zlatat ja som sla na PN do 7 dni od skoncenie materske...takže to uznali koli ochrannej lehote.ty si sla kedy?

adka.8
20. feb 2013

Ahojte, potrebujem radu. Som na materskej, poberam rodičovský príspevok, malý bude mať v auguste 3 roky ale v našej robote to nevypadá ružové, chcela by som sa informovať či sa dá dáko získať väčšia podpora v nezamestnanosti. Do 10/2012 som si platila DNP ako to prešlo na tie baličky už neplatím. Dakujem za rady babenky 😉

zlatat
20. feb 2013

@roberta31 aha ... ja som bola na RD a tak som šla na PN - takže to je iné.

roberta31
20. feb 2013

@zlatat aj ja som už bola na RD,len som stihla tých 7 dni

moon1979
20. feb 2013

@zalka
ahojky, stále platí, že počas MD sa DNP neplatí, že? až po nástupe na RD ...

zalka
20. feb 2013

@moon1979 áno stále platí, že z poistenia z ktorého je vyplácaná MD alebo PN sa odvody neplatia počas trvania MD a PN.

lubkagro
20. feb 2013

Ahojte, viete mi poradit ? som na PN z DNP a kamoska ma taha robit poistovacku, nesiahnu mi nahodou na PN ?

zalka
20. feb 2013

@lubkagro počas PN treba dodržiavať liečbu, tj. dodržiavať pokyny lekára , vychádzka.... počas PN nemôžeš pracovať.

lubkagro
20. feb 2013

@zalka Dakujem 🙂

nanus83
20. feb 2013

@zalka dobrý večer, chcela by som VÉÉÉĽMI poprosiť o radu aj ja. Som na RD do jula 2013 so synčekom. Nepracujem. Od 16. decembra 2011 si platím DNP z maxima. Od zákona mi končilo v októbri 2012. Neprerušila som ho ale ďalej som si platila z max. asi 3 dni a na 4 deň som išla na PN na gynde. a potom u obvodného až doteraz. Okolo 22.2 ma už ide dr. vypísať. Myslela som si že v tejto dobe už budem tehu ale nejak sa nedarí tak plánujem že na budúci týždeň ukončím DNP. Chcela som sa ťa spýtať či by ešte bola možnosť keď otehotniem mať vyššiu materskú alebo to už bude pasé???Alebo mám si ho dať z minima??? Začala som si čítať aj príspevky tu na fóre ale je to strašne veľa informácií a že vraj sa udiali zmeny v zákone v DNP. Preto ťa prosím o radu. Ďakujeeem.

sstefi
20. feb 2013

ja by som sa chcela opýtat, ked sa idem prihlasit teraz na DNP, to tlačivo je nejak komplikované? nedá sa stiahnuť z netu?
a ked viem, dokedy chcem byt prihlásená, tak si hned teraz možem dat aj ukončenie, alebo musím ist v den , ked ho chcem ukončiť(to DNP)

jasminga
20. feb 2013

@nanus83 aj ked tvoja otazka nebola mierena mna, skusim ti odpovedat.. pri najhorsom ma zalka opravi 🙂

ak teraz ukoncis dnp a nasledne na to otehotnies, treba sa co najskor znovu prihlasit na dnp z maxima, zaplatit par dni a vypisat na pn.. pn bude sice minimalna, ale materska ti vyjde max.

nanus83
20. feb 2013

@jasminga ďakujem krásne a nemusí mi radiť len zalka, to len zato že som si všimla že sa vyzná. Aha, takže sa prihlásiť čo najskôr keď budem tehu však? Len či ma bude potom chcieť dr. vypísať na PN...hm? A do kedy mám šancu získať max. materskú? do decembra 2013 ???

jasminga
20. feb 2013

no podla mojho uvazenia.. no ak by ta dr nevypisala na pn, tak by si si musela platit z maxima, co je dost vysoka suma.. a dokedy mas sancu? tazko sa mi to rata, ked sa prihlasis na novo ako tehula, musis splnit znovu podmienku 270dni poistenia.. je to dost dlha doba.. treba to vyratat..
@nanus83

nanus83
20. feb 2013

@jasminga aha a ako to mám vyrátať?

jasminga
20. feb 2013

no vsetko len teoreticky.. ak otehotnies napr. marec 2014.. vyrataj si pravdepodobny termin porodu, dva roky od tohto datumu spatne musis mat splnenu podmienku 270dni dnp..
v marci otehotnies, dajme tomu od polky aprila sa prihlasis na dnp.. ak ta vypise dr na pn, tak aj tieto dni sa ti zarataju.. ty si pred pn zaplatis len nejake 4dni z maxima.. ak ti vyjde 270 dni, (spolu s tymto starym dnp) tak mas narok na maximalnu matersku..
dufam ze pisem celkom chapavo 😀

lisocka
20. feb 2013

@zalka ak chceš isť na marodku z DNPO tak v ten den ako dostaneš marodku, chod hned na socialnu poisťovnu a od toho isteho dna sa prihlás na dobrovolne nemocenske poistenie,,,,to je jedno z akého vymeriavacieho základu , pretože nemusiš platiť ani jeden den a nárok budeš mať ,,,a po ukončení PN sa odhlás,,,,,Nárok na nemocenské dobrovoľné poistenie vzniká dňom prihlásenia ,,,,čiže aj v ten deň od kedy budeš mať marodku...overené

lisocka
20. feb 2013

@nanus83 ak sa dozvieš že si tehotná,,,v ten deň sa prihlás na maximu a choď na PN,,,,,maximum platiť nemusiš a národ na matersku budeš mať z maxima...nárok na materskú z maxima , máš vtedy ak si si min 6 mesiacov pred nástupom na matersku platila maximum alebo si mala PN z maxima

zalka
20. feb 2013

@nanus83 no kedže Ti DNP skončí teraz vo februári .. tak MD z DNP a aj PN môžeš získať ešte ak ti nové poistenie vznikne cca apríl 2014 takže neboj sa času máš dosť.

@lisocka ja to viem, tá rada asi nepatrila mne. 🙂

janka9900
21. feb 2013

@zalka ahoj zalka, ja len doplnim info od @roberta31 pisala tri stranky dozadu, ze uznali PN z prace, z DNP aj rodicak. Ona dnp prerusila a nanovo zalozila pred zanikom materskej, preto sa jej nezrusila OL zo zamestnania.... ja len tak, aby si sa necudovala, ze jej priznali obe PN 😉

janka9900
21. feb 2013

@nanus83 ahoj, ja byt tebou, este by som dnp nerusila, od marca by som urobila zmenu na minimum. ak otehotnies do maja, teda nastupis na matersku do konca roka, budes mat max. PN aj matersku. ak sa nepodari otehotniet, tak chod na PN kym sa bude dat, nech sa Ti vratia peniaze a poistenie zrus. ak sa nezmeni zakon, tak to potom urobis ako radia baby, prihlasis sa z maxima na par dni do 8.tt, po 26. tyzdnoch od zalozenia poistenia budes mat narok na max. matersku 😉

zalka
21. feb 2013

@janka9900 mňa to napadlo. 🙂 ale ďakujem

mirellka
21. feb 2013

ahojte ,prosím viete mi poradiť? mám dnp a aj pn zo zamestnania.PN som od 2.1. a dávky mi neboli vyplatené z dnp ani zamestnania z toho dôvodu že zamestnávateľ neskoro odoslal moju prechodku.To isté sa mi stalo aj v novembri kedy som bola naposledy pn.Som tehu a do porodu budem PN a mám teraz obavy že mi peniaze nebudú vyplácať na čas kvoli tomu že zamestnávateľ to vždy pošle neskoro ☹ viete mi poradiť či by som mu mohla dať zamestnávateľovi len prefotenú prechodku a posla ť si to sama na poisťovňu alebo ako to zariadiť aby ten papier bol na čas v poisťovni..ďakujem za odpovede ...

zalka
21. feb 2013

@mirellka áno môžeš dať zamestnávateľovi len prefotenú prechodku a originál priamo na SP. Ušetríš nezodpovednému zamestnávateľovi čas.

mirellka
21. feb 2013

@zalka a nebude potom problém že na poisťovňu im prídu 2 prechodky od zamestnávateľa ? Nedávajú tam oni dáku pečiatku alebo niečo čo nebude na tej prechodke čo im pošlem ?

zalka
21. feb 2013

@mirellka zamestnávateľ uvidí že je to kopia ... alebo ho na to upozorni ...

mirellka
21. feb 2013

@zalka ok ďakujem za info,upozorním ho na to a pošlem si to sama len dúfam že si zas SP nebude mať s tým problém 😔

zalka
21. feb 2013

@mirellka SP s tým problém nemá, vždy som to tak robila. A aj na fy ked chodili od zamestnanca na PN tak len mailom oskenovaná prechodka, kt. som vytlačila a dala k papierom ... hovorím ušetrená robota zamestnávateľa.

ercsikek
21. feb 2013

Ahoj janka9900 , aj minulý rok si mi veľmi dobre poradila,za čo ti ešte raz veľmi pekne ďakujem.Od 31.1.2012 som si platila DNP,potom som sa 269.deň prihlásila na balík z minima a pár dní na to som išla na PN,bola som tehotná,ale 31.1.2013 som potratila,ešte som na PN.Minulý rok bola taká možnosť,že po pol roku sa dalo zvýšiť VZ.Zmenilo sa ohľadom toho niečo?Lebo teraz rozmýšľam nad tým,čím ďalej mi plynie čas od kedy som prihlásená na min.VZ,tak budem dostávať stále menej za PN a min. materskú?Alebo ako to je?

nanus83
21. feb 2013

@jasminga
@janka9900
@zalka
@lisocka
@jasminga ďakujem krásne za rady žienky ste zlatíčka 🙂 veľmi si vážim každú jednu že sa snažíte pomôcť a poradiť. Určite sa budem držať vašich rád a ak niečo nebudem vedieť, ihneď ma tu máte 😉