Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

smejko26
25. máj 2010

Mata, keď sa teraz odhlásiš, tak sa môžeš prihlásiť až vtedy, keď zistíš, že si tehu, maximálne však do 8.týždňa tehotenstva. Do 270 dní sa ti budú rátať aj dni, ktoré už máš teraz zaplatené, ale pozor na splnenie podmienky 26 týždňov od začiatku nového prihlásenia do nástupu na materskú.

mata84
25. máj 2010

Smejko26...aj som si myslela, ze to takto mozem urobit..a nevies mi poradit, ked mam tento mesiac zaplateny do 8.6...tak mam ist presne v ten den sa aj odhlasit, alebo kedy??vies, aby som uz nemusila zaplatit dalsi mesiac, zaroven aby som nemala zasa nedoplatok...dakujem..

nikinka1981
25. máj 2010

Ahojte, idem sa vás popýtať o radu. Som v 6tt a som zamestnaná. Teda mi zamestnávateľ platí nemocenské ZP viac ako 270 dní. Dnes sa bol manžel pýtať na soc. poisťovni či si môžem priplatiť aby som dostávala tú najvyššiu matersku a povedali mu, že je neskoro. Je to pravda? AKo to teda je?

smejko26
25. máj 2010

@mata84, choď sa odhlásiť najneskôr 31.5., zaplať máj do 8.6. To by malo byť v pohode.

smejko26
25. máj 2010

@nikinka, ak si bola v období 2 rokov pred pôrodom už niekedy dobrovoľne nemocensky poistená, tak sa ešte dá prihlásiť do 8.t.t. Ale ak si nikdy nebola dobrovoľne poistená, tak sa už na DNP nemôžeš prihlásiť.

kmirkav
25. máj 2010

ahojte, som zamestnaná v 2O tt, platím si dobrovoľné nemocenské poistenie 9. mesiac z max. vymer. základu. Pred nástupom na MD plánujem vyčerpať dovolenku. vVhľadom na to, že môj príjem je menej ako 500,- € sa chcem informovať, či ako dobrovoľne nemocensky pripoistenej osobe mi nevznikne nárok na výplatu PN vo vyššej sume, ako je môj plat.

adka.8
25. máj 2010

kmirkav ano samozrejme kedže si platiť DNP už dlhšie ako 9 mesiacov maš narok čerpať už aj PN z DNP a to je 55% z 1089 čiže to je okolo 590 eur na mesiac. Ja som tiež na PN ale mam nižší VZ ale aj tak to mam lepšie ako môj príjem v práci.

epelino
25. máj 2010

Ahojte, prosim vas, som v 8 tt, takze uz DNP si nestihnem platit. pocula som, ze je mozne tesne pred materskou sa zamestnat v subeznom pracovnom pomere aj ked len na niekolko dni u ineho zamestnavatela, ktory za mna odvedie odvody a VZ bude vo vyske max. VZ - moja hruba mzda. Neviete mi poradit, ci mi potom vznikne narok na max. matersku? dakujem!

smejko26
25. máj 2010

epelino, pozri si stránku www.jozefmihal.blogspot.com/search/label/materské

Je tam aj prípad zamestnania sa pred nástupom na MD s lepším platom. Je to pod názvom Materské v roku 2009 - 5. časť

V. ČASŤ: AKO ZÍSKA ČO NAJVYŠŠIE MATERSKÉ ZAMESTNANKYŇA

Oplatí sa pozrieť, je tam aj príklad.

epelino
25. máj 2010

Dakujem, Smejko, ale to je pripad, ze by si zrusila PP. ja mam na mysli dalsi prac. pomer, subezne s tym predoslym....

smejko26
25. máj 2010

epelino, tak to ti neporadím. Ale určite sa niekto nájde.

lottys
25. máj 2010

@epelino, súčasný prac. pomer by si musela ukončiť a zamestnať sa u nového zamestnávateľa. Súbeh zamestnaní výšku materskej nevyrieši.

alexkiss
25. máj 2010

Ahojte kocky,

velmi pekne Vas prosim o radu, teda skor rady a uz teraz moc dakujem za Vas cas, ktory mi venujete.

Ale pekne poporiadku, musim Vam vysvetlit, v com si vlastne neviem rady a na SP mi uz vobec nevedia poradit

- 01.09.2008 - DNPO z max. VZ - (chcela som ist na MD, ale clovek mieni, zivot meni.... )
- 05.2009 - evidencia UP ako uchadzac o zamestnanie
- 01.06.2009 - nastup na PN, ktora mi konci k 31.05.2010

doteraz som nepodala odhlasku, ani ziadnu zmenu na SP od 01.09.2008 a do nastupu na PN som si DNPO platila z max. VZ

MOJE OTAZKY SU:
- ako postupovat dalej, ak by som v pripade otehotnenia (ci uz tento, alebo zaciatkom buduceho r.2011) chcela dostavat max. materske?
- aku vysku VZ zvolit, ked teraz budem asi este mesiac-dva nezamestnana a potom by som si platila len rozdiel z prac.pomeru a DNPO?
- ak som rok poberala PN z DNPO, po akom obdobi mam opat narok na PN z DNPO, pripadne ako poberanie PN z DNPO ovplyvni pripadnu matersku z DNPO za predpokladu, ze by som nadalej platila DNPO?
- ked ukoncim PN, mam podat zvysenie na max. VZ, ktory sa menil od 01.07.2009, alebo pockat a poziadat o zmenu az od 01.07.2010?
- ak by som isla na MD v r.2011, budem mat vyplacane max.materske, ked som v rozhodujucom obdobi, co by bol r. 2010, mala max.VZ az od 01.06.2010, pripadne 01.07.2010 ?

Viem, je toho vela, ale v tomto pripade som uplne stratena v nedostatocnych infoskach zo SP.
Dufam, ze nebudete mat v tom chaos

Tak dik, duse dobre a zelam vela zdaru!

anitab
26. máj 2010

ahoj martin,

podla mojich znalosti, vo Vasom pripade
- rozhodujece obdobie na vypocet MD bude pre Vas r.2009
- Poistovna vypocita denny VZ - spravi sa sucet vsetkych VZ deleno pocet dni v mesiaci (materska nie je rovnaka kazdy mesiac, ale zalezi kolko ma mesiac dni...) - doplatit sa spatne poistenie neda do tvojej predstavy - iba ak by si mal nedoplatok, tak to musis dolatit, ale to je o inom...
- na DNP nema zmysel sa uz prihlasovat, pretoze ak si priatelka niekedy pred tymto obdobim spatne 2 roky neplatila DNP, tak by uz nesplila podmienku platenia DNP 270 dni pred porodom

pocitaj si clanky u Mihala, je to na dlhsie, ale oplati sa http://jozefmihal.blogspot.com

martinnr
26. máj 2010

@anitab
vdaka za radu.
ano na ten blog som uz narazil, je to tam dost dobre popisane. a ak som dobre cital, tak pre dosiahnutie max. materskej by sme mali este dve moznosti:
- predsa len sa prihlasit este na DNP a ked do nastupu na MD stihneme platit aspon 26 tyzdnov, tak by sa to malo zapocitat. DNP by sme platili teda len z rozdielu, ktory by sa pocital z hrubej mzdy v danom mesiaci a max VZ. teda momentalne ak bude mat priatelka vyplatu 600 eur, tak zaplatime DNP zo sumy 1084-600=484, z toho 4,4%...
- pred odchodom na matersku s na kratky cas zamestnat u ineho zamestnavatela a dohodnut sa, aby z vyplaty vysiel VZ maximalny, teda od 1.7.2010 bude 1116 eur...

V tom prvom pripade nezalezi, ze DNP nebolo platene aspon 270 dni, pretoze aspon 270 dni bolo v poslednych 2 rokoch platene ine nemocenske poistenie. teda normalne, zo mzdy, ako kazdy zamestnanec.
Ci zle som to pochopil?

anitab
26. máj 2010

ahoj katarina_k11,

podla mna je uplne zbytocne platit max.DNP, ked si zamestnana....ak planujete druhe babatko do 2rokov, tak sa teraz mozes kludne odhlasit, a potom sa prihlasit ked budes v najneskor 8tt - aby si spolu aj s tym to co si uz platila dotrraz splnala poziadavku 270 DNP...samozrejme, plat si to len ak nebudes mat tak vysoky plat, ze by sa ti VZ vypocilat maximalny...alebo si len zmen platenie na minimum - samozrejme mozes to menit az po 6 mesiacov od prihlasenia...

anitab
26. máj 2010

@martinnr
citam Mihala....a ano, mali by ste narok na este DNP, pokial sa nan prihlasi este 26 dni pred nastupom na matersku (nie pred planovanym datumom porodu!!!) Kedze si presne datumy neuviedol, tak si to musis presne vypocitat, kedy by mala nastupit na MD - je to 6-8t pred planovanym datumom porodu. Ja som sa poplietla na mojom pripade, lebo som na rodicovskej, ale tam sa NP neplati, preto ma to polietlo....a to platenie je zhruba ako si pisal, najpresnejsie by bolo, keby jej dala mzdova uctovnicka vysku VZ (zalezi ci sa jej plat mesacne nejako hybe...)

nikinka1981
26. máj 2010

smejko- takže keď som tie dva roky bola zamestnaná a zamestnávateľ mi platil nemocenské poistné tak to neplatí? Nemôžem si teraz doplácať?

bejkn01
26. máj 2010

Poradte prosím:
DNP si platím z maxima od juna 2009. Som zamestaná. V marci 2010 som urobila zmenu na platenie z minima, kedze som chcela otehotniet a myslela som si, ze by som este v roku 2010 isla na matersku. To by mi vysla maximalna materska, kedze by bolo rozhodujuce obdobie 2009, kedy som od prihlasenia do konca 2009 platila maximalne DNP. Lenze otehotniet sa mi nepodarilo a neviem čo mam robit. Urcite ked otehotniem, by som sa chcela hodit na PNku a tak vyuzit DNP ale chcela by som aj maxim. matersku. Viete mi poradit, aby som hlavne do toho nedala vela penazi. A ked budem na tej PN-ke, kolko vlastne budem dostavat mesacne? A inac bojim sa, ze budem tolko vrazat do toho DNP a nakoniec ho aj tak zrusia.

jankkam
26. máj 2010

Ahoj gapa
Potrebovla by som vedieť, že ako som si zaplatila už 270 dní DNP z maxima a neopodarilo sa mi otehotnieť, mohla by som isť na PN napríklad na 10 dní, ako by sa mi to vyplacalo. Som zamestnanan dostala by som hned za tých 10 dní aj z DNP a čo potom mám pokračovať v platení, lebo ak náhodov otehotniem, tak by som chcela dostavať max. materskú. A čo ak by som to zrušila a otehotnele mala by som na to nárok ako to je.

smejko26
26. máj 2010

@nikinka, materskú dostaneš aj z povinného poistenia, ktoré ti platí zamestnávateľ, ale na dobrovoľné poistenie je už neskoro. Posudzuje sa totiž osobitne povinné a dobrovoľné poistenie.

jankkam
26. máj 2010

ale ja už teraz k 30.06.2010 budem mať zaplatene 270 dni tak čo neskoro ja si ho platím. Asi sme sa neporozumeli.

smejko26
26. máj 2010

@jankkam, reagovala si na môj príspevok? Ak áno, tak nebol adresovaný tebe. V tvojom prípade ti veľmi neporadím. Ale viem, že maximálnu PN ti vyplatia z DNPO až po 270 dňoch, ak by si šla na PN skôr, tak budeš dostávať z minima.
Ja som na tom rovnako, DNPO si platím už od 15.7.2009 z maxima, po 6 mesiacoch som si zmenila na minimum. Teraz som chorá, tak som na PN, aspoň sa mi niečo vráti z toho, čo som zaplatila. Ale po skončení PN DNPO zruším a prihlásim sa zas z maxima až keď zistím, že som tehu. Keďže chcem dostávať maximálnu materskú, tak to je jediné riešenie.

ludmillka
26. máj 2010

Chcem sa spýtať, či mám nárok na PN, ak som DNP uzavrela len teraz v máji. Ale v septembri mi skončil trvalý pracovný pomer, z ktorého som mala splnenú podmienku 270 dní. Mám totiž pocit, že mám nárok ale iba z minima, aj keď platím z maxima. Ale nie som si istá. Alebo musím splniť 26 týždňov?
A ešte jedna otázočka pre kamarátku. Prihlásiť sa môže od 16 rokov. Znamená to, že materské dostane aj ako 17-ročná? Nie je tam podmienka 18 rokov pre výplatu materského?
Vopred ďakujem za odpovede.

adka.8
26. máj 2010

jankkam, ano maš narok na PN z DNP kedže si platíš už dlhšie ako 270 dní. Prvé 3 dni je to 25% z VZ a od 3 dna 55% z VZ.

martinnr
27. máj 2010

@anitab
Je to cele take domotane. Neviem, ci aj pri tych 26 tyzdnoch predsa len nemusi byt aj ta podmienka 270 dni pocas poslednych 2 rokov. A tiez neviem napriklad, ci sa moze nastupit na matersku aj neskor ako 6 tyzdnov pred porodom. Asi ano, ved to zalezi na matke, ze kedy sa prihlasi. Takze teoreticky by to slo, ze by si nejakych par tyzdnov pred porodom vybrala este dovolenku v praci a na matersku sa prihlasila az 2-3 tyzdne pre porodom. Teda menej ako 6 tyzdnov. Uplne teoreticky, ak ma dost dovolenky, tak moze si tuto cerpat az do porodu, resp. aj potom, kolko sa da a az potom sa prihlasi na matersku. Takze tych 26 tyzdnov by sa dalo splnit aj pri prihlaseni neskor ako v 8.tt. Nie? Malo by to tak fungovat si myslim. Ci sa mylim?

martinnr
28. máj 2010

@martinnr
Takze tych 26 tyzdnov nestaci. To len ked nebolo pred tym ziadne poistenie, lebo tak nejak mi to tam hovorili. To sa potom pocita z nejakeho predpokladaneho prijmu... alebo tak nejak.
Pre vyplatu z DNP musi byt splnenych 270 dni platenia DNP v kazdom pripade. Ak je menej, tak nie je narok.
😒
Jedine urobit tu zmenu zamestnavatela. Ale to tiez teta spomenula slovicko spekulacia, takze si asi na to davaju pozor.

Ostatnym doporucujem teda na DNP sa prihlasit co najskor. Este pred otehotnenim.

anitab
29. máj 2010

@martinnr
...veru, je to zamotane, niekdy ani same pracovnicky sa v tom nevedia vymotat 🙂 ....nastup na matersku je najneskor 6t pred planovanym porodom, to ju lekar vypise, ci chce ci nie, ak by nenastupila, myslim, ze by nemala narok na MD - nastupit mozes skor az istych podmienok -ale neskor nie....s tym platenim zvlast NP a DNP...to je, ze precitas jeden paragraf a nedocitas dalsi, ktory to neguje 😀 too som nasla...

"Podobne ak má poistenkyňa zamestnanie a je aj dobrovoľne nemocensky poistená, osobitne sa posudzuje, či má nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca - teda či spĺňa podmienky pre povinne nemocensky poistenú zamestnankyňu, a osobitne sa posudzuje, či má nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia - teda či spĺňa podmienky pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu. Ak spĺňa podmienky aj ako zamestnanec, aj ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, bude mať nárok na materské aj z nemocenského poistenia zamestnanca, aj z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Tu treba pripomenúť ešte raz, že najdôležitejšia podmienka, a to podmienka trvania nemocenského poistenia aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, sa posudzuje osobitne pre jednotlivé existujúce nemocenské poistenia."

dindulka
29. máj 2010

ahojte, chcem vás poprosiť o informáciu, viem, že sa to tu určite opakuje, ale dávam môj príklad, som tehotná v 4 tt, som zamestnaná, snažilkovali sme 1,5 roka a teraz som mala podstúpiť liečbu a tým pádom som začala rozmýšľať nad dobrovoľným nemocenským pripoistením, lenže naša bublinka nás predbehla, čo som samozrejme veľmi rada 🙂 , ale poistenie som si ešte nezačala platiť. bola som na soc. poisťovni pýtať ako to teda je, ale tam je ochotá úžasná 😒 a neviem či je to skutočne tak ako mi povedali, takže musím si pripoistenie platiť 270 dní pred pôrodom, t.j. ešte pred tým ako otehotniem, aby som mala nárok na vyššiu materskú alebo stačí 26 týždňov pred pôrodom. som zamestnaná a chcela som si doplácať rozdiel mzdy a max. vymeriavacieho základu ako pripoistenie, ale podľa toho, čo mi tam povedali je už neskoro tých 26 týždňov nestačí 😒 ďakujem za odpoveď 😉

tibinka22
29. máj 2010

@dindulka
Ahoj, takze ak chces mat narok na materske z dobrovolneho nemocenskeho poistenia musis byt poistena dobrovolne 270 dni ku dnu porodu v poslednych dvoch rokoch. Cize v podstate ano, este pred otehotnenim... Len ma mrzi, ze ti to v Socialnej poistovni nevysvetlili tak ako mali, lebo kazdy pripad je individualny a treba to posudzovat individualne....