Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuska54
25. mar 2013

@gapa dakujem velmi pekne za odpoved. uz mam v tom jasno 🙂 ale este k tej prihaske na soc.poistovnu...som zamestnana na TPP aj tak sa musim prihlasit? a musim byt pritomna ja,alebo staci ked to tam odnesie mm. doma to vypisem a on to odnesie na soc.poistovnu.
dakujem 🙂

nelinka1605
25. mar 2013

Dakujem za odpoved najskor sa na poistovnu dostanem az v stredu , a chcem sa este spytat ak budem na PN treba mi dve marodne listky pretoze mi trva TPP 😉

zalka
25. mar 2013

@nelinka1605 ak nastúpiš na PN do 7 dní od skončenia MD .. tak áno 2x marodný lístok budeš potrebovať.

gapa
25. mar 2013

@katuska54
dnom nástupu na rd (nie md) nahlasuje mzdárka do soc.poistovne (ale aj zdr.poistovne, tj. prever u mzdárky, či si máš sama vybaviť zdr.poistovnu, či nahlási poberanie RP ona, nemusí, no to sa dá aj dodatočne, no soc.poistovna nie) nástup na rodič.dovolenku a prerušenie (teda akoby ukončenie)poistenia z dôvodu čerpania Rd, týmto dnom už nie si poistená v soc.poistovni ako zamestnanec (aj ked dni RD da pre nárok na dalšiu materskú rátajú do potrebných dní, aj ked nem.poistenie netrvá). Tj. ak chceš byť aj nástupom na RD dôch.poistená štátom, tak len ak sama podáš prihlášku.
Nezamestnané mamičky treba aby sa prihlásili do 45dní po pôrode, lebo im netrvá nem.poistenie aj ked poberajú materské ako je to pri zamestnancovi počas poberania materského (tam je podmienka trvania povinného poistenia a poberania materského).
Takže vlastne aj zamestnané mamičky, ktoré nepoberajú materské (napr. tehotné študentky čo začali pracovať až ako tehotné) by sa vlastne mali prihlásiť po pôrode, nie nástupom na rd (aj ked nepoznám prax, ako to je v SP)
Môže to odniesť aj niekto iný, ale treba všetky prílohy a najlepšie si urobiť s prihlášky kopiiu a dať si potvrdiť prevzatie na kopii (rovnopise) a založiť si to k zápočtovým listom do dôchodku.
!!Potom nezabudni aj na odhlášku ked nastúpiš do práce (príp. začneš pracovať na dohodu)

martiika
27. mar 2013

@janka9900 Ahoj,potrebujem poradit.25.1.2012 som si zalozila dnp z max.,potom v oktobri som presla na balik z rovnakym vym. zakl..Kedy teraz mozem zmenit vym. zaklad? ...... a k tej ochrannej lehote,plati 8 mes. do nastupu na MD,alebo do 8. mes. musi porodit ? 🙂

janka9900
27. mar 2013

@martiika ahoj, zmenu je mozne urobit po 6 mesiacoch, takze ju mozes urobit v aprili. VZ sa ti zmeni od 1.5.
ochranna lehota je 8 mesiacov, dovtedy musis nastupit na MD. ak sa chystas byt PN, tak poistenie nerus, pocas PN sa neplati 😉

martiika
27. mar 2013

@janka9900 Dakujem 🙂

mata.g
27. mar 2013

Ahojte, prosim poradte ako mam postupovat dalej: o 4 tyzdne nastupujem na MD, pricom momentalne som az do nastupu na MD na rizikovom, cize na PNke. Mam aj dobrovolne np (DNP) ktore si chcem uplatnit pri nastupe na MD. Ked nastupujem na MD, musim zrusit PN a gynekolog mi vypise papiere aj na DNP? Davku z DNP mi socialka bude vyplacat hned od prveho mesiaca alebo budu najprv posudzovat narok? Lebo mam uz podobnu skusenost, ked som riesila narok na davku z DNP pri pnke..

mata.g
27. mar 2013

A este: co vsetko treba zaniest zamestnavatelovi-mzdarke a na socialku? Dakujem

dadka28
28. mar 2013

@gapa
@zalka
@martiika ahojte...možte mi poradiť za kamarátku...mne ste tu už super radili..všetko vyšlo ako má byť 🙂 🙂 🙂
potrebujeme poradiť lebo my sme si vlastne spoločne platili dnp ale jej to nevyšlo lebo neotehotnela...
ale teraz je tehotná a chcem sa opýtať či by ešte bolo niečo možné z dnp...
-rodičovský príspevok bol od 17.8.2009-23.3.2012
-úrad práce:23.4.2012-3.9.2012
-zamestnanie :1.10.2002-23.3.2012 /dostala odstupné za 3mesiace/
-terajšie zamestnanie: 3.9.2012 -trvá
-DNP :od 1.4.2011-30.1.2012
31.1.2012-30.6.2012
nie je možné ešte z tohto dnp niečo dostať...týmto sposobom napr ze sa prihlásiť tesne pred materskou alebo hocijak ináč...či už s tým nič??ďakujem za všetky rady,ste zlatéééé-to uz som tiež predtým vravela ha ah ha 😉 😉 😉

zalka
28. mar 2013

@dadka28 určite tvojej kamarátke skončilo DNP 30.6.2012? Ak áno, tak nech sa teraz prihlási na 7 dní na DNP a po 7 dnoch nech ho zruší. Vznikne jej OL počas kt. ak bude potrebovať ísť na PN tak dostane PN aj z DNP aj zo zamestnania.
To aby nestresovala ked jej náhle príde zle ... taká poistka ... a ak by šla potom na PN tak počas PN nech sa nahlási na DNP z minima a má to počas celej PN ( platiť nemusí ) .. lebo pochybujem, že porodí do 30.9.13 .. .takže každú PN počas tehu nech sa nahlasuje na DNP .. aby mala dosť dní poistenia a vyšla jej aj MD ...
Ak by to nerobila .. a nástup na MD by mala napr. v oktobri ... tak už jej nárok na MD z DNP nevznikne. Preto je dôležité byť každú PN prihlásená na balík DNP ... hádam som to napísala zrozumiteľne.

dadka28
28. mar 2013

@zalka sa vyhlasila,určite skončilo..
termín porodu je 26.9

zalka
28. mar 2013

@dadka28 tak to potom stihne ... teraz nech sa pre istotu prihlási na tých 7 dní a nech zaplatí včas ... a potom den pred nástupom na MD nech sa zase prihlási na DNP ... a po skončení MD nech sa odhlási pred nástupom na RD.

Kamarátka tak urobila ako tu píšem, neplánovala PN chcela chodiť do roboty .. a necelý mesiac na to ju v sobotu hospitalizovali v nemocnici a bola na PN celé tehu ... preto je dobré mať tých 7 dní DNP aby vznikla OL .. a aby sa nestresovala kamarátka ak by sa jej stalo niečo podobné ako mojej kamarátke, bo v sobotu sa do SP neprihlási 😀

dadka28
28. mar 2013

@zalka čiže vlastne nástup na materskú je niekedy v auguste..

dadka28
28. mar 2013

@zalka dakujem krasne...hned odkazujem... 😉 😉 😉

sherny
29. mar 2013

@zalka prepáč že sa pytam...ale prečo sa ma prihlásit na 7 dní na dnp a pak ho zrušiť? Nestačilo byť tak na 2 dni aby zaplatila čo najmenej?

zalka
29. mar 2013

@sherny kvôli tomu, že pod 7 dní je OL len toľko dní koľko je poistená. Ak je poistená 2 dni tak ochranná lehota je 2 dni . Netuším ako je to pri tehotných, ale 7 dní je istota.

sherny
29. mar 2013

@zalka hmm dosť dobre tomu nerozumiem..OL načo? prosím priblíž a prepáč že sa vypytujem 🙂

zalka
29. mar 2013

@sherny ak je tehotná baba .. a nedávno jej skončilo DNP .. tak sa vie prihlásiť na DNP, potom ho zrušiť ... a ak bude niekedy počas tehu potrebovať ... tak môže ísť na PN ...

som písala o svojej kamarátke .. hospitalizovali ju v sobotu v nemocnici ... keby si nebola na 7 dní založila DNP .. mesiac predtým ... tak by nemala nárok na PN z DNP.
A ochranná lehota OL pre tehotné je 8 mesiacov.

sherny
29. mar 2013

@zalka hmm, a ked tehotná baba nie je, ale plánuje že bude tento rok a skončilo DNP v máji 2012...tak čo má robiť, ak by chcela mať PN, prípadne aj MD z DNP?

prepáč, že sa pýtam, ale mám v tom chaos.
pekný den a dakujem

zalka
29. mar 2013

@sherny ved som to písala už milionkrát...
ak otehu do júla 2013 a prihlási sa na DNP a bude bud platiť alebo bude na PN ... tak jej n árok vznikne... ona nemôže sa prihlásiť na 7 dní .. lebo ku nástupu na MD by nebol dosť dní v posledných 2 rokoch .. tj. 270 .

zuzula16
30. mar 2013

zuzula16@zalka ahoj dakujem ti za radu ja som ta dadina kamaratka ktorej sa to tyka. Len sa chcem spytat, ked sa teraz prihlasim na tych 7 dni, mam sa poistit z maxima alebo z minima? Dakujem pekne

zalka
30. mar 2013

@zuzula16 z minima, 393 eur VZ ... každá vyššia suma je zbytočná a akurát zaplatí viac na odvodoch ... ale vplyv na výšku PN abo MD to mať nebude také krátke prihlásenie.

zuzula16
31. mar 2013

@zalka ahoj takže stačí sa teraz prihlasit na 7 dni z minima a musi to byt cely balik alebo len nemocenske? a potom az pred PN alebo materskou? Ja teraz pracujem, ale zmluvu mam do 30. 6. 2013, od 1.7. mam ist na urad prace a potom ked by som chcela ist na PN do nastupu na matersku (na mesiac a pol), tak sa mam do DNP prihlasit kedy? po 2.7? a zase z minima alebo uz z maxima a cely balik? Ďakujem ti velmi pekne za rady 🙂

zalka
31. mar 2013

@zuzula16 hou hou hou ... na to pozor ak bude končiť PP ...
takže na 7 dní na celý ballík ináč to nejde .... a pozor od 1.7.2013 nesmie vzniknúť žiadne poistenie .. lebo by si sa pripravila o OL zo zamestnania a o OL z DNP ... a nebola by MD z oboch poistení . Takže pri skončení zamestnania v žiadnom prípade sa nehlásiť na DNP den pred nástupom na MD ... stačí až ked príde prvá MD na účet sa prihlásiť ... aby boli dni poistenia ... pred nástupom na MD neprihlasovať sa na DNP ... pozor na ochrannú lehotu .

No a áno 1.7. sa môžeš zaevidovať na UP ... a kedykoľvek môžeš ísť na PN ... obe PN budú z OL vypísané ... a aj MD budú z OL takže presne 6t pred nástupom na MD.
A neprihlasuj sa na DNP po skončení PP ... v žiadnom prípade.

misiatko81
31. mar 2013

Ahojte ja sa ch em opytat, ci dobrovolne pripoistenie treba odhlasit ku dnu nastupu na matersku alebo to automaticky zanika?? Dakujem😀

zuzula16
1. apr 2013

@zalka ale mne na socialke ked som tam volala povedali, ze pred nastupom na matersku musim byt prihlasena na DNP staci jeden den. Ved ked tam nebudem prihlasena budu mi platit matersku aj z DNP - na to bude stacit tych 7 dni co sa teraz prihlasim?

zalka
1. apr 2013

@zuzula16 pozri kolegovej žene povedali že nič nepotrebuje .. že bude mať nárok na fMD ... ja som povedala že nárok mať nebude ... že ju klamú ... kto myslíš že mal pravdu ....
nebudem ťa napínať ale ja , kolegovej žene nevznikla ochranná lehota lebo neskoro zaplatili posledné poistné .. tak je teraz na rodičáku .. lebo ma nepočúvli a neurobili čo som im kázala ....

Urob kludne tak ako ti kážu na SP a tvoja MD bude vo výške 255 e a padla ... urob ako ti hovorím ja .. a bude dokopy cca minimálne vo výške 460 e .. resp. podla toho koľko si zarobila .... ale kludne ma spochybnuj nadalej .. a urob si podla inteligentných rád tetušiek v SP ...

Aj kolegova žena mohla mať 750 eur MD ... a má len 199,60 rodičovský ... takže kludne .. máš vlastný rozum ... prajem hodne šťastia .

vodicka75
2. apr 2013

Dobry den, prosim vas, vedeli by ste mi poradit? Od 1.3.2013 som nezam., predtym som pracovala 2 roky na dobu urcitu (1.3.2012-28.2.2013, 1.8.2010 - 31.7.2011 - v tejto praci som bola 2 tyzdne PN a kedze som si myslela, ze sa dni PN nezapocitaju do obdobia poistenia, tak som sa od 1.3.2013 prihlasila na DP (balicek nem., nezam., doch.), aby som si dni doplatila a mala narok na podporu v nezam.).
Od 31.1.2012 som si platila DNP z VZ 660 Eur do skoncenia (na jesen 2012 mi SP oznamila, ze DNP automaticky zanika), takze som si platila viac ako 26 tyzdnov (nie vzdy nacas). Od 5.3.-17.3 som bola PN a poziadala som vyplatenie PN z ochrannej lehoty (posledna praca), aj z DNP (myslela som si, ze SP zohladni DNP platene z minuleho roka viac ako 26 tyzdnov), SP zaslala rozhodnutie k DNP z minima (predpokladaneho VZ). Odhlasila som z posledneho DP k 19.3, po skonceni PN (co som zaslala SP postou spolu s ukoncenim PN).
Chcela som sa opytat, ci je to ok, ked je PN-ka urcena z minima a ci za obdobie DP 1.-19.3. musim zaplatit nemocenske, ak som bola od 5.-17. PN, alebo nie, kedze penazi nie je nazvys. Dufam, ze sa v tom niekto zorientuje a poradi, dakujem 🙂

dnpo
2. apr 2013

ahojte.ak som este tento rok neplatila DNP,koli PN potrebujem ist na SP nahlasit zmenu VZ,?platila som minuly rok z minima .DIK