Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
28. jún 2013

@machovalucka no hej tak treba urobiť ...

machovalucka
28. jún 2013

@zalka ok,dakujem pekne za rady 🙂

zuzula16
28. jún 2013

@zalka ahoj Zalka jedna sa o mna, mi sme si pisali v aprili strana 1300-1301. Ja len chcem vediet, keď mi konči pracovny pomer teraz 30.6.2013, či sa mam dať na PN dnes 28.6 alebo staci 1.7, aby som mala PN aj z prace aj z DNP. Ďakujem 🙂

zalka
28. jún 2013

@zuzula16 no ja by som sa šla zaevidovať na UP 1.7. a na PN by som šla najskôr 2.7. alebo 3.7. ... si prihlásená aj na DNP? DNP musí vzniknúť najneskôr 30.6. aby bol nárok na PN z oboch poistení .. zo zamestnania i z DNP .

annabe1
28. jún 2013

Dobrý deň.Ďakujem za radu Všetkým už ste ako tie pracovníčky na sociálke. Prajem pekný deň.

zalka
28. jún 2013

@annabe1 v prvom rade zbytočne si sa poistila z 900 eur ... lebo si v 4 mesiaci a nestihneš splniť podmienku 26t poistenia .. aby bola MD rátaná z tých 900 eur ...
takže ak chceš ísť na PN tak tvoja PN bude cca 55% z platu ... a z DNP bude cca 216 e ...
a potom MD bude z platu ktorý si mala v roku 2012 vo výške 65% a z DNP bude MD cca 255 eur ...

a len tak mimochodom ... ak ti niekto neodpovie , tak hned neurážaj všetkých dokola ... lebo pri tom kvante pýtajúcich sa , sa sem tam stane, že človek prehliadne niekoho ... stačilo slušne zopakovať otázku ... ale hádam ti moja rada pomôže ...

zalka
28. jún 2013

@alexis14 z tých dátumov čo si napísala sa nedá vyznať ... ale ak sa prihlásiš v auguste na DNP ... tak môžeš ísť na PN .. ak ti končilo včera DNP ... tak budeš mať aj v auguste splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch .

lydka8855
28. jún 2013

@zalka ahoj Zalka chcem ta poprosit o radu. Podla toho co sme si pisali v januari by som teraz 30.6. mala skoncit pnku, zaplatit odvody z dnp aj zo szco a potom pokracovat v pnke - z oboch poisteni. Vcera som uz dostala v poradni vypisany papier na matersku - nastupit mam 8.7. Chcem sa opytat ci potrebujem ist predtym na pnku, teda ci treba ist na matersku z pnky, alebo uz pockam tych 8 dni bez pn a nastupim rovno na matersku 8.7., ci sa nieco zmeni. Dakujem ti za odpoved.

petuscha
28. jún 2013

ahojte prosim vas o radu resp. info.. platila som si asi rok. a pol DNP este to stare - do februara 2012.... v maji sa mi narodilo .dietatko.. od decembra 2011 som bola na PN....
teraz som na rodicovskom a chcem sa opytat.. asi cakame babo ako to je teraz?? z coho sa mi bude pocitat materska da sa este priúoistit??? kolko to teraz stoji?? dakujme

eerriikkaa
28. jún 2013

zalka chcem sa opýtať ja som si dnp platila do januara 2012 teraz som na rodičovskej dovolenke a momentálne čakáme babo som v 6 tt tak sa chcem opýtať či mám este na nieco nárok alebo nie dakujem erika

zuzula16
28. jún 2013

@zalka neviem či si si precitala to co sme si pisali na tej strane 1300, ale vtedy si mi radila, aby som sa v ziadnom pripade neprihlasovala do DNP az kym mi nevyplatia prvu matersku. Nie som prihlasena do DNP bola som v aprili na 7 dni kvôli OL. Pracovny pomer som mala od 3.9.2012 do 30.6.2013, tak som sa od dnes dala na PN aj z prace aj z DNP, tak dufam, ze budem mat narok na PN z obidvoch. Urad prace som vynechala, aby som sa na mesiac a pol nemusela hlasit, a aj tak by mi neplatili davku v nezamestnanosti ked som na PN.
A teraz bude stacit ked ukoncim PN 14.8 kedže mam nastup na matersku 15.8? Ďakujem pekne 😉

alexis14
28. jún 2013

@zalka Ďakujem.... 🙂

zalka
28. jún 2013

@lydka8855 no môžeš tých pár dní zaplatiť odvody .. nezabudni ich zaplatiť včas bo nedostaneš MD.
@petuscha už DNP nemôžeš využiť kedže ti skončilo 31.1.12, takže ak si zamestnaná tak MD budeš mať zo zamestnania , ak nie si zamestnaná tak budeš poberať len RP ...
@eerriikkaa už je neskoro ... z DNP nárok už nemáš ...nakoľko už prešlo viac ako 15 mesiacov od zániku poistenia ...
@zuzula16 ale áno ... budeš mať nárok a máš pravdu .. na DNP sa neprihlasuj ... mohla si sa aj teraz od 30.6. .. ale to si nespravila takže na DNP sa prihlás až ked ti vyplatia MD z OL z DNP aj z OL zo zamestnania

zuzula16
28. jún 2013

@zalka ďakujem a tú PN treba ukoncit jeden den pred nastupom na matersku?

zalka
28. jún 2013

@zuzula16 áno tak ti ju lekár ukončí ... a nezabudni na ZP ... ísť tam nahlásiť že si PN .. a potom že nastupuješ na MD ...

zuzula16
29. jún 2013

@zalka Ďakujem ti za všetky rady a prajem ti pekné leto 😉

lydka8855
29. jún 2013

@zalka dakujem ti pekne. Prajem pekny viikendik.

annabe1
30. jún 2013

Milá zalka. Ďakujem pekne za radu ktorú si mi dala ale už som z toho všetkého taká deprimovaná že všetky termíny som prešvihla zbytočne som platila 2 roky DNPO a teraz nedostanem skoro nič len preto že pracovníčky čo sú za to platené neporadia nič človeka ihneď odpíšu,pracujem skoro za minimálnu mzdu tak sme si chceli trochu prilepšiť a takto to dopadlo.Tak ešte raz prepáč život je niekedy ťažký a žiť sa musí.Už sa môžme tešiť len na to malé až sa narodí.Pekný večer všetkým.

zalka
30. jún 2013

@annabe1 no prečo? ved aj z minima MD pomôže .. a kedže si sa nahlásila na DNp z 900 eur ... tak nezabudni po MD ísť do 7 dní na PN ... dostaneš PN zo zamestnania 55% čiže d ákych 180 eur ked máš minimálnu mzdu .. a PN z DNP ... cca495 eur ... ale nezabudni včas zaplatiť odvody ...

majakav
30. jún 2013

ahojte baby,
ohľadom dobrovoľného nemoc. poistenia, je tu uz mnoho napísane.
Viete mi niekto, kto má tuto stránku z časti celú naštudovaný v krátkosti poradiť?
Dňa 31.1. 2012 som uzavrela dobrovoľné nemoc.poistenie s trvaním do 26.10.2012, nakoľko som nestihla otehotnieť, poistenie mi automaticky zaniklo. Teraz som v siedmom mesiaci tehotenstva neviem, či mám na niečo nárok od sociálky.
Zamestnaná som už 2 roky,čiže som aj povinne nemocensky poistená. Zato, že teraz som PN uznala mi poistovňa 55 %. Od 1.7 idem na rikizové.
Otázka : nemám nárok ešte na voľačo, keď som splnila minulý rok 270 dní ešte aj dobrovoľné nemocenské pripoistenie ( okolo 14,95€ mesiačne som platila)?
Otázka:nebudem mať narok ešte na voľačo, keď od septembra nastúpim na materskú. Určite mám narok na 65% osem mesiacov, no keďže som bola poistená aj dobrovoľne, hoci už teraz si neplatím, tak naozaj nedostanem nič?

Ďakujem za radu, v poisťovni mi povedali nie a zložili telefon....

zalka
30. jún 2013

@majakav z DNP nedostaneš nič ... lebo nemáš aktívne poistenie ...
chod na SP .. den pred PN .. prihlás sa na DNP z minima 393 eur ... a PN si daj vypísať 2x .. 1x pre zamestnávateľa, 1x z DNP pre SP ...
a detto aj MD si takto daj vypísať .. iba tak dostaneš PN a MD aj z DNP ak budeš mať to DNP aktívne

a nezabudni včas zaplatiť odvody na DNP ... aby si nemala dlžobu lebo potom naozaj nič nedostaneš.

majakav
1. júl 2013

lenže problém je v tom, že ja na PN už som od 21.5., len si doktori premenili papiere a zmenili diagnozu.
Oplati sa dnes ist na SP a prihlasit sa na DNP, platit tých 130 eur - 2 mesiace ( jul a august), od septembra idem na MD.
Na socialke cez telefon mi povedali, ze za PN nedostanem nič z dobrovol. nemoc. poistenia, že je na mne či chcem sa prihlasiť alebo nie...
Kamoška mi však hovori, že stači ist v deň nástupu na MD do sociálky a obnoviť si poistenia, neplatila by som nič a vypočítali by mi to z toho minima, čo som platila minulí rok.
Neviem či to tak stači...

zalka
1. júl 2013

@majakav no kedže si sa neozvala pred PN ... tak tvoja smola mohla byť PN vyššia o 216 e ... takto sa ti stačí nahlásiť deň pred nástupom na MD .. .MD si nechaj vypísať zo zamestnania aj z DNP ... a zaplať DNP 4,50 eur včas ... za ten 1 deň čo sa prihlásiš pred MD.

denanoc
1. júl 2013

ahojte, ja som tu nova a mam problem, ak by mi vedel niekto poradit. Dnp som si platila z maxima od roku 2010. Minuleho roku 2012 som zrusila stare a som si zalozila nove 17.10.2012 cely balik, s tym ze som marodovala do konca maja 2013 kedy som aj dnp odhlasila. A teraz ked som nastupila do prace 1.juna tak som po 2 dnoch prisla na to ze som tehotna, pokusali sme sa 10 rokov a nic. az teraz. no a teraz neviem ci mam narok keby soim isla na pn rizikovu kedze som mala potraty. Termin porodu mam 2. februara 2014. Do prace som nastupila na DIC ale odvody za ten mesiac som neplatila lebo som rok oslobodena. Prosim vas poradte mi niekto kto viete. Dakujem

zalka
1. júl 2013

@denanoc kedy si ukončila DNP? dátum
a aký VZ si mala od 17.10.2012? v akej výške ... zaplatila si aspon deň odvody ...
tehu si v ktorom týždni?

denanoc
1. júl 2013

ahoj zalka diky za ochotu, vz som mala max. odvody som neplatila lebo som rok oslobodena od platenia, som v som v 10 tyzdni.

denanoc
1. júl 2013

dnp som ukoncila 31.5.2013

zalka
1. júl 2013

@denanoc tak ešte raz ... aký VZ si mala ... 500 eur alebo 1153,50 eur .. alebo 339,83 eur alebo z akej sumy si platila? DNP .. dobrovolné poistenie ...

denanoc
1. júl 2013

VZ som mala po starom maximalny do 16.10.2012 a to uz neviem presne aky bol ale viem ze som platila z maxima to jest cca 51 eur, a teaz od 17.10.2012 som si zacala platit ten maximalny Vz ale cely balik 400 eur ale potom som od 20.10.2012 az do 31.5.2013 bola na pn. Balik teda max. VZ som aj 31.5.2013 zrusila.

zalka
1. júl 2013

@denanoc tak ešte jedna otázka, to ti DNP skončilo? a zakladala si nové? alebo si dala pokračovanie a len si sa dopoistila dôchodkovo?
Ak by si nebola nastúpila do práce mala by si ochrannú lehotu lebo si iste bola tehu k 31.5.13 .. a mala by si max. MD ... takto ti vzniklo nové poistenie ... a OL sa zrušila ...