Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
25. jún 2013

@kami84 hej lebo máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ... takže stačí sa den vopred prihlásiť ... a no čo ti poviem, oni majú na fSP zakázané radiť a pomáhať ľudom ... a fakt ešte som nepočula, že by niekto na SP dobre poradil .. skôr radia tak, aby ludí dokefali ... kašli na nu ...

zalka
25. jún 2013

@mariro áno mala by si i v roku 2014 narok na maximum ... ale pozor nemôžeš urobiť zmenu v januári z maxima na minimum ... lebo zmeny sa dajú robiť až po 26týždnoch ... čo od augusta mať v januári nebudeš .. a tiež sa dajú robiť len k prvému v mesiaci ... takže zmenu na minimum by si mohla urobiť až k 1.3.2014

mariro
25. jún 2013

@zalka aha,ale ja v auguste nebudem robit ziadnu zmenu,tu mam v 12/2012 na DNP z maxima,v auguste spravim iba platbu dalsiu na tie 2 dni a pojdem na PN.

machovalucka
25. jún 2013

@zalka môžem sa aj ja opýtať,som na rodičovskom príspevku....predtým som bola zamestnaná,aj som si platila DNP z maxima....mala som super materskú a aj som marodila počas rodičáku a vyplácali mi pnku,v januári som skončila marodiť....a tým mi akože DNP zaniklo? teraz si môžem jeden den priplatiť 4,90e a môžem dalej marodiť?či? dakujem za odpoved....alebo musím odznovu platiť?

zalka
25. jún 2013

@mariro jaj prepáč neuvedomila som si .. áno tak potom môžeš urobiť zmenu k 1.1.2014 a celý rok 2014 ak budeš nepretržite poistená z minima budeš mať nárok na max. PN 🙂

mariro
25. jún 2013

@zalka super,dakujem za potvrdenie spravnosti mojich uvah. 🙂

zalka
25. jún 2013

@machovalucka kedy ti zaniklo DNP? v januári 2012 alebo v januári 2013

kami84
25. jún 2013

@zalka ja som vedela ze sa to da,len som si myslela ci to nahodou nezrusili ..kolegyna je tak na PN od februara a prestala si platit v januari 2012..takze aj po vyse roku mala pravo na PN po 1dni pripoistenia..aj som to tej pracovnicke vravela a ona mi do oci klamala ze to nepocula..joooj,ale sme my ludia zakerni..akokeby moja PN isla z jej platu...skoda sa rozculovat,ale dakujem aspon tebe,lebo by som bola iba nervozna

machovalucka
25. jún 2013

@zalka v januári 2013

zalka
25. jún 2013

@kami84 hm... neboj sa nie si jediná čo ju presviedčali , že nemá nárok 🙂 aj mna už tak spochybnili, že som normálne zaváhala ... ale viem svoje takže som sa nedala a ich reči som si nevšímala

zalka
25. jún 2013

@machovalucka no tak zo zákona ti DNP nemohlo zaniknúť v januári 2013
DNP zaniklo zo zákona 31.1.2012 ... kto sa ešte v ten den poistil tak posledný termín kedy zo zákona zaniklo DNP bolo 26.10.2012 ... takže otázka znie, kedy Ti zaniklo DNP ... prihlasovala si sa v januári 2012 na DNP alebo nie ...

machovalucka
25. jún 2013

@zalka ano ked to menili,tak ja som na konci januára staré zrušila a na druhý den hned založila nové,ale ešte po starom,platila som do augusta 2012 a potom som bola vypísaná do polky januára 2013 a ked som ukončila pnku,tak na sociálke mi povedali,že kedže to bolo po starom,tak ukončením pnky mi to automaticky zanikne a musím sa dať znovu pripoistiť,ale už ten celý balík

zalka
25. jún 2013

@machovalucka no DNP ti neskončilo v januári 2013 ale v oktobri 2012 ale stále po prihlásení na DNP splníš podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ... takže môžeš sa prihlásiť na DNP z minima 393 eur zaplatiť za den cca 4,50 eur a ísť na PN .

saimaa
25. jún 2013

@zalka dakujem. No, zamestnať sa nemôžem na plný úvazok... :(

karinkaeich
25. jún 2013

prosim vas kocky co treba k odhlaseniu z dnp? opat vyplnit RLFO a dat odhlaska? mozete mi poslat link na tlacivo? nech na socialke potom nezmatkujem kedze doma ma bude cakat drobec. dakujem moc
@zalka

machovalucka
25. jún 2013

@zalka a ked sa prihlásim z minima,tak dostanem minimum pn?lebo predtým som mala vždy maximum

zalka
25. jún 2013

@saimaa a kde som písala, aby si sa zamestnala na plný úväzok ? hm? vôbec nemusíš stačí pár dní v mesiaci.

zalka
25. jún 2013

@machovalucka áno DNP už dostaneš len z minima... musela by si byť poistená 26t aby si mala nárok na PN v inej výške ..

zalka
25. jún 2013

@karinkaeich samozrejme vždy treba podať odhlášku na RLFO ... http://www.socpoist.sk/2149-menu/55449s
a tu je formulár http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo-27122012-v2...

machovalucka
25. jún 2013

@zalka a kolko vychádza to minimum za mesiac,že kolko dostanem,dakujem

zalka
25. jún 2013

@machovalucka cca 216e je PN z minima

machovalucka
25. jún 2013

@zalka dakujem velmi pekne 🙂 takže zajtra sa prihlásim,zaplatím jeden den a další omarodim,asi tak 🙂

zalka
25. jún 2013

@machovalucka hej hej tak ... a po skončení PN treba skončiť aj DNP .

rianka7
26. jún 2013

@zalka pripadne ine baby prosim poradte...
chcem sa uistit, ci budem mat narok na maximalnu matersku, aby som na nieco nezabudla a nepokaslala. som nezamestnana, teraz poberam rodicovsky prispevok. predosle DNP trvalo od 29.10.2010 do 25.1.2012, vtedy som dostavala maximalnu matersku. nove - sucasne DNP trva od 14.12.2012 doteraz, prihlasila som sa z maxima. od 8.1.2013 som na PN, cize som zaplatila za obdobie od 14.12.2012 do 7.1.2013, teraz poberam minimalnu PN. cize ak som dobre pocitala 26 tyzdnov uplynulo 14.6.2013, takze tuto podmienku by som mala mat splnenu, aj 270 dni poistenia 2 roky dozadu kedze sa mi rataju aj dni z predosleho poistenia.
na nic som nezabudla? nemusim uz nic zaplatit? lebo pocas PN som neplatila, tak dufam, ze mi vyjde maximalna materska.

zalka
26. jún 2013

@rianka7 no MD ti výjde z minuloročného maxima teda cca 750 eur ... na nič si nezabudla ...
a nič netreba platiť ... ak pôjdeš hned z PN na MD.

rianka7
26. jún 2013

@zalka velmi pekne dakujem, ze si mi odpisala 🙂 do 2.7. som na PN, a od 3.7 nastupujem na matersku, tak dufam, ze vsetko bude v poriadku a uznaju mi matersku.

zalka
26. jún 2013

@rianka7 neboj sa nemajú dôvod ti ju neuznať ak im nič nedlhuješ ... ale ak by si dlhovala tak by ti ani PN neplatili .. takže pokoj

lubkasungirl
26. jún 2013

ahojte babenky,su nejake nove zmeny od 1.jula??? je to otazka hlavne pre zalku 😝

zalka
27. jún 2013

@lubkasungirl aké zmeny máš na mysli? okrem zvýšenia DB a PnD kt. výšku ovplyvnuje životné minimum .

lubkasungirl
27. jún 2013

@zalka to mi vysvetli tie skratky 😀 myslela som hlavne vysku poistneho a rozhodujuce obdobie..