Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

myshaatko
1. jún 2013

@zalka Dakujem velmi pekne za odpoved

zalka
1. jún 2013

@myshaatko rado sa stalo 🙂

zuzkapin
2. jún 2013

@zalka Prosím o radu. Od 10/2011 som zamestnaná. (v pôvodnom zamestaní mi skončila zmluva 30.9.2011) Mám dosť časovo náročné zamestnanie, kde som dosť pod stresom... a som v začiatočnom štádiu tehu... Uvažujem o PN... niekto mi spomínal, že sa môžem pár dní pred PN DNP z maxima, niekoľko dní platiť a potom nastúpiť na PN. Dá sa DNP aj keď som zamestnaná? Z čoho sa potom vypočítava materská, keď z PN prejdem rovno na MD - z DNP, alebo zo zamestnania (priemer za rok 2012). * vopred ďakujem za odpoveď.

zalka
2. jún 2013

@zuzkapin platila si niekedy DNP? ak nie .. tak ti nepomôže sa prihlásiť na DNP kedže si už tehu ... a PN a aj MD budú rátané z príjmu za rok 2012

kafoditka
3. jún 2013

@zalka Dobry den, prosim vedeli by ste mi poradit?
DNP z maxima som si platila 4 roky dozadu pocas pracovneho pomeru, ked mal syn pol roka a mne skoncila maximalna materska, po prechode na rodicovsky prispevok som platit DNP prestala. To bolo presne 1.1.2011
O dva tyzdne ma syn 3 roky a ja 1.jula nastupujem opat do prace. Snazime sa o babatko a ja rozmyslam, ze by som si platila DNP opat. nemam ale aktualne informacie. Predtym 4 rokmi sa vyratalo do maxima DNP z hrubeho prijimu tusim a doplacala som len 16eur, teraz sa platia uz len nejake baliky - najmenej v hodnote 130eur? keby som si to aj platila tych 270dni tak po prechode na matersku dovolenku mi to bude kolko eur cca vychadzat? dakujem vopred za odpoved

zalka
3. jún 2013

@kafoditka minimálny VZ pre DNP je 393 eur ... tj minimálne sa platí mesačne 130,27 eur .. musí Ti poistenie vzniknúť ešte pred otehotnením a musí trvať minimálne 270 d ní, až potom Ti vznikne nárok na PN z DNP a na MD z DNP .
Čiže prerátaj si ... musíš platiť 9 mesiacov po 130,27 eur ( od januára to bude zase trošku vyššie ) ... a MD dostaneš 65% z VZ ... čiže pri tohoročnom minime je to 255 eur ... a MD sa vypláca po dobu 34 týždnov .. tj. cca 7,5 mesiaca.

lienka05
3. jún 2013

Prosim o radu. moj syn ma tri roky, som nezamestnana. s manzelom si planujeme dalsie dieta. chcela by som vediet, ci je mozne si este platit DNP a dostat tak matersku. dakujem

zalka
3. jún 2013

@lienka05 áno je to možné ... platiť 9 mesiacov z minima 393 eur sumu 130,27 eur mesačne .. a MD bude 255 e mesačne.
RP dostaneš bez platenia 199,60 eur mesačne ... porátaj či sa ti oplatí.
Z maxima 1179 eur sa platí mesačne 414,41 eur a MD je cca 750 e .

lienka05
3. jún 2013

dakujem velmi pekne za odpoved

zalka
3. jún 2013

@lienka05 rado sa stalo.

sanys
3. jún 2013

Ahojte.
Potrebovala by som poradit.
Skoncila sa mi zmluva 31.5.2013
Som v 6 mesiaci a idem na PN. Ake papiere potrebujem kam odniest ...aby som dostavala marodku ?

sanys
3. jún 2013

@zalka
Mohla by som poprosit aj ja o radu😀?

zalka
3. jún 2013

@sanys a kedy ideš na PN ... chod sa prv zaevidovať na UP ... na PN môžeš ísť kedykoľvek pre teba platí 8 mes. ochranná lehota ...

anaja81
6. jún 2013

ahojte, chcela by som poprosit o radu ako mam postupovat...predsa vy sa do toho viac rozumiete ako ja
@gapa @zalka koncom januara 2012 som sa pripoistila z maxima....po uplynuti 270 dni som pokracovala dalej, ale uz len z minima....od februara 2013 som na PN-ke doteraz...o mesiac by som mala ukoncit PN-ku....chcem sa opytat co by bolo najlepsie v mojom pripade ak by som musela nastupit na PN-ku opat neskor a buduci rok na matersku....ci mam platit tak ako doteraz, alebo musim zacat platit viac, aby som mala co najvyssiu PN-ku, alebo matersku...snad som to napisala zrozumitelne....

zalka
7. jún 2013

@anaja81 ak po skončení PN budeš platiť z minima, tak MD v roku 2014 bude minimálna , môžeš spraviť zmenu a platiť z maxima. No to sa mi vidí trošku drahé.
Ja by som asi DNP zrušila a v prípade tehu by som sa nahlásila v tom 6-8t tehu na DNP z maxima, kus poplatila a šla na PN ... Pn bude minimálna MD maximálna ak nepomenia zákony.

anaja81
7. jún 2013

@zalka dakujem za tvoju odpoved....a este mam jednu otazku....ak skoncim teraz PN-ku a odhlasim sa z DNP a opat po case pojdem na PN-ku budem nieco dostavat ked si uz nebudem platit DNP?

jankaferancova
7. jún 2013

@zalka ahojky,tak sa trosku idem zapojit aj ja 🙂 priznam sa nemam cas hladat tu otazku na moju odpoved,tak dufam,ze nebudes na mna zla,ak sa opytam 😉 od dnes som PN,moja dr.nerobila,isla som k zastupujucej,mam si prist pre PN v pondelok,ze mi to da spatne od piatka.Platim si DNP z maxima od 15.3. 176eur mesacne,predtym som bola DNP od 7.4.2010 - 31.1.2012. z ktoreho DNP sa mi bude ratat PN?mam na nu narok,ze?asi v akej vyske?este jedna otazocka,kedze mam to nove DNP od marca,v marci som mala 10dni OCR,aj v aprili 10 dni a teraz v juni ta PN,neviem este na kolko,min.tyzden urcite,ked budem stale nieco "vymyslat" nezmeni mi to vysku materskej z DNP,teda myslim tak,ze neplatim kazdy mesiac plnu sumu,ale o tych par eur menej,kedze som bola oslobodena od platenia pocas OCR?Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

zalka
7. jún 2013

@anaja81 pred dalšou PN sa potrebuješ nahlásiť na DNP den vopred aby si nejakú PN dostávala ...

@jankaferancova OCR nemá vplyv na výšku MD .. ani PN .. nemá vplyv na výšku MD ... PN budeš mať z minima .. lebo tvoje DNP netrvá viac ako 26týždnov nepretržite ... a vždy sa ráta u DNP z toho posledného .

jankaferancova
7. jún 2013

@zalka super,dakujem,si zlata!

zalka
7. jún 2013

@jankaferancova rado sa stalo

anaja81
8. jún 2013

@zalka a to sa mam prihlasit z minima, alebo z maxima?....chapem to dobre, ze ak by som sa prihlasila den pred PN tak ostatne dni pocas PN sa mi rataju z minima a taktiez by to bolo z maxima?...ci ako?

zalka
9. jún 2013

@anaja81 no ak sa prihlásiš den pred PN a po PN toto DNP zrušíš tak stačí absolútne s minima sa prihlásiť ... iné je ak by si otehu .. vtedy sa treba prihlásiť z maxima.

anaja81
9. jún 2013

@zalka dakujem ti velmi pekne za tvoje rady....si nevies predstavit ako si mi pomohla v tomto smere....uz mam v tom jasno....este raz veeeelke dakujem 😉 ....ak by som este nieco v tejto veci potrebovala tak sa ozvem...inac si super, ze tu takto pomahas nam vsetkym 🙂

zalka
9. jún 2013

@anaja81 rado sa stalo

nienna
10. jún 2013

baby chcem sa vás opýtať, či dačo neviete o tomto: prišiel mi papier z ING poisťovne, vraj ma tam pridelila SP na platenie dôchodkového poistenia, založili mi tam účet a tak.....ja som si platila DNP rok kvôli materskej, bábo sa však nepodarilo tak som to zrušila. Teraz už nič neplatím. Tak nechápem čo chcú s tým dôchodkovým poistením? 😕
Prosím poraďte, ĎAKUJEM

nienna
10. jún 2013

jaj a ešte som zabudla povedať že nikde nepracujem, som študentka

zalka
10. jún 2013

@nienna nemala si uzatvorenú dohodu? tento rok?

nienna
10. jún 2013

@zalka nie, vôbec nič

zalka
10. jún 2013

@nienna ako ide o II.pilier .. to ak by si sa zamestnala tak časť tvojich odvodov čo pošle zamestnávateľ do SP tak pôjde na tvoj osobný účet v ING: a v dôchodku z toho dostaneš peniaze . Ty nič platiť nemusíš. Ale je mi divné, že ti to poslali ak hovoríš že si nebola dôchodkovo poistená v SP .
Nezaložila si si DNP teraz balík a nešla na PN ... abo čo .

faithful9
10. jún 2013

@nienna poslali ti to preto, lebo teraz vsetci, ktorí sa prvy krat zamestnali v minulom roku mali automaticky vstupit do druheho piliera, ty si sice zamestnana nebola, ale platila si si poistenie, tak tam patris aj ty. mala si moznost sa sama prihlasit v nejakej poistovni, ale ak si to neurbila poistovna ti tak automaticky priradi jednu z poistovni. tak to mala moja sestra, ona sa minuly rok prvy krat zamestnala a tiez jaj pridelili poistovnu